Ubuntu beklentilerinizi karşılıyor mu?

Başlatan eren, 09 Şubat 2009 - 18:45:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ubuntu beklentilerinizi karşılıyor mu?

Evet
496 (71.5%)
Hayır
80 (11.5%)
Kararsızım
118 (17%)

Toplam Oy Verenler: 520

neoberg

Tam olarak değil.
Photoshop tam olarak düzgün çalışmıyor, pencereler garipleşiyor. Özellikler 30-35 layerdan sonra saçmalamaya başlıyor, durduk yere kapandığı bile oldu. Büyük çapta çalışmalarda kaydedilmemiş verinin kaybı çok acı oluyor. Hele ki müşteri bekliyorsa. Gimp kullanmak da bir çözüm ama onu öğrenmek için henüz vaktim olmadı. Kendi işlerimi Gimp ile yapabilirim ama ticari işlerde en kısa sürede en iyi sonucu meydana getirmek zorundayım.
Bir de Flight Simulator X benim için bir bağımlılık ve onu çalıştıramadığım sürece winfosdan vazgeçmem mümkün değil. Flight Gear denedim ama FSX'teki gerçekçiliği veremiyor henüz.

neruda

Cad ve cam proglarında yetersiz kalıyor onun dışın da çok iyi
selamlar
Güneş göçtü bir mülkün yıkılan tahtı gibi.
Ufuklar kararıyor yurdumun bahtı gibi.

Nazım Hikmet

heartsmagic

@neoberg, @neruda aslında bunlar Ubuntu'nun karşılaması gereken şeyler değil. Biliyorum olsa güzel olur ancak bu işlerle Ubuntu ekibi ilgilenemez, ilgilenmez. Adobe'nin eksiğidir bu veya oyun üreticilerinin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

neoberg

@heartsmagic, evet farkındayım ama sonuç olarak tam karşılamıyor gereksinimlerimi :)

Sherlock Holmes

Kısaca:
Beklentilerim, gördüklerimden sonra zemin seviyedeymiş.  ;D

heartsmagic

@neoberg kısır döngüye girer bu :) Karşılamayan Ubuntu değil Adobe.

neoberg

Alıntı yapılan: heartsmagic - 21 Haziran 2009 - 14:44:43

Evet tam bir kısır döngü :)
Adobe uyumlu yazılım geliştirmediği için işletim sistemi olarak Ubuntu ihtiyaçlarımı tam olarak karşılamıyor.
İşletim sistemi açısından bakmazsak da Adobe ihtiyaçlarımı karşılamıyor.
:)

kuleyni

Ubuntu beklentilerimi karşılıyor hatta beklemediğim şeyleride karşılıyor :) Ubuntuda ve diğer linux dağıtımlarında en sevdiğim şey programlar.Ne kaldırması ne de kurması dert olmuyor.

erginemr

Alıntı yapılan: neoberg - 21 Haziran 2009 - 15:07:32

Adobe uyumlu yazılım geliştirmediği için işletim sistemi olarak Ubuntu ihtiyaçlarımı tam olarak karşılamıyor.

Adobe'un açısından bakarsak da, siz Adobe'un ihtiyaçlarını karşılamıyorsunuz. Çünkü Adobe daha çok Windows'a destek verdiği için, sizden Windows kullanmanızı bekliyor.  :P

neoberg

Alıntı yapılan: erginemr - 21 Haziran 2009 - 17:23:08
Alıntı yapılan: neoberg - 21 Haziran 2009 - 15:07:32

Adobe'un açısından bakarsak da, siz Adobe'un ihtiyaçlarını karşılamıyorsunuz. Çünkü Adobe daha çok Windows'a destek verdiği için, sizden Windows kullanmanızı bekliyor.  :P
Microsoft açısından bakarsak da, bizi onun ihtiyaçlarını karşılamaya zorluyor :)

xwes

@neoberg, @erginemr, @heartmagic lutfen biribirinizi zorlamayin :)

neoberg

@xwes, kısır döngüyü uzatıyoruz :) ama fazla uzattık sanırım :)

heartsmagic

Dixie

Evet

"Baba! O pengueni aç"... Oğlum Burka (hepinizin ellerinden öper) bilgisayarı açtığımda hemen bunu söylüyor. Hadi ben bilgisayar kullanıyorum, işim gücüm var. E peki oyun oynamaktan başka kaygısı olmayan, daha 4 (yazı ile dört) yaşını bitirmiş bir çocuk, neden içten bir sevinç ve heyecanla Ubuntu'nun açılmasını ister ki?
"Toplumları değiştirmek istiyorsanız önce çocuklardan başlamalısınız" diye bir argüman vardır. Ubuntu, bu foruma üye olan, mesaj yazan yada bilgi paylaşan insanların değil, küçücük çocukların bile kimseden yardım almadan kullanabileceği bir işletim sistemi. Bu biiir!

