Dağıtım Tavsiyeleri ve Soruları

Başlatan if, 13 Eylül 2011 - 23:34:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ninoslayer

Çok düşük özellikli bilgisayarlarda sadece pencere yöneticisi sezonu kullanılmasını önerebilirim. Openbox bunun için uygun. Ubuntu'da yükleyince açılış seçeneklerine konuyor ancak diğer dağıtımlarda nasıldır bilemem. Bunun yanında firefox yerine midori kullanmak daha iyi olabilir. Firefox'un kaynak tüketimi bakımından çok iyi olduğunu söyliyemicem ancak tabi bir sürü özellikle birlikte geziniyorsunuz. Bu doğal bir sonuç.

Barış Can

Alıntı yapılan: Ryuzaki - 06 Ekim 2012 - 21:02:19
Selamlar,

Benim küçük kardeşlerimin ısrarı üzerine üzülerek söylüyorum ki üç aylık emeğim olan ubuntuyu silip atmak zorunda kaldım. HDD'nin tüm bölümünü ubuntuya harcadığım için ek olarak kuramadım windowsu, mecburen ubuntuyu silerek kurmak zorunda kaldım...

Neyse efendim,
Ubuntu dağıtımına aşinayım yeterince, yeni bir şeyler keşfetmek istiyorum. Görselliğe ve performansa önem veren biriyim. Var mıdır önerileriniz, dinlemek isterim?
» genelde hiçbir şey planladığım gibi gitmez.
» kişisel blog.

arpia

@Ryuzaki, ArchLinux deneyebilirsiniz? Aradığınız iki özellik de kendisinde mevcuttur.

Ubuntu dışında denediğiniz dağıtım yoksa aslında, eskilerden gelen alışkanlıkla Redhat (Fedora), Mandriva ve OpenSuSE'ye de göz atın diyebilirim.

Barış Can

» genelde hiçbir şey planladığım gibi gitmez.
» kişisel blog.

ercnynr

Merhaba arkadaşlar. Ben KDE masaüstünü kullanıcam ama karar veremedim. İnternette araştırdım. Bazı arkadaşlar Cannonical'ın kubuntuya üvey evlat gibi davrandığını söylüyor. Hatalar var diyorlar. Mint kde'yi tam olarak bilemiyorum. Siz hangisini önerirsiniz? Bir fark var mı aralarında?

heartsmagic

Bunun net bir cevabı yok @Efsane52. Forumda üvey evlat diyen de var, beğenen de. Bu mesele sistemden sisteme, kişiden kişiye göre değişir.

Dağıtım, masaüstü vb gibi öneri başlıkları yarardan çok kafa karışıklığı sağlıyor. Bu nedenle kendin dene ve gör önerisi her zaman daha isabetlidir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ercnynr

Öyle ancak internetim kotalı olduğu için ancak birini indirebilirim ve uçbirimden yüklemeyi düşünüyorum.Uçbirimden unity'nin üzerine yükleyince sorun çıkar mı? Birde uçbirim'den kde masaüstünü kurduğum zaman seçim yapabiliyor muyum? Mesela  girişte unity veya kde diye soruyor mu?

travego0403

Kavramlar biraz karışmış galiba. Uç birimden yükleme ile bahsettiğiniz kubuntu-desktop paketini kurmak mı? Böylece KDE masaüstü ortamını kurmuş olursunuz. Evet Ubuntu üzerine KDE ya da başka bir masaüstü yöneticisi kurduğunuz zaman LightDM giriş yöneticisinden istediğinizi seçebilirsiniz.

Mint kurmak ise diskinizi formatlayıp yeni bir sistem kurmak.
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

tosun

Alıntı yapılan: Efsane52 - 18 Ekim 2012 - 15:58:52
Merhaba arkadaşlar. Ben KDE masaüstünü kullanıcam ama karar veremedim. İnternette araştırdım. Bazı arkadaşlar Cannonical'ın kubuntuya üvey evlat gibi davrandığını söylüyor. Hatalar var diyorlar. Mint kde'yi tam olarak bilemiyorum. Siz hangisini önerirsiniz? Bir fark var mı aralarında?

