Dağıtım Tavsiyeleri ve Soruları

Başlatan if, 13 Eylül 2011 - 23:34:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Doğrudan olmaz sanırım. PCLOS için Synaptic özelleştirilmiş durumdaydı, apt4rpm kullanıyordu alt yapı olarak. Mageia tarafında bunu yapacak biri çıkmazsa senin yapabileceğin bir şey yok.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

halodayi2000

2 gündür xubuntu 11.10 kullanıyorum şahsen çok memnunum neden mi sabahtan beri (saatlerce) laptop açık  makinada ısınma yok diğer işletim sistemlerinde çok ısınnma vardı en azından gereksiz dosya çalıştırmıyor

gelturi

Birde  lubuntu masa üstünü yükleyin bilgisayarınıza boştayken sistem ne kullanıyor kıyaslayın xubuntu yu lubuntu yla ondan sonra istediğiniz programları istediğinize kurar kullanırsınız  sorunuzca bende ubuntu klasik ve xubuntu aynı lubuntu ise 40-45 daha az kullanıyor... lubuntu da bir kaç değişiklikle ubuntu görünümü çok kolayca veriliyor hız ise tatminkar... :)

NightBlue

Arkadaşlar mandriva ve ya rosa kurmak istiyorum ama bildiğim kadarıyla mandriva da güncelleme sırasında oluşan türkçe dil sorunu vardı bu sorun çözüldümü yoksa devam ediyormu.
Rosa linux mandriva temelli olduğu için aklıma acaba rosa da da böyle bir sorun varmı düşüncesi geldi  @decent mandriva kullandınız ama rosa kullanıp kullanmadığınızı bilmiyorum acaba bu konuda bilgi verebilirmisiniz.Hangisini kurmalıyım.Şu an en kararlı olan rosa mı mandrivamı ?

SrdrKcmz

Mandriva tabanlı PcLinuxOs öneririm.

NightBlue

Öncelikle öneriniz için teşekkür ederim.Rosa yı kendine özel kde kişiselleştirmesinden dolayı seviyorum elementary os takımının gnome u özelleştirmesi gibi.Bence bir dağıtım çıkaracaksanız biraz farkı olmalı.Pclinuxos u çok duydum bir kere denemeye kalktım ve boot etmiyordu sonrada hiç denemedim.PcLinuxOs un bana göre kubuntudan veya diğer kde dağıtımlarından pek farkı yok (görünüm olarak).Bende görselliğe önem verdiğim için mandriva ve ya rosa yı tercih ediyorum.

amon-ra

Alıntı yapılan: NightBlue - 19 Mayıs 2012 - 20:54:54
Rosa yı kendine özel kde kişiselleştirmesinden dolayı seviyorum elementary os takımının gnome u özelleştirmesi gibi.Bence bir dağıtım çıkaracaksanız biraz farkı olmalı.Pclinuxos u çok duydum bir kere denemeye kalktım ve boot etmiyordu sonrada hiç denemedim.Öneriniz için teşekkür ederim.

Güncelleme hatasını testing deposunu aktif ettikten sonra, rpm paket yöneticisini güncelleyerek çözebilirsiniz.
Rosa linux 2012 sürümü mandriva 2011e göre daha güncel programlar içeriyor. Ama öntanımlı Türkçe desteği yok. Kurduktan sonra Türkçe dil paketlerini kurmanız gerekmektedir.

Quaoar

Mageia'yı önereyim diyeceğim de şimdi görsellerine baktım çok güzelmiş Rosa

decent

Ruslar ROSA konusunda kararlı görünüyorlar.

Mageia ve ROSA arasında iyi bir tercih yapmanı öneririm.

