Failed to load session 'ubuntu'

Başlatan Assasinko35, 21 Aralık 2012 - 16:39:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Assasinko35

32GB'lık harici solid state diskime kurmuş olduğum ubuntuyu kullanıyordum. Şuan açılışta "Failed to load session 'ubuntu'" hatasını alıyorum ve masa üstüne ulaşamıyorum. Recovery modunda çalıştırarak "root" seçeneğinden "drop to root shell prompt" ile komut yazma yoluna gidebiliyorum. Şurdaki http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=28026.0 konudan benzerlik kurmaya çalıştım ancak;

sudo apt-get install ubuntu-desktop kodunun çıktısında;

E: Uneable to write to /var/cache/apt/ çıktısını görünce bu sefer de, burdaki http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=36831.0;wap2 konudan benzerlik kurmaya çalıştım.

dpkg -l | grep -v ^ii çıktısı örnektekinden farklılık gösterdi.

Şuan başka bir bilgisayardan internete girip sorunu çözmeye çalıştığımdan, çıktıların bütnünü kopyala-yapıştır yapmam mümkün değil ancak yardım alırsam çözülecek gibi geliyor.

if

@Assasinko35, Ubuntu kurulumundan sonra mı böyle bir sorunla karşılaştınız? Yoksa, Ubuntu kuruluydu ve sizde kullanıyordunuz ama bir şekilde bu sorun ortaya mı çıktı? Ubuntu çalışan ayarlarıyla son kez kullandığınızda ne yaptınız?

rm -f  /var/lib/apt/lists/lock
rm -f /var/lib/dpkg/lock
apt-get install ubuntu-desktop
komutunu deneyin.

Assasinko35

Alıntı yapılan: if - 21 Aralık 2012 - 17:29:37
@Assasinko35, Ubuntu kurulumundan sonra mı böyle bir sorunla karşılaştınız? Yoksa, Ubuntu kuruluydu ve sizde kullanıyordunuz ama bir şekilde bu sorun ortaya mı çıktı? Ubuntu çalışan ayarlarıyla son kez kullandığınızda ne yaptınız?

rm -f /var/lib/dpkg/lock
komutunu deneyin.

Gayet normal kullanıyordum, kurulumdan hemen sonra olmadı, bir senedir boyle kullanıyorum. Gece kapatıp sabah açtığımda boyle bir sorun oldu. Son kullanışımda net hatırlamamakla birlikte bir güncelleme yapılmış olabilir. Çalışan ayarlarıyla ilgili bişeyi çook zaman önce yapmıştım, o da her açılışta şifre sorulmasını kaldırmaktı diye hatırlıyorum. Kodların çıktıları şu şekilde:
rm: cannot remove /var/lib/apt/lists/lock
rm -f /var/lib/dpkg/lock
rm: cannot remove /var/lib/dpkg/lock

W: Not using locking for read only lock file /var/lib/dpkg/lock
E: Unable to write to var/cache/apt/
E: The package lists or status file could not be parsed or opened

if

@Assasinko35, kurtarma kipinde root haklarıyla giriş yaptığınızı varsayarak komutların başına sudo koymamıştım. sudo koyarak deneyiniz.

Assasinko35

Alıntı yapılan: if - 22 Aralık 2012 - 20:19:01
@Assasinko35, kurtarma kipinde root haklarıyla giriş yaptığınızı varsayarak komutların başına sudo koymamıştım. sudo koyarak deneyiniz.

"sudo" koyarak yapınca da aynı çıktılar geldi.  Bir de bu kodlama kısmanı kullanabilmek için girdiğim "recovery" modunun menüsünün üstünde (filesystem state: read-only) yazıyor. Doğru yerden mi değişiklik yapmaya çalışıyorum?

burk

Öncelikle tty ekranına girip;
sudo apt-get update
sudo apt-get install ubuntu-desktop
sudo apt-get -f install
sudo dpkg-reconfigure ubuntu-desktop
sudo reboot
ile deneme yapın eğer yine çözüm olmazsa;
sudo apt-get install gnome-session
sudo apt-get install lightdm
sudo apt-get install unity-greeter
sudo dpkg-reconfigure lightdm
sudo reboot

heartsmagic

Kurtarma kipi artık sistemi "sadece okunabilir" kipinde açıyor. Bu nedenle kurtarma kipi ile giriş yaptıktan sonra öncelikle şu uygulanmalı:
mount -o rw,remount /

