[Çözüldü] LibreOffice Impress sorunu

Başlatan Paqe, 27 Mayıs 2013 - 12:09:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Paqe

Babamı yavaş yavaş linux mint'e alıştırmaya çalışıyorum. Powerpoint'i çok kullanır. LibreOffice'i kurdum. Kendi yaptığı pps dosyalarını açıp çalışıyor mu diye bakmak istedi fakat ilk şikayetini söyledi hemen. Pps dosyasına tıkladığınızda önce Impress programı açılıyor, yani sunum dosyası hazırlarken açılan bildiğimiz program arayüzü. Ardından 1-2 saniye sonra sunumu slayt şeklinde göstermeye başlıyor. Fakat microsoft office'de böyle değil. Tıklar tıklamaz slayt şeklinde görülmeye başlıyor sunum. Önce 2-3 saniye sanki dosya üzerinde değişiklik yapacakmışız gibi programın kendisinin açılması garip ve kullanılışsız.

Ayrıca sunum ilerlerken ekranın herhangi bir yerinde durdur, ilerlet gibi butonlar yok. Sunumdan çıkmanız gerekiyor durdurmak için.

Ben mi yapamadım bir şeyi diye kullananlara sormak istedim. Yoksa bundan ibaret midir libreoffice? Böyle ise malesef windows ve ms office kullanmaya devam edilecek istemeden. Teşekkürler.

if

Şikayet LibreOffice Sunumun geç açılması anladığım kadarıyla. Hızlandırmak için: Araçlar > Seçenekler >
Bellek
- Adım sayısı: 20-30
- LibreOffice için kullanılacak bellek: 128 MB ( Yeterli RMA varsa. Yoksa daha az bir değer tercih edin.)
- Nesne başına bellek miktarı: 10-20
Gelişmiş
- Java ortamını kullanı kaldırın

Paqe

Alıntı yapılan: ifŞikayet LibreOffice Sunumun geç açılması anladığım kadarıyla. Hızlandırmak için: Araçlar > Seçenekler >
Bellek
- Adım sayısı: 20-30
- LibreOffice için kullanılacak bellek: 128 MB ( Yeterli RMA varsa. Yoksa daha az bir değer tercih edin.)
- Nesne başına bellek miktarı: 10-20
Gelişmiş
- Java ortamını kullanı kaldırın

Hayır geç açılması değil. Herhangi bir pps dosyasına çift tıklayıp açtığınızda, dosya üzerinde sanki düzenleme yapılacakmış gibi önce LibreOffice Impress programının ara yüzü açılıyor (solda slaytlar, ortada o anki slayt için düzenleme penceresi, yani program açılıyor işte bilmiyorum anlatabiliyor muyum :) ) , 2-3 sn. sonra pps dosyası tam ekran olarak slayt şeklinde görüntülenmeye başlıyor. Ms office ile açtığınızda ise direk slayt şeklinde görüntülenmeye başlıyor. Yani ben pps dosyasının direk görüntülenmesini istiyorum Impress'in ara yüzünü görmeden. Lütfen deneyin bir pps dosyasını açmayı, ne dediğimi anlayacaksınız.

Thingol

cd && wget -O kingsoft-office-NoobsLab.deb http://goo.gl/Zw0VG
sudo dpkg -i kingsoft-office-NoobsLab.deb

komutları ile Kingsoft Office kurup onunla deneyebilir misiniz? Ben daha iyi sonuçlar aldım Libreoffice'e göre. 64 bit kullanıyorsanız önceden ia32-libs paketini de kurmalısınız.

yakusha

Aslında minik lakin güzel bir konuya değinmiş arkadaşımız... Normalde bir dökümana çift tıklayınca düzenleme kipinde açılması doğal; lakin özellikle pps dökümanları genelde sunum için kullanıldığından tıklandığında düzenleme kipinde açılması değil sunum kipinde otomatik olarak açılması bekleniyor... Malum Ofis yazılımında böyle olduğundan kullanıcı alışkanlıkları da bu yönde...

