Dağıtım Tavsiyeleri ve Soruları

Başlatan if, 13 Eylül 2011 - 23:34:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 8 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

meda

Neyse Burk ilgilendiğin için saol.Mint ile uğraşmaktansa ubuntu kurarım daha iyi dedim.Şu an 12.04 yazıyorum.
Aslında benim gönlüm ubuntudan yana ama içerisinde codec benzeri paketlerin olmayışı ayrıca 3G kullanıyor olmam Mint'e yöneltmişti.
Şimdi ubuntu ile devam.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

if

Alıntı Yapiçerisinde codec benzeri paketlerin olmayışı ayrıca 3G kullanıyor olmam

Nasıl çözücü paketleri Ubuntu'da yok? Öntanımlı gelmiyor deseydiniz doğru olurdu. Gerekli her çözücü Ubuntu'da var, kurulabilinir. 3G kullanıyor olmanız Linux Mint kullanmanızı neden zorunlu kılıyor anlam veremedim?

hckr

Alıntı yapılan: shadow. - 05 Temmuz 2012 - 19:49:06
Neyse Burk ilgilendiğin için saol.Mint ile uğraşmaktansa ubuntu kurarım daha iyi dedim.Şu an 12.04 yazıyorum.
Aslında benim gönlüm ubuntudan yana ama içerisinde codec benzeri paketlerin olmayışı ayrıca 3G kullanıyor olmam Mint'e yöneltmişti.
Şimdi ubuntu ile devam.
3G için herhangi bir yazılım kurmadan direkt olarak USB Modeminizi ya da bu tür bağlantıyı destekleyen birçok mobil aygıtı takarak bağlantı kurabilirsiniz.
Ayrıca Çözücü paketleri mevcuttur.Mint'te yapabildiğiniz her şeyi Ubuntu'da da yapabilirsiniz.
Kolay Gelsin

meda

Arkadaşlar siz beni yanlış anladınız 3G'den kastım MB kota sınırı olması ve internet hızının yavaş olmasını kastetmiştim.Hatta vodafone 3G hızı ortalama 7 kb olması bu bir program yüklemek veya çözücüler,java vs... uzun zaman alacak olması.
Evet hatam öntanımlı  gelmiyor olarak yazmamış olmamdır.
Ayrıca if'in söylediği gibi herhangi bir linux dağıtımına zorunluluğum niye olsun ki bu kadar çok linux dağıtmı varken.Yine de cevap yazdığınız saolun varolun esenlikle kalın.
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

burk

@shadow. Ubuntu kısıtlı ilavelerin toplam boyutu  30,7 KB. Yani kotanıza etki edebilecek bir boyuta sahip değil. :) Ancak bunun dışında kotalı internet sahibi olmak bizim tarafımızda bir dezavantajdır zira sık sık güncelleme almak durumundasınız.

meda

Burk.Yanılıyorsun java,vlc,mp3,mpeg,divx benzeri paket ve programları kastediyorum istersen sen iyice bak;ondan sonra.
Ayrıca sıkıntımı kotayı aşarak çözdüm önemli olan ubuntuyu kullanmam.
İlgin için teşekkür ederim.

burk

@shadow. yazılım merkezine gidip "kısıtlı ilaveler" yazın ve çıkan sonuçta ubuntu için olanınkinde daha fazla bilgi tuşu ile diskte kapladığı alan boyutuna bir bakın lütfen. :)

novek

çok hızlı bir bilgisayarım yok. onun için windowsun son sürümü yerine hala win xp kullanıyorum.

aynı mantıkla linuxtede eski sürüm yüklemek hızdan kazandırırmı?
diyelimki bunu yaptım yükleyecegim yazılımlarında eski sürümlerini yüklemek mümkünmü.
nasıl olsa programlarıın özelliklerinin hepsini kullanmıyorum neden son sürümü yukleyimki? ne dersiniz?

odyssey

Nasıl bir donanıma sahip olduğunuz bilmeyerek şöyle bir öneri vereyim
Xubuntu 12.04 yada Lubuntu 12.04 işinizi görebilir
Linux dağıtımları genelde ortalama yada biraz düşük sistemlerde çalışabilme yeteneğine sahiptir
Mesele eski sürüm meselesi değil arayüz ve derleme meselesi

canosayan

eski model arabayla yakıt tasarrufu yapılır mı?
Chmod bizim işimiz.

