Bir donanım tanıtım yeri yapılsa iyi olurdu

Başlatan eronis, 16 Nisan 2016 - 14:58:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eronis

Hepimizin elinde farklı makineler var. Forumda herkesin kendi donanımının incelemesini yapabileceği bir bölüm yapsak misal, ubuntu certified hardware gibi yerlerde dahi olmayan uyumlu donanımları nokta atışıyla tespit edebilmemizi sağlayacak bir bölüm oluşturabiliriz sanırım ? Misal ben kendi laptop'umun, macbook pro'mun, masaüstümün, elime geçen diğer bilgisayarların şayet kurulum yapamayacaksam bile live usb'den incelemesini yaparım. Başkası belki bir macbook air'a ubuntu/arch/suse/fedora/debian/mint/manjaro ne isterse kurup yada live disk'ten inceleme yapar ve bununla ilgili bir konu açıp ekran görüntüleri ile yaşadığı sorunları ve cihazın kendisini, pilinin ne kadar gittiğini, oyunlarda nasıl performans sergilediğini ne amaçla kullandığını ve ne derece memnun olduğunu anlatsın. Demek istediğimi sanırım anlatabildim, biliyorsunuz ki bugünlerde bir donanımın linux'a tam uyumlu olup olmadığını bulmak her donanım için kolay değil. Bilen binlerce kişi vardır ama bazen internette cevabımızı bulamayabiliyoruz. Kısaca bir anlamda da kullanıcılar kendi donanımlarını tanıtacaklar, eğer yaşadılarsa yaşadıkları sorunları ve bunları nasıl çözdüklerini anlatacaklar. Donanımı merak eden, almak isteyen arkadaşlar altta donanımla ilgili sorular sorabilsinler. Hem linux uyumlu donanımları daha iyi bilir, tanırız, hem de forum oyunu tadında olur, eğlenceli olur bence :)

Misal bu arkadaşımızı uzun zamandan beridir tanıyorum ve bunun bir örneğini de o yapmıştı;

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=46567.msg536565#msg536565
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

neynefes

Uyumlu çalışan donanımlar, dizüstü bilgisayarlar vs. gibi başlıklarımız var aslında. Olmadı tabiki de donanım incelemesi yapıp uygun bölümde paylaşabilirsiniz.

plazma

Dizüstü olurda diğer donanımlarda durum pek tutmayanilir mesela bir donanım o kullanıcıda belirli bir dağıtım ve masaüstü ile düzgün çalıştı ama diğer kullanıcılarda sorunsuz çalışmayabilir. İnceleme yapacak kullanıcılarda zaten neynefesinde belirttiği bölümlerde yazabilirler.

freeman

Benim de düşündüğüm bir olay. Donanımların detaylıca incelendiği bir yer lazım. Artık burada mı olur başka yerde mi olur bilmem ama böyle bir şey gerekli. Donanımlarda çok çok iyi bir şekilde anlasaydım ben yapardım.
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

eronis

@freeman demek istediğim, son kullanıcı "Asus UX305 Ubuntu Türkiye" diye aratınca bu modelin ubuntu ile nasıl çalıştığı ve linux uyumluluğunun yanı sıra cihazı kısa bir incelemesini bulması fena olmaz hani :) 
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

freeman

Alıntı yapılan: eronis@freeman demek istediğim, son kullanıcı "Asus UX305 Ubuntu Türkiye" diye aratınca bu modelin ubuntu ile nasıl çalıştığı ve linux uyumluluğunun yanı sıra cihazı kısa bir incelemesini bulması fena olmaz hani  
Aslında bir YouTube kanalı açıp orada yapmak daha güzel olur. Forumun reklamı falan da olur videolarda. :D
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

eronis

O dediğini yapması için hiçbir firma forumdan kişilere incelesin laptop göndermez. O zaman ne kaldı, kendi cebinden alacak, test edecek. Mağazalarda test edemeyeceğine göre ? Adamlar izin vermez. O kadar para kimde var peki ? Hadi hepsini geçtim, herkes bu durumda bireysel video yapıp bu kanala gönderecek diyelim ? Onun yerine kendi çektiği video'yu kendi yükler, üstüne para açma'yı da etkinleştirir, tutarsa o video'dan güzel para yapar. Liliputing diye bir youtube kanalı var o dediğine benzer bir şey yapıyor.

http://liliputing.com/

https://www.youtube.com/user/BradLinder

https://www.youtube.com/user/BradLinder/search?query=ubuntu

kartal

Silindi

plazma

Forumun reklama ihtiyacı yok, reklam gelirinede dikkat ederseniz bizim forumda reklam yok hiç (adsense vs). Youtube ta hangi linux youtuberı para altında kalmış ? :) en fazla hit alanı nixi o bile yetersiz kaldığı için patreon hesabından destek toplamaktadır kaldıki sizin dediğiniz gibi para kazanabilmek için bir videonun milyonlar izlenimi lazım. Donanım bölümü var zaten altındada bölümler var o kısımda bu isteğiniz yapılıyor isteyende uygun markanın altında başlık yoksa o modelle ilgili incelemesini anlatabilir eğer yoksa bölümde o donanım diğer donanımlar başlığı altında yapılabilir. Başlık çok dağılıp çatallanmadan toparlayalım.

ahmet_matematikci

Taptalk da forum için  beğen butonu gelmiş...
Türkiye tayfası siz yapmadınız tapatslk yaptı :)))))
Ben olayı farklı açıdan düşündüm forum da bir girişimci GNU/Linux ile uyumlu bilgisiyar  yada parçaları  satsin.  Ben forumda yer edinmiş birinin yada birilerinin para kazanmasına karşı değilim. Satış olunca ve içinde ubuntu yüklü bilgisayar gidince teknik desteği de doğal olarak forum dan alır.
Anadolu toplumu çok eskiden beri ya devlette yada askerde çalışmak istediği için ticaret kavramı bize ürkütücü geliyor.
Unix bilen çalışan birileri forumda sipariş alıp satış yapsa bu camianın kalkınması açısından harika olur.