@kobzeci arkadaşımıza bildirelim, belki LibreOffice ekibine ulaştırmayı başarabilir.
Artık bu forumu kullanmıyor.

heartsmagic

Alıntı yapılan: Paqe - 09 Haziran 2013 - 15:40:09
Herhangi bir pps dosyasına çift tıklayıp açtığınızda, dosya üzerinde sanki düzenleme yapılacakmış gibi önce LibreOffice Impress programının ara yüzü açılıyor (solda slaytlar, ortada o anki slayt için düzenleme penceresi, yani program açılıyor işte bilmiyorum anlatabiliyor muyum :) ) , 2-3 sn. sonra pps dosyası tam ekran olarak slayt şeklinde görüntülenmeye başlıyor.

Yanlış anlamıyorsam kendiliğinden gösterilmeye başlanıyor sunumlar, fakat 2-3 saniye gecikme oluyor? O arada da LO'in düzenleme arayüzü görünüyor? Kısacası mesele aslında gecikme yaşanması?

Eğer değilse şu konuya bakabiliriz:
http://askubuntu.com/questions/177587/set-so-that-libreoffice-impress-will-go-straight-into-show-slide-mode
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Paqe

Alıntı yapılan: yakusha - 10 Haziran 2013 - 09:59:34
Aslında minik lakin güzel bir konuya değinmiş arkadaşımız... Normalde bir dökümana çift tıklayınca düzenleme kipinde açılması doğal; lakin özellikle pps dökümanları genelde sunum için kullanıldığından tıklandığında düzenleme kipinde açılması değil sunum kipinde otomatik olarak açılması bekleniyor... Malum Ofis yazılımında böyle olduğundan kullanıcı alışkanlıkları da bu yönde...

@kobzeci arkadaşımıza bildirelim, belki LibreOffice ekibine ulaştırmayı başarabilir.

İlginiz için teşekkürler herkese. Belki çok inceliyorum ama bana göre çok basit düzenlemeler bu kadar emek verilip bir yazılım ortaya çıkarıldıktan sonra neden basitçe düzenlenemiyor diye soruyorum kendime. Mesela mail adresinize arkadaşınız bir sunum gönderdi. Açıp izlemek istiyorum, sadece bu. Düzenleme yapmak istersem önce Libre Office Impress programını açarım. Menüden aç'a tıklayıp arkadaşımın gönderdiği sunuyu seçer ve açarak düzenlememi yaparım. Neden dosyaya çift tıklayınca önce düzenlemek istiyormuşum gibi Impress açılıyor ve ardından 2-3 sn. sonra slayt şeklinde sunumu göstermeye başlıyor. Neden ücretsiz bir şekilde bu kadar emek verilen bir yazılıma bu kadar basit bir işlem entegre edilmez. Açıp izlemek istiyorum, düzenlemeyeceğim :) Hayatında hiç linux veya Libre Office kullanmamış ve microsoft ürünlerine alışmış olan babam bunu görünce hemen bu yazılım kullanılmaz diyor haklı olarak. Yanlış anlaşılmasın, asla ve asla aynısı olacak değil elbet ms office'in. Ama artık yerleşmiş olan bazı kurallar var. Göze hoş gelmeyen bu gibi uygulamalar bence acil düzeltilmeli. Biz de daha kolay bir şekilde çevremizi linux ve uyumlu yazılımları alıştırmaya çalışabiliriz. Teşekkürler.

@heartsmagic, mesele yukarıdaki paragrafım gibi. Verdiğiniz linke baktım fakat tam anladığımı söyleyemem. Her sunum dosyasına bakarken bu işlemi mi yapmak gerekir? Öyle ise kullanılışsız hala. Teşekkürler.