ct

Sisteminizi yoran ve sık kullandığınız yazılımların daha hafif ve hızlılarını kullanarak bir nebze hızlandırabilirsiniz. Mesela benim eski bilgisayarımda browser için ligth browser gibi synapticten aratıp deniyordum. İllaki daha hızlı ve işinizi gören programlar bulacaksınızdır. Bunun dışında odyssey'in dediği gibi daha hafif arayüz sistemleri de performansınızı arttıracaktır. Belki biraz alışmanız zaman alabilir sistemi komple değiştirince.

heartsmagic

Alıntı yapılan: novek - 15 Temmuz 2012 - 15:59:57
nasıl olsa programlarıın özelliklerinin hepsini kullanmıyorum neden son sürümü yukleyimki? ne dersiniz?

- Yeni özellikler için.
- Hata düzeltmeleri için.
- Güvenlik iyileştirmeleri için.

Cevaplar verilmiş zaten, eski sürüm Linux dağıtımları arama. Daha hafif masaüstüne sahip güncel dağıtımlar ara. Bu konuyu birleştireceğim başlığa göz gezdirebilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

enbilulu

Kendim için uygun bir dağıtım arıyorum.
Bilgi seviyem: 2yıllık kullanıcıyım. Archlinux kurabilirim. Gentoo ve slackware gibi dağıtımlar kuramıyorum
İş: web ve mobil programlama (android, php)
ekstra: fotoğrafcılık ve kısa film
İstediğim özellik: İşletim sistemini bütün programlar, ayarlar dosyalar vs ile tamamen farklı donanımdaki bir bilgisayara aktarırken sorun yaşamamak. Yılda 1 parça değiştiririm ve 3-5 yılda bir yeni bir bilgisayar alırım neredeyse (ana kart değişimi)

Linux kullanma sebebim tamamen bana seçim şansı vermesi. Bu yönden öneride bulunursanız sevinirim. Örneğin hiç lilo kullanmama rağmen bu seçim şansına sahip olmayı isterim veya asla kde kullanmadım ve kullanmayıda düşünmüyorum ama isterim ki böyle bir şansımın olması.

Yukarıda belirtmeme rağmen gentoo ve slackware ihtiyaçlarımı karşılama açısından iyi ise öğrenmeyi denerim.

NOT: sistemimde kullanmadığım şeylerin olmasını istemem. Bu konuda takıntılı derecedeyim. Arch kullanırken paket seçimi için her paketi internetten araştırım işime yaramayanları elemiştim mesela. Ayrıca gerçekten benim için iyi olacaksa kaynak koddan derleme yapabilirim. Yani performans gibi açılardan

decent

@enbilulu,

• Ubuntu,
  • Arch Linux,
Hatta ikisini de yükleyip aynı bilgisayarda güle güle kullanabilirsin.

enbilulu

Alıntı yapılan: decent - 26 Temmuz 2012 - 21:48:51
@enbilulu,

• Ubuntu,
  • Arch Linux,
Hatta ikisini de yükleyip aynı bilgisayarda güle güle kullanabilirsin.

Ubuntu'da sisteminizden iso dosyası oluşturmaya yarıyan Remastersys adlı program var. Aklımdaki iş için iyi bir seçenek gibi görünüyor. Fakat şöyle bir sorun var.  Yanılmıyorsam oluşan dosya belli bir büyüklükten sonra sıkıntı çıkartıyormuş. Özellikle çok fazla program vs yüklemek bu işlemi geçersiz kılabilirmiş. -miş kullanmamın sebebi bu konuda emin olmamam.
Archlinux'da biraz daha rahatım çünkü bir çok şeyi elle ben kurduğum için yeni donanıma geçtiğim zaman eski donanımdaki şeyleri kaldırmayı aklımda tutuyorum.

En korktuğum senaryo ise eski donanımdan kalan izlerin sorun oluşturması.

Bu konuda fazla takıntılı olduğumu biliyorum ama işimi yaparken bunları düşünmekten odaklanamıyorum.

heartsmagic

Tabi ilk tavsiye bu takıntıyı yenmen olacak fakat mesele bir takıntı olduğu için ne kadar kolay gerçekleştirebilirsin bilmiyorum. Ubuntu birçok şeyi hazır getiren bir dağıtım, istemediğin şeyleri biraz vakit harcayarak temizlemen mümkün.

