Eksiklerimiz, hatalarımız veya beğenileriniz

Başlatan eren, 11 Ekim 2008 - 18:12:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mhmtkrktr

Değerli forum yöneticileri, şu iki başlığın neden kapatıldığını öğrenme şansımız var mı?

Bu başlığı daha önce aştırmıştım ama henüz net bir cevap alamadan tekrar kapandı.
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=51865.msg590997#msg590997

Bunun ise bir iki yorumla kapanması gereken bir başlık olduğunu düşünmüyorum
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=51900.msg591165#msg591165

Firefox'un eklentiler için yayınladığı, hangi eklentilerin başlangıç süresini ne kadar etkilediği, hangi eklentilerin sayfa açma/yükleme performansına ne kadar etki ettiğine dair içerikli bir makale vardı. Bana göre değil ama o listeye göre, burada verilen cevaplar ya yanlış yada yetersiz.

heartsmagic

İlk konuda senin sorun gözden kaçmıştır. Sonrasında konuşulanlar ise cidden konuyu dağıtmış, bu nedenle kapanmıştır. Kötü bir niyet yoktur yani :)
İkinci konu ise konuyu açan arkadaş cevap verdiği ve çözüldü etiketi koyduğu için kapanmış, normal yani bu. Ekleme yapmak isteniyorsa elbette açtırma talebinde bulunulabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mhmtkrktr

İlki için, ben konunun açılması sebebiyle, açıklaması ile birlikte tekrar istek gönderdim. Bunu yaptığım sırada forumda 6 yönetici çevrim içi durumdaydı. Sonrasında da iki gün bekledim bunu yazmak için.
Konunun dağılma yönünde gittiği doğru ancak en azından açtırma isteğinden sonra, konu için farklı bir başlık açılması gibi, konunun işlenmesi için uyarı mesajı olması gerekmez miydi?

Konuyu dağıtanların uyarılması, başlıkla ilgisi olmayan mesajların temizlenmesi, konunun yönetim tarafından ayrılıp farklı bir alana taşınması gibi seçenekleri saymıyorum.

Ayrıca genel bir forumda bir konunun sadece konuyu açan kişiye aitmiş gibi hareket edilmesi de anlamsız geliyor bana. Birisi için çözülmüş ama diğeri için çözülmemiş, ikinci mesajda da buna benzer bir durum var. Çözüldü etiketi ne için koyuldu onuda anlamadım zaten orada. Konu nasıl çözüldü? Biri yavaşlatır demiş diğeri bir şey olmaz. Ne elle tutulur bir test var ne de kaynak. "Öyle demişlerse öyledir" şeklinde çözümmü olur? Bilişim forumları bile biât üzerine işleyecekse, buralarda okumak, yazıp çizmekte boşuna çaba olmaz mı?

neynefes

@mhmtkrktr, günlükleri inceledim. O gün bir başlık açtırma isteği daha olmuş. İki gün sonra @heartsmagic görüp başlıkların ikisinide açmış. Çevrimiçi görülme olayı tapatalk kullanmamızdan kaynaklanıyor olabilir. Başlık raporlandığı zaman e-posta düşüyor. Kilit açtırma isteklerinde herhangi bir bildirim gelmiyor. Hal böyle olunca siteye direk erişim yapmadığımız sürece göremiyoruz isteği. Bu ara tayfa olarak herkesin gerçekten yoğun ve sıkışık bir zamanı olduğu için de gözden kaçmış sanırım. Bahane üretmek için söylenmiş sözler değil bu anlattıklarım. Umarım yeterince kendimizi anlatabilmişimdir.

Kendimize de bir not düşmüş olayım, bu e-posta/bildirim olayını bir değerlendirelim.

mhmtkrktr

@neynefes, öncelikle bilgilendirme ve samimiyetin için teşekkür ederim.