SM-T113 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

eronis

@ahmet_matematikçi yanlışın var. Dell bilgisayarların neredeyse hepsi linux ile mükemmel derecede uyumludur. Lenovo Thinkpad serisi gayet iyidir. Monster bilgisayarlar (oyun bilgisayarı) linux ile gelir diye hatırlıyorum. ASUS'un linux'a verdiği destek inkar edilemez, çoğu bilgisayarı zaten linux destekler. HP'nin çoğu bilgisayarı Linux destekler. Kısaca desteği iyi donanım bulmak da satın almak da kolay. Aslında baya iyi bir donanım desteği var linux'un. Sorun yaşayanlar gidiyor en az kullanılan donanımlardan birisini alıyor. Eğer kullandığın donanımı geniş bir kitle kullanıyorsa şayet desteklemiyorsa bile gelecekte büyük ihtimalle destekleyecektir.

alquirel

ahmet_matematikci

@alquirel verdiğin link eleman alımlarına yönelik ticari girişime ait ama bu konuda forumun ve yönetim tayfasının tarafsız , karsız bir duruş sergilediğini biliyorum ve bunu takdir ediyorum.
Benim kafam da kurduğum ve aktardığım olay tamamen bam başka bir boyut.
Kafam da geçen olayı örneklemek istersek Amerika da sanayi ve üniversite iç içedir.
Amerika da 4.000 den fazla üniversite vardır ve bunun en büyük finansörü ticari kuruluşlardır.  Tabi üniversitelerin çalışma alanarını da sanayi ve sektör belirler.
Ülkemiz gençleri yada çalışmacıları linux forumlarında bilgi verirken gönül isterki site yönetimleri de gerek yazılımlarını gerekse donanımlarını bu vesile ile satsın.
Bir birini destekleyen bir döngü olsun.
Gönlüm isterdiki mesela özgür yazılım a.ş nin forumu olsa ticari işleri yapmasının yanı sıra linuxa hevesli gençlerin driver, güvenlik sorularını o forumda konuşulsa. Bu işten para kazanın kişi bu eğitimine de yatırım yapsa.
Bir çok linux formu kapandı. Her biri ayrı bir dünya ayrı bir zenginlik.
Bunların arkasında ticari girişim yada destek olsa da hiç biri kapanmasa....
Misal bu forum daki bilgiler bir kitap olsa ve satışı forumu geliştimek ve ayakta tutmak için kullanılsa...

Konuyu dağıttım ama hem linux yüklü bilgisayar satıp hem de bu işi net ortamında destek verilmesi benim için harika olurdu.
Benim kafamdan geçenler ütüyopya şimdilik  ama burada da hayallerimizi paylaşmayacak isek nerde paylaşacağız. ;) :D
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

heartsmagic

Bu meselelerin ticari olarak desteklenmesi konusunda aksi bir düşüncemiz yok bizim, sadece yapmak istemiyoruz. Herhangi bir firma kendi bünyesinde forum açıp, hem satış yapar hem destek olur örneğin. Ya da sırf bu olayı gözeten birileri forum kurar, donanım satar, makine satar vs. Bizim aramızda bunu yapmak isteyen yok, olacağını da sanmıyorum. Sanmıyorum zira aynı kafadaki insanlar giriyor içimize ve döngü bu şekilde devam ediyor. Aramızdan biri yönetim içinde bunu gündeme getirse örneğin, çoğunluk olumsuz oy kullanacaktır.

Kötü bir şey olduğu için istemiyor değiliz, kendi sebeplerimiz var. Kişisel olarak o işten kazanılacak paranın, çekilen sıkıntıya değeceğini düşünmüyorum. Ayrıca, forumda birileri bu işi yaptı diyelim, destek sözü nasıl bir şey olacak? Ayrıcalıklı mı olacak o arkadaş yani? Yok olmayacaksa forumda yapmak hiçbir şeyi değiştirmeyecektir. Kendi ortamında yapıp basit bir şekilde "Ubuntu için Ubuntu Türkiye sitesi gönüllü destek veriyor." diyebilir. Bizler için gelen gidenin kim olduğu önemli değil ki.

Ha bir de, "Ben makineyi buradan aldım, adam gibi biri çıkıp cevap vermedi" diye bir saat sonra başlığını canlandırmaya çalışanlardan bahsetmeyelim bile.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ahmet_matematikci

@ heartsmagic yazdiklarinizi  okuyunca hak verdim  aslında. ..

SM-T113 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

plazma

Dell ve Hp nin Ubuntu önyükle gelen modelleri var tercihim Dell den yana olurdu eğer böyle bir seçim olacaksa, monster Linux önyüklü gelmiyor bilginize, ama modellerde Linux sorunsuz çalışıyor Ubuntu ve Manjaro denedim sıkıntısız.