@Thingol, programı inceleyeceğim. Teşekkürler.

if

@Paqe, sizin istediğiniz özelliğe bense hiç ihtiyaç duymadım. Hatta gereksiz görüyorum. Sunum dosyalarını açınca sunum olarak başlamasının yerleşmiş bir kural olduğunu ilk kez duyuyorum. Demem o ki LibreOffice geliştiricileri LibreOffice Sunu uygulamasının şu anki öntanımlı davranışının doğru olduğuna kanaat getirip uygulamayı bu yönde tasarlamıştır, bu zaman kadar sizin istediğiniz özelliğin eklenmesine yönelik bir talep gelmemiştir. Şu durumda yapmanız gereken LibreOffice gelitiriclerine talebinizi bildirmek.

sudo -H gedit /usr/bin/losunu
içine #!/bin/bash
# Sunu dosyalarını sunum olarak başlatan betik
/usr/lib/libreoffice/program/soffice -show "$@"
yazın. sudo chmod +x /usr/bin/losunu komutu ile çalıştırılabilir yapın. Henhangi bir sunu dosyasına sağ tıklayarak başka bir şeyle aç deyip bu betiğin yolunu gösterin.

Paqe

@if, yani siz bir powerpoint sunusunun hemen açılmasını değil önce impress'in açılmasını (sunuyu düzenleyecekmişsiniz gibi) ve ardından sunuyu izlemek istiyorsunuz. Eğer böyle ise kod vs. lere fazla gömülüp göze hoş gelen, olması gerekenleri kaçırdığınızı söylemeliyim. Linux'u iyi bilen, uzun süreler uğraşmış kişilerde şöyle bir uygulamayı gözlemliyorum: Linux ms programlarına uygun olmak, aynılaştırmak, benzemek vs. zorunda değil ya da geliştiriciler yaptı ise doğrudur. Elbette farklı bir işletim sistemi, aynı olmak zorunda değil. Ama dünyada powerpoint programı yok ve böyle bir yazılımı impress programı ile yapıyor olsanız size bir sununun hemen açılması gerektiğini, eğer kullanıcı bunu düzenlemek istiyorsa impress programını açıp menüden "Aç"'ı seçerek sunuyu açıp düzenleyebileceğini söylerdim. Mantıklı olan bu, diğer türlü göze hoş gelmiyor çünkü. Bir iş toplantısında libre office kurulu dizüstü bilgisayarından hazırladığınız bir sunuyu toplantıya katılanlara gösterirken önce programın açılması saçma olurdu. Size değil bu lafım @if genel olarak böyle bir şey gözlemledim. 

Gözüme hoş gelmeyen ve bana göre çok basit bir uygulama hatası olarak gördüğümü söyledim. Her ne kadar daha 2-3 aylık bir kullanıcı olsam da bana göre böyle, bunu ifade etme özgürlüğüm var sanırım. Libre office geliştiricilerine teşekkürler ama bunu yapamamışlar. Daha önce de pcmanfm'de ki dosya boyutu hesaplama hatası çok uğraştırmıştı. O kadar program yaz, uğraş, basit bir hesaplamayı yanlış yap, saçma ve bunu belirtiyorum. Linux'un üst düzey bir kullanım gerektirdiği, bir sunuyu hemen açtırmak için bile kod gerektirdiği bir gerçek. Siz bu kodları iyi biliyorsunuz fakat sıradan bir kullanıcı için bu yol zor, bunu anlamalısınız. Lütfen bana cevap olarak zor geliyorsa kullanmayabilirsin demeyin. Çabalıyorum ve fikirlerimi belirtiyorum. Yardımlarınız için teşekkürler, selamlar.

siberoloji

LibreOffice eklentilerinden ImpressRunner eklentisini yüklediğinizde sanrım .pps dosyalarını doğrudan açma imkanını elde ediyorsunuz.

ayrıca
libreoffice -show yourfilename.ppt
komutu da aynı işi yapıyor.

Bir konuda haklısınız,Micros.. firmasının
ppt olarak düzenlenebilir sunu ve
pps olarak izlenebilir sunu olarak  2 ayrı dosya formatı imkanı var.

Libreoffice ise sadece odp formatı imkanı tanıyor.
Ancak .pps dosyaları wind.... işletim sistemlerindeki .exe , .com veya .bat gibi çalıştırılabilir uzantılı dosyalara benzer bir dosya türü.
Dolayısı ile Linux böyle dosyaları önce derleyip sonra çalıştırdığından sizin dosyalarınız da Impress açılıp derlenip sonra çalıştırılıyor.

