Ubuntu beklentilerinizi karşılıyor mu?

Başlatan eren, 09 Şubat 2009 - 18:45:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ubuntu beklentilerinizi karşılıyor mu?

Evet
496 (71.5%)
Hayır
80 (11.5%)
Kararsızım
118 (17%)

Toplam Oy Verenler: 520

mesute

[mention=616174]@BayboraKaan[/mention] Kimsenin geyik yaptığı yok. Benim bilmediğim simulink için kullanılan linux programımız varsa onu söylerseniz daha yapıcı olursunuz.

BayboraKaan

[mention=616178]@mesute[/mention] başlık açalım ve istediğin uygulamanın linux mubadilini bulalım kullanan var ise tabi ki
yok ise google amcaya soralım bulalım ve bu başlık altında paylaşalım

mesute

[mention=616185]@BayboraKaan[/mention] Ben şuan araştırma yapıyorum zaten teşekkürler. Hatta Scilab işimi çözer benim  :)

BayboraKaan

[mention=616187]@mesute[/mention]
Bu başlık anket bir şey merak ediyorsak başlık açıp yardım isteyelim

soldanatar

kararsızım diyebilirim , çünkü yazılıma ilgi duyan birisi olarak linux u sadece merak ettiğim için kurdum ama zamanla bana çekici geldi . bilgisayarım arızalı olduğu için hız kısmından henüz faydalanamıyorum ama her şeye rağmen linux kullanmak beni özgür ve farklı hissettiriyor . bu işletim sistemini daha iyi kavramak istiyorum ama ingilizce seviyem ortada . umarım ilerleyen vakitlerde tüm mantığıyla kavrarım.

Dropman

Oyun merakım yok; hal böyle olunca %90 beklentilerimi karşılıyor Ubuntu.
<Doctus>

eronis

Alıntı yapılan: Dropman - 08 Şubat 2017 - 21:33:58
Oyun merakım yok; hal böyle olunca %90 beklentilerimi karşılıyor Ubuntu.
Oyunlar kendim de dahil çoğu linux kullanıcısının dual boot sebebidir :D
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

ofluabdullah

ben 11.10 sürümünden beri ubuntu kullanıyorum elimdeki eski makinalar artık ubuntu ana sistemde çalışmıyor bende xubuntu, lubuntu kullanıyorum her türlü ihtiyacımı görüyorum.tek sıkıntı başka bir makinaya yüklemek istediğimde ekran kartı ve oyun desteği sorunu. fakat kendim sürekli ununtu versiyonlarını kullanıyorum wind''a dönmeyi düşünmüyorum.EMEK HARCAYAN VE BUNU MADDİ BEKLENTİ OLAMADAN İNSANLIKLA PAYLAŞAN HERKESE TEŞEKKÜRLER.biz beleşçi değiliz ülkemizdeki maddi imkanlar malum herkes bayaz yakalı plaza çalışanı değil. pazarcısı emekçisi sanatkarı esnafı var öğrencisi var biz yeri geliyor asgari ücretin altında kalıyoruz serbest meslek öyle maalesef.keşke imkan olasa bu gönüllü kuruluşları destekleyebilsek.

eronis

@ofluabdullah ubuntu'yu desteklemek istiyorsan;

1- Sistem ayarları => Güvenlik ve Gizlilik => Arama
bölümündeki seçeneği etkinleştirebilirsin

2- Zetsy gibi alfa/beta yazılımlarını eski, gündelik kullanmadığın bir bilgisayara yükleyip, kullanıp, hata raporları gönderebilir yada çalışmayan donanımla ilgili destek isteyebilirsin.

Ayrıyeten bunları Fedora'da yaparsan bu sadece Ubuntu tabanında da kalmaz. tüm linux camiası faydalanır.

Sadece Ubuntu'dan arkadaşlarına bahsedebilirsin. vs... Bir sürü yol var linux'a ve ubuntu'ya yardım etmek için, sen yeter ki iste :)
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

cyeniyigit

Şahsen ben eski bir fedora kullanıcısı olarak çok çok karşıladı.

