Ubuntu beklentilerinizi karşılıyor mu?

Başlatan eren, 09 Şubat 2009 - 18:45:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ubuntu beklentilerinizi karşılıyor mu?

Evet
496 (71.5%)
Hayır
80 (11.5%)
Kararsızım
118 (17%)

Toplam Oy Verenler: 520

eren

Anket'e bende oy verdim. Ubuntu beklentilerimi karşılamıyor bunu açık açık söylüyorum. Ancak beklentilerimi karşılamaya en yakın dağıtımlardan bir tanesi. Bu sebeple yiğidi öldür ve yinede hakkını ver diyorum. Kullandığım bir çok dağıtımda sorun çıkartan kablosuz bağlantım 8.10 ile sorunsuz çalıştı, bunun için bile memnunum.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

FUBU

Alıntı YapBenzemiyor derken bunu kast etmiştim ben de. Belki de tecrübeyi sağlayan da budur, ne dersin?
Evet haklısın. Zaten biz de sizin tecrubelerinizden yararlanıyoruz sorun çözmek için.
Fakat hiçbir şey doğru düzgün çalışmayınca (ses, görüntü, internet, performans, açılış-kapanış, ram vs.) ben buna tahammül edemiyorum. Siz anlaşılan tahammül ediyorsunuz  :)
Bu sorunlara bir de sorunları çözerken ortaya çıkan yeni sorunları eklersek ortaya daha yorucu bir iş çıkıyor. Örneğin kablosuz bağlantı sorununu çözmüşsün, ram sorunuyla uğraşırken kablosuz bağlantı tamamen uçuyor gibi.. Format atmak daha mantıklı geliyor bana.. Bu sorunlar sizin tecrübe ve özverili cevaplarınızla 1 günde çözülmez-belki 1 ayda da çözülmez, ama 1 günde verilerini yedekleyip format atarsın. Üstelik bunlar 6 aydır var olan bir işletim sisteminde yaşanıyor. Ve sözüm ona kullandığın tüm donanımlar linuxla sorunsuz çalışması öngörülen donanımlar. Aynı dağıtımın bir önceki sürümünü yüklüyorsun - her şey sorunsuz çalışıyor, bir sonraki sürümde her şey sorunlu.. Dolayısıyla ben bu ankette kararsızlardanım..

heartsmagic

Amacım karar değiştirtmek değil, yanlış anlaşılmasın. Ben yine bir iki şeyi düzelteyim. Öncelikle mesele bizim tecrübelerimizden yararlanmak değil, kişisel tecrübeyi belki de sorunların çözümü üzerine giderek kazanıyor olmamızdır. Fakat, eğer dediğin gibi bir dağıtım tamamen sorun içeriyorsa zaten kullanılamaz. Ben şimdiye kadar kullandığım üç makinede de senin anlattığın tarzda sorunlar yaşamadım. Kısacası hiçbir zaman o kadar yoğun problemlerim olmadı veya oldu da çözümü çok zor olmadı. Buna istersen şans de, istersen tecrübe. Söylemek istediğim kıyas yaparken sadece kendimizi düşünerek kıyas yapmamamız gerektiği. Ben zaman zaman sorunlarımızı kabul ediyorum ki zaten etmezsem komik olur, ancak bazı sorunlar yüzünden de bir dağıtımı ya da Linux'u tamamen eleştirmek de çok doğru olmuyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kornkids

evet memnunum.bir ev kullanıcısı olarak yapabilecegim herseyi yapıyorum sorunsuz demiyorum çünkü sorunlar her işletim sisteminde oluyor önemli olan sorunlara çözüm bulabilmek.ben şu an 8.10 u kullanıyorum ve tek ubuntu var baska bi işletim sistemine ihtiyaç bile duymuyorum.sonuçta çoğu donanımın linüx destegi bulunmuyor ne yazıkki,bu gibi sorunları kişiselleştirmemek lazım bence.

hitokiri

evet ubuntudan memnunum benim ekranımın 5'te biri görünmüyo bozuk kasa allaha emanet çalşıyo her an kısa devre yapabilir ekran kartı nvidia kamera a4 pk 636 yani 8.10 nun kırk takla atsan tanımadığı ama bu halde bile  gnome masa üstünden  bütün efektlerden faydalanabiliyorum 3 boyutlu ubuntu oyunlarını bile oynuyabiliyorum hatta bu gün yükseltme yaparak(cd -righter da bozuk D:D::D) 9.04 te geçtim ve kamera sorunsuz bi kullanıcı daha ne isterki ubuntu sistemin bütün defolarını silmeyi başarıyo ve üstelik bunu estetik bir biçimde steblize yapıyor her derde deva benim için

emin_as

Ubuntuyu 6.10 dan beri kullanıyorum,  7.10 la  da 64 bit e geçiş yaptım.

