Systemback ile Ubuntu'nuzu yedekleyin ve eski haline döndürün

Başlatan burak öztürk, 25 Şubat 2016 - 01:50:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

burak öztürk

SYSTEMBACK İLE UBUNTU'NUZU ESKİ HALİNE GETİRİN

Systemback açık kaynak bir sistem yedekleme ve geri yükleme aracı. Systemback kullanarak sistem ve kişisel dosyalarımızın(resim, müzik..vb) kolayca yedeğini alabiliyoruz. Yine kolayca sistemimizi bir önceki haline döndürebiliyoruz. Bunun yanında yazılımın bize verdiği sistem kopyalama, sistem kurma ya da canlı çalışan USB/DVD oluşturma gibi ek özellikler de mevcut.
Bu özelliklere şöyle bir bakacak olursak;

Alıntı YapSistem yedekleme

Sistem geri yükleme

Sistem kopyalama

Sistemi kurma

Kurulu sistemin halihazırda çalışan bir canlı USB/DVD oluşturma

Sistem tamiri

Sistem yükseltme

Kurulumu;

sudo add-apt-repository ppa:nemh/systemback
sudo apt-get update
sudo apt-get install systemback

Kullanımı;

Systemback'i Ubuntu'nuza kurduktan sonra çalıştırın. Arayüz şu şekilde;

Başlangıçta hiç bir geri yükleme noktası yok.Oluşturmak için "Yeni Oluştur"a tıklamamız yeterli. Geri yükleme noktası oluşturma süresi sistemin durumuna göre değişir. Bende 8dk sürdü. Alınacak yedeğin nereye kaydedileceğini sağ üst kısma tıklayarak değiştirebilirsiniz. Öntanımlı olarak /home dizini içerisine kaydediyor.

İlk geri yükleme noktasını oluşturduktan sonra sol kısımda ön tanımlı olarak zaman etiketi ile oluşturulduğunu görebilirsiniz. İsterseniz kendinize göre her bir noktaya isim verebilirsiniz, örneğin; "çekirdek yükseltmesinden sonra" gibi.

Oluşturulan herhangi bir geri yükleme noktasından sistemi eski haline getirmek isterseniz istediğiniz noktayı seçip sağ taraftaki İşlev menüsü altından "Sistem Geri Yükleme"ye tıklayarak işlemi başlatabilirsiniz. Buradaki seçeneklere bakıldığında anlaşıldığı üzere;
"Tam geri yükleme; kullanıcı dosyaları da dahil tüm sistem geri yüklemesi
"Sistem dosyaları geri yükleme; sadece sistem geri yükleme – kullanıcı dosyalarını hariç tut
"Kullanıcı ayar dosyaları geri yükleme; sistem geri yükleme yapma sadece kullanıcı verilerini yükle ya da geri getir.
Ardından yeniden başlatmak gerekir.

Hazır yeri gelmişken şu "İşlev Menüsü" seçeneklerinde neler var inceleyelim;

Sistem Kopyalama; Hali hazırda kurulu bir sistemi kurulu olduğu disk bölümündan başka bir disk bölümüne ya da yeni bir hardiske kopyalamaya  yarıyor. Şahsen denemedim ama güzel bir özellik.

Sistem Kurulum; Bize yeni bir kullanıcı oluşturmaya, ya da mevcut root(yetkili kullanıcı)'nın şifresini değiştirmeye yarıyor.

Çalışan Sistem Oluşturma;
Bence bu yazılımın en havalı özelliği de bu işte. Diğer sistem yedek programlarından farklı olarak hali hazırda kurulu ve tıkır tıkır çalışan sisteminizin mevcut halini çalışan canlı USB/DVD oluşturmaya yarıyor ki ek olarak kullanıcı dosyalarınıda(resim, belge ..vb) isteğe göre içerip içermeyebiliyor. İsterseniz bunu .ISO formatına çevirebiliyor ve usb belleğinize unetbootin gibi bir araçla kurabiliyor ve işler ters giderse bu usb ile sistemi yeniden kurabiliyorsunuz.