Heisenberg

Beyler şimdi benim tadı damağımda kalan ancak depoları ve bazı özellikleri nedeniyle kullanmaktan vaz geçtiğim iki dağıtım var biri open suse ki kendisine hayran kalmıştım, diğeri mandriva mandriva artık benim için tarih ama open suse için kullanan varsa bir kaç şey sormak istiyorum, open suse nin Türkçe dil desteği şu an güncel sürüm itibari ile ne durumda ayrıca open susede depo artık yeterli mi. En son kullanıp sildiğimden beri 3 yıl kadar oldu...
ALLES WAR DIE SEKTE !

TaKKoZ

Merhaba Ubuntu Tr üyeleri ben bu foruma daha biraz önce üye oldum.

Ben bir Windows Xp kullanıcısıyım. Fakat bu warez programları indirmekten key aramaktan sıkıldım ve benim bilgisayarım biraz kötü.

Özellikleri:

Intel Pentium 4 3.20 GHz İşlemci
Asus TeK P5VD2-MX Anakart
512 Mb DDR2 Ram (266 MHz)
ATI Redeon x550 Ekran Kartı
160 Gb HDD

Ben performansa çok önem veren biriyim. Yani görsellik olsa da olur olmasa da. Şuan kullandığım XP de bile Windows Klasik tema var. Fakat XP deki bu hataları beni öldürüyor. En fazla her ay format atmak zorunda kalıyorum. Hataları düzeltmek daha zor geliyor. Win 7 kurarsam bilgisayarımın çalışmayacağını düşünüyorum. Ubuntu'nun performansını bilmiyorum. Eğer Ubuntu kurarsam bilgisayarımı daha çok yavaşlatır mı? Birde bu sisteme Ubuntu kurabilir miyim? Eğer kuramaz isem hangi Lunix dağıtımını önerirsiniz? Biraz fala soru sordum farkındayım  :)

Ben birde tam bir Silkroad oyuncusuyum. Bunu Ubuntu'da açabilir miyim.  Açamasam da olsun. XP den iyidir herhalde.

Sorularım bu kadar şimdiden teşşekürler

arpia

Merhaba @TaKKoZ hoş geldin.

Çok soru sormadın aslında çünkü cevapları aynı. Evet bu sisteme Ubuntu kurabilirsin fakat Xubuntu kurmanızı öneririm. Xfce masaüstü ortamı kullanır, daha hafiftir.
Silkroad hakkında hiç bir fikrim yok üzgünüm. Fakat oyun sever arkadaşlardan cevap veren biri çıkabilir. Ubuntu depolarında ki oyunları gözden geçirmenizi tavsiye ederim.
Not: Şimdi baktım bu "Silkroad" online bir oyun sanırım. Tarayıcı üzerinden sorunsuz oynarsınız muhtemelen.

ersinkandemir

Silkroad tarayıcı bazlı bir oyun değil maalesef @arpia. :) Xubuntu konusunda da katılıyorum size. Performans için XFCE gibi bir masaüstü tercih etmelisiniz.
Where there's a shell, there's a way.

TaKKoZ

Teşekkür ederim biraz önce baktım ubuntu üzerinde oynayanlar var Silkroad'ı. Sanırım windows programlarını çalıştıran bir sistem var doğru mu? Birde teşşekür butonunu bulamadım :)

hckr

Alıntı yapılan: TaKKoZ - 04 Temmuz 2012 - 19:52:27
Teşekkür ederim biraz önce baktım ubuntu üzerinde oynayanlar var Silkroad'ı. Sanırım windows programlarını çalıştıran bir sistem var doğru mu? Birde teşşekür butonunu bulamadım :)
Yanlış görmüş olmanız muhtemel,winehq adresinden baktım Garbage seviyesinde sanırım oynanamıyor.Yaşınız kaç bilmiyorum ancak hiçbir yetenek kullandırtmayan,sadece klavyedeki belli tuşlara sürekli basmanız gereken,vakit kaybından başka bir şey olmayan MMORPG türü oyunları oynamanın size sadece zarar vereceği düşüncesindeyim.
Performans meselesine gelince(görsellik önemsiz diyorsanız) Xubuntu kullanmanızı tavsiye ederim.

