wordpress'i yükleyemedim.

Başlatan minolta35, 10 Nisan 2014 - 20:19:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

minolta35

Sudonun 14.sayısında ve wikideki bilgilerle wordpress kurmaya çalıştım ancak başarılı olamadım.bir yerde bir hata yaptım sanırım ama çözemedim.zannediyorum
''create user 'wordpress'@'localhost' identified by
'parola_giriniz'''
adımını beceremedim.

''mysql -u root -p

komutunu veriyoruz. Bizden kurulum sırasında vermiş olduğumuz Mysql root parolasını isteyecektir. Parolamızı girip Mysql konsoluna ulaşıyoruz.

Öncelikle create database wordpress; komutu ile Wordpress kurulumumuz için bir veritabanı oluşturuyoruz. Sonraki adımda Wordpress için bir kullanıcı oluşturuyoruz: create user 'wordpress'@'localhost' identified by 'parola_giriniz'; Ve ardından bu kullanıcıya "wordpress" veritabana yetkileri veriyoruz: grant all privileges on wordpress.* to 'wordpress'@'localhost' with grant option; Kullanıcımızı oluşturduktan ve yetkileri verdikten sonra "quit" diyerek Mysql konsolundan çıkıyoruz. Kontrol için mysql -u wordpress -p wordpress ile yeni kullanıcımıza girmeyi deneyebiliriz. ''

bu kısmı biri daha açık anlatabilir mi?

heartsmagic

Tam olarak hangi kısmı anlamadın? Esasında açık bir anlatım. Öncelikle sen:

mysql -u root -p
ile parolanı girip mysql'e girebiliyor musun? Şöyle bir satır karşılamalı seni:

..
Type 'help;' or '\h' for help. Type '\c' to clear the current input statement.

mysql>
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

minolta35

zafer@zafer-System-Product-Name ~ $ mysql -u root -p
Enter password:
Welcome to the MySQL monitor.  Commands end with ; or \g.
Your MySQL connection id is 36
Server version: 5.5.35-0ubuntu0.12.04.2 (Ubuntu)

Copyright (c) 2000, 2013, Oracle and/or its affiliates. All rights reserved.

Oracle is a registered trademark of Oracle Corporation and/or its
affiliates. Other names may be trademarks of their respective
owners.

Type 'help;' or '\h' for help. Type '\c' to clear the current input statement.

mysql>

burada verilen '' create user '' komutunun kalanını nasıl yazacağım?

heartsmagic

create database wordpress;
şeklinde. Sonda ; var ona göre. Diğer komutlar da benzer şekilde uygulanacak. Anlatım çok karışık değil, yavaş yavaş uygularsan sorun olmaz.

minolta35

onu dememiştim,

create user 'wordpress'@'localhost' identified by 'parola_giriniz';

bu şekilde yazarak parola giriniz yazılı yere mysql parolasını mı yazmam gerekiyor? ve her komut sonrası ; işareti var mı?

heartsmagic

Öncelikle, mysql tarafında her komutun sonrasında ; var. Oradaki parola_giriniz dediği yere yeni bir parola girebilirsin. Bu gireceğin parola wordpress kullanıcısı için tanımlanmış olacak. Kısacası o komutla wordpress isminde bir kullanıcı oluşturup, parolasını ayarlıyorsun. Wordpress kurulumundaki yapılandırma dosyasına da bu kullanıcı ve parolasını giriyorsun.

Ancak, bu şekilde kullanıcı oluşturmak da şart değil. root kullanıcısı ve ona ait parola kullanılabilir. Kısacası sadece bir adet veritabanı bile yetebilir. Kendi adına bu gibi işlerde root kullanıcısı ve ona ait veritabanı parolasını kullanmak istemiyorsan yeni bir kullanıcı oluşturabilirsin dergide anlatıldığı üzere.

minolta35

o zaman root olarak ''wordpress'' yerine başka bir kullanıcı adı da yazabilirim yani...
peki wordpress ve localhost yazılarındaki '-----' den den işaretleri kalacak mı?
eğer root olarak varsayılan bir yönetici varsa ileride site güvenliği açısından bir sakıncası olmaz mı?

mrtAkdeniz

Şöyle bir kolaylık sağlayayım sana, zaten mySql'de uzman olmayan kişilerin mysql komut satırını kullanmasını pek önermiyoruz.