Archlinux ile kendi isteklerin doğrultusunda bir sistem oluşturman da mümkün. Ayrıca kendisi belirli zamanlarda ISO çıkartmak yerine yuvarlanarak güncellendiği için birçok şeyi zamanla hiç dokunmadan kullanman mümkün. Tabi bu Ubuntu için de geçerli, sadece yükseltme yapman gerekiyor. Sorun oluşursa bakınmak sana düşüyor fakat bu Archlinux üzerinde de böyle. Ara ara güncelleme sonrası bazı şeyler için sıkıntı olabiliyor, takibini yapman lazım. Sıkıntısı olmayan dağıtım yok kısacası.

Donanımlardan iz kalma olayını falan dert etme. Linux tarafında işler düşündüğünden daha açık yürüyor. Bizde donanımlara doğrudan ya da modüller üzerinden destek var. Bir ihtimal de dışarıdan destek alman yani sürücü kurman. Sürücü kurulumu haricinde diğer iki seçenek zaten dertsiz ya çekirdekten alırsın desteği ya da çekirdeğin sağladığı modüllerden. İki türlü de donanım yoksa sürücü de modül de yüklenmez. Dışarıdan kurduğun sürücüyü de sen kaldırabilirsin zaten.

Sözün özü, fazla arayışa girmene gerek yok. Ubuntu'dan memnunsan devam et ya da Ubuntu'ya yakın bir dağıtım kullan. Eğer biraz tarz değiştireyim diyorsan Archlinux dene. Bence Gentoo veya  Slackware'e girişmene gerek yok.

enbilulu

Açıkcası ne kadar doğru bilemem ama Ubuntu ama Windows gibi geliyor ve her geçen gün biraz daha windowslaşıyor. Tamam gidip kendi isteklerimiz doğrultusunda değişiklikler yapıyoruz ama ben nedense yapmıyorum veya yapsam bile yine içimdeki takıntıdan dolayı hep acaba diyorum.

Archlinux'un kaynaklarına hayranım. İşletim sistemini yeni donanıma aktarma ile ilgili sayfası varmış gayet basit görünüyor.
https://wiki.archlinux.org/index.php/Migrate_installation_to_new_hardware#Top_to_Bottom

Yine biraz dolaşınca https://wiki.archlinux.org/index.php/SSD bağlantısını gördüm. SSD hakkında iyi bir bilgi vermiş. Ubuntu wikisinde veya birkaç dağıtımda aradım böyle bir bilgi yok mesela.

Archda şöyle sorunlar var bana göre. irc kanalı çok seviyesiz. Şimdiki halini bilmiyorum ama sorduğun herhangi bir soruda küfür atıyorlardı. Her girdiğimde 3-5 aynı kişi oluyor. Bunun dışında Ubuntu kadar iyi ve kaliteli bir yapılanmaları yok.

Yine dağıtım öncesi forumda araştırma yaparken eren adlı kullanıcının arch'ın geleceği hakkında söyledikleri beni şüpheye düşürdü.

decent

@enbilulu,
"Onun gülü var bunun dikeni var" demek yerine işimizi hangisi görecekse, kafa(n)mızdaki ölçülere hangisi uyuyorsa onu kullanırız.

heartsmagic

@enbilulu, bu konuda @decent'in söylediğine katılıyorum. Sana uyan hangisi ise onu kullan. Fakat, öneri istediğin için sıralıyoruz bir şeyler.

Şimdi, Ubuntu Windows gibi oluyor demekle neyi anlatmaya çalışıyorsun bilmiyorum. Yani Windows'un hangi kısmına benziyor anlayamadım, fakat bu konuda rahatlıkla itirazlarımı sıralayabilirim. Ubuntu bir GNU/Linux işletim sistemi/dağıtımıdır. Her şeyi açıktır, gizlisi saklısı yoktur. Gelişimi çok iyidir ve arkasındaki destek muazzamdır. Bu nedenle "takıntı" olarak ifade ettiğin şeylerden ötürü kendisine haksızlık yapman bence adil değil.