"mageia 2" , hemen hemen hepsini denedim  kde deyince  "mageia 2" başka tanımam.   http://www.mageia.org/tr/
"İnsan dünyaya sadece yemek, içmek, koynuna birini alıp yatmak için gelmiş olamazdı. Daha büyük ve insanca bir sebep lazımdı."

if

ercnynr

Alıntı yapılan: tosun - 18 Ekim 2012 - 16:44:17
Alıntı yapılan: Efsane52 - 18 Ekim 2012 - 15:58:52

"mageia 2" , hemen hemen hepsini denedim  kde deyince  "mageia 2" başka tanımam.   http://www.mageia.org/tr/
Peki mageia hangi paket sistemini kullanıyor? İkinci işletim sistemi olarak kullanıcam. Görsel olarak ve paket desteği olarak hangi dağıtımı önerirsiniz?

libre-x

12.10  ile wayland gelecek deniyordu o ne oldu??

heartsmagic

Nerede deniyordu gelecek diye? Ayrıca bu sorunun bu başlıkla ilgisi nedir?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

altintasi

Mint KDE kurdum az önce. Şimdilik iyi geçiniyoruz. Mageia'yı çok duydum ama deneyimleyemedim henüz..
Bilemiyorum Altan, bilemiyorum...

ercnynr

Alıntı yapılan: altintasi - 25 Ekim 2012 - 02:18:23
Mint KDE kurdum az önce. Şimdilik iyi geçiniyoruz. Mageia'yı çok duydum ama deneyimleyemedim henüz..

Bende Mint KDE kurdum. Bakalım şimdilik iyi gibi gözüküyor. Mageia 2'yi indirecektim ancak içine ne koymuşlarsa 3.6 GB civarı. İndirmeye gözüm korktu :) Onuda indirebilirsem bi ara deneyeceğim.

odyssey

libre-x

odyssey

Şiddete karşı olun ama Pear (Armut) Linux'a olmayın

altintasi

@odyssey aslında bir başlık altında bu dağıtımı anlatsan aslında çok güzel olur. Ekran alıntılarını paylaştığında aslında ben de merak etmiştim.
Bilemiyorum Altan, bilemiyorum...

monthy_python

Ubuntu kullanarak müzik yapan ya da bu konuda bağlantı önerebilecek olan var mı acaba?
Ubuntu-studio yükledim, jack ve usb-midi konusunda beceremediklerim var. forumda çok güzel bir başlık var jack'la ilgili ama malesef 2008'den kalma   :(

odyssey

Alıntı yapılan: altintasi - 25 Ekim 2012 - 23:48:48
@odyssey aslında bir başlık altında bu dağıtımı anlatsan aslında çok güzel olur. Ekran alıntılarını paylaştığında aslında ben de merak etmiştim.

Biraz sabır lütfen
Çok yakında bir başlık altında Pear Linux ile ilgili bilgi ve tecrübelerimi paylaşacağım

Coming Soon  ;D

ercnynr

İkinci işletim sistemi olarak (ileride sadece onu da kullanabilirim) Pear Linux kullanmak istiyorum ancak yeterince bilgi yok internette. Hızlı ve görsel olarak güzel bir işletim sistemi. Önceden bir kere yüklemiştim. Ama türkçe dil paketini yükleyememiştim. Hala nasıl yükleneceğini bulamadım. Ubuntuyla ikisi .deb tabanlı. Bu yüzden Ubuntu için olan kodları ve programları Pear Linux için kullanabilir miyim?  Yükledikten sonra problem olursa çabuk yardım alabilir miyim?

biryolcu

Kullanabilirsin tabiki ;) Türkçe dil paketini de sistem ayarlarından değiştirebilirsin kendisi yükler.
Sorunlarını foruma yaz cevaplanır

ercnynr

Alıntı yapılan: biryolcu - 31 Ekim 2012 - 18:33:13
Kullanabilirsin * tabi ki ;) Türkçe dil paketini de sistem ayarlarından değiştirebilirsin kendisi yükler.
Sorunlarını foruma yaz cevaplanır

Sistem ayarlarından türkçe dil paketini yükledim ancak olmuyor. Yani yükleniyor ama değişmiyor. Dil yine ingilizce. Hatta türkçe olması için yüklü olan ingilizce dilini sildim. Sistemi yeniden başlattım ama yine türkçe olmadı.

ercnynr

Tek işletim sistemi olarak Pear Linux yükledim. Dediğim gibi türkçeyi yüklemedi yine. Ayarlar > Dil seçeneklerinden Türkçe dilini seçip kur dedim. Yükledi ve bilgisayarı yeniden başlattım. Ancak yine ingilizce. Türkçeyi yüklenmiş olarak görüyor ama değiştirmiyor. Bu sorunu nasıl çözebiliriz? Kod ile türkçe yapabilir miyiz?