Broadcom 43xx Sürücü Sorununun Çözüm Yolu - Ubuntu 11.04

Başlatan yakusha, 10 Eylül 2011 - 00:46:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yakusha

Çeşitli başlıklarda dağınık olarak konudan bahsedildiği olmuştur... lakin olayı toplu olarak ele alan bir makale görünce tercüme edesim geldi... buyrunuz...

~~~~~

Kimi linux kullanıcıları sistemlerini ayarlarken Broadcom 43xx serisi kartlarda sorun yaşayabiliyorlar... Bu konuyla ilgili birçok blog yazısı ve okuduktan ve inceledikten sonra sorunun çözümünün şöyle olduğunu gördüm....

NOT: Bu komutların işe yarayabilmesi için internete bağlı olmanız gerekmektedir... Önce Kablolu bağlantıya geçiniz... Sonra

Öncelikli olarak wireless kartımızı kontrol etmekle başlıyoruz...

Bir Terminal açıp (uçbirim, siyah ekran: artık ne derseniz) şu komutu yazınız:

lspci -nn | grep 02[80]0 | grep "Broadcom Corporation"

Çıkan sonuçlar arasında "Broadcom Corporation" yazısını görmeniz gerekmektedir... Kart numarası çoğu zaman BCM43XX gibi bir şekilde görünecektir...

tercoman notu: Benim çıktım şu şekilde oldu
Alıntı Yap03:00.0 Ethernet controller [0200]: Broadcom Corporation BCM4401-B0 100Base-TX [14e4:170c] (rev 02)
0b:00.0 Network controller [0280]: Broadcom Corporation BCM4311 802.11b/g WLAN [14e4:4311] (rev 01)

Eğer ki siz "Broadcom Corporation" (tırnaklar, alıntı işaretleri yok) yazısını görmüyorsanız, sisteminiz wireless ağ kartınızı tanımamış olma ihtimali bulunmaktadır...

Şimdi, Yapmanız gereken çok basit, Firmware/Driver paketlerini yüklemek

Eğer ki kart numaralarınız şunlardan biriyse

Alıntı YapBCM4306/3
BCM4311
BCM4318
BCM4321
BCM4322

Terminal penceresine şu komutları yazınız:

sudo apt-get purge b43-fwcutter firmware-b43-installer firmware-b43-lpphy-installer firmware-b43legacy-installer bcmwl*
sudo apt-get install b43-fwcutter firmware-b43-installer bcmwl*

Sonra sisteminizi yeniden başlatınız...

Wireless Kart numaranız BCM4312 görünüyor ise Terminal penceresine şu komutları yazınız

sudo apt-get purge b43-fwcutter firmware-b43-installer firmware-b43-lpphy-installer firmware-b43legacy-installer bcmwl*
sudo apt-get install b43-fwcutter firmware-b43-lpphy-installer bcmwl*

sonra yeniden başlatınız...

Eğer kart numaranız şunlardan birisi ise

Alıntı YapBCM4301
BCM4303
BCM4306/2
BCM4306

Terminal penceresine bu komutları yazınız:
sudo apt-get install b43-fwcutter firmware-b43legacy-installer bcmwl*

sonra yeniden başlatınız...

Bu yazı ile ilgili bir problem görürseniz yorum eklemekten veya forumda cevap yazmaktan çekinmeyiniz (feel free)

Eğer bu yazı size yardımcı oldu ise, lütfen bu yazıya link veriniz..

Serbest Tercüme: Sabri ÜNAL
Kaynak: http://lkubuntu.wordpress.com/2011/09/08/how-to-fix-broadcom-43xx/
Artık bu forumu kullanmıyor.

if

@yakusha, anlatım için teşekkür ederim. Konuyu daha uygun olduğunu düşündüğüm Ağ Kartları bölümüne taşıyorum.

Boodah

Merhaba arkadaşlar benim kart numaram BCM4313 ve kabloyla bağlanabiliyorum ancak kablosuz olarak bağlanamıyorum. Bunun bir çözüm yolu var mı acaba? Bağlantı yerine tıkladığımda da kablosuz ağlarla ilgili bütün seçenekler pasif durumda.