Bence hala özgürsünüz ve öyle de olmalısınız. Wind..da olduğunuzdan daha fazla. Impress ile bir sunu hazırlayıp winde açmayı denediniz mi? Hiç açamazsınız değil mi?

http://www.free-power-point-templates.com/articles/start-powerpoint-presentations-automatically-in-linux-using-impressrunner/

Thingol

Libreoffice, her sürümüyle daha da gelişiyor. Özellikle FSF çatısı altına geçtiğinden beri gelişimi bayağı hızlandı. O yüzden PPA'sını ekleyip güncel sürümle aynı sorunların yaşanıp yaşanmadığına tekrar bakmak lazım.

heartsmagic

@Paqe, anlayamadığım bir şey var. "Bu neden eklenmemiş, neden eklenmiyor" dediğin şey çalışmıyor mu? Hani iki defa okudum ancak bir türlü net olarak anlayamadım. Çalışıyor ama önce 2-3 saniye gecikme oluyor arada da LO düzenleme bölümü görünmüyor mu? Anlamaya çalıştığım şey şu, şikayet sadece 2-3 saniye için mi?

Evet, 2-3 saniye için de şikayet olabilir fakat özellik yok demek başka, gecikiyor demek başka. Ne yapabilirsin? Hata kaydı geçebilirsin vs. Fakat senin açmaya çalıştığın şeyin desteğini bizim tarafta yine LO veriyor, açmaya çalıştığın şeyse bir MS Office Powerpoint dosyası. Eğer baban 2-3 saniyelik gecikme için şikayet ediyorsa zorla kullandırmanın bir anlamı yok elbette.

Fakat sen bu işin peşinden gitmek isterim diyorsan LO için hata kaydı yapabilirsin, istekte bulunabilirsin vs. "Neden yok, bence olmalı, standart bu" demek pek doğru değil. İnsanlar uzman oldukları için değil, cidden tercih ettikleri için bazı şeyleri seçerler. Benim için de önce düzenleyicinin açılması örneğin varsayılan ayar olabilir? Ne ben seni eleştirebilirim bu konuda ne de sen beni. Bunun en güzel çözümü bu yapılandırmanın ayarlanabilir olması. İşte, bir istektir bu ve LO'ya iletilebilir.

Değil mi?

Paqe

:) anlatabilmekte ve karşı tarafın anlamasını sağlamakta bile zorlandığımı görüyorum. 2-3 sn gecikme sorun değil. sorun pps dosyasının direk sunu şeklinde açılmaması, önce o sunuyu açmayı sağlayan impress yazılımının ara yüzünün gözükmesi. göze hoş gelmiyor. neyse, zamanınızı almayayım. 

if

Çözüm:
Alıntı yapılan: if - 11 Haziran 2013 - 17:54:38
sudo -H gedit /usr/bin/losunu
içine #!/bin/bash
# Sunu dosyalarını sunum olarak başlatan betik
/usr/lib/libreoffice/program/soffice -show "$@"
yazın. sudo chmod +x /usr/bin/losunu komutu ile çalıştırılabilir yapın. Henhangi bir sunu dosyasına sağ tıklayarak başka bir şeyle aç deyip bu betiğin yolunu gösterin.

heartsmagic

Alıntı yapılan: Paqe - 22 Haziran 2013 - 20:25:00
:) anlatabilmekte ve karşı tarafın anlamasını sağlamakta bile zorlandığımı görüyorum. 2-3 sn gecikme sorun değil. sorun pps dosyasının direk sunu şeklinde açılmaması, önce o sunuyu açmayı sağlayan impress yazılımının ara yüzünün gözükmesi. göze hoş gelmiyor. neyse, zamanınızı almayayım.

Görünmesi esnasında oluşan 2-3 saniye mi mesele yoksa görünmesi mi? Ben de söylemeye çalıştığımı anlatamadığımı fark ediyorum. Görünmesi ve bu esnada 2-3 saniye geçmesi ise sorun bir önceki iletim yine geçerli.

