Dağıtım Tavsiyeleri ve Soruları

Başlatan if, 13 Eylül 2011 - 23:34:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 7 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cagriemer

Sorunuza yanit bulduysaniz; cozuldukonusu

ercnynr

Öncelikle herkese merhabalar. 2. işletim sistemi olarak OpenSuse veya Fedora kurmak istiyorum. Gnome masaüstü ile kullanacağım. Ekran görüntülerine baktım. Neredeyse aynı. Kullanmış olan arkadaşlar bilgi verebilirlerse çok mutlu olurum. Size göre hangisi kullanılmalı. Birbirlerine göre artıları veya eksileri nelerdir?

ct

Alıntı yapılan: Efsane52 - 02 Aralık 2012 - 20:57:09
Öncelikle herkese merhabalar. 2. işletim sistemi olarak OpenSuse veya Fedora kurmak istiyorum. Gnome masaüstü ile kullanacağım. Ekran görüntülerine baktım. Neredeyse aynı. Kullanmış olan arkadaşlar bilgi verebilirlerse çok mutlu olurum. Size göre hangisi kullanılmalı. Birbirlerine göre artıları veya eksileri nelerdir?

Beklentileriniz ve ne amaçla kullanacağınızı eklerseniz daha isabetli cevaplar alabileceğinizi düşünüyorum.

ercnynr

Alıntı Yap
Beklentileriniz ve ne amaçla kullanacağınızı eklerseniz daha isabetli cevaplar alabileceğinizi düşünüyorum.

Beklentilerim çok fazla değil. Son kullanıcı olarak film, müzik, internet için kullanacağım. Bu yönden bir fark olacağını sanmıyorum. Ama mesela donanım desteği, türkçe desteği yönünden hangisi daha iyi? Ya da kullanışlılık açısından. Ekran görüntülerinde aynı gibi. Ama yinede karar veremedim. Bir diğer amacım da yeni dağıtımlar denemek.

Heisenberg

sanırım ubuntu 12.10 ile ati arasındaki sorun benim şu an itibariyle taraf değiştirmeme sebep olacak 12.10 daki gibi ati kaynaklı sorun yaşamayacağım bir linux dağıtımı var mı arkadaşlar  ne kurmalıyım bir hevesle kurduğum ubuntunun şu an masa üzerine erişemiyorum.
ALLES WAR DIE SEKTE !

burk

@Heisenberg sorununuz nedir daha onu bile bilmiyoruz.

Heisenberg

Alıntı yapılan: burk - 09 Aralık 2012 - 01:19:53
@Heisenberg sorununuz nedir daha onu bile bilmiyoruz.

sorun şu anladığım ve araştırdığım kadarıyla 12.10 ubuntu yeni bir masa üstü arabirimine geçmiş ve ati hd 2xxxx den 5xxxx kadar olan tüm ekran kartlarını yasal sebeplerle gnome masa üzerinde destekleyen ati sanırım yeni bir masa üstü uygulamsına geçilmesinden dolayı desteklemeyecekmiş bu sebeple bende tüm ilgili konulara bakmama rağmen ekran kartımı kuramadım.
ALLES WAR DIE SEKTE !

if

@Heisenberg, haberleri nereden alıyorsunuz bilmiyorum ama ya yanlış aktarılmış size ya da siz yanlış anlamışsınız. Yeni masaüstüne geçme gibi bir şey yok. Bu yasal sebepler neymiş ki?

Heisenberg

Alıntı yapılan: if - 09 Aralık 2012 - 02:17:17
@Heisenberg, haberleri nereden alıyorsunuz bilmiyorum ama ya yanlış aktarılmış size ya da siz yanlış anlamışsınız. Yeni masaüstüne geçme gibi bir şey yok. Bu yasal sebepler neymiş ki?

http://www.omeryildiz.org/?p=703

Ben burada yazanlara istinaden konuştum.
ALLES WAR DIE SEKTE !

if

AMD'nin destek vermeme meselesi sadece Ubuntu'yla sınırlı değil, bütün dağıtımları ilgilendiren bir mesele ve oradaki şahsın söylediği gibi fglrx-legacy yüklemeniz gerekmekte eğer kartını desteklenmeyenler arasındaysa. Gerek forumdan gerekse oradan faydalanarak kurabilirsiniz.

decent

@Heisenberg,
Aşağıdaki alıntı ve sonrasında verdiğim bağlantı durumu özetliyor sanırım, tavsiyem Ubuntu 12.04 sürümüdür.