Her dağıtımın belgelendirmesi farklıdır. Arch üzerinde bulabileceğin bir bilgiyi belki Ubuntu üzerinde bulamazsın. Bunun tam tersi de geçerlidir. Haliyle o orada var, şu burada yok tarzı saptamalarla dağıtım seçimi olmaz.

Kimin ne dediğine değil, söylenen şeyin bugün hangi durumda olduğuna bakmalısın. Söylenen ne zaman söylenmiş, durum şu an nedir? Zamanında Arch bir miktar pasif durumdayken ben de "Geleceğinden endişe ediyorum, belki bir süre sonra duracak bu dağıtım" dediğimi hatırlıyorum. Şimdi dönüp bakınca yanıldığımı görüyorum rahatlıkla. Kısacası kimin ne söylediği değil, senin kararlarındır önemli olan. Fakat bu kararları verirken hiçbir dağıtıma haksızlık etme.

ct

Ubuntu'yu sadece Ubuntu olarak düşünmemek lazım. Arkasında Debian var diyebiliriz. Debian sizin de bildiğiniz gibi genelde ilkleri yapan çok büyük bir topluluk dağıtımı. Çok değişik sistemlere uyarlamasını yapmaya çalıştıkları için en özgür dağıtımlardan birisi diyebiliriz. Değişik çekirdek denemeleri bile var(Hurd). Yeni aldığım arm tabanlı SoC devrem için debian ve arch arm kurabiliyorum. Üretici vakıf debian'ı önermiş sanırım onun üzerine odaklanmışlar.

Döküman konusu biraz kişisel çabalarla alakalı aslında. Arch'da o konuya birisi emek vermiş yazmış. Benzerlerini Debian için de bulabilirsiniz. Aslında şu ana kadar zahmet edip bir konuyu araştırıp baştan sonuna inceleyen bir döküman yazamadığıma göre bu o kadar da kolay bir şey değil diyebilirim. Bu forumdaki ve topluluktaki arkadaşların emeklerini ne yapsam ödeyemem o yüzden.

Bunun dışında 2012 yılında hangi dağıtım/işletim sistemi iyi veya onu kullanmam bunu kullanırım konularını açıcı-yapıcı bulmuyorum. Kişisel görüşümdür. Windows da kullanılmalı IOS da. Android geliştirmesi yaptığınıza göre ne dediğimi daha iyi anlıyorsunuzdur. Yani yarın projelerinizin Iphone ve Windows mobile portlarını yapmanızı isteyebilirler. İlk defa mac bilgisayarı eski işimde biraz kullanmıştım sudo'nun çalıştığını görünce çok sevinmiştim. Cahillikten başka bir şey değilmiş aslında. Windows'u ben de sevmiyorum ama kullanmak en azından unutmamak gerekebiliyor. Sonra gecenin bir yarısı abuk sabuk çöp forumlarda bilgi aramak zorunda kalabiliyor insan. Benim açımdan hiç eğlenceli değildi. Özelleştirmeleri seviyorsanız Arch ve Debian uygun duruyor. Daha tecrübeli arkadaşların başka önerileri de olacaktır elbet. Ben her detayı düşünmeyi sevmediğimden Ubuntu kurdum. Zaten diğer dağıtımların kurulumlarında baya zorlanmıştım. Ubuntu kurulum konusunda devrim yaptı diyebiliriz. Benim tercihim sistemi hızlıca kurup az sorun yaşamak. Ubuntu kullanıcı sayısı daha fazla olduğu için daha çok geri dönüş anlamına geldiğinden daha sorunsuz olabilir diğer dağıtımlardan. Uzun zamandır başka dağıtım kullanmadığım için tam bilgili değilim bu son yazdığımda.

Alıntı yapılan: enbilulu - 26 Temmuz 2012 - 22:35:24
Açıkcası ne kadar doğru bilemem ama Ubuntu ama Windows gibi geliyor ve her geçen gün biraz daha windowslaşıyor. Tamam gidip kendi isteklerimiz doğrultusunda değişiklikler yapıyoruz ama ben nedense yapmıyorum veya yapsam bile yine içimdeki takıntıdan dolayı hep acaba diyorum.