if

Boodah

O konuya bakmıştım ancak sistem altındaki donanım sürücülerini bulamadım. İlk kez bir linux dağıtımı kullanıyorum da. Zaten güncellemeleri ve ek sürücülerde gözüken broadcom sta driver ını kurdum. Yine de teşekkürler.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Boodah

heartsmagic

LC_ALL=C jockey-gtk ile açmaya çalış uygulamayı, Broadcom hakkında bir şeyler görünüyor mu bak. Ayrıca merak ediyorum, bu başlıkta anlatılanları yaptın mı sen?

Boodah

benim sahip olduğum kart numarası bu başlıktaki kart numaralarıyla uyuşmuyor o yüzden ben de denemedim. Vermiş olduğunuz kod ile de ek sürücüler açılıyor. Ben zaten ek sürücüler i açabiliyorum ve orada gözüken broadcom sta driver ını kurdum ve şu an etkin durumda.

heartsmagic

Sen bu başlıktaki ilk maddeyi bir dener misin.

Boodah

Yardımcı olduğun için teşekkür ederim heartsmagic ama başka bir başlıkta sorunu hallettik. Sağolsunlar arkadaşlar yardımcı oldular. Bir iki pürüz çıktı dell wmi hatası falan aldım ne olduğunu bilmiyorum ama şu an bi sorun olmadığını söylediler. Herkes çok ilgili bu forum sayesinde kısa sürede ubuntu hakkında çok daha fazla şey öğreneceğime inanıyorum. İyi forumlar

if

03:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4311 802.11b/g WLAN (rev 01) kablosuz aygıtını kullananlar için @pvolkan'ın ilettği çözüm yolu.
Alıntı yapılan: pvolkan - 13 Ekim 2011 - 18:55:52
s.a
Öncelikle şunu belirteyim, 10.10 Maveric kullanıyordum. 11.4'e geçtiğimde 10.10'da çalışan kablosuz aygıt 11.4'de çalışmıyordu. Bir çok formül denedim ama olmadı. Sonra, kendi çabalarımla 11.4'de kablosuz aygıtı çalıştırdım. Basit bir yöntemle ve benim gibi sorun yaşayan arkadalarla paylaşmak istedim..

NOT : ( elinizde 10.10 kurulum cd si olması gerek )

Yöntem şöyle: öncelikle 11.4'ü bilgisayrınıza kurun. Ardından synapticten ( bcmwl-kernel ) paketini silin.
Ubuntu 10.10'u canlı cd'sini bilgisayara takın; masa üstünde beliren DVD Ubuntu.10.10.i386'ya farenizle sağ tıklayıp açın; açılan dosyalar arasından "pool" lu tıklayın; 2 doaya olacak biri ( main ) diğeri ( restricted ). "restricted"i tıklayın; orda da iki dosya olacak: biri ( b ) diğeri ( s ). Biz "b" kılasörüne gireceğiz. Açılan dosya içinde olan ( bcmwl )nin içindeki ( bcmwl-kernel-source_5.60.48.36+bdcom-0ubuntu5_i386.deb ) paketini kuralım ....

Ardından tekrar 10.10 cd'mizden sırası ile ( pool  --->> main ---->>> b ---->>> b43-fwcutter ---->>> b43-fwcutter_013-2_i386.deb paketini kuralım...

Şimdi ( dkms )paketini kurmamız gerekli. Tekrar 10.10 cd üzerinden ( pool --->>main ----->>> d ---->>> dkms ----->>>>> dkms_2.1.1.2-3ubuntu1_all.deb paketini kurup sisteminizi yeniden başlatın. Yanacak olan kablosuz ışığını görerek tebessüm edin ::):):)

Umarım faydalı olmuştur...

Düzeltme Notu: İmlâ kurallarına uyunuz ve Türkçe kelimeler kullanmaya özen gösteriniz.