@if'in verdiği çözüm de denenebilir elbette. Fakat "Herkes böyle uğraşmalı mı" denme ihtimaline karşı ben yine bir önceki iletimi işaret ediyorum kendi adıma.

kobzeci

Alıntı yapılan: Paqe - 27 Mayıs 2013 - 12:09:00
Babamı yavaş yavaş linux mint'e alıştırmaya çalışıyorum. Powerpoint'i çok kullanır. LibreOffice'i kurdum. Kendi yaptığı pps dosyalarını açıp çalışıyor mu diye bakmak istedi fakat ilk şikayetini söyledi hemen. Pps dosyasına tıkladığınızda önce Impress programı açılıyor, yani sunum dosyası hazırlarken açılan bildiğimiz program arayüzü. Ardından 1-2 saniye sonra sunumu slayt şeklinde göstermeye başlıyor. Fakat microsoft office'de böyle değil. Tıklar tıklamaz slayt şeklinde görülmeye başlıyor sunum. Önce 2-3 saniye sanki dosya üzerinde değişiklik yapacakmışız gibi programın kendisinin açılması garip ve kullanılışsız.

Ayrıca sunum ilerlerken ekranın herhangi bir yerinde durdur, ilerlet gibi butonlar yok. Sunumdan çıkmanız gerekiyor durdurmak için.

Ben mi yapamadım bir şeyi diye kullananlara sormak istedim. Yoksa bundan ibaret midir libreoffice? Böyle ise malesef windows ve ms office kullanmaya devam edilecek istemeden. Teşekkürler.

Merhaba,

Konu biraz dallanmış ama ben pek anlayamadım.

Sunuma tıklıyorsunuz, Impress açılıyor ve 2-3 saniye sonra otomatik olarak sunum başlıyor, doğru mu anlıyorum?

PPS PowePointAutoPlay dosyası yani otomatik olarak oynatılmak üzere kodlanmış. Burada haliyle Impress'in ayrı oynatıcısı olmadığınan arayüz görünüyor. Bilgisayarım çok eski olmasına rağmen 4.1 ile 1-2 saniye sürmeden sunum kipine geçiyor.

Belgeleri dönüştürmek için https://help.libreoffice.org/Common/Document_Converter/tr Belge Dönüştürücü sihirbazını kullanabilirsiniz.

Sunum içerisinde ise sağ tıklarsanız açılan menüden İleri Geri veya dilediğiniz slayta gitme şansınız var. Projeksiyonunuz varsa Saunum Konsolu devreye giecektir ve çok daha geniş kontorl imkanı verecektir. Bknz http://www.libreoffice.org/assets/presenter.png?r=12095

Sunumları durdurmak için sunum esnasında sağ tıklayabilirsiniz.

------

Tabi Impress'e ne zaman dokunsam girilecek 4 hata kaydı buluyorum :)

- Belge dönüştürücü sistem dili Türkçe olan Linux dağıtımlarında çalışmıyor sanırım. Bazı eklentiler de... Artık bu konuyu halletmemiz lazım...
- Impress'in slayt kontrollerinde Durdur düğmesi yok  - Sağ tıklama durdurma işlevini görüyor. - Durdur düğmesi önemli, çünkü kalem işaretçisi ile çizim yapılmıyor.
- Arayüz üzerinden Dosya-Aç yolu ile açtığımızda ise yine slayt otomatik başlıyor
- Bu sefer 4.'yü bulamadım :)

Ben bu hata kayıtlarını aça durayım...
Kolaylıklar...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Ağustos 2013 - 00:07:41

Hata kayıtlarını girdim:
Durdur seçeneği:
https://bugs.freedesktop.org/show_bug.cgi?id=68540

PPS Otomatik başlatma:
https://bugs.freedesktop.org/show_bug.cgi?id=68542

Türkçe Linux Sistemlerdeki Basic hatası (düzelteyim, kullanıcı adınızda "i" harfi varsa çalışmıyor)
https://bugs.freedesktop.org/show_bug.cgi?id=68547

Kolaylıklar,
Zeki

heartsmagic

@kobzeci, arkadaşın sorunu (yanlış anlamadıysam şu kadar yazışmadan sonra) kendiliğinden açılan sunumlarda 2-3 saniyeliğine de olsa Impress düzenleme ekranının görünmesi.