Sistem Onarımı; Tıpkı sistem geri yükleme gibi, bu özellik işletim sisteminiz üzerindeki sorunlara çözmeye yönelik. Ancak orijinal metinde o klasik korkutucu uyarı cümlesi "ne yaptığınızı bilmiyorsanız dokunmayın!" ifadesine de yer verilmiş, dolayısyla bu özelliğin götürüsü çok olabilir.

Sistem Yükseltme; Kurulu Ubuntu'nuzun yerni bir sürümü çıktığında güvemli bir şekilde sisteminizi son sürüme yükseltmeye yarıyor.

Hariç Tut; Bu özellik sayesinde yedeğinin alınmasını istemediğiniz herhangi bir dizini ya da dosyayı hariç tutabilirsiniz.

Bunların dışında İşlev menüsü altında yeşil ok tuşu diğer seçeneklere bakacak olursak burada "Include" seçeneği ile yedeğe dahil etmek istediğimiz kullanıcı verilerinin hangileri olduğunu seçebiliyoruz.

"Zamanlayıcı" ayarı ile belli zaman dönemlerinde sistemin yedeğini almasını üstten "Zamanlayıcı durumu"na tıklayarak otomatikleştirebiliriz. Alt kısımda ise "sessiz kipi kullan" seçeneği ile artık o arkada ayarlandığı gibi çalışmaya başlayacak.

"Seçenekler" kısmında da yazılımın genel ayarları mevcut. Ancak genel kullanıcının pek fazla ihtiyacı olmayacak diye düşünüyorum.

Son olarak program hakkında;

EKLEME;

Yukarıdaki anlatıma ek olarak şu bilgiyi de eklememek olmaz. Şimdi senaryo şu;
farzedelim ki sistem üzerinde herhangi bir ayar dosyasyı üzerinde düzenleme yaptınız ve yeniden başlattınız. Ama sistem masaüstüne gelemediniz ve siyah ekranda kaldınız. Halbuki sistem yedeğini ve sistem geri yükleme noktasını Systemback ile daha önceden oluşturmuştunuz fakat masaüstü açılamadığı için geri yükleme yapamıyorsunuz.
İşte yazılım bu gibi bir durum için komut satırından çok basit bir şekilde çalıştırılabiliyor. Olurda böyle bir durumla karşılaşırsanız yapmanız gerken CTRL+ALT+F3 tuş birleşimine basıp terminal (tty) ekranına düşmeniz. Burada kullanıcı adınızı ardından da şifrenizi yazıp enter tuşuna basmanız ve tty ortamında oturum açmanız gerek. Ardından sistem geri yükleme yapmak için şu komutu vermelisiniz;

sudo systemback-cli

ardından root şifresini yazıp yazılımı çalıştırabilirsiniz.

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi,
Alıntı YapB ─ 2016-02-24,23.59.47
adıyla daha önce bir geri yükleme noktası oluşturulmuş. "B" tuşuna basarak bu geri yükleme noktasını seçiyoruz ve

resimde "2" tuşuna basarak sistem geri yükleme seçeneklerine ulaşabiliyoruz;

buradan istediğimiz seçeneğin başındaki rakamı tuşlayarak o seçeneği çalıştırabiliyoruz. Sistem geri yükleme bittikten sonra sistemi yeniden başlatmak için sudo reboot
komutunu kullanarak sistemi yeniden başlatıyoruz. Hepsi bu kadar.

Güle güle kullanın.

--------------------------
Not: Orjinal metin http://www.unixmen.com/systemback-restore-linux-system-previous-state/

neynefes

Anlatımınıza azıcık dokundum. Umarım kızmazsınız. Biraz daha ön plana çıkardım bir kaç noktayı. Elinize sağlık.

gokhan09

Bilgilendirme için teşekkürler,işe yarar bir şeye benziyor. :)

ahmet_matematikci

Güzel bir çalışma teşekkür ederim. ubuntu wiki de yok.
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

barış

Çok güzel bir araç. Üzerinde biraz çalışıp daha sade hale getirebiliriz diye düşünüyorum. Tabi 2 seçenek olur, sade ve gelişmiş diye.
Bu konuda Apple tarafında Time Machine'i çok beğeniyorum. Sade ve kullanışlı. Bence bu yazılım, o kıvamda olursa son kullanıcının da ilgisini çekecektir.

plazma

Timemachine bilmiyorum ama timeshift var, anlatımda güzel olmuş.

