[Çözüldü] Ubuntu SSD diski tanımıyor

Başlatan cgnkyc123, 08 Şubat 2014 - 18:47:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 8 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cgnkyc123

Merhaba arkadaşlar ben linux mint ten ubuntu ya ssd diskimi okumadığından dolayı geçiş yaptım. Bir de ne  göreyim ubuntu da ssd okumuyor. Bu yüzden malesef sadece hdd diskimi kullanabiliyorum. Sanırım linux yazılımlarında genel olarak ssd disklere karşı bir adaptasyon problemi var. 2 gün içinde gerekse donanımsal problemler gerekse internet üzerinden dosya kurulumları gerekse webte gezinme problemlerinden dolayı linux dağıtımlarından soğumuş durumdayım. Zaten diskimi görmezse silip windows xp kullanacağım.

guopx

Diski taktığınızda ve içeriğini görmek istediğinizde ne tür bir hata alıyorsunuz?
Bilgi amaçlı olarak:
sudo fdisk -l
sudo blkid çıktılarını verebilir misiniz tekrar?
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

cgnkyc123

Alıntı yapılan: guopx - 08 Şubat 2014 - 18:57:25
Diski taktığınızda ve içeriğini görmek istediğinizde ne tür bir hata alıyorsunuz?
Bilgi amaçlı olarak:
sudo fdisk -l
sudo blkid çıktılarını verebilir misiniz tekrar?

Hocam şimdi ben o kodları nereye yazıcam ubuntu 13.10 geçiş yaptım. Linux Mint kullanmıyorum artık.

if

@cgnkyc123, uçbirime gireceksiniz.

cgnkyc123

Alıntı yapılan: if - 08 Şubat 2014 - 19:50:01
@cgnkyc123, uçbirime gireceksiniz.

sudo fdisk -l
Disk /dev/sda: 128.0 GB, 128035676160 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 15566 cylinders, toplam 250069680 sektör
Units = sektör of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk kimlikleyicisi: 0x000c3f87

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1   *        2048   233420799   116709376   83  Linux
/dev/sda2       233422846   250068991     8323073    5  Ek
/dev/sda5       233422848   250068991     8323072   82  Linux takas / Solaris

Disk /dev/sdb: 1000.2 GB, 1000204886016 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 121601 cylinders, toplam 1953525168 sektör
Units = sektör of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 4096 bytes
I/O size (minimum/optimal): 4096 bytes / 4096 bytes
Disk kimlikleyicisi: 0xc211909b

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sdb1            2048  1953521663   976759808    7  HPFS/NTFS/exFAT
ck-ub@dthink:~$

sudo blkid:
/dev/sda1: UUID="6d3e887f-9811-40ba-a1b8-d4e416a79818" TYPE="ext4"
/dev/sda5: UUID="53045279-2e33-4f69-bb2b-95ec5229374b" TYPE="swap"
/dev/sdb1: UUID="E6A4D15DA4D130B3" TYPE="ntfs"
/dev/sr0: LABEL="VRMHOEM_TR" TYPE="iso9660"
ck-ub@dthink:~$

heartsmagic

Alıntı yapılan: cgnkyc123 - 08 Şubat 2014 - 18:47:34
Sanırım linux yazılımlarında genel olarak ssd disklere karşı bir adaptasyon problemi var.

Böyle bir sorun yok, SSD diskleri kullanabilen bir sürü arkadaş var forumda.

Alıntı Yap
gerekse internet üzerinden dosya kurulumları gerekse webte gezinme problemlerinden dolayı linux dağıtımlarından soğumuş durumdayım.

İnternet üzerinden dosya kurulumu? Dosya dediğimiz şey kurulmaz, adı üzerinde dosyadır. Uygulama kurulumu diyorsak neden internet üzerinden bir şey kurmaya çalışıyorsun? Geçmek istediğin işletim sistemini ve dağıtımı doğru bir şekilde araştırdığına emin misin?

Alıntı Yap
Zaten diskimi görmezse silip windows xp kullanacağım.

Bu konu bizi ilgilendirmez, karar senin. Ancak araştırıp bir şeyleri öğrenmeyeceksen vakit kaybetmemek senin hayrına olur.