TaKKoZ

Alıntı yapılan: hckr - 04 Temmuz 2012 - 20:02:37
Alıntı yapılan: TaKKoZ - 04 Temmuz 2012 - 19:52:27
Yanlış görmüş olmanız muhtemel,winehq adresinden baktım Garbage seviyesinde sanırım oynanamıyor.Yaşınız kaç bilmiyorum ancak hiçbir yetenek kullandırtmayan,sadece klavyedeki belli tuşlara sürekli basmanız gereken,vakit kaybından başka bir şey olmayan MMORPG türü oyunları oynamanın size sadece zarar vereceği düşüncesindeyim.
Performans meselesine gelince(görsellik önemsiz diyorsanız) Xubuntu kullanmanızı tavsiye ederim.

Yaşım 15 ve Silkroad'ı seviyorum. Yaş meselesine gelince arkadaşlarım, arkadaşlarımın anneleri, babaları, öğretmenler çok oynayan gördüm. Sanırım yaşla bir alakası yok. Zaman kaybı olduğunu düşünmüyorum zaten vaktimin çoğu kısmını PHP-MySQL de kendimi geliştirerek uğraşıyorum ve baya geliştirdiğimi düşünüyorum. Zaten Silkroad server işlerinden para kazandığım oldu. O kadar da vakit kaybı olduğunu düşünmüyorum.Neyse kişiden kişiye değişir yargılamamamız lazım. Xubuntu'nun hangi sürümünü kullanmalayım ve Türkçe versiyonunu nerden bulabilirim. Bir de USB'ye hangi yazılımla atabilirim.

egitimist

cd imajını buradan indiriniz;
http://cdimage.ubuntu.com/xubuntu/releases/oneiric/release/

ubuntu kurulumu için;
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Kurulum

Kurulum aşamasında takıldığınız yerlerde sormaktan çekinmeyiniz. Aramıza (özgür yazılım dünyasına) şimdiden hoş geldiniz.

libre-x

Bence Lubuntu Xubuntudan çok daha güzel vede kullanışlı Nedense XFCE bir türlü sevemedim soğuk itici ve kullanışsız geliyor bana.Lubuntu öneriyorum ben https://help.ubuntu.com/community/Lubuntu/GetLubuntu

TaKKoZ

şuan xubuntuyu kurdum hepine teşşekür ederim. Biraz kurcaliyim :)

meda

Arkadaşlar Mint 13 Maya ile unity ve lightdm nasıl kullanırım ?
Depodan unity ve lightdm yükledim.
Mdm giriş ekranı seçicisinde unity masaüstü seçeneği çıkmıyor.
Ayrıca mdm kaldırıp lightdm nasıl aktif hale getirebilirim ? ubuntu ve mint forumlarında araştırdım tam olarak bi çözüm bulamadım.

Yardımcı olurmusunuz ?
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

alquirel

Maya'nın deposunda Unity yok diye biliyordum ben.

LightDM için şu bağlantı yardımcı olur : http://community.linuxmint.com/tutorial/view/934

meda

Alquirel yardımın için teşekkür ederim.
Yazılım merkezinden örnek olsun diye görüntü aldım (ekte). Sürüm no 5.12.
Ya da ben yanlış biliyor olabilrim  dedim ama 2d yükleyenler falan var.Ubuntu 12.04 kullanırken cinnamon falan yükleniyordu. sudo dpkg-reconfigure mdm ile ayrlama yapılabiliyor.sadece lightdm kullanmak istesem mdm kaldırmak zorunda mıyım ?

[eklenti yönetici tarafından silindi]
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

burk

@shadow. evet, karşılama ekranlarından biri çalışır.

meda

Cevabın için teşekkür ederim burk bi önceki iletide unity yüklenip yüklenmeyeceğiyle ilgili yardım edebilirmisin ? Şayet depoda görünüyor.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

burk

@shadow. hiç Mint kullanmadım, bilmiyorum o yüzden.