Söylediğin durum sistemsel bir hata yada benzer bir şeydir onu en iyi ben anlarım. Bu durumda söyleyecek bir sözüm olmaz. Ancak benim istek gönderdikten sonra 2 gün beklemem, özellikle söylediğin konu içindi. Bu zaman zarfında yönetimde ki bazı arkadaşlar farklı konulara ileti geçti.

Neyse, amacım sorgulamak yada yargılamak değil. Kendi adıma, olası bir hatalı uygulama için bilgilendirmek, rahatsızlığı dile getirmek.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim...

heartsmagic

Olayın bir ucunda olduğum için fikirlerimi aktarayım. Diğer arkadaşları bilemem tabi, ben gelip gördüğümde konuları açıyorum genellikle. Açmayan da söylendiği üzere kasten açmıyor değildir diye düşünüyorum. Art niyet aranıyor gibi hissettim bir an, umarım öyle değildir. 

Biat meselesine ise esasında girmek istemezdim ancak böyle konulara takılıyorum genellikle. Biat meselesiyle değil ama düzen ile yürütmeye çalışıyoruz bazı şeyleri. Açılan konular "sahiplerine" ait bizim gözümüzde. Verilen cevaplar kişi için yeterli oluyorsa etiketler, bizler de kapatmaya çalışırız. Birçok başlık için bu en ideal durum oluyor. Bahsi geçen başlık istisna sayılabilir, fakat ne zaman kapatıp ne zaman kapatmayacağımızı da düşünmeye başlarsan ne yazık ki işin içinden çıkamayız. Bir önceki iletimde söylediğim üzere, açtırma isteği gelirse açarız konuyu zaten. Başlık sahibinin yapması geremiyor ki bunu. Bilginin yanlış olduğu düşünülüyorsa, biraz daha irdelenmesi isteniyorsa herhangi bir üyemiz bu isteği yapabilir. 

mhmtkrktr

Alıntı YapArt niyet aranıyor gibi hissettim bir an, umarım öyle değildir.
Bu başlıkta mı bir hata var yoksa ben mi amacını yanlış anlıyorum. Ne zaman bu konuda bir durumu dile getirsem gereksiz bir tartışma içine giriyorum.
Diyorum ki, daha önce de foruma (yanlış hatırlamıyorsam 5 kez) konu açtırma isteği gönderdim. Bunlardan ikisi cevap buldu. Ki çözüldü denilen başlık için bunu yapma ihtiyacı duymuyorum. 5 mesaj da 2 geri dönüş ve birisi bunu burada dile getirince açıldı.

@neynefes ne güzel dile getirmiş, "bizim falanca yöntemimizden kaynaklı olabilir" gibisinden. Sorun senin kullanım şeklinden kaynaklanıyor dese de cevabın etkisi değişmezdi. Belki farkında olmadığınız bir durum varsa bilgilendiriyor, eksik yada hatanın olabileceğini belirtiyorum. Amacım yönetimi suçlamak değil. İsterseniz hiç açtırma butonu koymayın. İsteyen farklı bir başlık açar devam eder konuya. Bol bol başlık olur, ne güzel olur.
Bu yazdıklarımı hata bildirimi olarak algılayın. Yada başlığı sadece beğenileriniz olarak yeniden düzenleseniz, bunları buraya hiç yazmamış oluruz.

Art niyet konusun da; Mantık olarak art niyetle, sonuç yada çıkar elde edilecek bir ortamda değiliz ki bu olsun. Hisler yanıltır bazen insanları. :)

Biât kelimesini yönetim ve kuralları uygulama şekli için söylemedim. Kelimeleri doğru seçtiğimi düşünmüştüm ama farklı anlaşılmış gibi. Çözümlerin belirli bir dayanağı olması için konuyu irdelemek sözünü ettiğim. Fişi çekersen bataryan biter, bataryan biterse bilgisayar kapanır, fişi takarsan tekrar açabilirsin gibi belirgin sebep ve sonucu olan konular için söylemiyorum bunu.