aniceman

BCM43225 ağ kartımla 11.04te haftalar boyu nete bağlanma sorununu aşamadım, sorunun ne olduğunu da o zamanlar açtığım başlıklarda bulamamıştık. bugün de gün boyu denemelerim sonrası acaip bunalmışken bu başlığı gördüm. ama deneyecek halim ve hevesim kalmadı. evet belki topluluk olarak haklısınız bu donanım firmalarının suçudur ama neden 10.10a kadar sorunsuz çalışan bi sistem sonradan bozulur, hadi bozuldu 11.04ten beri gecen aylarda bu sorun nasıl çözülmez. inanın anlamıyorum. insanlar sistemi kurduğunda mümkün olduğunca az sorunla karşılaşmak istiyorlar ama nedense ubuntunun gün geçtikçe karşıma kurulum sonrası daha fazla sorun çıkardığını görüyorum. off offff... =(
dedi ve koşarak uzaklaştı genç adam...

byscul

Alıntı Yap..

Eğer ki kart numaralarınız şunlardan biriyse

Alıntı YapBCM4306/3
BCM4311
BCM4318
BCM4321
BCM4322

..

Eğer kart numaranız şunlardan birisi ise

Alıntı YapBCM4301
BCM4303
BCM4306/2
BCM4306

.....

benim kartım BCM43142 ne yapmam gerekiyor bu yöntemler bende işe yaramıyor
08:00.0 Network controller [0280]: Broadcom Corporation BCM43142 802.11b/g/n [14e4:4365] (rev 01) çıktısı :
08:00.0 Network controller [0280]: Broadcom Corporation BCM43142 802.11b/g/n [14e4:4365] (rev 01)

byscul

ubuntu 12.10 da sürücü yüklenmemekte ısrar etti bende 12.04 e döndüm ve link te 12.04 için yazanları uyguladım sonunda çalıştı
@if
teşekkürler

if

silifkem

ben de de sorun var benimkinin kodu ise 4401 ne yapmamı önerirsiniz?

hilmiev@hilmiev-LM2W:~$ lspci -nn | grep 02[80]0 | grep "Broadcom Corporation"
06:09.0 Ethernet controller [0200]: Broadcom Corporation BCM4401-B0 100Base-TX [14e4:170c] (rev 02)
hilmiev@hilmiev-LM2W:~$
İyi ağaç kolay yetişmez; rüzgar ne kadar kuvvetli eserse agaç da o kadar sağlam olur.

sibernetik

Merhaba arkadaşlar,
bilgisayara ubuntu kurdum ama kablosuz ağları hiç göremiyorum. Ethernet kartıyla internete girebiliyorum ancak
wireless kartı broadcom dur yukarıda yazılanların hepsini yaptım fakat yine internete giremiyorum.
internete giremediğimden windowsdan kurtulamadım bi türlü. lütfen windowstan kurtulmama yardım edin.   :D  :D
iyi günler.

heartsmagic

sibernetik

Kusura bakmayın yazmayı unutmuşum.
Evet sorunu çözdüm yukarıda işlemleri aynen yaptıktan sonra wicd yükledim ve tekrar reset attım düzeldi.

anatolia_01

Arkadaşlar öncelikle kolay gelsin
bcm 43142 ag kartına sahibim ubuntu 15.04 yüklü driveri tanıttım fakat aircrack te monitör moda geçmiyor..nasıl bi çözüm bulabilen varmı ???
O dervişi de hiç samimi bulmuyorum..

heartsmagic

Konunun yeri burası değil. Kaldı ki bu konulara sıcak bakmıyoruz. Yeni bir konu açarsın, niyetini, ne yapmak istediğini, Linux tecrübeni, istediğin şeyi yapma aşamasında nerede takıldığını, ne gibi hatalar aldığını yazarsın duruma bakarız.

anatolia_01

N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'gcl' dosyası uzantısı olmadığı için görmezden geliniyor bu hatanın anlamı nedir arkadaşlar ??
O dervişi de hiç samimi bulmuyorum..

ata1

Son güncellemeden bu yana ilgili depoda herhangi bir değişiklik olmaması nedeniyle o depoyu atladığını belirtiyor.
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=23296.msg390521#msg390521