Dağıtım Tavsiyeleri ve Soruları

Başlatan if, 13 Eylül 2011 - 23:34:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

decent

Hoşgeldin @mcolak,

Ubuntu 12.04  sürümü  yıl destekli olduğu için tavsiye edilir..
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33286.0

Film izlemek vs. bütün gereksinimler için aşağıdaki konuyu inceleyebilirsin.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33285.0

Çokluortam uygulaması olarak da UMPlayer ve Rosa Media Player öneririm.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=26377.0

liverya

Arkadaşlar yeni konu açmayayım diye buraya yazıyorum, yardımınıza ihtiyacım var. Daha "yüksek bir performans" için dizüstümde XFCE masaüstünü kullanmak istiyorum. Sizce Xubuntu mu kurmalıyım Linux Mint XFCE duyruldu Mint mı kurmalıyım?
İyiki Linux var! Keyifli Linuxlar...

decent

@liverya,
Xubuntu veya Lubuntu yeterli gelecektir.

must90

merhabalar.ben daha önceden ubuntu kullanıyordum sonra arkadaşımın gazına geldim windows8 kurdum ondan sonra tekrar windows7 kurdum birde WoW oynuyorum diye.hackintosh falan onlarla da uğraştım.şimdi asıl soruma geçiyorum.Elemantary os ve ubuntu arasında kaldım.ayrıca elemantaryOs lunanın çıkış tarihide henüz belli değil.ubuntu 12.04 ü kurup elemantary lunaya çevirme gibi bir şansım var mı ? ya da sizce beklemeli miyim ? arasında çok fark var mı hız olarak tabii ki ? aynı görselliği kendim elde edebilir miyim ?

decent

Bu konuda yani dağıtım tavsiyelerinin yapıldığı bir başlığımız var, lütfen konu açmadan önce forumda araştırma yapınız.

Dağıtım Tavsiyeleri ve Soruları

must90

sorduğum soruyla ilgili bir yanıt bulamadığımdan konu açtım açıkçası

heartsmagic

@must90, cevabı yoktur belki ancak bu amaca hizmet eden mevcut bir başlık var. @decent onu söylemek istiyor, mevcut başlık varken orayı kullanalım kısacası.

Soruna gelince, 12.04'ü ha deyince Luna'ya çeviremezsin. Henüz yayımlanmamış bir dağıtımı bir başka dağıtım üzerinde şekillendirmek mümkün değildir muhtemelen.
Hız farkı var mıdır? Bilemeyiz, sistemler birebir aynı değildir. Sende hızlı olan bizde yavaş, bizde hızlı olan sende yavaş olabilir.
Aynı görselliği kendin elde edebilir misin? Olabilir belki, zira aynı araçları kurabilir, aynı temaları elde edebilirsen neden olmasın. Fakat madem Luna'yı beğeniyorsun en güzeli hazır olanı kurmak değil midir? Şu durumda karar sana ait. Bekler ve çıkınca Luna kurarsın ya da 12.04 kurup yoluna devam edersin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

onur1666

Java öğrenmeye başladım. Bundan dolayı artık pek oyun oynamıyorum. Bu yüzden linux kullanmaya karar verdim. Linux'tan baya anlayan bi arkadaşım Arch kullanmamı önerdi. Kurulumunun zor olduğunu ama kurduktan sonra çok rahat olduğunu ve linux'u "öğrettiğini" söyledi. Ama açıkçası daha 1-2 kere Ubuntu kurup kullanmış biri olarak Arch'ın kurulumu beni korkutuyor. Ama tamamen benim isteklerime göre kurduğum bi işletim sistemi düşüncesi de bayağı hoş :) Sizce ne yapmalıyım ?

TahaKaradeniz

İlla Arch olsun diyorsanız Arch tabanlı Manjaro veya Bridge Linux kurmanızı öneririm. Kurulumu çok daha basittir. Resimli anlatımları mevcut.