sudo apt-get install phpmyadmin
komutuyla phpmyadmin kurulumu yapıp, localhost/phpmyadmin ile giriş yaparsın. Oradan görsel olarak veritabanı oluşturur, bu veritabanı bilgilerini wordpress konfigrasyon dosyana yazarsın. :)

heartsmagic

Alıntı yapılan: minolta35 - 11 Nisan 2014 - 20:06:07
o zaman root olarak ''wordpress'' yerine başka bir kullanıcı adı da yazabilirim yani...
peki wordpress ve localhost yazılarındaki '-----' den den işaretleri kalacak mı?
eğer root olarak varsayılan bir yönetici varsa ileride site güvenliği açısından bir sakıncası olmaz mı?

Evet, o karakterler olacak mysql satırında. wordpress yerine varsa başka bir kullanıcıyı da kullanabilirsin elbette, ancak o kullanıcının Wordpress için oluşturulan veritabanında izinlerinin olması lazım. root'un hepsi için bu izinleri olduğu için kendisini kullanabilirsin.

Güvenlik açığı olur mu? root kullanıcısının bu şekilde kullanılması doğrudan güvenlik açığına sıkıntısı olmaz. Fakat güvenlik dediğimiz çok geniş bir kavram, çok fazla farklı bileşeni var. Eğer biri sunucuya sızmışsa ve yapılandırma dosyasını okuyabiliyorsa, root kullanıcısının veritabanı parolası sistem parolası ile aynıysa ortaya vahim durumlar çıkabilir. Ancak bunun öncesinde elbette sunucuya sızılmış olması daha büyük bir olaydır. Zaten root ile sızılmışsa bu dosyaya bakmasının anlamı olmayacaktır. WP'nin veya X bir bileşenin açığından dolayı bu dosya okunabilir olursa (ki bu çok büyük bir açık olacaktır, kaçta kaç ihtimal vardır bilemem) yine ortaya iyi sonuçlar çıkmayabilir.

Kısacası, sırf bu nedenden ötürü (yani root kullanıcısının kullanılması) güvenlik açığı yaşanacağını sanmam, anlatmak istediğim başka bir güvenlik açığı yaşandığında olabilecekler. Bunları düşünerek kendin karar vermelisin neyi kullanacağına.

Ayrıca @mrtAkdeniz'in söylediği şekilde Phpmyadmin'e de göz gezdirebilirsin.

mozhan

arkadaşlar aynı sorun bende de var forumda hatta dıger kaynakları da baya bı taradım bı turlu cozum bulamadım yenı konu acmak ıstemedım buraya yazıyorum wordpress i kurmaya calısıorum wıkıdekı lınk ten kurmaya calısıorum bende ama localhost a girip oradan devam etmem gerekıor anlatıma gore
tarayıcıya local host yazınca
Forbidden

You don't have permission to access /phpmyadmin on this server.
Apache/2.4.7 (Ubuntu) Server at localhost Port 80

bu hatayı alıyorum

yuklemeyı yaptıgım kaynak sudur:
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Localhost%27a_LAMP_ve_Wordpress_kurulumu
When we ride on our enemies..

https://github.com/mustafaozhan

heartsmagic

Nereye kurulu uygulamalar? /var/www mi /var/www/html mi? Ubuntu sürümün 14.04 mü? Eğer öyleyse html dizinini kullanman gerekiyor.

ls -ld /var/www
ls -ld /var/www/html

çıktılarını bir görelim. Ayrıca doğrudan localhost diye bağlandığında Apache geliyor mu karşına? Orada bir sıkıntı var mı yoksa sorun sadece Phpmyadmin'e mi ait?