Gelelim sorununa. Bu SSD disk dediğimiz şey 128GB boyutta mı? Öyle bir disk görünüyor çıktılarda ve kendisi üzerine Linux kurulmuş durumda. Diğer bir disk ise 1TB boyutunda ve harici bir disk sanırım. Bunun haricinde nasıl bir SSD disk var sistemde?

Ayrıca lütfen tekrarlatma kodları paylaşım konusunu bizlere: kodetiketi

Şu komut ne diyor?
cat /sys/block/sda/queue/rotational
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cgnkyc123

Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Şubat 2014 - 22:31:10
Alıntı yapılan: cgnkyc123 - 08 Şubat 2014 - 18:47:34
Sanırım linux yazılımlarında genel olarak ssd disklere karşı bir adaptasyon problemi var.

Böyle bir sorun yok, SSD diskleri kullanabilen bir sürü arkadaş var forumda.

Alıntı Yap
gerekse internet üzerinden dosya kurulumları gerekse webte gezinme problemlerinden dolayı linux dağıtımlarından soğumuş durumdayım.

İnternet üzerinden dosya kurulumu? Dosya dediğimiz şey kurulmaz, adı üzerinde dosyadır. Uygulama kurulumu diyorsak neden internet üzerinden bir şey kurmaya çalışıyorsun? Geçmek istediğin işletim sistemini ve dağıtımı doğru bir şekilde araştırdığına emin misin?

Alıntı Yap
Zaten diskimi görmezse silip windows xp kullanacağım.

Bu konu bizi ilgilendirmez, karar senin. Ancak araştırıp bir şeyleri öğrenmeyeceksen vakit kaybetmemek senin hayrına olur.

Gelelim sorununa. Bu SSD disk dediğimiz şey 128GB boyutta mı? Öyle bir disk görünüyor çıktılarda ve kendisi üzerine Linux kurulmuş durumda. Diğer bir disk ise 1TB boyutunda ve harici bir disk sanırım. Bunun haricinde nasıl bir SSD disk var sistemde?

Ayrıca lütfen tekrarlatma kodları paylaşım konusunu bizlere: http://kb.ubuntu-tr.net/http://kb.ubuntu-tr.net/kodetiketi 

Şu komut ne diyor?
cat /sys/block/sda/queue/rotational

Hocam şimdi 1 tane 1 tb diskim var ve 128 gb ssd var.

Lİnux ssd ye kurulmuş derken yani ubuntu değil mi? Çünkü ben linux mint kurmuştum (16) onun silinmiş olması gerek.

Koda gelirsek:
cat /sys/block/sda/queue/rotational kodda yanlışlık yok değil mi? Çünkü kod bulunamadı diyor.

Ayrıca ekran kartımıda görmüyor. Bunu da ayrı bir konuda inceleyebiliriz sanırım. Uğraşınız için teşekkürler inşallah buluruz çözümü :((((

heartsmagic

Alıntı yapılan: cgnkyc123 - 08 Şubat 2014 - 22:54:52
Koda gelirsek:
cat /sys/block/sda/queue/rotational kodda yanlışlık yok değil mi? Çünkü kod bulunamadı diyor.

Hayır, komutta yanlışlık yok ancak SSD disklerde o dosya oluşuyor mu emin değilim. Çıktıları buraya geç lütfen. Ne komut veriyorsan, ne cevap alıyorsan aynısını kopyalayıp buraya kod etiketi içinde geç. Aksi takdirde aklımızda şüphe kalır doğru yapıp yapmadığına dair. Bunu genel anlamda söylüyorum, forumda yardım alırken, komutları uygula ve uyguladığın satır dahil hepsini foruma geç lütfen. Şimdilik dursun bu komut, zaten 128GB'lik diskin SSD olduğunu söylemişsin.

Alıntı Yap
Lİnux ssd ye kurulmuş derken yani ubuntu değil mi? Çünkü ben linux mint kurmuştum (16) onun silinmiş olması gerek.

