[Çözüldü] Dizüstü Bilgisayar Önerisi

Başlatan Sh4oTT, 04 Ekim 2015 - 17:45:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sh4oTT

Selamunaleykum, arkadaslar dizustu bilgisayar almayı dusunuyorum verebilecegim maximum miktar 3.500 TL arastırmalarıma gore MSI-ASUS-MONSTER bu 3 markadan birini tercih edecem bir kac tane buldum sizlerden de yorum, öneri almak istiyorum kararsız kaldım yardımcı olursanız cok memnun olurum.

NOT: Alacagım laptop benı en az 5 yıl ıdare etmelı iki senede bir laptop alamam malum ögrenciyiz KYK parasını dizüstü bilgisayara yatırıyorum :)

Buldugum laptoplar sunlar:

Msi Gp70 Leopard Pro 2qf-657xtr I5-4210h 8gb 128ssd+1tb 7200rpm 1 344 - n11.com

Monster Notebook Laptop Modelleri ve Fiyatları

Monster modeller arasında ufak tefek farklar var mesela mSATA olayını anlayamadım hangısınde SSD var hangısınde yok veya sonradan takılabılırmı 1. port 2. port demıs acıklayabılırmısınız?

1. FARK

2. FARK

MSI modeli n11.com da tekramarket üzerinden satılıyor yanlıs bakmadıysam ordan alısverıs yapmam guvenlı olurmu sizce?

meda

Linux ile uyumluluk konusunda Dell biraz daha önde gelir. Nitekim bazı modellerde Ubuntu önyüklüdür. Amaç oyun bilgisayarı ise MSİ.  Asus benzer özellikli makinelere göre daha pahalı oluyor.

Sata farkları sadece anlatmakla olmaz. Video, fotoğraf ... vs araştırmanız farkı anlamanızda daha fazla yardımcı olacaktır.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

Sh4oTT

Hocam MONSTER hakkında ne dusunuyorsunuz?

sinan54

Türkiyede pek popüler olmayan bir marka ama evimde iki tane laptopumun markasıda aynı FUJİTSU Alman üretimi ve çok saglamlar.Linux uyumları mükemmel,eski olanını 9 yıldır kullanıyorum.Sadece bios pili için kapagı açıldı,birde önerim oyunlarla işinyoksa,normal ev kullanıcısı isen harici ekran kartlı laptoplardan kaçın derim.

Sh4oTT

Yeri gelir oyun da oynarım yanı her turlu ısımı gorecek bir laptop arıyorum hocam.

sinan54

Demek istedigim profesyonel işler yapmıyorsanız agır oyunlar oynamıyorsanız,1200-1500 liralık bilgisayarlar yeterde artar bile,birde windows'aihtiyacınız yoksa free dos bilgisayarda 300-500 liralık ek bir kazancınız  olur.

Sh4oTT

@sinan54 demek istediginizi anladım hocam, ben oyunda oynarım :)

fsutil

Alıntı yapılan: ShaoTT - 04 Ekim 2015 - 20:25:26
Hocam MONSTER hakkında ne dusunuyorsunuz?

Linux uyum sorunu çıkarır mı çıkarmaz mı bilmiyorum ama Monster bilgisayar kullanan arkadaşlarım var ve memnunlar. Teknik destekleri vs. de güzel.

Sh4oTT

@BoraT5, aynen hocam benimde bir arkasım MONSTER kullanıyor ama yenı aldı memnunum dıyor fakat ıste ınsan kararsız kalıyor sonucta 6-7 senede bı alıyorsun :)

meda

Monster ürünleri fiyat/performans ürünü oluyor ancak MSİ malzeme kalitesi bence biraz daha önde. İşin içinde oyun olmasaydı bence de 1500 TL Asus dizüstü makineler yeterdi. Aklıma gelmişken ekranların en az Full HD olmasına hatta oluyorsa 2K olmasına dikkat edin.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

plazma

Bende 17" modeli var monsterın, oyun için herhalde bu tarz dizüstü bakıyorsanız ekran kartı 960m veya üzeri alın, monster Türk malı bu arada satış sonrası destekleride iyi, msata disk bağlantı portu daha küçüktür ram gibi direkt anakarta takılır ssd ile aynı performansı verir. Ben biraz özelleştirdim msatalı disk ve rami 16gb ta çıkarttım 1tb diskte depo olarak var, eğer monsterda karar kılacaksanız sizde bu tarz özelleştirme yapabilirsiniz ama işin içinde oyun faktörü var ise 5 sene gidermi bilemiyorum :) msi ile asus aynı ayarda biraz daha tuzluya çıkıyor ama alabilirseniz onlar daha iyi olacaktır ben grafik işleri için 17" tercih ettim taşıması biraz zahmetlidir bu arada. Şimdi biraz baktımda 5. Nesiller de eklenmiş onları tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır. Alırkende sırt çantasını unutmayın.