Söylemek, ilave etmek istediğiniz bir şey varsa söz sizin. Benim bu başlıkta başka mesajım olmayacak. Küstüm bu başlığa :)

heartsmagic

Öncelikle merhaba. Sonrasındaysa,  uzun süre olamayacağımı bile bile bu başlığa pimi çekilmiş bir bomba bıraktığım için özür dilerim. Kendimi ifade etmekle başlayayım olaya. "Art niyet aranıyor" kısmı biraz garip durmuş olabilir. Sorgulamak istediğim, daha doğrusu cevap vermek istediğim kısmı esasında bir önceki iletimde anlatmıştım. Aramızdan biri kilitli bir başlığı açmıyorsa cidden art niyet yoktur altında, "umarım art niyet aranmıyordur" sözünden kastım bu. Ha, aramızda tartışalım bir konuyu. Cidden başlıklar neden açılmıyor, neden bekletiliyor görmüş oluruz böylece. Açılmamasını pek anlayamam, zira bir şey eklenecektir, yanlış düzeltilecektir, her türlü açılır konu. Açılmıyorsa da ilgisiz bir durumdur ya da yeni üyemiz kapalı konuya yeni bir tartışma getirmek istiyordur, açılmasını istemeyiz de yeni başlık açmasını rica ederiz. Bunların haricinde başlık açılmaması için bir sebep yok.

İkinci mesele ise benim yanlış anladığım konu diyelim, biat konusu yani. Hani bir açıklama yapmaya çalışmışken böyle bir yorum gelince yanlış anlaşılması normal oluyor :) Şimdi, forumdaki düzenimiz belli, üye konuyu açıyor ve kendisi için sorun çözüldüğünde etiketliyor, bizler de kapatıyoruz. Biz etiketlenen konular için "bu daha tartışılabilir" diye düşünüp açık bırakırsak işi yürütemeyiz. O konuya ekleme mi yapılmak isteniyor, kilit açtırma bunun için var zaten. Konu daha fazla tartışılmak mı isteniyor? Yeni bir uzun "tartışma" konusu açılabilir, herkes istediği gibi tartışır orada konuyu. Bu açıklamaların üzerine biat meselesi ve etiketlenen konunun kapatılması gelince haliyle yanlış anlamışım. Fakat norma değil mi bu? :) Forum düzeni belli, etiketlendiyse kapatıyoruz. Biz etiketlemiyoruz ki biat olsun, kullanıcı yeterli görüyor cevabı.

Eleştirilere tahammülümüz yok gibi görünüyorsa da özür dileriz. Bazen seçtiğimiz bazen de seçilen kelimeler yüzünden tartışma yaşanabiliyor. Her zaman söylediğim gibi mesele dönüp anlaşabilmekte. Küsmeye gerek yok yani :)

alikemalocalan

Rasbian vs gibi linux tabanlı arm kartlarının işletim sistemleri ile ilgili forum katagorisi açılabilirse yararlı olabilir.

bugra9

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?board=336.0

Yukarıdaki bağlantıda geçen kategori kullanılabilir. Kategori sayısını olabildiğince az tutmaya çalışıyoruz ve o tarz konular yoğunlukta olmadığı için ek bir kategori şuan gerekli görünmüyor.  Eğer o kategoriye ait konu sayısında gözle görülür artış olursa tekrar düşünülebilir.

harunbas141

Bilgisayarımdan windows sildim ve sadece ubuntu yüklü.Artık tamamen odaklanacağım linuxa.Bu forumdaki arkadaşlar baya yardımcı oldu.Yardım eden arkadaşlara teşekkürü borç bilirim.

