Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope Kararlı Sürüm Yayınlandı

Başlatan ihtiyar said, 23 Nisan 2009 - 14:36:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

garafatma

Java kurarken aldığın hatayı ve çözümü ayrı bir başlık açarak sorunu ve çözümü anlatabilirsin eğer vaktin varsa.. Bilgilendirme için teşekkür ederiz yine de.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

NuCLeuS

Alıntı yapılan: keiser_soze - 30 Nisan 2009 - 10:13:51
Java kurarken aldığın hatayı ve çözümü ayrı bir başlık açarak sorunu ve çözümü anlatabilirsin eğer vaktin varsa.. Bilgilendirme için teşekkür ederiz yine de.

Tamam dostum. Yazarım. Yazılım Sorunları kısmına yazıcam. Sanırım orası en uygun yer.

garafatma

Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

dr.birol

Alıntı Yapyanlış oldu galiba 9.04 demek istedin 9.10 yeni çıkıcak olan  :D
Efet o kadar iştahım kabarmış ki :)  :)
Özür dilerim normalde yanlış yazdıklarımı düzeltirim ama komik bir yazma hatası olmuş.O yüzden düzeltme yapmayacağım.  :)  :)
Biz gelmedik kavga için,
Bizler geldik sevgi için,
Dostun evi gönüllerdir,
Gönüller yapmaya geldik...

Thiras

Şu anda 9.04 üzerinden yazıyorum. Bir kaç gün önce temiz bir kurulum yaparak yükledim 9.04'u. İlk izlenimlerim;

• Boot performansı inanılmaz artımış. Çok başarılı buldum.
  • Yeni notificationları beğendim.
  • Sanki genel bir performans artışı var. Eskiden home dizinim için reiserfs kullanıyordum. Artık ext3'e geçtim tamamen. Bununda peformans olarak etkisi olabilir tabii
  • Çok büyük bir yenilik görememek beni üzdü.(yukarıda saydıklarım dışında)

Sanırım "2 sene içinde macosx'ten daha güzel ve daha kolay bir sistem tasarlayacağız" gibi bir açıklama yapılmıştı yanlış hatırlamıyorsam. Gördüğüm kadarıyla bu hedefe hala çok var. Ama heycanla bekliyoruz yenilikleri.

platonton

Alıntı yapılan: Kenzi - 29 Nisan 2009 - 10:23:10
Alıntı yapılan: platonton - 27 Nisan 2009 - 15:32:56

2. Video izlerken 8.10 sürümünde karşılaştığım ve ne yapsam ne etsem çözüme kavuşturamadığım "yırtılma efekti","saniyelik donmalar" 9.04'e geçince tamamen ortadan kalktı.

Yırtılma efekti bende hala devam ediyor.Özel bir ayar yaptınız mı,oynatıcı olarak ne kullanıyorsunuz ve kurulması gereken bir kodek var mı bunun için?

"sudo aptitude install ubuntu-restricted-extras" komutunu kullandım sadece. Başka bir ayar yapmadım veya farklı bir oynatıcı kurmadım.
Ubuntu 9.10 64 Bit, Gigabyte GA-MA78GM Anakart, AMD Athlon 64 X2 5000+ işlemci, 1 GB Kingston DDR2 RAM, Seagate 250 GB Harddisk

agassi

Merhabalar, diz üstümde iki sistemide kulladığımdan sıfırdan kuruluma cesarat edemedim. Bu nedenle 8.10 dan 9.04 e yükseltmeyi tercih ettim başarılı bir şekilde sürüm yükseltildi ve şu anda sorunsuz kullanıyorum. Ancak yükseltmenin sisteme yüklenmesi sırasında bir dosyanın işin kötüsü şimdi hatırladığım kadarıyla (etc-gconf) veya (etc-grub) yeni sürümüyle değiştirip değiştirmeyeceğim soruldu ama ben telaşla (birazda acemilikle) ''değiştir'' veya ''koru'' tuşuna tıklamadan direkt uyarıyı kapattım ve yüklemeye devam etti. Daha sonra bu olay kafama takıldı lütfen bu konuyla ilgili bilgi verirseniz çok sevinirim.