Paqe

Konuyu açtığımı bile unutmuşum. Malesef ki Libre Office'i sevdiremediğim için win7 ve ofice 2007 kurmak zorunda kaldım babamın bilgisayarına. Teşekkürler bu kadar uğraştığınız için.

@kobzeci, teşekkürler :)

@heartsmagic, şu kadar yazışmadan sonra sanırım anlaşabilmişiz :) Bir pps sunusuna çift tıklayıp çalıştırdığım zaman, 2-3 sn. önemli değil 15-20 sn. ye de olabilir 1-2 milisaniye de, yani zaman hiç önemli değil, direk sunuyu göstermeye başlasın. Çünkü ben sunuyu izlemek istiyorum, üzerinde düzeltme yapmak değil. Düzeltme yapmak istersem önce Impress'i açarım, menüden dosya aç'ı seçip sunuyu seçerim ve üzerinde düzeltmeleri yaparım. Fakat impress, sunuya çift tıklayıp çalıştırınca kendi ara yüzü (düzenleme ekranı) nü gösteriyor 2-3 sn., sonra sunuyu slaytlar şeklinde göstermeye başlıyor. Bu da göze hoş gelmiyor. Çok büyük bir hata mı ya da impress'i kullanılamaz hale getiren bri şey mi? Hayır, aslında belki de hiç bir önemi yok, ama daha önce ms office kullanmış biri için göze hoş gelmiyor. Sizce bir sunuyu direk açılabilir yapmak çok mu zordur? (bilmediğimden soruyorum)

Bu arada yeni bir hata keşfettim, ms office de direk açılan bir sunuyu impress'de açmak istedim. "Okuma hatası. Şifreli Microsoft Powerpoint sunumlarının yüklemesi desteklenmiyor." şeklinde bir hata verdi. Aslında şifreli falan değil sunu, powerpoint'de açılıyor direk. Wine ile Microsoft Office PowerPoint Viewer 2007 kurarak sorunu hallettim. Ama açıkçası soğudum da diyebilirim. Kızacaksınız bana, işte bunun muhatabı microsoft, Libre Office böyle bir dosyayı açmak zorunda değil falan ama malesef ki Microsoft'un neredeyse tekel olduğu, büyük bir çoğunluğun onu kullandığı bir dünyadayız ve linux'a geçişi daha kolay halledecek çözümler bulunmalı diye düşünüyorum. Çoğu kişi uğraşmayıp tekrar Windows işletim sistemine dönüyor bence.

@if, şu an deneyemedim verdiğiniz kodları. Fakat kod ile de bir sunu açmak istemiyorum açıkçası. Teşekkürler yine de.

heartsmagic

Durum böyleyse ben ilk seferinde doğru anlamışım ya da sen doğru anlatmışsın demektir:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=39316.msg470421#msg470421

Orada sadece senden bir onay gerekiyormuş, o kadar.

Bu iş ne kadar zordur, ne kadar değildir bilemiyorum zira LO'nun geliştiricilerinden biri değilim. Evet, bu konu LO'yu kullanmamak için bir sebep değil bence de, hele hele 2-3 saniye gibi kısa bir süre için. Kendi adıma Windows'a döneceğime hiç dert etmem. Fakat, dert edenleri de anlarım. Ancak söylemek istediğimiz bu iş kızarak, veryansın ederek olmaz. Hata bildirimi yapılır, destek olunur.

Windows tarafındaki dosyalar içinse bence LO'ya söz söylenmemeli. "Söylenmemeli diyeceksiniz ama" diye başlayan cümleler bile kurulmamalı bence. Tamam insanlara sevdirmeliyiz bu tarafı, özendirmeliyiz ancak karşı tarafta kapalı bir kutu var. İnsanlar LO'yu mu geliştirsinler yoksa ha bire değişen karşı taraf için uyum sağlamaya mı çalışsınlar? İnsanlar mecburen tarafını seçmek zorunda. Her iki tarafla beraber çalışanlar için sıkıntılı bir süreç bu fakat bizim tarafa edilen veryansın kadar karşı tarafa da etmek lazım. Hem para ver, hem piyasanın diğer kısmı ile uyumlu çalışama...

if

@Paqe, öncelikle onlar kod değil, komuttur. Bu komutlarla bir Bash betiği hazırladım ve bu betiği uçbirimden çalıştırmak zorunda değilsiniz.