-DıLgEş-

Anlatımınız için çok teşekkürler.. Bu uygulama sadece Ubuntu altında mı çalışıyor? Başka dağıtımlarda çalışabilir mi? Deneyenleriniz var mı?
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

burak öztürk

Alıntı yapılan: MaRJiNaL - 25 Şubat 2016 - 13:08:33
Anlatımınız için çok teşekkürler.. Bu uygulama sadece Ubuntu altında mı çalışıyor? Başka dağıtımlarda çalışabilir mi? Deneyenleriniz var mı?
Başka dağıtımlar için paketi var mı bilgim yok. Fakat şuradan https://sourceforge.net/projects/systemback/?source=typ_redirect
indirilerek kurulum yapılabilir diye düşünüyorum. Ama bunu denemediğimi söylemeliyim.

cokomoko

Sadece ubuntu ya da deb dağıtımlar için hazırlandığını geliştirici kendek kendisi söyledi. Keşke öyle olmasa da Arch tabanlılarda da kullanabilsek.
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
........................Linus Torvalds..........................
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

Deathangel

Gerçekden zevkle okudum formdaki diger sistem yedekleme konularına kıyasla cok basit ama cok etkili bir konu paylaşımı olmuş çok teşekkür ediyorum hemen kurdum ve biraz sonra sistemimin yedegini alicam şimdiden teşekkür ederim :D

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Şubat 2016 - 21:07:39

Birde birşey sorabilirmiyim windows daki gibi cd ye kaydedip daha sonradan bios ayarlarını cd-room u okumayı ayarlayıp cd-room üzerinden yükleme yapabiliyormuyuz ?
in a world without fences and walls, who needs gates and windows

keyserver2.pgp.com
EA004CB1-->privatekey0@gmail.com

burak öztürk

Alıntı yapılan: Deathangel - 25 Şubat 2016 - 21:04:56
Gerçekden zevkle okudum formdaki diger sistem yedekleme konularına kıyasla cok basit ama cok etkili bir konu paylaşımı olmuş çok teşekkür ediyorum hemen kurdum ve biraz sonra sistemimin yedegini alicam şimdiden teşekkür ederim :D

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Şubat 2016 - 21:07:39

Birde * bir şey sorabilirmiyim windows daki gibi cd ye kaydedip daha sonradan bios ayarlarını cd-room u okumayı ayarlayıp cd-room üzerinden yükleme yapabiliyormuyuz ?

Teşekkür ederim @Deathangel
Yazılımın bence en güzel özelliği çalışır haldeki sistemin görüntüsü ile çalışan canlı USB/DVD .ISO dosyası oluşturabilmesi. Canlı görüntü oluşturup bunu .ISO dosyasına çevirdiğinizde(yazılım bunu kendi yapabiliyor) DVD'ye kaydedip kullanabilirsiniz. Ama önce .ISO biçimine dönüştürmeyi unutmayın.

meda

"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

prolab

Elinize sağlık çok güzel olmuş. OSX  kullanıyorum  benzer yedekleme orda da var USB'ye yedek alıyorum dilediğim zaman yedeklediniz ayarları kısa sürede geri yükleyebiliyorum Ubuntu'da bu özellik çok iyi olmuş...

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

marslı

Canlı sistem oluşturmaya çalıştığımda tüm disk doluyor ve işleme devam edemiyor. diskimde 15 gb yer var. bunun çözümü var mıdır

pskanalız

sürücüde yer yok canlı cd olusturamadım. başka bir sürücüye olusturamıyormuyuz diğer bölümlerde çarpı işareti var seçemiyorum