biminimalist

Umarım kullanımınız daimi olur :)

ethernity

Çok büyük sorun olmamakla birlikte bazen sıkıntı yaratabilen bir durumu belirtmek istiyorum. Diyelim ki, bir bölümde bir kaç başlığa yeni yanıtlar eklenmiş. Bu zaman bu bölümün dışarıdan görüntüsü "Yeni yanıt var" durumunda oluyor. Ben girip bir başlığa bakıyorum, hatta bakmıyorum bile, bölüme giriyorum ama bir nedenden dolayı o bölümde hiç bir başlığı açamadan çıkmak zorunda kalıyorum. İşte bu zaman bölüm sanki tüm yeni yanıtların olduğu başlıklar okunmuş gibi bir duruma geçiyor. Ben de daha önce aceleyle çıkmış olduğumu unutuyorum ve bölümün de okunmuş durumunu görüp oraya uğramıyorum. Sonra tesadüfen bakınca görüyorum ki, aslında o bölümde okumadığım yanıtlar var. Bu durumu düzeltmek mümkün mü? Yani bölümde "yeni" etiketli başlıklar olduğu sürece o bölüm okunmamış gibi kalsın hep. Fazla mı karışık oldu acaba? ))

systmrrr

alquirel

[mention=641566]@ethernity[/mention] gayet açıklayıcı bir ileti olmuş. Ama istediğiniz şeyi sağlayacak düzenleme karışık olabilir. Bir bölümün okunmuş okunmamışlığını belirleyen kısmı incelemeden düz mantık kurarak bir cevap vereyim. Muhtemelen bölümlerin tutulduğu veritabanı tablosunda ek bir sütun vardır, siz o bölüme girdiğinizde okundu işaretleniyordur. Ama bölüme girdiğinizde aynı işi başlıklar düzeyinde yapıyordur. Anasayfada bölümler listelenirken de okundu bilgisi başlıklar düzeyinde elde edilsin istiyorsunuz ama muhtemelen anasayfa için yapılan sorgunun maliyetini arttırmamak, sayfa yüklenmesini yavaşlatmamak adına böyle bir sistem yapılmıştır diye düşünüyorum. Çünkü diğer türlüsü her anasayfa yüklemenizde forumun tüm başlıklarının okunmuşluğunu kontrol etmek gibi bir külfet oluşturacak.

Eğer SMFciler sistemi bu şekilde kurdularsa oluru budur ki böyle yapmışlardır diye düşünüyorum. Ama tabii bu, arkaplanda neler döndüğünü henüz bilmeyen biri olarak yaptığım yorumlama.

[mention=641567]@systmrrr[/mention] karanlık tema meselesi bu temaya ilk geçtiğimizde de gündeme gelmişti. O zaman öyle bir çalışmamızın olmayacağını söylemiştik. Eğer CSS bilen arkadaşlardan bir düzenleme gelirse düşünürüz.

ethernity

Alıntı yapılan: alquirel - 13 Eylül 2018 - 13:20:12
[mention=641566]@ethernity[/mention] gayet açıklayıcı bir ileti olmuş. Ama istediğiniz şeyi sağlayacak düzenleme karışık olabilir. Bir bölümün okunmuş okunmamışlığını belirleyen kısmı incelemeden düz mantık kurarak bir cevap vereyim. Muhtemelen bölümlerin tutulduğu veritabanı tablosunda ek bir sütun vardır, siz o bölüme girdiğinizde okundu işaretleniyordur. Ama bölüme girdiğinizde aynı işi başlıklar düzeyinde yapıyordur. Anasayfada bölümler listelenirken de okundu bilgisi başlıklar düzeyinde elde edilsin istiyorsunuz ama muhtemelen anasayfa için yapılan sorgunun maliyetini arttırmamak, sayfa yüklenmesini yavaşlatmamak adına böyle bir sistem yapılmıştır diye düşünüyorum. Çünkü diğer türlüsü her anasayfa yüklemenizde forumun tüm başlıklarının okunmuşluğunu kontrol etmek gibi bir külfet oluşturacak.

Eğer SMFciler sistemi bu şekilde kurdularsa oluru budur ki böyle yapmışlardır diye düşünüyorum. Ama tabii bu, arkaplanda neler döndüğünü henüz bilmeyen biri olarak yaptığım yorumlama.