Evet Ubuntu ve o diskin tamamına kurulmuş. Peki senin bu başlığı açmandaki sebep ne? Eğer aygıtlarım kısmından gidiyor ve sorun yaşıyorsan ona kafanı takma. "Dosyalar" uygulaması vardır Unity başlatıcısında, ona tıkladığında karşına gelen yer senin SSD diskin zaten. Orası senin ev kullanıcına ait olan dizin, ne koyacaksan oraya koyacaksın. Sistemin geneli kullanıcı olarak seni ilgilendirmiyor zaten.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cgnkyc123

Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Şubat 2014 - 23:26:48
Alıntı yapılan: cgnkyc123 - 08 Şubat 2014 - 22:54:52
Koda gelirsek:

Hayır, komutta yanlışlık yok ancak SSD disklerde o dosya oluşuyor mu emin değilim. Çıktıları buraya geç lütfen. Ne komut veriyorsan, ne cevap alıyorsan aynısını kopyalayıp buraya kod etiketi içinde geç. Aksi takdirde aklımızda şüphe kalır doğru yapıp yapmadığına dair. Bunu genel anlamda söylüyorum, forumda yardım alırken, komutları uygula ve uyguladığın satır dahil hepsini foruma geç lütfen. Şimdilik dursun bu komut, zaten 128GB'lik diskin SSD olduğunu söylemişsin.

Alıntı Yap

Evet Ubuntu ve o diskin tamamına kurulmuş. Peki senin bu başlığı açmandaki sebep ne? Eğer aygıtlarım kısmından gidiyor ve sorun yaşıyorsan ona kafanı takma. "Dosyalar" uygulaması vardır Unity başlatıcısında, ona tıkladığında karşına gelen yer senin SSD diskin zaten. Orası senin ev kullanıcına ait olan dizin, ne koyacaksan oraya koyacaksın. Sistemin geneli kullanıcı olarak seni ilgilendirmiyor zaten.

Kodu yazdığımda diyor ki:
cat: /sys/block/queue/rotational: Böyle bir dosya ya da dizin yok.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Şubat 2014 - 12:35:50

Ayrıca resimde 1tb disk sağda görünüyor ama 128gb ssd sağda yok. Ben onu kasdettim yani diske giremiyorum. Hani windows da diske girip program files/x86 falan gezersiniz ya ben onu yapmak istiyorum.

http://i.hizliresim.com/wMdlE9.png

guopx

@cgnkyc123
Siz 1TB'lık harici diskinize ulaşabiliyor  musunuz?

cgnkyc123

Alıntı yapılan: guopx - 09 Şubat 2014 - 12:37:17
@cgnkyc123
Siz 1TB'lık harici diskinize ulaşabiliyor  musunuz?

Evet ona ulaşabiliyorum içine giriyor. @guopx

guopx

@cgnkyc123
O zaman hiçbir sorun yok.
Sizin görmüyor dediğiniz SSD içinde:
/dev/sda1 --> ubuntunun kurulu olduğu bölüm
/dev/sda2 --> genişletilmiş bölüm
/dev/sda3 --> swap
Bakın ubuntu ya da diğer linux dağıtımları sistemin üzerinde kurulu olduğu bölümü aygıtlar bölümünde göstermez. Bu bir sorun değil özelliktir.
Hiçbir linux dağıtımında swap alanı ve genişletilmiş bölüm de aygıtlarda gösterilmez. Bu da bir sorun değil, bir özelliktir.
Aygıtlar bölümünde bunların dışında bağlanan ya da swap ve kök dışındaki dosya biçimlerindeki bölümler gösterilir.
Ubuntu SSD'yi görmüyor nasıl diyebiliyorsunuz? Ubuntu SSD üzerinde kurulu yani görmese sistem açılmaz.
Umarım anlatabilmişimdir.
Eğer illa aygıt görmek istiyorsanız:
nautilus computer:///