Paqe

@heartsmagic, söyledikleriniz çok doğru elbette. Fakat işte piyasada LibreOffice ile oluşturulmuş bir sunu dosyası bilmiyorum ki kaç adettir. %90 ından fazlası sanıyorum ki Powerpoint ile oluşturulmuştur. Hal böyle olunca powerpoint uyumu önemi de ortaya çıkıyor diye düşünüyorum. En azından sorunlar çözümlenmeli.

@if, kusura bakmayın. Yazdığınız komutları her seferinde çalıştırmam gerektiğini düşünmüştüm. Lubuntu 12.04 ve LibreOffice 4.0 kurulu eski dizüstümde deneyebildim. Gedit olmadığından abiword yazarak çalıştırdım komutu. Fakat öyle bir dosya olmadığını söyledi. Dosya yöneticisinden kendim baktığımda "losunu" diye bir dosya olmadığını gördüm /usr/bin klasörü altında.

if

@Paqe, öyle bir dosya yok, evet. Biz oluşturuyoruz zaten. Komutu sudo -H leafpad /usr/bin/losunu olarak verin, Xubuntu'da Leafpad olduğunu sanırıyorum. Yoksa sudo nano /usr/bin/losunu olarak verin.

heartsmagic

Alıntı yapılan: Paqe - 18 Eylül 2013 - 13:25:49
En azından sorunlar çözümlenmeli.

Hop döndük başa :)
Hata kaydı bırakılmalı, fikirler paylaşılmalı.

furkankalkan

Hatırlatırım Linuxta başka  ofis programları da var. Libre Office işe işinize yaramıyor mu ? MS Office e daha yakın olan WPS Office (İngilizce), ya da LO ya göre daha güzel bir arayüzü olan IBM Lotus Symphony (Türkçe için multilang olan kurulmalıdır) denenebilir. En son çare ise MS Office'i Wine ile kurmaktır. (Denedim. Fareyle seçim ekranının siyah olması dışında sorunsuz çalışıyordu bende.)

Yani çaresiz değilsiniz. Bu arada Libre Office için bug kaydı bırakarak beklemek daha mantıklı.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

Paqe

Alıntı yapılan: heartsmagicAlıntı yapılan: Paqe - 18 Eylül 2013 - 13:25:49En azından sorunlar çözümlenmeli.
Hop döndük başa
Hata kaydı bırakılmalı, fikirler paylaşılmalı.
Valla ben nasıl konuşacağımı da bilemiyorum sanırım bu forumda :) Linux tarafında sorunlarım ve uyuşmazlığım olduğu belli.

@dewilman, Libre office açtığım çoğu belgeyi tam olarak açamıyor. Word ya da powerpoint sunuları pek farketmiyor. Örnek: işimle ilgili bir döküman: Apartmanlarda risk analizi örneği, başlık kısmı LO'da sağa sola kayarak çıkıyor. Tam anlamıyla bana hitap edemedi yani LO. Wps office i denedim, ara yüzü harika olmuş ve tam olarak açabiliyor ms office dosyalarını. İşte LO'nun da böyle bişeyler yapması gerekir. Sanırım öneri kaydı bırakmam gerekir @heartsmagic :) Wps office de (kingoffice sanırım yeni adı) dosyaları açtıktan sonra dosyalar sıkıştırılmış dosya ikonu olarak görünmeye başladı, özelliklerden wps office ile açılmasını seçince de bu sefer gerçek sıkıştırılmış dosyalar wps office ile açılmak istemeye başladı :) ne olduğunu anlayamadım, kaldırdım bende. Wine ile ms office i denedim, powerpoint sorunlu, açılmıyor. Ekran kartınız sunuları açamayacağını bildirdi powerpoint gibi bir hata verdi. Word ve excel tamam çalışıyor. İşin içinden çıkamadım, office programları sorununu çözebilsem yoluma ubuntu veya türevleri ile rahat bir şekilde devam edebileceğim. Ya da bir süre sonra bir daha dönmemek üzere win tarafına geri döneceğim.