Demek istediğinizi anladım. Sadece meraktan soruyorum: başlıkların okunmuşluğunu kontrol etmek sitenin açılmasını ne kadar geciktirebilir ki? Çok zahmetli bir şey değilse denemeğe deyer bence.

lnxdev

Alıntı yapılan: alquirel - 13 Eylül 2018 - 13:20:12
[mention=641567]@systmrrr[/mention] karanlık tema meselesi bu temaya ilk geçtiğimizde de gündeme gelmişti. O zaman öyle bir çalışmamızın olmayacağını söylemiştik. Eğer CSS bilen arkadaşlardan bir düzenleme gelirse düşünürüz.

Biraz fazla karanlık oldu gibi ama konuşulup düzenlene bilir.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

.py

[mention=641583]@lnxdev[/mention] Dark Temayı nasıl seçiyoruz.

lnxdev

Alıntı yapılan: .py@lnxdev Dark Temayı nasıl seçiyoruz.
Bunu ben kendim oluşturdum şuanda belirtilen gönderide konuşulduğu için site şuanda desteklemiyor.

.py

[mention=641585]@lnxdev[/mention] anladım, ben Dark Mode (WebExtension) eklentisi kullanıyorum şöyle görünüyor.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

lnxdev

[mention=641586]@.py[/mention], anlaşılan o ki karanlık tema için bir elin değmesi gerekiyor  :)

.py

Alıntı yapılan: lnxdev - 13 Eylül 2018 - 15:12:33
[mention=641586]@.py[/mention], anlaşılan o ki karanlık tema için bir elin değmesi gerekiyor  :)

bir seçenek olarak eklenmeli.

systmrrr

yani karanlik tema forumun kodlarindan olmali bize secenek olarak sunulmali daha iyi olur. eski bir site burasi simdiye kadar yapalsaymiş iyi olurmuş hani

alquirel

Öncelikle şunu söyleyeyim. Bize hazır bir karanlık tema gelse bile kesin seçenek olarak ekleriz demedim, aramızda konuşup karara bağlamadan herhangi bir adım atmayız.

Ayrıca, bu temayı kullanmaya başlamadan önce üç dört ayrı tema seçeneğimiz vardı. Bu temaya geçiş dönemimizde seçenek sunma olayını kaldıralım şeklinde bir görüş birliğimiz olduğu için alternatif tema oluşturmamıştık.

if

[mention=641581]@ethernity[/mention]

SMF'nin log_topics, log_boards ve log_mark_read tabloları veri tabanında hatırı sayılır bir yer tutmakta. Ayrıca bu tabloların her geçen gün boyutu artmakta. Düşünün, üye sayısı*okunmamış konu sayısı çarpımının boyutunu. Ve sürekli sorgulama yapmak durumunda kalınıyor. Talebinizi yerine getirdiğimiz takdirde foruma biraz daha yüklenilmiş olunacak. Gerçekten istediğiniz yapmak isterdim fakat kaynaklarımızı neredeyse sınırlarında kullanıyoruz.

@lnxdev, @systmrrr ve @.py,

@alquirel'in bahsettiği gibi mevcut temamızı oluştururken daha önce sunduğumuz temaların hepsini kaldırdık. Bunu yapmamızın bir kaç nedeni var:
1. Açıklara karşı tedbir: Kullandığımız temalarda var olan açıkların sistemimize sızılması için kullanılma olasılığını kaldırmak istedik.
2. Yönetilebilirlik: Bir kaç temanın güncel tutulmasını ve güncellenen SMF ile uyumlu olmasını sağlamak için yeterli ekibimiz bulunmuyor.

Bu yüzden bir tane tema sunalım dedik. Size karanlık bir tema hatta daha fazla seçenek sunmak isteriz ama yukarıdaki kriterlerin sağlanması gerekmekte. Eğer karanlık ya da farklı bir tema hazırlayıp sunacaksanız ya da sunulmasını istiyorsanız bu temanın devamlılığını da sağlamanız gerekiyor:) Yani, @lnxdev, sunduğunuz temayı Ubuntu Türkiye hizmet verdiği sürece güncellerim, açıklarını kapatırım diyorsanız bizde de temanızı sunma yönünde olumlu izlenim bırakır:)