Fatix

Hic karsilamiyor.
-Grafik islemlerde profesyonel olarak kullanilacak yazilimlar yok (ADOBE paketi gibi )
- Bircok islemde hata veriyor.
- 3.parti yazilimlarla uyumlulugu cok dusuk
- Mesela simdi inadi tuttu, Skype X'ten kapatmak istedim, kapanmiyor, pencereyi kucultmek istedim kuculmuyor, oysa kullandigim bilgisayar ( i7-6700, gtx 750ti 4gb 192bit, 16gb ddr3, ssd 240 kingston, 2tb hdd toshiba )
- Viber icin bile destek yok Wine uzerinden kurmamiz lazim ( yine .EXE dosyaya ihtiyac duyuyoruz.
- Ubuntu Unity kurulu HP yazici icin surucu tam olarak calismiyor.
- Kendi yazilim yazma becerimle bazi yerleri "editleyip" degistiriyorum, bir zaman sonra baska yerleri yamalamak gerektiriyor.

Benim gorusum : sadece SERVERLAR icin cok elverisli, bir numara.
Technology is dominated by two types of people: those who understand what they do not manage, and those who manage what they do not understand.

md_92

Alıntı yapılan: Fatix - 30 Mart 2018 - 01:52:43
Hic karsilamiyor.
-Grafik islemlerde profesyonel olarak kullanilacak yazilimlar yok (ADOBE paketi gibi )
- 3.parti yazilimlarla uyumlulugu cok dusuk
- Mesela simdi inadi tuttu, Skype X'ten kapatmak istedim, kapanmiyor, pencereyi kucultmek istedim kuculmuyor, oysa kullandigim bilgisayar ( i7-6700, gtx 750ti 4gb 192bit, 16gb ddr3, ssd 240 kingston, 2tb hdd toshiba )
- Viber icin bile destek yok Wine uzerinden kurmamiz lazim ( yine .EXE dosyaya ihtiyac duyuyoruz.
- Kendi yazilim yazma becerimle bazi yerleri "editleyip" degistiriyorum, bir zaman sonra baska yerleri yamalamak gerektiriyor.

Benim gorusum : sadece SERVERLAR icin cok elverisli, bir numara.
Yapamadığınız şeyleri linuxa bağlamanız yanlış.Kendim adıma konuşuyorum.Bahsettiğiniz sorunlarla karşılaşmadım.Mesela viber kurmak istiyorsanız;
https://www.viber.com/products/linux/
Sakın boş sözler konuşma. Boş sözler içindeki ayıpları açığa çıkarır ve yatan düşmanını uyandırır. Hz. Ali

Fatix

Viberi .deb paketinden yukleyemedim. Uzerine iki kez tikladigimda installing yazip yuklenmiyordu.
Sonra aldim  Terminal uzerinten indirdigim .deb dosyasini isletip oyle yukledim. Ama uzerine tikladigimda acilmiyordu.
Sildim yine terminal uzerinden birkac servere bagli paketten indirdim ( Makedonya, Amerika, Sirbistan serverirlari uzerinden) tekrar gerektigi gibi calismadi, bu sefer donmalara sebebiyet verdi.
Sonunda Wine uzerinde yukledim ancak calisti.
Bu islemlerin uzerinden duracak birileri yok, yani armut pis agzima dus WINDOWS ya da MAC isletim sistemleri gibi paketlenmis degil.
* herkes istedigi degisiklikleri yapiyor oysa yapilan degisikliklerin onanmasi icin uzun bir zaman test etmeleri lazim.

