Dağıtım Tavsiyeleri ve Soruları

Başlatan if, 13 Eylül 2011 - 23:34:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

libre-x

Alıntı yapılan: Efsane52 - 02 Kasım 2012 - 14:49:28
Tek işletim sistemi olarak Pear Linux yükledim. Dediğim gibi türkçeyi yüklemedi yine. Ayarlar > Dil seçeneklerinden Türkçe dilini seçip kur dedim. Yükledi ve bilgisayarı yeniden başlattım. Ancak yine ingilizce. Türkçeyi yüklenmiş olarak görüyor ama değiştirmiyor. Bu sorunu nasıl çözebiliriz? Kod ile türkçe yapabilir miyiz?
Ben bu durumlarda diğer dilleri kaldırıyorm ve sonra Türkçeyi tekrar seçip yeniden başlatıyorum.

ercnynr

@libre-x bende öyle yaptım ancak yinede ingilizce. Bütün dilleri kaldırdım, tek yüklü olan dil türkçe. Ancak etkinleşmiyor. Yüklü olmadığı halde sistem dili hâlâ nasıl ingilizce oluyor anlayamadım. Ubuntuya tekrar dönüyorum. Zaten unity'e alıştıktan sonra ekran biraz boş gibi geldi :)

yaren

Merhabalar. Ben Windows Xp Pro Sp2 Ver. 2002 kullanıyorum.Bilgisayarım; Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 3.00 GHz 3.01 GHz 480 Mb RAM. Ben böyle bir bilgisayara hangi Ubuntu sürümünü indirebilirim?

Not: Xubuntu, Lubuntu, Kubuntu, 8.10 vs.vs. hiç fark etmez :)

(Windows'un yanına kuracağım, bilgilerinize)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Kasım 2012 - 14:50:53

Kimse cevap yazmayacak mı  :'( 

krwlng

Benim size bu sistem ile tavsiyem Lubuntu 12.04 olur. Bütün ubuntu sürümlerini kullanabilirsiniz fakat performans için Kubuntu ve Gtk 3 kullanan Ubuntu sürümlerini size tavsiye etmiyorum. Bunlar şahsi fikirlerim başka görüşleri de bekleyip ona göre bir karar verebilirsiniz.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

empax

Ram konusunda sorun yasamamak icin en dusuk ram kullanan Ubuntu tabanli sistemi secmek lazim.
Lubuntu, bildigim kadariyla temiz kurulmda 100mb civari ram ile basliyor.
Ubuntu tabanlilar icin bir de su baglantiya bakin.
http://distrowatch.com/search.php?ostype=Linux&category=Old+Computers&origin=All&basedon=Ubuntu&notbasedon=None&desktop=All&architecture=All&status=Active
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

dilsever

Bence de Lubuntu ya da Xubuntu kurabilirsiniz...

sipazilla

aynı sistem bendede mevcut. lubuntu 12.04 gayet seri çalışıyor. i5 işlemcili dizüstü bilgisayarımı evdeyken sadece yüksek çözünürlüklü filmleri izlemek için açıyorum. bunun dışında lubuntu kurulu p4 masaüstü bilgisayarım her işimi gayet güzel kotarıyor.

ercnynr

Merhaba arkadaşlar. Başlığa bakıp yine mi dediğinizi duyar gibiyim. :) Ama gerçekten bundan önce açılan internette ki bütün konuları inceledim ancak karar veremedim. Ben yeni kullanıcı değilim. Uzun süredir linux kullanıyorum. Bu uzun süreli zaman diliminde ubuntuyu da kullandım, linux mint'i de. Yani kendin kur dene karar ver gibi cevaplar olmasın. Sürekli kurup kaldırmaktan bıktım. Bir tanesini kurup uzun süre kullanmak istiyorum. Gerçekten karar veremedim aralarında. Ubuntuyu kursam aklım mint'te kalıyor. Mint'i kursam aklım ubuntuda kalıyor.Zaten günlük yaşamımda da kararsız biriyim. Size göre hangisini kullanmalıyım? Hangisi daha güzel? Siz hangisini tercih ederdiniz?
İlginize ve yardımlarınıza şimdiden teşekkür ederim.

hckr

Mint'te sanırım Unity'e pek bir destek sunulmuyor, direk olarak Unity ile gelen bir sürümü yok ve Unity'i çok sevdim ve alıştım.O yüzden Ubuntu tercihim.

Barış Can

Öznel görüşleri dinlemek istiyorsunuz anladığım kadarı ile.

Zamanında Linux mint de kullandım, lakin dağıtımdan haz alamadığımdan mıdır, yeşili sevmediğimden midir, hoş gelmedi. Ardından ubuntu kullanmaya başladım, aslında ikisini beraber kullanıyordum lakin Mint'i kaldırdım bir süre sonra ben. Söylediğim gibi, bana yeterli gelmemişti. Ubuntu 12.04 LTS sürümünden sonra, tamamen ubuntu dağıtımında karar kıldım, hem Unity, hem de artan performansının büyük katkısı oldu. Bunun yanında, ubuntu günden güne gelişen ve değişen bir dağıtım. Performans istiyorsanız, hafif sürümlü versiyonları; görünüm ve performansı birlikte istiyorsanız, tabiri caizse "kombin" versiyonları mevcut. Günden güne çatallamalarla oluşturulan ubuntu tabanlı dağıtımlar artıyor. Ubuntu Linux camiası için büyük bir umut bugünden itibaren. Gerek yaygın olması, gerek kendini kısa sürede -hızlı bir şekilde- geliştirmesi ile.