Ardından diğer şeyler denenebilir. Fakat bu sorun durduk yere olmamalı, en azından senin bir şeyleri değiştirmiş olman ya da bir yerlerde sorun çıkmış olması gerekiyor. Meselâ sudo ile Nautilus kullandın mı ya da buna benzer şeyler?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Assasinko35

Alıntı yapılan: heartsmagic - 23 Aralık 2012 - 10:29:56
Kurtarma kipi artık sistemi "sadece okunabilir" kipinde açıyor. Bu nedenle kurtarma kipi ile giriş yaptıktan sonra öncelikle şu uygulanmalı:
mount -o rw,remount /

Ardından diğer şeyler denenebilir. Fakat bu sorun durduk yere olmamalı, en azından senin bir şeyleri değiştirmiş olman ya da bir yerlerde sorun çıkmış olması gerekiyor. Meselâ sudo ile Nautilus kullandın mı ya da buna benzer şeyler?

sudo ile Nautilus vb bişey yapmadım yukarda belirttiğim gibi sadece en son çalıştığı gün güncelleme olmuş olabilir. Çıktı şöyle;
mount -o rw,remount /
mount: special device remount does not exist

acaba harici diskim zarar görmüş olabilir mi? normal olarak oturum açtığımda hesap sahibi ya da misafir olarak açma seçeneği ekranı karşıma geliyor ancak şifreyi girip oturumu açmak istediğimde "Failed to load session 'ubuntu' " uyarısını yeniden alıyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Aralık 2012 - 12:43:05

Alıntı yapılan: burk - 23 Aralık 2012 - 10:03:11
Öncelikle tty ekranına girip;
sudo apt-get update
sudo apt-get install ubuntu-desktop
sudo apt-get -f install
sudo dpkg-reconfigure ubuntu-desktop
sudo reboot
ile deneme yapın eğer yine çözüm olmazsa;
sudo apt-get install gnome-session
sudo apt-get install lightdm
sudo apt-get install unity-greeter
sudo dpkg-reconfigure lightdm
sudo reboot

Verdiğiniz kodları denemiştim çıktıları aşağıdakinin benzeri oluyor:
W: Not using locking for read only lock file /var/lib/dpkg/lock
E: Unable to write to var/cache/apt/
E: The package lists or status file could not be parsed or opened

if

@Assasinko35, mount -o rw,remount / komutunu gördüğünüz gibi yazın. rw ile remount arasında sadece virgül var.

Assasinko35

Alıntı yapılan: if - 23 Aralık 2012 - 12:53:11
@Assasinko35, mount -o rw,remount / komutunu gördüğünüz gibi yazın. rw ile remount arasında sadece virgül var.
boşluk kullanmadım ve;
mount -o rw,remount /
Usage: mount -V    : print version
       mount -h    : print this help
       mount       : list mounted filesystems

şeklinde başlayan uzun bi çıktı var hepsini yazmak mümkün deil görülmesi gereken yeri belirtebilirseniz orayı yazayım.

if

@Assasinko35, mount boşluk -o boşluk rw virgül remount boşluk / şeklinde yazıyorsunuz değil mi?

Assasinko35

Alıntı yapılan: if - 23 Aralık 2012 - 13:22:30
@Assasinko35, mount boşluk -o boşluk rw virgül remount boşluk / şeklinde yazıyorsunuz değil mi?

remount ile / arasına boşluk koymamıştım ancak oraya da boşluk koyarsam hiçbir çıktı gelmiyor şoyle oluyor;

root@firat-AOA110:~# mount -o rw,remount /
root@firat-AOA110:~#

if

Öyle olması gerek zaten. Alt satıra düştüyse komut işlemiştir demek.

sudo apt-get update
sudo apt-get install --reinstall ubuntu-desktop
komutlarını uygulayın bundan sonra.

Assasinko35

Alıntı yapılan: if - 23 Aralık 2012 - 13:34:53
Öyle olması gerek zaten. Alt satıra düştüyse komut işlemiştir demek.

sudo apt-get update
sudo apt-get install --reinstall ubuntu-desktop
komutlarını uygulayın bundan sonra.

uyguladım ve son kodun çıktı sayfasında herşeyi yazamamakla birlikte şunlar var;
0 upgraded, 0 newly installed, 1 reinstalled, 0 to remove and 0 not upgrated.
Err: http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu/precise/main ubuntu-desktop i386 1.267
    Could not resolve 'tr.archive.ubuntu.com'
E: Unable to fetch some archives, maybe run apt-get update or try with --fix-mis sing?

if

Assasinko35

if

İnternete erişiminiz yokmuş. sudo dpkg-reconfigure ubuntu-desktop komutunu verdikten sonra giriş yapabiliyor musunuz? Elinizde Ubuntu canlı cd/usb var mı?