Alıntı yapılan: http://wiki.cchtml.com/index.php/Hardware#Older_RadeonHD_.28Legacy_Catalyst_12.6_.26_Open_Source.29Older RadeonHD (Legacy Catalyst 12.6 & Open Source)

ATI/AMD initially dropped Catalyst support for these cards in the generic Catalyst 12-6. These cards are now supported with the later released Catalyst 12-6 legacy, but you MUST use a kernel <= 3.2 and Xserver <= 1.11. For example, you can use Catalyst 12-4 if you're running Ubuntu 12.04 or Debian Squeeze/6.0. Open source support is good and 3D is still improving.

http://packages.ubuntu.com/precise/xserver-xorg-core

yuhan

Merhaba değerli dostlar leptopuma ubuntu 12.10 kurmaya karar verdim sistemim Win 7 x64 bit hangi ubuntuyu kuracağımı bilemiyorum x86 mı yoksa x64 mı kurmalıyım?

Desktop Sürümü
32 bit : http://releases.ubuntu.com/12.10/ubuntu-12.10-desktop-i386.iso
64 bit : http://releases.ubuntu.com/12.10/ubuntu-12.10-desktop-amd64.iso

birde usb den kurulum yapacağım o konuda da yardımcı olursanız sevinirim.

altintasi

@yuhan merhaba.

Öncelikle senden ricam imla kurallarına biraz daha özen göstermen. Gelelim soruna..

Öncelikle dizüstü bilgisayarının donanımsal özelliklerini yazman gerekiyor. Buradan yola çıkmamız lazım. Ama sana önerim arama butonunu kullanman. Sorularına yanıt bulabilirsin..
Bilemiyorum Altan, bilemiyorum...

burk

@yuhan genel olarak 8 GB üzeri RAM kullanmıyorsanız 32 bit kullanmanız önerilir.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ercnynr

merhaba. manjaro veya chakra kurucam. arch kuramadım. bu yüzden bunlardan birini istiyorum. öncelikle bunlardan ikiside rolling release mi? Birde hangisini önerirdiniz?

if

@Efsane52, açtığınız konuyu buradakiyle birleştirdim. Konu açarken konuyu açtığınız bölümle iligli olmasına dikkat edin.

TahaKaradeniz

İkisi de rolling release bildiğim kadarıyla. Arch tabanlı bir dağıtım kullanmak istiyorsanız naçizane tavsiyem Bridge Linux veya Archbangla başlamanız. Nerdeyse birebir Arch bu söylediğim dağıtımlar ve kurulumu kolay. Türkçe kurulumu bile var hatta. :)
Mint-Ubuntu-Mageia-Pardus-Arch

Özgürlük için LİNUX !

ercnynr

Alıntı yapılan: TahaKaradeniz - 21 Aralık 2012 - 23:48:25
İkisi de rolling release bildiğim kadarıyla. Arch tabanlı bir dağıtım kullanmak istiyorsanız naçizane tavsiyem Bridge Linux veya Archbangla başlamanız. Nerdeyse birebir Arch bu söylediğim dağıtımlar ve kurulumu kolay. Türkçe kurulumu bile var hatta. :)

Teşekkür ederim. Archbang daha uygun geldi. Arch Linux ile aralarında ki fark yalnızca masaüstümü?

eribol

Alıntı yapılan: Efsane52 - 22 Aralık 2012 - 12:26:23
Alıntı yapılan: TahaKaradeniz - 21 Aralık 2012 - 23:48:25

Teşekkür ederim. Archbang daha uygun geldi. Arch Linux ile aralarında ki fark yalnızca masaüstümü?
Söylenebilir. Arch ile gelmeyen bir çok paketi hazır olarak sunar. Tek fark bu.

onur-tekno

Öncelikle bu bir teşekkür yazısı olup hepinize gösterdiğiniz ilgiden dolayı tekrardan teşekkür ederim.

