[Çözüldü] Pardus 2011.2 için Wine son sürümü

Başlatan bilgi-li, 28 Haziran 2012 - 09:33:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bilgi-li

Merhaba, arkadaşlar. Ben Pardusun son sürümünü kullanıyorum. Pardus "Pisi" depolarındaki wine eski sürümmüş. Yeni sürümünü sitesinden indirmeye çalıştım olmadı. Yardım ederseniz. Galiba iyi olacak.  ;)
En, iyisini edinebilmek için. En kötüsünü seçtim.

if

bilgi-li

Solarus, red hat, bir sürü, ana dağıtımın sürümü vardı. Hangisini seçeyim bilemedim.

heartsmagic

http://www.winehq.org/download/

En alta bakacaksın, kaynak dosyaların dağıtıldığı yere yani. Ancak şunu söyleyeyim, haliyle alayım kurayım gibi bir durum yok. Elle derlemek gerekiyor ki bu Wine için ne kadar kolay, ne kadar zor bir süreçtir bilmiyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

bilgi-li

Hâla bir çözüme ulaşamadım. Lütfen yardım edin çok acil. Tasarımcıyız. Program çalışmıyor.

if

@bilgi-li, @heartsmagic'in iletisinin nesini anlamadınız? Wine kaynak kodunu indirip derleme yapmanız gerek.

heartsmagic

Çok acil olan işlerde biraz daha oturaklaşmış sürümler kullanman senin yararına olur @bilgi-li. Hani hiçbir zaman Pardus'u kötülemedim ancak durumu ve paket güncellikleri ortada. İş görülen bir sistem olarak çok güncel paketlere ihtiyacın varsa Pardus kullanmak ne kadar makul? Gerçi Wine ayrı bir durum. Güncel olsa bile çalıştırmak istediğin uygulama ne kadar güzel çalışır bilinmez.

Yine de denemek istiyorsan:
http://www.winehq.org/docs/wineusr-guide/installing-wine-source

Yapacağın şey şu. İndireceksin Wine kaynak paketini açacaksın. Açtığın dizinde şunu yürüteceksin:
./configure
make depend
make
sudo make install

1. Sanırım Pardus'ta da sudo vardı, yoksa eğer son komutu root olarak vereceksin.
2. Derleme yapmak için geliştirici paketlerine ihtiyacın var. Pardus'ta eskiden bu system.devel paketi olarak dağıtılıyordu. Şimdi nasıldır bilmiyorum.
3. Geliştirici paketlerini kurmana rağmen derleme aşamasında bağımlılık sorunları yapabilir. Her uygulama derlenmek için başka kütüphanelere de ihtiyaç duyabilir.

Denersin, çıktıları geçersin. Ancak o durumda acilen yardım alma şansın olur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

bilgi-li

Teşekkürler, sorun çözüldü. Resmen hayatımı kurtardınız. Banner vs, şeyler yapıyoruz. Scribus, Adobe Photoshop derken sistem yavaşlıyor. Bizde Linux'a geçelim dedik. Çok teşekkürler.

umutubuntu

@bilgi-li Scribus Linux'ta da mevcut, Photoshop yerine Gimp kullanabilirsiniz. Aynı işleri ben de yapıyorum ve hiç bir zaman Wine aramadım. Zamanla Linux tarafında neyi nasıl yapacağını öğreniyor insan.