Ben bir üniversitede çalışıyorum. İşim gereği sabah saat 08'den akşam saat 17'ye kadar bilgisayar başında ve hatta internette olmam gerekiyor. Bir devlet üniversitesi olmamıza rağmen tüm okulda (personel ve eğitim laboratuarları) korsan Windows yüklü. İş yerindeki bilgisayarıma da Ubuntu yükledim. Windows ile işim biter bitmez Ubuntu ile takılıyorum. Basit bir soru ortaya: BSA teftişe gelse sizce bilgisayarımda Ubuntu var diye mi yoksa Windows var diye mi ceza yerim? :) bu ikiiiii

"Sana bilgisayarını kullanacak bir OS veririm ama şu kadar dolara" yada "Senin güvenliğini sağlarım ama karşılığı şu kadar euro" diyen bir işletim sistemi mi yoksa adresinize bedava gönderilen  kurulum CD'sinin kapağında "The Ubuntu Promise" ve "Pass it On!" gibi iki başlık bulunan bir işletim sistemi mi? bu üüüç

Alıntı Yapmurat@ubuntu:~$ amarok
'amarok' programı şu anda kurulu değil.  Yüklemek için şunu yazabilirsiniz:
sudo apt-get install amarok
bash: amarok: command not found
murat@ubuntu:~$

Yüklemek için şunu yazabilirsiniz diyen bir işletim sistemi mi yoksa kimsenin nerde oturduğunu, ne yiyip ne içtiğini veya kime benzediğini bilmediği "Ağ Yöneticisi"ne başvurmamızı söyleyip duran bir işletim sistemi mi?

Ubuntu beklentilerimi karşılamanın ötesine geçti ki bu da bu forum sayesinde oldu. Burdaki insanların sorunu olan birine yardım etmek için nasıl cevap mesajları attığını bire bir yaşamış biri olarak ben artık paramla rezil olmak yerine gerçek anlamda bilgisayar kullanmanın keyfini yaşıyorum.

command

Kısa ve öz konuşacağım umarım açıklayıcı olmuşumdur

EVET

heartsmagic

Anlaşılan kısır döngüden çıktık :)

neoberg

Alıntı yapılan: heartsmagic - 22 Haziran 2009 - 01:14:11
Anlaşılan kısıt döngüden çıktık :)
Sizin verdiğiniz
killall kısır_döngü
komutundan sonra :)
killall kısır_döngü
komutundan sonra :)

Ertan ERBEK

Alıntı YapBir devlet üniversitesi olmamıza rağmen tüm okulda (personel ve eğitim laboratuarları) korsan Windows yüklü. İş yerindeki bilgisayarıma da Ubuntu yükledim.

Dixie üstadım bundan eminmisin ? Genel de Microsoft, üniversite ve devlet dairelerine yıllık olarak bu kaçak sandığınız işletim sistemlerinin parasını güzelce giydirmektedir. Genelde kaçak sanılan bu işletim sistemleri parası seneden seneye ( abartmayım senden seneye diyerek te alır yai aralıklı olarak :) ) alınan yazılımlardır diye biliyorum ben.

Bu işi de Türkiye için devlet daireleri için DMO üzerinden yapıyorlar, Üniversiteler içinde dekanlıktan hallediyorlar diye biliyorum.
Elbet bir gün bende Linux cuyum diyeceğim.

Başkalarının bilmediği bilgi, bilgi değildir. Bilgini paylaşmak için SUDO ya katkılarını bekliyoruz.

utdmr

Alıntı yapılan: Ertan ERBEK - 22 Haziran 2009 - 01:19:20
Alıntı YapBir devlet üniversitesi olmamıza rağmen tüm okulda (personel ve eğitim laboratuarları) korsan Windows yüklü. İş yerindeki bilgisayarıma da Ubuntu yükledim.

Dixie üstadım bundan eminmisin ? Genel de Microsoft, üniversite ve devlet dairelerine yıllık olarak bu kaçak sandığınız işletim sistemlerinin parasını güzelce giydirmektedir. Genelde kaçak sanılan bu işletim sistemleri parası seneden seneye ( abartmayım senden seneye diyerek te alır yai aralıklı olarak :) ) alınan yazılımlardır diye biliyorum ben.

Bu işi de Türkiye için devlet daireleri için DMO üzerinden yapıyorlar, Üniversiteler içinde dekanlıktan hallediyorlar diye biliyorum.