İlkokul 3. sınıftan beri tam 14 senedir Windows 95 dahil (Vista hariç :D ) tüm Windows sürümlerini kullandım ve tek amacım bir bilgisayarı en iyi nasıl optimize ederim sorusuna cevap bulmaktı. Her şeyi denedim en ince ayrıntılarına kadar indim bağımlılığımdan dolayı bazen uyumadım ve şu an donanımsal sorunlar hariç abartmıyorum 100'den bile daha da fazla bilgisayarı tamir ettim ve öğrendiklerimi uyguladım.

1 ay önce arkadaşım Linux hakkında bilgi istedi ve ben de önce Pardus'u sonra Ubuntu ve türevlerini yükleyerek teker teker denedim. Bir minibook'un özelliklerini baz alarak hangisi daha hızlı çalışır derken depoları ve kullanıcıyla olan yardımları nedeniyle Ubuntu'yu hız olarak Xubuntu'yu masaüstü olarak LXDE'yi seçtim.

Direkt Lubuntu'yu kuracaktım ama Linux Mint'i denerken karşıma çıkan wireless kartı problemini Lubuntu'da da gördüm. Bu nedenle Xubuntu'yu kurup LXDE masaüstü ekledim ve sonuç mükemmel. Artık disk birleştir, kayıt defteri düzelt, antivirüs, office ve lisans ilgili *hiçbir şey ile uğraşmadan rahat rahat müzik dinleyip şarkı indirip nette dolaşabiliyorum.

Şimdilik size sorum şu:
Ubuntu + LXDE mi? Xubuntu + LXDE mi? Yoksa wireless sorunu kablolu ağ ile formata başlayıp güncelleme aldıktan sonra çözülecektir diyorsanız Lubuntu mu? Şu an dediğim gibi Xubuntu + LXDE masaüstü kullanıyorum ve bunu bana söylediği için arkadaşıma ve bu sistemi geliştiren ve yardım eden herkese çok teşekkür ediyorum.

Artık amacıma ulaştım ama yine de sürekli bilgisayar tamir ettiğim için diğer HDD'mde Windows 7 kurulu ve ondaki gelişmelere her zaman bakmak zorundayım. Şu an sayenizde 4 kişiye Xubuntu kurdum ve onlar da tavsiye etmeye başladılar. Umarım herkes bu özgürlüğün ne olduğunun farkına varır.  :D

cumali

Alıntı yapılan: onur-tekno - 11 Ocak 2013 - 00:51:57
Şimdilik size sorum şu:
Ubuntu + LXDE mi? Xubuntu + LXDE mi? Yoksa wireless sorunu kablolu ağ ile formata başlayıp güncelleme aldıktan sonra çözülecektir diyorsanız Lubuntu mu? Şu an dediğim gibi Xubuntu + LXDE masaüstü kullanıyorum ve bunu bana söylediği için arkadaşıma ve bu sistemi geliştiren ve yardım eden herkese çok teşekkür ediyorum.

Xubuntu+Lxde kurulumu sizin için isabetli  olacaktır. Dilerdeniz Xfce,dilerseniz Lxde ortamını seçip kullanabilirsiniz.

onur-tekno

Çok teşekkür ederim :D Doğru işletim sistemi ve masaüstü konusunda büyük bir paranoyaklık yaşıyordum. Bu saatte yardımcı olduğunuz için tekrardan teşekkürler. İyi forumlar ve kolay gelsin :D :D :D

iceboy

Evet arkadaşlar hd7670M + hd6620G kart var laptopumda..

İşlemcim de amd A6-3420M

Kısacası tam baş belası bir sistem ( linux kullanımı için )

Size sorum şu,bu kartların aynı modeli yada daha üst modelini kullanıp,herhangi bir linux dağıtımında 'Stabil' sonuç alabilen oldu mu ?

Ben 5 ten fazla dağıtım denedim,ubuntu,xubuntu,voyage gibi hepsi kastı,aşırı ısındı 12.10 driverini kurunca makina açılmadı konsola dahi düşemedim..

Dağıtım tavsiyelerinizi bekliyorum
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

DoGuKaN

AMD çoğu zaman GNU/Linux dağıtımı kullanıcıları için baş belası olmuştur maalesef. İstisnalar yok değil gerçi. Sizin için en kesin çözüm farklı bir donanıma geçmek gibi duruyor benim açımdan. Çünkü ne kadar dağıtım değiştirirseniz değiştirin tüm dağıtımlar aynı temele dayanıyor. Yani birinde çalışmayan şey hiçbirinde çalışmayacaktır.