İnternet, msn, ebook vs her ihtiyacımı fazlasıyla görüyorum. Windows gibi sürekli yüklenen programlar yavaşlatmadıgı gibi, trojan virus vs derdi de yok. Herhangi bir program gerektiginde synapticte bulunan programlar yetiyor, olmadı netten kaynak kodları indirip derliyorum.

Windows altında çalışan programlar yazdıgım için linux ve windowsu dual boot kullanmak zorundayım. Program yazmak dışında windowsa herhangi bir ihtiyacım yok.

maxxblade

Kendi rekorumu kırdım 2 haftadır windows'a girmiyorum
annem babam kullanıyor zaten ben (GNU/)linux'çuyum  ;D

localhost

Benim beklentilerimi tamemen karsiliyor. Hatta bütün linuxler benim beklentilerimi karsiliyor. Grafiker degilim, Oyuncu degilim. Sadece interneti alt üst etmek icin kullaniyorum. Birde bu forumdaki yeni kullanicilarin sorunlarini cözmek icin
Linux LPIC1 - MCSA

Onoktake

Alıntı yapılan: hitokiri - 17 Nisan 2009 - 15:41:35
evet ubuntudan memnunum benim ekranımın 5'te biri görünmüyo bozuk kasa allaha emanet çalşıyo her an kısa devre yapabilir ekran kartı nvidia kamera a4 pk 636 yani 8.10 nun kırk takla atsan tanımadığı ama bu halde bile  gnome masa üstünden  bütün efektlerden faydalanabiliyorum 3 boyutlu ubuntu oyunlarını bile oynuyabiliyorum hatta bu gün yükseltme yaparak(cd -righter da bozuk D:D::D) 9.04 te geçtim ve kamera sorunsuz bi kullanıcı daha ne isterki ubuntu sistemin bütün defolarını silmeyi başarıyo ve üstelik bunu estetik bir biçimde steblize yapıyor her derde deva benim için

türkçe, türkçe, türkçe :( 
Bu maskenin altında bir yüz var... Ancak benim değil.
Ne  altındaki kaslardan daha "ben"dir o yüz...
Ne de altındaki kemiklerden. Bu maskenin altında
etten daha fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var! Ve fikirler kurşun geçirmez!..

ihtiyar said

Alıntı yapılan: anonymtrk - 18 Nisan 2009 - 12:56:38

%100 olmasa bile %95 diyebilirim Türkçe oranına, bence şuan için yeterli. ;)

Onoktake

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 18 Nisan 2009 - 17:09:40
Alıntı yapılan: anonymtrk - 18 Nisan 2009 - 12:56:38

%100 olmasa bile %95 diyebilirim Türkçe oranına, bence şuan için yeterli. ;)

righter+ steblize= %5??  ;)
Bu maskenin altında bir yüz var... Ancak benim değil.
Ne  altındaki kaslardan daha "ben"dir o yüz...
Ne de altındaki kemiklerden. Bu maskenin altında
etten daha fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var! Ve fikirler kurşun geçirmez!..

mehmetsary

oyunumu playstation 3de oynadığımdan dolayı ubuntu bana fazlası ile yetiyor .micinin windows7 çıkarması çok umrumda değil.

ceylandag

Ubuntu Bir bilgisayar kullanıcısının tüm ihtiyaçlarını karşılıyor.
Ben iki konuyu beceremedim.Ttnet müzik sitesinde şarkı dinlemek ve tarayıcıda pdf dosyası görüntülemek.
En önemlisi ubuntu belli bir süre kullanım süresinde sonra sorun çıkartmıyor.İlk kurduğunuz gün performansını her zaman alıyorsunuz.
--------------------
ORÇUN CEYLANDAĞ
İSTANBUL/TÜRKİYE
--------------------

iKo

Tam anlamıyla karşılamasını çok ama çok isterim çünkü bıktım artık takılan, virüs bulaşan sistemlerden...Windowstan.