heartsmagic

Muhtemelen yeni sürümde bir dosya değişerek geldi ve sendeki yerelde olanı ezeyim mi diye sordu. Sen kapattıysan bile o ezmiştir benim tahminime göre, endişelenecek bir durum yok kısacası. Ezmediyse bile sende mevcut olanla sistem çalışmaya devam eder.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

agassi

@heartsmagic
Çok teşekkürler ciddi bir hata yaptımmı diye huzursuz olmuştum.

onuragtas

arkadaşlar bugün sistemi güncelleyeceğim. aklıma bi soru takıldı onuda sorup cevabı aldıktan sonra yükselteceğim

forumda 64 bitin 32 bitten hızlı olduğu yazıyor. benim sistemim 32 bitmi 64 bitmi bilmiyorum. güncelleme sırasında 64 bit diye bir seçenek olabilirmi?

eğer varsa ve ben seçersem sistemime bişi olurmu?
System.out.println("Hadi gülüm yandan yandan.");

bytan

Sisteminizin mimari yapısını aşağıdaki ile kontrol edebilirsiniz:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,4688.0.html

Hangi tür sistemi kurarsanız, ona uygun güncellemeler sunulur.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

onuragtas

Alıntı yapılan: bytan - 01 Mayıs 2009 - 11:08:09
Sisteminizin mimari yapısını aşağıdaki ile kontrol edebilirsiniz:

Hangi tür sistemi kurarsanız, ona uygun güncellemeler sunulur.
ona göre baktım çıktısını birazdan alta yazacam ama çıktıda forumda verilen 32 bit veya 64 bit arasında hep farklılıklar var. hangisi olduğunu hala anlamadım. çıktı ;

processor       : 0
vendor_id       : GenuineIntel
cpu family      : 15
model           : 4
model name      : Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 3.00GHz
stepping        : 1
cpu MHz         : 2999.925
cache size      : 1024 KB
physical id     : 0
siblings        : 1
core id         : 0
cpu cores       : 1
apicid          : 0
initial apicid  : 0
fdiv_bug        : no
hlt_bug         : no
f00f_bug        : no
coma_bug        : no
fpu             : yes
fpu_exception   : yes
cpuid level     : 3
wp              : yes
flags           : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe nx constant_tsc up pebs bts pni monitor ds_cpl cid xtpr
bogomips        : 5999.85
clflush size    : 64
power management:

erginemr

@by_system,

1. CPU'nun 64 biti destekleyip desktelemediğini öğrenmek için:

Şu komutun sonucunda içinde "lm" geçen bir satır dönüyorsa 64 bittir:
cat /proc/cpuinfo | grep lm

2. Kurulu Ubuntu işletim sisteminin 32 bit mi, yoksa 64 bit mi olduğunu anlamak için:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,3205.0.html

Şu komutu verdiğinizde i686 dönüyorsa 32 bit, x86_64 dönüyorsa 64 bittir:
uname -a

3. Ne yazık ki 32 bit'ten 64 bit'e güncelleme yapmanız mümkün değil. Sisteminiz 64 bit'i destekliyorsa sıfırdan kurulum yapmalısınız.

onuragtas

Alıntı yapılan: erginemr - 01 Mayıs 2009 - 11:12:56
@by_system,

1. CPU'nun 64 biti destekleyip desktelemediğini öğrenmek için:

Şu komutun sonucunda içinde "lm" geçen bir satır dönüyorsa 64 bittir:
cat /proc/cpuinfo | grep lm

2. Kurulu Ubuntu işletim sisteminin 32 bit mi, yoksa 64 bit mi olduğunu anlamak için:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,3205.0.html

Şu komutu verdiğinizde i686 dönüyorsa 32 bit, x86_64 dönüyorsa 64 bittir:
uname -a