Assasinko35

Alıntı yapılan: if - 23 Aralık 2012 - 13:56:35
İnternete erişiminiz yokmuş. sudo dpkg-reconfigure ubuntu-desktop komutunu verdikten sonra giriş yapabiliyor musunuz? Elinizde Ubuntu canlı cd/usb var mı?

root@firat-AOA110:~# sudo dpkg-reconfigure ubuntu-desktop

oldu, giriş derken "sudo reboot" yaptım ve  normal modda açmtım ama gene " Failed to load session 'ubuntu' " hatası var. usb/cd şuanda yok. İçinde veriler olan bi harici diskim daha var eğer kullanmak mümkünse...

heartsmagic

Eğer mümkünse kablo ile bağlanmayı dene. Eğer internet erişimini elde edemezsek çözüm bizi zorlayabilir. Gerçi internet erişimi olsa da asıl sorun nedir onu bulmak gerekiyor.

Kurtarma kipi ile açmadan sistemi ilk iletideki hata görüldüğünde ctrl+alt+f1 ile uçbirime düşmen mümkün oluyor mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Assasinko35

Alıntı yapılan: heartsmagic - 23 Aralık 2012 - 14:15:03
Eğer mümkünse kablo ile bağlanmayı dene. Eğer internet erişimini elde edemezsek çözüm bizi zorlayabilir. Gerçi internet erişimi olsa da asıl sorun nedir onu bulmak gerekiyor.

Kurtarma kipi ile açmadan sistemi ilk iletideki hata görüldüğünde ctrl+alt+f1 ile uçbirime düşmen mümkün oluyor mu?

kabloyla bağladım sonra tekrardan kurtarma kipinde;
ping -c 10 google.com
ping: unknown host google.com

bu şekilde oldu. Daha sonra normal modda açıp hata mesajı aldığımda ctrl+alt+f1 yaptım ancak;
firat-AOA11 login:
karşıma geliyor buraya herhangi * bir şey yazınca
password:
soruyor, her zamanki şifremi girince ise yanlış şifre diyor.

if

@Assasinko35, kurtarma kipine girerek yeni şifre atayın kendinize. Forumda var anlatımı.

Assasinko35

Alıntı yapılan: if - 24 Aralık 2012 - 01:28:13
@Assasinko35, kurtarma kipine girerek yeni şifre atayın kendinize. Forumda var anlatımı.

Sorun şifreden değil kullanıcı ismini yazmamamdanmış, şunla;
ls -l /home

kullanıcı adımı öğrenip aynı şifremle giriş yapabildim bu sorun aşılmış oldu. Yani ctrl+alt+f1 ile tty1 ekranına düşebiliorum.
ping -c 10 google.com

çıktısına göre de kabloyla internet erişimi de var şuanda.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Aralık 2012 - 11:39:41

şunları tekrar denedim;

mount -o rw,remount /
mount: only root can do it

root@firat-AOA110:~# sudo mount -o rw,remount /

root@firat-AOA110:~# sudo rm -f  /var/lib/apt/lists/lock
root@firat-AOA110:~# sudo rm -f /var/lib/dpkg/lock
oldu ve ;

root@firat-AOA110:~# sudo apt-get install ubuntu-desktop
ubuntu-desktop is already newest version
0 upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 2 not upgrated
oldu.

if

@Assasinko35, son komut şu olmalıydı: sudo apt-get install --reinstall ubuntu-desktop

Assasinko35

Alıntı yapılan: if - 24 Aralık 2012 - 18:38:37
@Assasinko35, son komut şu olmalıydı: sudo apt-get install --reinstall ubuntu-desktop

Bu son kodu da denedim ve yeniden başlattım ancak değişen bişey olmadı. Neyse diskin içinden verileri almak sorun olmadığı için format yoluna gittim teşekkür ederim.

burk

Yeniden sistem kurulumu yapıldığı için konuyu kilitliyorum.