Ama ne zaman olacak tüm bunların hepsi, ne zaman Ubuntu'da Adobe'un tüm ürünleri çalışır, ne zaman ipodlar yazıcılar telefonlar ve bunlar gibi bir çok donanımlar tam anlamıyla sorunsuz halde çalışır o zaman herhalde tam anlamıyla karşılar.

Windows'u kullanmaktan nefret ediyorum fakat web sitesi yaparken de açıyorum, program yazarken de...

Çok isterdim bilgisayarımda sadece Ubuntu kurulu olsun...Ya da Mint'le birlikte ;)

ceylandag

Alıntı yapılan: iKo - 18 Nisan 2009 - 22:41:59
Tam anlamıyla karşılamasını çok ama çok isterim çünkü bıktım artık takılan, virüs bulaşan sistemlerden...Windowstan.

Ama ne zaman olacak tüm bunların hepsi, ne zaman Ubuntu'da Adobe'un tüm ürünleri çalışır, ne zaman ipodlar yazıcılar telefonlar ve bunlar gibi bir çok donanımlar tam anlamıyla sorunsuz halde çalışır o zaman herhalde tam anlamıyla karşılar.

Windows'u kullanmaktan nefret ediyorum fakat web sitesi yaparken de açıyorum, program yazarken de...

Çok isterdim bilgisayarımda sadece Ubuntu kurulu olsun...Ya da Mint'le birlikte ;)
Bir çok adobe uygulaması wine ile çalışıyor.
Yazıcı sorunu ben yaşamadım(3 adet yazıcımıda tanıyor)
Telefonları modem olarak sorunsuz görür kablosunu takman yeterli.
Her yeni ubuntu sürümünde gelişme var ilerleyen zamanlarda tüm sorunlar çözülecektir.
--------------------
ORÇUN CEYLANDAĞ
İSTANBUL/TÜRKİYE
--------------------

xwes

Alıntı yapılan: ceylandag - 18 Nisan 2009 - 22:45:14
Alıntı yapılan: iKo - 18 Nisan 2009 - 22:41:59

Bir çok adobe uygulaması wine ile çalışıyor.
Yazıcı sorunu ben yaşamadım(3 adet yazıcımıda tanıyor)
Telefonları modem olarak sorunsuz görür kablosunu takman yeterli.
Her yeni ubuntu sürümünde gelişme var ilerleyen zamanlarda tüm sorunlar çözülecektir.
Son cumlenize şiddetle katiliyorum :)

1hat

aslında ubuntu önyargılarımı kırdı diyebilirim...ben sürekli kodlar yazarak bişiler yapılıyordur diye düşünüyordum ama öyle değilmiş...
aslında ben 7.10 versiyonuna sahibim fakat daha şu 1 aya kadar kullanmadım...sürekli cd den başlat diyerek çalıştırdım...
ama geçen aylarda 5.1 ses kartı olduğu için ve ses sistemini bağlamak için kullandığımız masaüstü çöktü...madem çöktü diyerek bi ubuntu girişiminde bulunduk...daha cd yi takar takmaz ses kartını ve bizim xp için güncel driverını bulamadığımız ekran kartını tanıyınca artık bunu dizüstüme kurmanın vakti geldiğini anladım ve kurdum...
aslında 8.04 mükemmeldi sistem takır takır çalışıyordu herşey...bide şu cs 1.5 i oynayabilseydim herşey dahada mükemmel olucaktı :D (urban terror var demeyin cs1.5 bi klasik  ;) ) ne yaptıysam yükleyemedm....
arkadaşlar geceleri cs oynarken ben dolu gözlerle onlara baktım  :P ama yinede ubuntu dan vazgeçmedim.....
ama sonradan 8.10 u yükleyince hayallerim biraz suya düştü...wireless gitti sonradan da olsa hallettik ama şu sinirimi bozan sesi açtığımda çıkan "ssssssss" sesi var ve beni çıldırtıyor ayrıca sistemde belirgin bi yavaşlama var...ut'yi 8.04 rahat rahat takılmadan oynarken ut'yi 8.10 hiç takılmadan çok az oynadım diebilirim...
ve ben bu konuda "kararsızım"....

