Msaüstünde dosya oluşturma

Başlatan karaca, 16 Eylül 2018 - 16:04:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

karaca

Ubuntu 18.04.1 kurdum, Mint kullanırken masaüstünde bir dosya oluşturup uçbirimde cvt, xrandr çıktılarını o dosyaya kaydedip çözünürlüğü o şekilde yapıyordum, şimdi masaüstünde bir dosya oluşturamıyorum, bunu nasıl yapacağız? 5 yıl sonra tekrar ubuntuya döndük ama çok şey değişmiş, "ubuntu yazılımlar"da yazılım arama kutucuğu gitmiş, uçbirim nasıl açılıyor? "Ubuntu Tweak", "Pulseaudio Equalizer", "Chrome" bunları nereden bulup yükleyeceğiz, hangi masaüstü ortamını kullanıyorum? bunu nasıl öğreneceğiz? teşekkürler.

_newuser

Bildiğim kadar ile cevap vereyim ubutu yazılımlarda herhangi bir tuşa bastığın zaman arama çubuğu ortaya çıkıyor.  Dosya oluşturmaktan kastın sağa tıkladığın zaman ör: metin belgesi,libre office gibi şeyler ise bunuda   Ev dizinin altında şablonlar klasörü var oraya istediğin dosyaları istediğin isimler ile oluşturduğun zaman sağ tık yaparak görebilirsin.

cosmicowl

ctrl+alt+t ile terminali açabilirsin, olmadı ctrl+alt+f2 ile tty terminale geçebilirsin(yeniden grafik ortamına geçmek için ctrl+alt+f7). Masaüstünde simgelerin gelmesi için bu kodu çalıştırıngsettings set org.gnome.desktop.background show-desktop-icons true Dediğin uygulamaların deb dosyalarını veya yükleme komutlarını internet de arayıp bulabilirsin. Kullandığın sürüm gnome kullanıyor.

karaca

Gnome çok karışık, pratik değil. xfce daha iyi gibi sanki, bu masaüstünü nasıl kuracağız peki? ya da başka masaüstlerini budgie - cinnamon meselâ?

cosmicowl

Xfce için, daha sonra yeniden başlatıp oturum açma ekranında xfce'yi seçeceksiniz.sudo apt install xfce4 Genelde varsayılan olarak gelen masaüstünün daha kararlı olduğu söylenir yani xfce kullanmak istiyorsanız xubuntu da kurabilirsiniz.
Budgie için (giriş yöneticisi seçme ekranı gelirse lightdm seçin), sudo apt install ubuntu-budgie-desktop
Cinnamon için, (yine lightdm seçeceksiniz) sudo apt install cinnamon-desktop-environment lightdm

karaca

Teşekkürler... son bir soru... şablonlar klasörü altında yine klasör oluşuyor, metin belgesi oluşmuyor, çözünürlük dosyası için gerekiyor bu dosya.

cosmicowl

Bilgim yok ama sadece dosya oluşturmak için uçbirimde aşağıdaki komutla dosya oluşturabilirsiniz. touch dosya.txt

mhmtkrktr

Metin belgesi için kullandığın uygulamayı aç. İçine hiçbir şey yazmadan Şablonlar dizinine kaydet de. Kaydederken verdiğin isimle sağ tık menüsüne gelir. Aynı şekilde Libreoffice gibi uygulamalar için de yapabilirsin.

karaca

"touch dosya.txt" ile dosyayı oluşturdum, bununla çözünürlüğü hallederim, bu dosyada benim istediğim izinler kısmında "dosyayı bir program gibi çalıştır" seçeneği de var. Bunun için teşekkürler. Ama "mhmtkrktr"nin yöntemini anlamadım, metin belgesi için bir yöntem kullanmıyorum, öğrenmek adına soruyorum. Nasıl yapacağız bunu? hangi uygulama? Bir de çözünürlük için oluşturduğumuz dosyayı "Mint" de başlangıç programlarına atıyorduk, ben başlangıç programlarını bulamadım, gençler kusura bakmasın... 58 yaşında ancak bu kadar oluyor.

cosmicowl

Dosyayı ~/.config/autostart dizinine atabilirsiniz otomatik başlatma için. @mhmtkrktr dosya oluşturmadan bahsediyor, şablonlar dizininde gedit uygulamasını açıp boş dosya olarak kaydederseniz touch komutu ile aynı işi görür.

mhmtkrktr

Bazıları yaşamaya 58 den sonra başlıyor. Sıkıntı değil  :)
Farklı konuları aynı başlık altında konuşmazsak, konular karışmaz soruyu soran için de kolaylık olur.  ;) Farklı konular için farklı başlıklar açalım.
Bu arada sorularınızın cevabı forumda bir çok kez tekrarlanmış, öncelikle eski konularda aramakta daha kolay çözüm bulmayı sağlayabilir.

Eğer özellikle farklı bir metin editörü kurmamışsan Ubuntu'nun varsayılan editörü gedit olması gerekiyor. Terminali açıp gedit komutu verince açılması gerekir. Ayrıca uygulama arama bölümüne  gedit veya metin düzenleyici yazınca sonuç vermesi gerekir.

Ya da bunların hepsini boş ver terminale şu komutu gir.  :)
touch "$HOME/Şablonlar/yeni belge oluştur"

Sağ tık menüsünü test edebilirsin.

karaca

Yaşadığım hayattan sana ne, hayatımı ne karıştırıyorsun. Ne yaşadığımı ne biliyorsun. Sen büyüklerinle böyle mi konuşursun?

illedelinux

Alıntı yapılan: karaca - 16 Eylül 2018 - 23:18:26
Yaşadığım hayattan sana ne, hayatımı ne karıştırıyorsun.

karaca kardeşim,  mhmtkrktr ustamız sana iltifat etmiş, sen yanlış anlamışsın.
Yani senin halen genç olduğunu ima etmiş, ne güzel işte.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

mhmtkrktr

Güzel söz muhâtabında kıymetli. Söylenecek çok söz çıkar lâkin anlayacak muhâtap ister.
Yine de mâdem bunun için söz hakkı doğmuş iki laf etmeden susmak ayıp olur.
Yaşımdan yaşamından sana ne diyecek adam buraya yaşını yazmaz. O zaman hiç kimseyi de bu ilgilendirmemiş olur.  Burası yaşla sidik yarıştırma ortamı değil. İllede yarıştırıcam dersen başla, bilgiyle yarıştırırsın herkes için makbule geçer. Yaşının benden büyük olduğu fikrine nasıl kapıldın onu ayrıca merak etmedim değil lâkin konuyu uzatmanın hiç anlamı yok. Yanlış anlaşılma için kusura bakma, kal sağlıcakla.

if

Forum sakinleri,

Serin kanlılığımızı koruyalım; hüsn-ü zan ile yaklaşmayı düstur edinelim. Yazdığımız metni göndermeden önce, özellikle konuşmanın hararetlendiği anlarda, bir beş dakika ekranın karşısından kalkıp yürüyelim. Dönünce metni tekrar okuyalım ve göndermeyelim:)

Sizlerle özel mesaj yoluyla iletişime geçeceğim.