mozhan

html klasörü de var bahsettiğimiz yerde onun içinde index.html var ubuntu sürümüm 14.04
kod çıktıları sırasıyla

ls -ld /var/www
drwxrwxrwx 7 root root 4096 Tem 14 01:07 /var/www

ls -ld /var/www/html
drw-rw-rw- 2 root root 4096 Tem 13 18:21 /var/www/html

şuan tarayıcıya local host yazdıgım zaman direk yukarıda bahsettiğim hatayı alıyorum
kuruluma ilk başladıgım zaman acılmıstı sadece test yazısı kısmı

phpmyadmin kısmını bılmıorum cunku arkadasımın tavsıyesı uzerıne wordpress kurmaya calıstım  sıfırdan sıte tasarlamanın yerıne daha hızlı ornek sıtelerden duzenleme ıle daha kolay oldugunu soyledı suan da bole bı sıkıntıyla karsı karsıyayım ıste cabuk cözüme ulasırsam ıyı olacak cunku elımde bı ıs var yoksa eskısı gıbı sıfırdan yapmak zorunda kalacagım

burk

İlginç bir şekilde html için x iznini vermemiş,
chmod -R +X /var/www/html
komutundan sonra tekrar dene, bu arada phpmyadmin mysql için kullanıcı arayüzü sağlar, veritabanı yönetimi konusunda komut bilgin yeterliyse kurmana gerek yok.

mozhan

verdiğiniz komutu su alarak yaptım işe yaramış gözüküyor kurulumun kalan kısmına devam ediyorum eger bi sorun cıkarsa yine yeniden yazarım
cok tesekurler..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Temmuz 2014 - 05:00:28

arkadaslar worpress kurulum ekranına ulaştım bu sefer de orada sıkıntı yasıyorum denemedıgım varyasyon kalmadı

This either means that the username and password information in your wp-config.php file is incorrect or we can't contact the database server at localhost. This could mean your host's database server is down.

Are you sure you have the correct username and password?
    Are you sure that you have typed the correct hostname?
    Are you sure that the database server is running?

If you're unsure what these terms mean you should probably contact your host. If you still need help you can always visit the WordPress Support Forums.

bu hatayı alıyorum localhosta girip database name , user name , pasword , database host ve  table prefix i girdikten sonra bıyerlerde yanlıslık var

yuklemeye calıstıgım kaynakta 'wordpress'@'localhost' kısmını mustafa@ozhan yapmıstım herseyı denedım burayla alakalı dıye dusunuyorum  fakat bulamadım

Taifuru

wp-config.php de bulunan kullanici adi ve sifre sifre yanlis olabilir ya da veritabani calismiyor diyor. Veritabaninin calistigindan eminmisin?

mozhan

wp-config.php dosyasına baktım orada tek tırnak işaretleri arasında 'database name here'  'pasword is here'  hepsinde böyle yazıyor ne yapmam gerekiyor ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Temmuz 2014 - 16:18:01

@Taifuru haklıymıssın kardesım verı tabanında sorun varmıs ınceledım oldu suan yenı b ı verı tabanı actım mustafa@local host dıye bunu bu sekılde yapmamın  sebebı ıse
mysql -u wordpress -p wordpress
                  1.numara           2.numara

byrada 1. wordpress yerıne mustafa yazınca karsıma mustafa@localhost cıkıyor 2. de bı degısıklık cıkmadı
ben mustafa@ozhan dıye kurmustum o yuzden bu kullanıcıya ulasamıyordum
yanı @ den sonra localhost olması gerektı benım kurulumumda

Tesekurler hersey ıcın sorunum cözuldu arkadaslar

Taifuru

İletinin sonunu görmemişim :) Sorun çözülmüş zaten

umutgs

İyi Günler
bende  wordpress yükleyemedim. LAMP server İ yükledim sorunsuz. Localhost, phpmyadmin yazınca sayfa açılıyor.

wordpress dosyasını sitesinden indirerek var/www/html dosya yoluna kopyaladım. kurulum için hata veriyor.(not found hatası) ubuntu da farklı şekilde mi yapmam gerekiyor.

edit: sorun çözüldü.

burk

@umutgs sorunu nasıl çözdün? İzin meselesi miydi?

plazma

Denemek için yeni xubuntu 14.04 64 bit kurdum makinama ardında " [Nasıl] 14.04 üzerine Apache,MySQL,PHP5,PhpMyAdmin kurulumu - LAMPP"  Lampp kurdum sorun yaşamadan.