Bu yüzden, Ubuntu. :)
Umarım açıklayabilmişimdir.

Bir de Google'da arattığınızda böyle bir video çıkıyor karşınıza, izlediniz mi bilmiyorum lakin karar kılmanızda etkili olabilir; http://www.youtube.com/watch?v=vDhzdYe4K6w
» genelde hiçbir şey planladığım gibi gitmez.
» kişisel blog.

monthy_python

Her ikisini birden kullanmanızın önündeki engel nedir?  :)
Ben KXStudio ve ubuntu birlikte kullanıyorum. arada üçleniyor hatta  :D

if

ercnynr

Öncelikle yorumlarınız için teşekkürler.

Alıntı yapılan: monthy_python - 12 Kasım 2012 - 23:06:42
Her ikisini birden kullanmanızın önündeki engel nedir?  :)
Ben KXStudio ve ubuntu birlikte kullanıyorum. arada üçleniyor hatta  :D

Zaten bilgisayarda windows 7 yüklü ubuntu ile birlikte. Birde mint'i yüklersem 3'ü bir arada olacak. :) İnternetim kotalı. Her ikisine hatta üçüne bir kota yeterli gelmez. Bu yüzden yalnızca bir tanesini kurmak istiyorum. Daha karar veremedim bakalım. Diğer yorumlarıda bekleyelim :)

ebubekirs

Ubuntu ve Mint arasında kararsız kalıyorsanız Fedora deneyin :) Böylece aklınız bir tanesinde kalmaz :)
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

ercnynr

Alıntı yapılan: ebubekirs - 13 Kasım 2012 - 10:25:20
Ubuntu ve Mint arasında kararsız kalıyorsanız Fedora deneyin :) Böylece aklınız bir tanesinde kalmaz :)

Güzel yöntem :) Ama fedoradan pek memnun kalmadım. Karar vermek için ikisinide kurdum. Karar verince birini kaldırcam. Ama sanki Mint biraz daha hafif gibi geldi ubuntuya göre. Sizce de öyle mi?

ebubekirs

Alıntı yapılan: Efsane52 - 13 Kasım 2012 - 12:36:29

Güzel yöntem :) Ama fedoradan pek memnun kalmadım. Karar vermek için ikisinide kurdum. Karar verince birini kaldırcam. Ama sanki Mint biraz daha hafif gibi geldi ubuntuya göre. Sizce de öyle mi?

O da hem sisteme, hem zamana bağlı olarak değişir malesef. Ben en son 4-5 sene önce mint kullanmıştım.
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

libre-x

Alıntı yapılan: Efsane52 - 13 Kasım 2012 - 12:36:29

Mint hafif  olup olmaması bir yana en güzel yanı ubuntu gibi dayatmacı bir zihin yapısına sahip değil bir değişiklik yapılacağı zaman kullanıcılara (topluluğa) da soruyor. Ubuntu ise yaptım oldu diyor.

agritux

Dayatmak ağır oldu. Sonuçta ücretsiz bir hizmetten faydalanıyoruz. Proje sahipleri nasıl isterse o yöne çeker. Fikir alma konusu doğrumu bilmiyorum ama o da bir seçenek. Ama dayatmak yanlış bir tanımlama. Sonuçta kullanmak zorunda olduğumuz bir şey değil. O öyle yapar; istersek kullanırız, istemezsek bırakırız.

if

Alıntı yapılan: libre-x - 13 Kasım 2012 - 12:46:44
Mint hafif  olup olmaması bir yana en güzel yanı ubuntu gibi dayatmacı bir zihin yapısına sahip değil bir değişiklik yapılacağı zaman kullanıcılara (topluluğa) da soruyor. Ubuntu ise yaptım oldu diyor.

Meydanı boş bulunca sallamış yine. Defettim gitti. Daha önce de böyle iftiralarda bulunmuş ve hiçbirini kanıtlayamamış, cevap dahi verememişti. Merak eden forumu araştırır.

decent

Kullanıcılara sormamak ?
Dayatma kelimesini kullananlara ve/veya bu düşünceyi taşıyanlara soruyorum; aşağıdaki bağlantıya kaç tane parlak fikirlerini iletmişler acaba ?

http://brainstorm.ubuntu.com/

agritux

Alıntı yapılan: decent - 13 Kasım 2012 - 13:32:40
Kullanıcılara sormamak ?
Dayatma kelimesini kullananlara ve/veya bu düşünceyi taşıyanlara soruyorum; aşağıdaki bağlantıya kaç tane parlak fikirlerini iletmişler acaba ?

http://brainstorm.ubuntu.com/

:) tamam sakin olalım

decent

Sözüm sana değil @agritux
Sen zaten yazılması gerekeni yazmışsın..

agritux

Üzerime alınmadım zaten :)
söylediğiniz açık ve net.
iyi forumlar.

ercnynr

Yardımlarınız ve ilginiz için teşekkür ederim. Unity'e alıştım. Kullanımı kolay. Bu yüzden ubuntuda karar verdim.

heartsmagic

Alıntı yapılan: libre-x - 13 Kasım 2012 - 12:46:44

Bir insan daha fazla kendisini nasıl aşağılar acaba sorusuna güzel bir örnek olmuş bu.. @if'in söylediği gibi "insan" olan daha önceki soruları cevaplar böyle yorumlardan önce. Cevaplayamıyorsa gözümdeki değeri @if'in yaptığı üzere "def etmek" kadardır. Eline sağlık @if.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.