cgnkyc123

Alıntı yapılan: guopx - 09 Şubat 2014 - 12:50:47
@cgnkyc123
O zaman hiçbir sorun yok.
Sizin görmüyor dediğiniz SSD içinde:
/dev/sda1 --> ubuntunun kurulu olduğu bölüm
/dev/sda2 --> genişletilmiş bölüm
/dev/sda3 --> swap
Bakın ubuntu ya da diğer linux dağıtımları sistemin üzerinde kurulu olduğu bölümü aygıtlar bölümünde göstermez. Bu bir sorun değil özelliktir.
Hiçbir linux dağıtımında swap alanı ve genişletilmiş bölüm de aygıtlarda gösterilmez. Bu da bir sorun değil, bir özelliktir.
Aygıtlar bölümünde bunların dışında bağlanan ya da swap ve kök dışındaki dosya biçimlerindeki bölümler gösterilir.
Ubuntu SSD'yi görmüyor nasıl diyebiliyorsunuz? Ubuntu SSD üzerinde kurulu yani görmese sistem açılmaz.
Umarım anlatabilmişimdir.
Eğer illa aygıt görmek istiyorsanız:
nautilus computer:///
Yani nautilus komutunu yazınca bilgisayarıma girdi ama Corsair Force GS 128gb ssd hata veriyor.
Hata şöyle konuma erişilemedi. Dosya bağlanamıyor. Ben internette wine ile dev c++ kurmuştum. Ama o wine ile güzel çalışmıyor. Bu yüzden onu kaldırmak istiyorum ama kaldıramıyorum. SSD açılsa içine girip silicem yani. Teşekkürler.

guopx

SSD içinde swap dışında tek bölüm ubuntunun kurulu olduğu bölüm yani kök dizini.
SSD'nin içine ulaşmak için nautilus / komutunu yürütün kök dizini açılacaktır.
Bilgisayar bölümünde ise "Dosya sistemi" olarak geçer.
Nautilus ile açılan bilgisayar bölümünün bir ekran görüntüsünü atabilir misiniz? Nerede bu Corsair Force GS 128gb ssd görelim.
"İnternette wine ile dev c++ kurmuştum" dediniz, eğer wine ile kurulmuş bir uygulamayı kaldırmak istiyorsanız ana seçkeden "uninstall wine software" uygulamasını çalıştırın ve oradan kaldırın. Eğer kaldırma başarısız oluyorsa rm -rf ~/.wine ile tüm wine uygulamalarını kökten kaldırabilirsiniz.

cgnkyc123

Alıntı yapılan: guopx - 09 Şubat 2014 - 14:12:28
SSD içinde swap dışında tek bölüm ubuntunun kurulu olduğu bölüm yani kök dizini.
SSD'nin içine ulaşmak için nautilus / komutunu yürütün kök dizini açılacaktır.
Bilgisayar bölümünde ise "Dosya sistemi" olarak geçer.
Nautilus ile açılan bilgisayar bölümünün bir ekran görüntüsünü atabilir misiniz? Nerede bu Corsair Force GS 128gb ssd görelim.
"İnternette wine ile dev c++ kurmuştum" dediniz, eğer wine ile kurulmuş bir uygulamayı kaldırmak istiyorsanız ana seçkeden "uninstall wine software" uygulamasını çalıştırın ve oradan kaldırın. Eğer kaldırma başarısız oluyorsa rm -rf ~/.wine ile tüm wine uygulamalarını kökten kaldırabilirsiniz.
nautilus / kodunun çıktısı:
http://i.hizliresim.com/eXPygo.png

gördüğünüz gibi üstte 1,0 TB birimi var. Altta ise bilgisayar var. Ama ssd yok.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Şubat 2014 - 14:39:43

Ayrıca nautilus computer:/// komutuna girdikten sonra ssd ye tıkladım. Ve yine hata verdi.

http://i.hizliresim.com/w1J4OD.png

guopx

@cgnkyc123
Ssd bilgisayar zaten. O ekran görüntüsündeki pencerede sizin ssd'nizin içi görünüyor daha önce de belirttiğim gibi.

cgnkyc123

Alıntı yapılan: guopx - 09 Şubat 2014 - 14:42:30
@cgnkyc123
Ssd bilgisayar zaten. O ekran görüntüsündeki pencerede sizin ssd'nizin içi görünüyor daha önce de belirttiğim gibi.
teşekkürler o zaman sorun yok.

guopx

Linux tarafında çoğu şey windowstan farklı o yüzden windows mantığı ile düşünmemeizi tavsiye ederim.
Eğer çözüldü ise: http://kb.ubuntu-tr.net/cozulen-basliklarin-etiketlenmesi