Wordpress 4.2.2 indirip /var/www/html/ nin içine kopyaladım : /var/www/html/wordpress/

phpmyadminden veritabanı oluşturdum sonra WP kurulumunda "Üzgünüm, wp-config.php dosyasına yazılamıyor." kalıyor izinlere baktım

[plazma@atilgan] /var/www/html 
❯ ls -ld /var/www
drwxr-xr-x 3 root root 4096 May 23 00:07 /var/www

❯ ls -ld /var/www/html
drwxr-xr-x 3 root root 4096 May 23 00:22 /var/www/html

❯ ls -ld /var/www/html/wordpress
drwxr-xr-x 5 root root 4096 May 23 00:22 /var/www/html/wordpress

sadece wp klasorun chmod +x uyguladım ama genede kuramadı bir bilgisayarı yeniden başlatıp deneyeceğiö şimdi galiba bu kısımda takılıyorlar kullancılar.

❯ sudo chmod 777 wordpress

❯ ls -l                   
toplam 20
-rw-r--r-- 1 root root 11510 May 23 00:07 index.html
-rw-r--r-- 1 root root    20 May 23 00:15 info.php
drwxrwxrwx 5 root root  4096 May 23 00:22 wordpress

755 denedim olmuyor aynı hata, 777 durumunda çalışıyor ama buda hiç sağlıklı değil.

https://www.digitalocean.com/community/tutorials/how-to-install-wordpress-on-ubuntu-12-04

bağalntısan göre lele oluşturup config dosyasını sonra kopyalıyor birde kullancı ekleme olayı var sanırsam izinler için :

Step Four—Copy the Files

We are almost done uploading Wordpress to the virtual private server. The final move that remains is to transfer the unzipped WordPress files to the website's root directory.

sudo rsync -avP ~/wordpress/ /var/www/

Finally we need to set the permissions on the installation. First, switch in to the web directory:

cd /var/www/

Give ownership of the directory to the apache user.

sudo chown username:www-data /var/www -R
sudo chmod g+w /var/www -R

bu şekilde oluyor yapınca :

❯ sudo chown root:www-data /var/www/html/wordpress -R

❯ sudo chmod g+w /var/www/html/wordpress -R         

❯ ls -l                                             
toplam 24
-rw-rw-r-- 1 root www-data 11510 May 23 00:07 index.html
-rw-rw-r-- 1 root www-data    20 May 23 00:15 info.php
drwxrwxr-x 5 root www-data  4096 May 23 01:02 test
drw-rw---- 5 root www-data  4096 May 23 00:52 wordpress

heartsmagic

Buradaki işin püf noktası dosyaların sahipliğini web sunucusunu çalıştıran kullanıcıya geçirip, yazma izni vermek. O da burada www-data kullanıcısı oluyor. Haliyle sahiplik root'tayken 775 vermek yetmez :) Olması gereken o dizinin root'a değil, www-data kullanıcısına ait olması bence. DO tarafındaki anlatımı yapan kişi öyle tercih etmiş ancak grup değil de sahipliği vermek daha makul bir yaklaşım bana göre.

plazma

Bu şekilde mi oluyor

sudo usermod -a -G www-data www-data

heartsmagic

www-data kullanıcısı ve grubu zaten sistemde tanımlıdır, o konuda bir şey yapmaya gerek yok. Dizinlerin sahipliğinden bahsediyordum ben. Örneğin:

chown -R www-data:www-data /var/www/falanca

Bu şekilde hem sahiplik hem de grup izinleri www-data kullanıcısına geçmiş olur. Her zamanki gibi, chmod ile olduğu gibi chown ile çalışırken de dikkatli olmak lazım :)

plazma

Alıntı Yap[plazma@atilgan] /var/www/html 
❯ sudo chown -R www-data:www-data /var/www/html/wordpress                                         ⏎
[sudo] password for plazma:

❯ ls
index.html  info.php  wordpress

❯ ls -l
toplam 20
-rw-rw-r-- 1 root     www-data 11510 May 23 00:07 index.html
-rw-rw-r-- 1 root     www-data    20 May 23 00:15 info.php
drw-rw---- 5 www-data www-data  4096 May 23 00:52 wordpress

verince tarayıcdan http://localhost/wordpress/ girince bu sefer

Forbidden

You don't have permission to access /wordpress/ on this server.
Apache/2.4.7 (Ubuntu) Server at localhost Port 80

geliyor, bir yeri atlıyorum galiba gene.

heartsmagic

drw-rw---- 5 www-data www-data  4096 May 23 00:52 wordpress

İzinler 660 görünüyor buradan. 755 olabilir en azından bence.

sudo chmod -R 755 /var/www/html/wordpress