3. Ne yazık ki 32 bit'ten 64 bit'e güncelleme yapmanız mümkün değil. Sisteminiz 64 bit'i destekliyorsa sıfırdan kurulum yapmalısınız.
altaki linkte
Alıntı Yap
Sistemimizin 32 bit mi yoksa 64 bit mi olduğunu CPU bilgileri içerisinde yer alan flag bilgilerinden anlayabiliriz. Eğer flags içerisinde lm yer almıyorsa sisteminiz 32 bit eger lm yer alıyorsa sisteminiz 64 bittir. Yukaridaki örneklerden bunu gozlemleyebilirsiniz.
diye bir şey yazıyor orda 64 bite uyuyor

cat /proc/cpuinfo | grep lm bu komutu uygulayınca yine bulunduğum yola dönüyor ve hiç bir şey yazmıyor. burdada 64 bit değil

bu linktede http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,3205.0.html

root@KnmNr-Org:/home/onuragtas# cat /etc/lsb-release
DISTRIB_ID=Ubuntu
DISTRIB_RELEASE=8.10
DISTRIB_CODENAME=intrepid
DISTRIB_DESCRIPTION="Ubuntu 8.10"
root@KnmNr-Org:/home/onuragtas#

yazıyor

uname -a burda da 32 bit olarak görünüyor.? galiba 32 bit ?

erginemr

@by_system,

Alıntı Yap
Bu komut, işletim sisteminin Ubuntu 32 bit olduğunu gösteriyor. Ama sisteminizin 64 bit'i destekleyip desteklemediğinin bilgisini ancak aşağıdaki komut bize söyleyebilir.

Şu komutun tüm çıktısını buraya aktarın isterseniz, birlikte bakalım:
cat /proc/cpuinfo

onuragtas

Alıntı yapılan: erginemr - 01 Mayıs 2009 - 15:37:47
@by_system,

Alıntı Yap
Bu komut, işletim sisteminin Ubuntu 32 bit olduğunu gösteriyor. Ama sisteminizin 64 bit'i destekleyip desteklemediğinin bilgisini ancak aşağıdaki komut bize söyleyebilir.

Şu komutun tüm çıktısını buraya aktarın isterseniz, birlikte bakalım:
cat /proc/cpuinfo

buyrun ;

onuragtas@KnmNr-Org:~$ sudo su
[sudo] password for onuragtas:
root@KnmNr-Org:/home/onuragtas# cat /proc/cpuinfo
processor : 0
vendor_id : GenuineIntel
cpu family : 15
model : 4
model name : Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 3.00GHz
stepping : 1
cpu MHz : 2999.932
cache size : 1024 KB
physical id : 0
siblings : 1
core id : 0
cpu cores : 1
apicid : 0
initial apicid : 0
fdiv_bug : no
hlt_bug : no
f00f_bug : no
coma_bug : no
fpu : yes
fpu_exception : yes
cpuid level : 3
wp : yes
flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe nx constant_tsc up pebs bts pni dtes64 monitor ds_cpl cid xtpr
bogomips : 5999.86
clflush size : 64
power management:

root@KnmNr-Org:/home/onuragtas#

ayrıca sistemimi güncelledim şuan 9.04 grupta yazıyordu ama sanırım ext3 ve hala bir değişiklik görmedim. 8.10 gibi donmalar bile var 10 dk olmadı güncelleme biteli. acaba ext3 olmasındanmıdır? nasıl ex4 yapabilirim ?

erginemr

Flags satırında "lm" ibaresi olmadığına göre işlemciniz kesinlikle 32 bit. Bu durumda sisteminize Ubuntu 64 bit kuramazsınız.
Alıntı Yapflags      : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe nx constant_tsc up pebs bts pni dtes64 monitor ds_cpl cid xtpr

Sistem donmaları ext3 / ext4 farkından dolayı değildir ama neden kaynaklandığını da tahmin etmek zor. Ev dizininizi yedekleyip sıfırdan kurulum yapmaya ne dersiniz?

onuragtas

Alıntı yapılan: erginemr - 01 Mayıs 2009 - 18:09:42
Flags satırında "lm" ibaresi olmadığına göre işlemciniz kesinlikle 32 bit. Bu durumda sisteminize Ubuntu 64 bit kuramazsınız.
Alıntı Yapflags      : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe nx constant_tsc up pebs bts pni dtes64 monitor ds_cpl cid xtpr

Sistem donmaları ext3 / ext4 farkından dolayı değildir ama neden kaynaklandığını da tahmin etmek zor. Ev dizininizi yedekleyip sıfırdan kurulum yapmaya ne dersiniz?