Arch olmasa da olur diyorsanız ve Ubuntu-Mint ikilisinden birini istemiyorsanız Mageia veya Fedora'nın sevdiğiniz masaüstü sürümlerinden birini seçebilirsiniz. Kaya gibi sistemlerdir :)
Mint-Ubuntu-Mageia-Pardus-Arch

Özgürlük için LİNUX !

onur1666

Açıkçası Arch'ın getirileri gayet iyi. Kullanmayacağım bi çok şey yok ama ne bileyim bu sistemi kullanabilceğimden emin değilim. Aslında Arch kurmak istememin bi nedeni de şuanki bilgisayarım iyi fakat linux kuracağım bilgisayar o kadar iyi değil. Performans konusunda sıkıntı yaşamak istemiyorum

burk

@onur1666 konunuzu bu genel konuyla birleştirdim, göz atarsanız oldukça faydalı olabilir.

TahaKaradeniz

Hocam performans arıyorsanız LXDE masaüstü olan saydığım sistemlerden birini kurarsınız olur biter. Lİnux sistemler genel olarak pek yüklenmiyor zaten. Arch'ın deposu çok geniş aslında .Lakin tek öneriye indir derseniz ''Lubuntu'' kurun derim.

Özelliklerini yazarsanız bilgisayarınızın daha aydınlık olur mevzu.
Mint-Ubuntu-Mageia-Pardus-Arch

Özgürlük için LİNUX !

onur1666

@burk;
Konuyu silmeyip taşıdığınız için teşekkürler konuyu inceleyeceğim :)

@TahaKaradeniz;
Sistemim genel olarak şöyle
intel e2250 işlemci
3gb ram
nvidia 8600gt ekran kartı. daha ayrıntılı olarak bakamıyorum linux kuracağım sistem şuan bozuk.
Arch ile ilgili dediğim gibi tek korkum kurulumunu bile yapamamak :) Genel olarak kurulumu yapıp öğrendikten sonra kullanmanın çok rahat olduğu söyleniyor. Bu yüzden Arch kurmayı da istiyorum ama güvenemedim kendime. Ama eğer gerçekten o kadar zorsa dediğiniz dağıtımlardan birini kuracağım :) İlginiz için teşekkürler :)

burk

@onur1666 rica ederim, bu başlık altında soru ve kaygılarınızla ilgili tatmin edici sonuçlara ulaşacağınza şüphem yok :)

heartsmagic

@onur1666, Arch çok zor değildir zor olmasına da uğraş ister elbette. Bunu söylerken Ubuntu'nun istemeyeceğinin garantisini veremiyorum fakat genel anlamda daha az uğraş gerektirir kendisi demek çok da yanlış olmaz.

Sen şu soruyu soracaksın kendine:
"Java öğrenmek istiyorum/öğreniyorum. Benim Linux'a yeni başlamışken Arch ile uğraşacak biraz zamanım var mı?"

Eğer varsa, istekliysen dene. Eğer zamanın kısıtlıysa kur Ubuntu'yu bir yandan Java çalış bir yandan işletim sistemini diğer uğraşların için kullan. Bir süre sonra sistemi daha iyi tanımış olursun. O zaman başka bir dağıtıma ihtiyacın var mı yok mu kendin karar verirsin. Eğer sistemin eskiyse ve Ubuntu istediğin şeyi sağlamıyorsa Xubuntu, Lubuntu denersin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

thesakall

arkadaslar merhaba.onceden ubuntu kullanıyordum sanırım 10.10 du.neyse bugun yıne ubuntu kurmak ıstedım ama hangı surumu secıcegımı bılemedım.sistem eski pentium 4 işlemci 1 gb ram falan filan var.xp ile kullanıcam.dvd versiyonunumu yoksa cd versiyonunu mu indireyim?bide sistemimde *kararlı olarak calısırmı bu yeni versiyonlar 10.10 çok iyi çalışıyordu..