Benim gördüğüm kadarıyla lisans olayına pek dikkat edilmiyor. Okuduğum lisede, bir kütüphane dolusu bilgisayar tek bir Windows CD'sinden kuruluyor. Ayrıca, Windows'tan bağımsız olarka, geçen sene oluşan bir sorunda gelen meb'in elemanları da, kütüphane yönetim sistemini tekrar kurarken gayet rahat bir şekilde *****[buraya yazılanı forum sansürledi, eğer kullanmak yasak ise yasadışı yollardan diyelim sadece] kullanarak ürettikleri lisansı kullanmışlardı. Başka bir şahit olduğum durum ise, yine bir devlet kurumunda onlarca bilgisayarı olan bir bölüme tek bir bilgisayarlık Windows lisansı gelmesi bütün bilgisayarların onu kullanıp, Office'i ise hiç lisanssız kullanmaları.
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

aynshtein

Tek windows lisansı ile birden fazla bilgisayara kurulum yapılabiliyor. Ancak bunun için Microsoft Türkiye tarafından yetkilendirilmiş bir kuruluştan "toplu lisans" almanız gerekiyor. Firmanıza / kuruluşunuza özel bu lisans ile "sözleşmede belirttiğiniz sayıda" bilgisayara tek lisans numarası ve kurulum CD'si ile kurulum yapabilirsiniz...

Tabi bu, işin "olması gereken" kısmı. İşler yukarıda anlattığım şekilde yürümüyor genelde. Özellikle üniversitelerde bilgisayarların kontrolü "öğrencilerin" inisiyatifinde olduğundan bilgisayarların çoğunda lisanssız Windows işletim sistemi kurulu...
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

eren

Oyumu maalesef Hayır olarak değiştirdim.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Ertan ERBEK

Alıntı yapılan: utdemir - 22 Haziran 2009 - 14:19:32
Alıntı yapılan: Ertan ERBEK - 22 Haziran 2009 - 01:19:20

Benim gördüğüm kadarıyla lisans olayına pek dikkat edilmiyor. Okuduğum lisede, bir kütüphane dolusu bilgisayar tek bir Windows CD'sinden kuruluyor. Ayrıca, Windows'tan bağımsız olarka, geçen sene oluşan bir sorunda gelen meb'in elemanları da, kütüphane yönetim sistemini tekrar kurarken gayet rahat bir şekilde *****[buraya yazılanı forum sansürledi, eğer kullanmak yasak ise yasadışı yollardan diyelim sadece] kullanarak ürettikleri lisansı kullanmışlardı. Başka bir şahit olduğum durum ise, yine bir devlet kurumunda onlarca bilgisayarı olan bir bölüme tek bir bilgisayarlık Windows lisansı gelmesi bütün bilgisayarların onu kullanıp, Office'i ise hiç lisanssız kullanmaları.

Lisanlamanın bir çok yolu var. Tek lisans gelene yanlış hatırlamıyorsam corparete deniyor. Daha bir çoğu var bunlardan. Üniversitelere de indirimli olarak veriliyor bildiğim kadarı ile. Mesala Bilgisayar Firmalarına senelik 300 dolar karşılığına yakın bir bedelle tüm ürünlerin bir senelik kullanımlı hali ile sene içinde çıkacak tüm güncellemeleri veriliyor. Neyse pekde önemli değil mühim olan bir şekilde kullandığınız sistemlerin paraları alınıyor :D Konumuzda bu değil zaten boşverin onlar parasını alır nasılsa.
Elbet bir gün bende Linux cuyum diyeceğim.

Başkalarının bilmediği bilgi, bilgi değildir. Bilgini paylaşmak için SUDO ya katkılarını bekliyoruz.

ihtiyar said

Ben de oyumu Evet iken Kararsızım'a değiştirdim. Donanım özelliklerimin iyi olduğu dizüstü bilgisayarımda karşılıyor diyebilirim lakin donanım özellikleri yeteri kadar iyi olmayan masaüstü bilgisayarımda istediğim performansı alamıyorum. Ekran kartını bile tanıtmakta oldukça güçlük çektim, Linux Mint'e geçmeyi düşünüyorum.

rutku

int a =0;
while(true){
               System.out.println(a + " kere hayır denildi ...");
               System.out.println("Sebebi bende yavaş çalışması.");
               a++;
}
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

heartsmagic

Keşke ankette "iki kere bile karşılıyor" şıkkı olsa :D
Nazar değmesin üç dizüstümde de beni uğraştırmayacak kadar iyi çalışmakta Ubuntu.