parduscix

Bende Samsung RV 520 var 5yıldır gidiyor.
Iverclock yaptım pil 15 dk dayanabiliyor fakat  hızı gayet güzel oldu.
Ubuntu ile kullanacaksanız Ramin pekte önemi yok. İşlemci iyi olmadığı sürece gerisi boş.

plazma

Ram in önemi neye göre yok? Belki matlab çalıştıracak, render yapacak o şekilde Ubuntu üzerinden betimleme yapmayın.

parduscix

Ram önemli ona birşey yok.
Demek istediğim işlemci kötüyse ram miktarı ne olursa olsun bir anlamı yok.

ata1

hızı belirleyenin okuma yazma hızı olduğunu da ben ekliyeyim .ram normal kullanıcı için çok önemli değildir 2 gb ram tüm ihtiyacı karşılaya bilir ram önbellek için gerekir

heartsmagic

Alıntı yapılan: parduscixUbuntu ile kullanacaksanız Ramin pekte önemi yok. İşlemci iyi olmadığı sürece gerisi boş.
Pardus kursun değil mi, uçar makine?

Yahu yasaklayacağım sonra despot, diktatör diyecekler. Hem diyenin lafı boşa gidecek hem de yasaklama yapmak için benim yapacağım tıklamalar. Görmeyeyim, yorum yapmayayım diyorum ama insanım. Hadi ben insanım zor bela dayanıyorum, milleti çıldırtmak için sen nasıl bu kadar azmediyorsun onu anlayamıyorum. İnsanüstü bu başarıdan ötürü takdir ediyorum seni.

Eğer bir kuantum işlemciniz yoksa Ubuntu kurmayın arkadaşlar, ne yapsanız boş. İşin üstadı buyurdu.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Suraka

Ben Asus x550jx aldım bu yaz çok güzel bi bilgisayar ilk aldığımda hemen Ubuntu kurdum. Ondan sonra photoshop falan kullanmak için Windows kurdum yanına. Gayet seri çalıştırıyordu şimdi de El Capitan kullanıyorum oda güzel

Sh4oTT

Beyler 8 GB DDR3L 2133 MHz ram alip ilerleyen zamanlar da yanina bir tane daha aynisindan taktirmami mi onerirsiniz yoksa
16 GB DDR3L 1600 MHz ram taktirip kurtulayimmi? (1600 ile 2133 cok fark ettirirmi?)

Ayrica 2 bilgisayar var tum ozellikleri ayni biri 3600 Tl digeri ise 3500 Tl farklari ise 
3500 TL olaninin 750 GB Western Digital Scorpio Black 7200 RPM
3600 TL olan da ise 1TB Hitachi Travelstar 7K1000 32 MB 7200 RPM + Sirt cantasi <-

32 MB ne gibi avantaj saglar kimi demiski programlar hizli acilir, bazilari ise diskin yazma hizi artar demis kafam karisti 100 TL icin degermi sizce?

plazma

Cl kaç mhz den önce

Bende hitachi 1 tb olan var buarada, önbellekleme farkı o ne kadar değer büyükse iyidir disk için

Sh4oTT

plazma

Alıntı YapCL'nin açılımı "Column Address Strobe Latency"dir. "Cas Latency" de diyebileceğimiz bu değer, bellekteki geçikme süresidir.

Gecikme süresi ne kadar düşük olursa bellek o kadar hızlıdır. Bunu monitörlerdeki gecikme süresine benzetebiliriz. Monitörün gecikme süresi ne kadar düşükse, görüntüler o kadar hızlı tazelenir. Bu yüzden bellek alırken de CL değeri düşük olan bellekler tercih edilmelidir.

plazma

bendede bu modelden var 4. nesil

16GB (2x8GB) DDR3L 1.35V 1600MHz SODIMM
Samsung 250GB 850 EVO M.2 Sata SSD (Okuma Hızı 540MB / Yazma Hızı 500MB)

eklemiştim ben.

Sh4oTT

@plazma ben de 16 lik mi attirayim hocam ne dersiniz :)  Yoksa 8 lik atip ikerleyen zamanlarda 16 ya mi tamamliyayim?

plazma

Beraber alın almışken, ama o sistemde ssd siz olmaz :) eğer bütçe şuan uygun değilse ssd öncelik 8 yeter daha sonra 16 ya çıkartırsınız.