xwes

Alıntı yapılan: 1hat - 19 Nisan 2009 - 01:34:26
aslında ubuntu önyargılarımı kırdı diyebilirim...ben sürekli kodlar yazarak bişiler yapılıyordur diye düşünüyordum ama öyle değilmiş...
aslında ben 7.10 versiyonuna sahibim fakat daha şu 1 aya kadar kullanmadım...sürekli cd den başlat diyerek çalıştırdım...
ama geçen aylarda 5.1 ses kartı olduğu için ve ses sistemini bağlamak için kullandığımız masaüstü çöktü...madem çöktü diyerek bi ubuntu girişiminde bulunduk...daha cd yi takar takmaz ses kartını ve bizim xp için güncel driverını bulamadığımız ekran kartını tanıyınca artık bunu dizüstüme kurmanın vakti geldiğini anladım ve kurdum...
aslında 8.04 mükemmeldi sistem takır takır çalışıyordu * her şey...bide şu cs 1.5 i oynayabilseydim * her şey dahada mükemmel olucaktı :D (urban terror var demeyin cs1.5 bi klasik  ;) ) ne yaptıysam yükleyemedm....
arkadaşlar geceleri cs oynarken ben dolu gözlerle onlara baktım  :P ama yinede ubuntu dan vazgeçmedim.....
ama sonradan 8.10 u yükleyince hayallerim biraz suya düştü...wireless gitti sonradan da olsa hallettik ama şu sinirimi bozan sesi açtığımda çıkan "ssssssss" sesi var ve beni çıldırtıyor ayrıca sistemde belirgin bi yavaşlama var...ut'yi 8.04 rahat rahat takılmadan oynarken ut'yi 8.10 hiç takılmadan çok az oynadım diebilirim...
ve ben bu konuda "kararsızım"....

Jaunty'i denediniz mi peki?

1hat

xwes

Belki mutlu sonla biter diye, 8.10 ile problemler yaşamişsiniz ya.

1hat

kararlı sürümü çıktığında yüklemeyi düşünüyorum  ;)

coolsnowman

Dün jaunty rc sürümüne yükselttim ubuntumu. Ne pardusta ne de interpidde bir türlü çalıştıramadığım webcamim jaunty de kendiliğinden çalıştı. Ne kadar sevindim anlatamam. Her ne kadar webcamin ışığı ubuntu başlarken yanıp ubunutu kapanana kadar yansa da buna razıyım. Malum bilgisayarım acer aspire 5102wlmi ve orbicam ali corp. zımbırtısından çok çektim şimdiye kadar. Artık bilgisayarımdan windows xp'yi kaldırmayı düşünmeye başladım.

ceylandag

Alıntı yapılan: coolsnowman - 19 Nisan 2009 - 17:34:56
Dün jaunty rc sürümüne yükselttim ubuntumu. Ne pardusta ne de interpidde bir türlü çalıştıramadığım webcamim jaunty de kendiliğinden çalıştı. Ne kadar sevindim anlatamam. Her ne kadar webcamin ışığı ubuntu başlarken yanıp ubunutu kapanana kadar yansa da buna razıyım. Malum bilgisayarım acer aspire 5102wlmi ve orbicam ali corp. zımbırtısından çok çektim şimdiye kadar. Artık bilgisayarımdan windows xp'yi kaldırmayı düşünmeye başladım.
Ben de 9420 kullanıyorum az çekmedi forumdaki dostlar bu orbicam dan
--------------------
ORÇUN CEYLANDAĞ
İSTANBUL/TÜRKİYE
--------------------

FeNDeR

Evet işaretledim. Hakkını teslim etmek gerekir. Windows'u yalnızca müzik programlarını kullanacağım zaman açıyorum. Linux'taki müzik programları bir gün windows'taki zenginliği yakaladığında (belki şu aralar yakalamış olabilir, yakinen takip etmiyorum) windows'u tamamen kaldırmayı planlıyorum. 

XRumer

düne kadar ıyunlar haricinde bekletilerimden de ötesini karşılıyordu ama artık oyunlar konusunda da beklentilerimi karşılıyor hele bir de playonlinux kurdum mu oyunlar için windowsa mahkum olma dönemi bitmiştir.