Ben yazilim muhendisligi okudum Mekedonyada. Kendimi herzaman bir gelistirici , inovativ ve degisimi seven biri olarak gordum.
Sadece bu yuzden Linux kullaniyorum, hem de 2003'ten bu yana :)
Technology is dominated by two types of people: those who understand what they do not manage, and those who manage what they do not understand.

eronis

Alıntı yapılan: Fatix - 30 Mart 2018 - 11:02:27
Viberi .deb paketinden yukleyemedim. Uzerine iki kez tikladigimda installing yazip yuklenmiyordu.
Sonra aldim  Terminal uzerinten indirdigim .deb dosyasini isletip oyle yukledim. Ama uzerine tikladigimda acilmiyordu.
Sildim yine terminal uzerinden birkac servere bagli paketten indirdim ( Makedonya, Amerika, Sirbistan serverirlari uzerinden) tekrar gerektigi gibi calismadi, bu sefer donmalara sebebiyet verdi.
Sonunda Wine uzerinde yukledim ancak calisti.
Şöyle açıklayım, bunu Linux'a mal etmen neden yanlış ? Programın yazanı popüler platform diye Windows ve macOS'a yazmış sadece. Bunun tam aksine misal Telegram'ın Linux client'i var.

Alıntı yapılan: Fatix - 30 Mart 2018 - 01:52:43
Hic karsilamiyor.

UBUNTU isimli GNU/Linux dağıtımı bende de çok hata veriyor. Bu yüzden Fedora kullanıyorum.

O masaüstü ortamının standart davranışıdır. Menü'den tıklayıp kapat'ı seçersen kapanır. Bunun sistem özelliği ile bağdaştırılması alakasız.

HP yazıcılar genelde bizim tarafla uyumludur. Belki kendi tarafından bir hata yapmış olabilirsin ama hatanın hadi Ubuntu'da olduğunu düşünerek bununla ilgili Ubuntu Türkiye Wiki'yi inceledin mi ? Belki farklı bir kernel denedin mi ?
https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Yaz%C4%B1c%C4%B1lar/Taray%C4%B1c%C4%B1lar

Alıntı yapılan: Fatix - 30 Mart 2018 - 11:02:27
Bu islemlerin uzerinden duracak birileri yok, yani armut pis agzima dus WINDOWS ya da MAC isletim sistemleri gibi paketlenmis degil.

* herkes istedigi degisiklikleri yapiyor oysa yapilan degisikliklerin onanmasi icin uzun bir zaman test etmeleri lazim.
Armut piş ağzıma düş örneğini çürüteyim mi ?

sudo apt install vlc

VLC kuruldu. Windows'ta VLC sitesine girecen, indirecen, next, next, next. Paket yöneticisinden de sadece programı seçip kur dersen aynı. Hangisi armut piş, ağzıma düş şimdi ? :D

Zaten değişiklikler BAYA test ediliyor. Arkasında şirketler var. Misal benim kullandığım Fedora'nın arkasında Red Hat ve oldukça organize bir geliştirici takımı var. Ubuntu'nun da arkasında aynı şekilde bir şirket ve geliştirici takım var. Elbette isteyen herkes program yazar, bunu Windows'ta da yapar adam. RESMİ depolara eklenmesi için ama paketin denenmesi, test edilmesi, onaylanması gerek. Arch'ta da böyle, Fedora'da da böyle, Ubuntu'da da böyle. UBUNTU dağıtımından kaynaklı bir sorun yaşıyorsan Manjaro, Fedora yada Solus gibi pek çok dağıtım var piyasada. Linux ciddi bir İŞ alanı bugün. Sadece topluluktakilerin boş zamanlarında geliştirdikleri bir hobi projesi değil artık. Topluluk dağıtımlarında bile bir paketin versiyonu bile girmeden önce belli bir testten geçecek. Güvenlik testi, kararlılık testi, uyumluluk testi, baya sağlamlaştırıyorlar yazılımı.
https://distrowatch.com/
Eğer senin de benim gibi Ubuntu ile yıldızın barışmıyorsa başka bir dağıtıma geç, kimse seni zorla tutmuyor. Herkes masaüstün'de Linux kullanacak diye bir kaide de yok, istersen Haiku kullan. Kendi kullandığın araçlar bunlar sonuçta. Linux'u server'da seversin, masaüstünde macOS seversin. Öyle çok adam var. Eğer Linux masaüstü sağlam bir şeyin örneğini istersen sana openSUSE, Fedora yada Debian diyebilirim. Gördüğüm en sağlam dağıtımlar. Debian dışında kalan ikisi son kullanıcı için de gayet iyi.