Mysql Server kurulum sırasında root şifresi istemiyor ???

Başlatan mayavuzcan, 14 Ağustos 2018 - 10:04:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mayavuzcan

Arkadaşlar merhaba.
Ben daha önce lamp server kurmuştum ancak böyle bir sorunla karşılaşmadım.
Mysql server yüklerken şifre istemiyor istemediği için phpmyadmine girişte yapamıyorum ve

mysql -u root

ile girişte yapamıyorum

ERROR 2002 (HY000): Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2)

Bu hatayı alıyorum yardımınız lazım şimdiden teşekkürler

systmrrr

if

Muhtemelen MySQL sunucusu çalışmıyor.

systemctl status mysql.service
dpkg -l | grep -E "mysql | mariadb"
grep socket /etc/mysql/my.cnf

mayavuzcan

arkadaşlar ben zaman yetersizliğinden dolayı sistemi kaldırdım ve 3 def aynı sorunu yaşadığım için ubuntuya veda ettim etmek istemiyordum ama  mecbur kaldım.Başka bir dağıtıma geçtim.Belki tekrar döndüğümde bakarım konuyu kapatmam gerekiyor mu ?

Her şey için teşekkürler...

.py

[mention=640779]@mayavuzcan[/mention] Lamp ile birlikte zatem mysqlde kuruluyor istersen sıfırdan kurulum için yönlendirebiliriz.

mayavuzcan

[mention=640781]@.py[/mention] aynen tasksel ile kurdum ancak kurulum aşamasında mysql şifre istemiyordu dolayısıyla mysql kullanamıyordum.Kullanamadığım için de kullanıcı oluşturamıyordum  :D.Beni çok yorunca sistemi kaldırıp başka bir dağıtım yükledim.Aynı sorunla karşılaştım ancak bu sefer kullanıcı oluşturabildim.Ama çözmek istediğim mesele neden şifre istemediği?

.py

[mention=640798]@mayavuzcan[/mention]

mysql şifre tanımlamak için:  https://www.syslogs.org/set-root-password

Şifre tanımlama:
mysqladmin -u root password 0123

Bu benim Lamp (PHP5) kurulum yardım metin dosyam:

. MySQL kurulumu

apt-get install mysql-server mysql-client

apt-get install apache2

. Apache2 kurulumu (/etc/init.d/apache2 start) (/etc/init.d/apache2 restart)

Kurulum bitince Firefox'u açıp adres satırına localhost yazıldığında, tarayıcıya "It works!" başlıklı metin geldiyse kurulum sorunsuz tamamlanmış demektir.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

. PHP5 kurulumu

apt-get install php5 libapache2-mod-php5

Kurulum bittikten sonra Apache'yi yeniden başlatmak gerekmektedir.

/etc/init.d/apache2 restart

PHP5 kurulumunu test etmek

phpinfo ile kurulumu ve PHP bilgilerini test etmek mümkündür.

gedit /var/www/html/info.php

komutuyla ilgili dizinde boş bir php dosyası açarak, içine aşağıdaki kodu:

<?php
    phpinfo
();

?>

yapıştırıp, dosyayı kaydedip kapatmalıdır. Ardından Firefox adres satırına http://localhost/info.php yazıldığında, tarayıcı penceresine PHP bilgileri dökülecektir.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

. PHP5 için MySQL desteği

apt-get install php5-mysql php5-curl php5-gd php5-intl php-pear php5-imagick php5-imap php5-mcrypt php5-memcache php5-ming php5-ps php5-pspell php5-recode php5-snmp php5-sqlite php5-tidy php5-xmlrpc php5-xsl

PHP5′e MySQL desteği kazandırmak için, php5-mysql paketini yükleyebilirsiniz. Bir de uygulamalarınızın ihtiyaç duyacağı kimi PHP5 modüllerini yüklemek iyi bir fikirdir. Bu tür PHP5 modülleri için arama yapabilirsiniz Böylece PHP5, MySQL desteği kazanmış olur. Kurulum sonrasında Apache'yi tekrar başlatmak gerekir:

. PhpMyAdmin kurulumu:

apt-get install phpmyadmin

phpMyAdmin aracılığıyla MySQL veritabanlarını yönetebilirsiniz. Onu yüklemek iyi bir fikirdir: Kurulum sırasında: "Web server to reconfigure automatically" biçiminde bir seçim yapılması istenecektir, burada "apache2" seçilmelidir; sonra "Configure database for phpmyadmin with dbconfig-common?" diye bir soru gelecektir buna da "Hayır" diye cevap verilmesi gerekiyor.

sudo gedit /etc/apache2/apache2.conf

ilgili dosya açılır ve içerisine:

Include /etc/phpmyadmin/apache.conf

satırı eklenir. Apache tekrar başlatılır

sudo /etc/init.d/apache2 restart

Sonra http://localhost/phpmyadmin ile işlem tekrar edilir. Gelen sayfada kullanıcı adı olarak root yazılır, parola olarak da MySQL kurulumunda belirlenen root parolası girilir.

/var/www/ dizininde rahat çalışmak üzere dosya izinlerinin ayarlanması gerekebilir:

chmod -R 777 /var/www/

kodu /www klasörüne ve alt dizinlerine yazma izni verecektir.