Archlinux'un kaynaklarına hayranım. İşletim sistemini yeni donanıma aktarma ile ilgili sayfası varmış gayet basit görünüyor.
https://wiki.archlinux.org/index.php/Migrate_installation_to_new_hardware#Top_to_Bottom

Yine biraz dolaşınca https://wiki.archlinux.org/index.php/SSD bağlantısını gördüm. SSD hakkında iyi bir bilgi vermiş. Ubuntu wikisinde veya birkaç dağıtımda aradım böyle bir bilgi yok mesela.

Archda şöyle sorunlar var bana göre. irc kanalı çok seviyesiz. Şimdiki halini bilmiyorum ama sorduğun herhangi bir soruda küfür atıyorlardı. Her girdiğimde 3-5 aynı kişi oluyor. Bunun dışında Ubuntu kadar iyi ve kaliteli bir yapılanmaları yok.

Yine dağıtım öncesi forumda araştırma yaparken eren adlı kullanıcının arch'ın geleceği hakkında söyledikleri beni şüpheye düşürdü.

casper53

Arkadaşlar Benim Anlamadığım neden ubuntu seçiyorlar . kubuntu,xubuntu neden seçmiyorlar kuranlar neden genellikle ubuntu kuruyor hep bunu merak eder durumdayım yardımcı olurmusunuz?

bigbang

Tercih meselesi bu bence. Mesela ben Ubuntu ile başlayıp artık Xubuntu kullananlardanım. Yani hangi masaüstünde rahat ediyorsak onu seçiyoruz. Ayrıca Lubuntu,Xubuntu ve Kubuntu; yanlış bilmiyorsam Ubuntu'dan çoğaltılarak yapılıyor belki de o yüzden insanlar önce Ubuntu'ya yöneliyor.
İlkokul öğretmenim sen'i cümle içinde kullanmamı istediğinden beri susuyorum, lehçesiz bir dilde.
Bilinmeyen kelimeler listemin en başındasın, taa o günden bugüne...

[Özgür Gümüşsoy // Aşkın Oyun Hamurunda Kullanılmayacaklar Listesi]

ct

Alıntı yapılan: casper53 - 30 Temmuz 2012 - 16:07:56
Arkadaşlar Benim Anlamadığım neden ubuntu seçiyorlar . kubuntu,xubuntu neden seçmiyorlar kuranlar neden genellikle ubuntu kuruyor hep bunu merak eder durumdayım yardımcı olurmusunuz?

İhtiyaçlarla alakalı. 10 yıllık bilgisayarınız varsa Xubuntu kurarsınız. Ubuntu masaüstü olarak gnome'u seçmişti. Gnome için bir çok yazılım hazırlandı ve bunlar en verimli Gnome'da çalışıyordu. Böyle bir destek varken KDE kullanmadım. KDE hakkında pek fikrim de yok açıkçası. Şu anda Unity asıl olarak destekleniyor. Web sayfasından Ubuntu indirdiğinizde Unity ile birlikte geliyor. Bu daha çok kullanıcı ve daha çok test anlamına geliyor. Diğer masaüstlerinin kendi toplulukları vardır ve onlar da oldukça iyidir ancak bilgisayarımda performans sorunu yaşamadığım için Unity ile devam ediyorum.

odyssey

Tercih meselesi

Canım hangisini istiyorsa yada hangisi bilgisayarımda daha iyi çalışıyorsa onu kullanırım

Ben GNU/Linux kullanıcısıyım

Başkalarının belirlediği sınırlarda yaşamayı sevmem

Özgür olmalıyım

Özgürüm özgürsün özgürüz özgürler :D

mcolak

Merhabalar
öncelikle herkese kolay geldin diyorum yaklaşık 2-3 yıldan beri Windows kullanmıyorum ve gayet mutlu iken ubuntu sürekli versiyon yeniliyor ve bizleri güncel tutuyor diye seviniyordum. ancak her yenilemeden sonra bilgisayarım biraz daha yavaşladı. Ben sadece internette dolaşıp sosyal ağlara bakıyorum. birde arada çocuklar fil izliyorlar daha küçük ve hızlı bir yazılım veya ubuntunun daha az yer kaplayan ve daha küçük hale getirilmişi mevcut mu? veya ubuntu gibi kolay kurulabilen küçük yazılım ne olabilir sadece internet film yani media player gibi birşey bekliyorum..
ilgi ve alakanıza şimdiden teşekkür ederim
kolay gelsin
Murat ÇOLAK