furkankalkan

Benim başlıca tavsiyem Lubuntu 12.04 32 bit CD kalıbı indirip kurun. Kurduktan sonra lubuntu-desktop,openbox,pcmanfm,lxterminal vs paketleri kaldırıp MATE masaüstünü kurun. Böylece Ubuntu 10.10 benzeri bir görüntüyle karşılaşacaksınız.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

ekremsenturk

Benim Bilgisayarım sanırım seninkinden daha eski ve daha düşük performanslı. 12.04'ü deneme amaçlı Flash belleğe normal kurdum ve sabit disk'teki 8.04'den çok az bir fark ile ( yavaş olduğunu sanıyorum ) sorunsuz çalışıyor. Kuruluma doğrudan geç ( CD'den sistem'i başlatmadan ) ve güncellemeleri kurulumdan sonra indir. Sistem'im: 512 MB Ram, AMD sempron 32 bit, 2 Ghz işlemci hızı ve 128 MB Video Ram. Kısaca istediğin sürümü tercih edebilirsin.

thesakall

Alıntı yapılan: ekremsenturk - 11 Eylül 2012 - 21:52:13
Benim Bilgisayarım sanırım seninkinden daha eski ve daha düşük performanslı. 12.04'ü deneme amaçlı Flash belleğe normal kurdum ve sabit disk'teki 8.04'den çok az bir fark ile ( yavaş olduğunu sanıyorum ) sorunsuz çalışıyor. Kuruluma doğrudan geç ( CD'den sistem'i başlatmadan ) ve güncellemeleri kurulumdan sonra indir. Sistem'im: 512 MB Ram, AMD sempron 32 bit, 2 Ghz işlemci hızı ve 128 MB Video Ram. Kısaca istediğin sürümü tercih edebilirsin.

hocam 12.04 ün dvd versiyonunu indirdim yarın kurucam.teşekkür ederim

amsterdance

bir bilgisayarıma linux yüklemek istiyorum ama buna şu an uygun sadece eski bilgisayarım var. 512 mb ram pentium 4 1.5 işlemcisi, nvidia geforce 5500 256 mb ekran kartı ve 75 gb sabit diski var. sizce hangi linux işletim sistemini yüklesem bilgisayarı adam gibi kullanabilirim? mesela pardus 2011 sorun çıkarabilir mi bilgisayarda?

6ng4n

Pardus 2011 şu an desteklenmiyor. Ondan dolayı daha küçük linuxları kullanmanız faydanıza olur. Ubuntu türevlerinden Lubuntu'yu deneyebilirsiniz. Ayrıca oldukça eski sistemler için Damn Small Linux var. Fikrimce   Lubuntu uygun olacaktır hem destek ve kullanıcı sayısı bakımından Ubuntu türevlerinin oldukça avantajlı olduğunu belirtmek isterim.

alorak

Küçük ubuntu sürümlerinden olan xubuntu kurduğunuzda hafif kasılmalar yaşıyorsanız debian kurup(xfce masaüstüyle) ubuntunun bir miktar ağırlığını azaltabilirsiniz. Ama öncelikle xubuntu ile başlamanızı tavisiye ederim. lubuntu'ya alışamayabilirsiniz ilk kullanıyorsanız.
özgürlük için

amsterdance

pardus 2011 şu an desteklenmiyor derken neyi kastediyorsunuz?

matrax_41

Alıntı yapılan: amsterdance - 14 Eylül 2012 - 17:46:51
pardus 2011 şu an desteklenmiyor derken neyi kastediyorsunuz?

Geliştirilmesi devam etmiyor. Paket güncellemesi almıyor. Dağıtım tavsiyeleri http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29810.0 bu linkten yapılıyor.

6ng4n

Pardusun sistemi ve tabanı bu sene değiştirildi ve debian tabanlı bir sisteme geçildi. 2011 ve önceki sürümlere olan destek kalktı.