şuan elimde 9.04 cdsi yok indiremem kota malum. 1gb de şimdi indirdi. 1 tane ubuntu cdsi istedim gelirse, önümüzdeki aya belki yüklerim ve sağolun herşey için.

erginemr

Alıntı yapılan: by_system - 01 Mayıs 2009 - 18:13:10
...
şuan elimde 9.04 cdsi yok indiremem kota malum. 1gb de şimdi indirdi. 1 tane ubuntu cdsi istedim gelirse, önümüzdeki aya belki yüklerim ve sağolun her şey için.

Rica ederim. Sistem takılmaları umarım güncellemelerle çözülür.

Tutunamayan

@by_system; Eğer İstanbul içindeyseniz elden, yok değilseniz kargo ile 9.04 32bit CD'sini gönderebilirim. Özel mesajla adres bilgilerinizi iletirsiniz...
Ubuntu-TR Wiki | Ubuntu-TR Wiki'ye Madde Nasıl Eklenir? | Ubuntu-TR Wiki Nasıl Belgeleri | [url=http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Acemiler_i%C3%A7

canosayan

Alıntı yapılan: by_system - 01 Mayıs 2009 - 18:13:10
Alıntı yapılan: erginemr - 01 Mayıs 2009 - 18:09:42

şuan elimde 9.04 cdsi yok indiremem kota malum. 1gb de şimdi indirdi. 1 tane ubuntu cdsi istedim gelirse, önümüzdeki aya belki yüklerim ve sağolun * her şey için.

wiki üzerinde cd paylaşımı listesine bakın belki oturduğunuz yere yakın bir gönüllü vardır.
Chmod bizim işimiz.

heartsmagic

Ufak bir hatırlatmayı da ben yapayım. 8.10'dan 9.04'e yükseltme yapıldığında dosya sistemi kendiliğinden dönüştürülmez. Kısacası yükseltme yapılacaksa ext3->ext4 dönüşümünü bizim elle yapmamız gerekiyor.

Not: Forumda bunu anlatmadık, aslında bir eksiklik sayılabilir. Fakat bazı acı tecrübelerden dolayı pek hevesli değilim bu iş için.

dr.birol

@heartsmagic ben 8.04 ü kaldırıp 9.04 ü kuracağım.Güncelleme yaparak değil, cd üzerinden kuracağım.Bu ext dosyalarını kaldırıp yeniden aynı mantıkla ext3 olanı sadece ext4 mü yapacağım.başka bir fark var mı?
Biz gelmedik kavga için,
Dostun evi gönüllerdir,

dr.birol

Alıntı yapılan: heartsmagic - 02 Mayıs 2009 - 03:12:59
Not: Forumda bunu anlatmadık, aslında bir eksiklik sayılabilir. Fakat bazı acı tecrübelerden dolayı pek hevesli değilim bu iş için.

Hiç küsmek darılmak olurmu @heartsmagic     :o???
Biz gelmedik kavga için,
Dostun evi gönüllerdir,

heartsmagic

Eğer var olan Ubuntu bölümünün üzerine kurulum yapacaksan işin çok kolay @dr.birol. Öncelikle elle bölümlemeyi seç. İlgili bölümü, yani Ubuntu kurulu bölümü kök (/) olarak bağla ve biçimlenmesi için işaretle. Dosya biçimi olarak da ext4 seç. Zaten bir takas alanı mevcut olduğundan onu kendisi halleder. Eğer varsa başka bir bölümün bunu da bağla kurulum aşamasında ama biçimleme için işaretleme sakın. Örnek:

/media/windows
/media/yedek

gibi.

Diğer konu içinse küsmece darılmaca olmaz elbette ama bir başlığımız olsa fena olmazmış hani.