[Çözüldü] Oracle kurulum yardımı

Başlatan atilla.aliyev, 23 Haziran 2012 - 01:59:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

atilla.aliyev

Arkadaşlar Sakarya Üniversitesi 3.(Bu sene geçtik) sınıf öğrencisiyim ve ilerde Allah kısmet ederse DBA olmayı düşünüyorum...Ve acilen oracle kurulumuna ihtiyacım var...1 haftadan daha fazla Enterprise Linuxta kurmaya çalıştım ama olmadı ve baya vakit kaybettim ve şimdi Ubuntuya geçtim.2 temmuzdada stajım başlıyor..3-4 gündür İnternetten bulduğum oracle kurulumlarını denedim ama elbet hata verdi ve bu süre içinde ubuntuyu 4 kere tekrar kurmak zorunda kaldım..Bana kişisel olarak yardımcı olabilecek şu şu saatte facebook veya başka hızlı iletişim ortamında yardımcı olabilecek var mı?1 saatini almaz yardım edecek kişinin....Saygılar.

Not:Konunun yeri burası mı yada böyle bir başlık açmam forum kurallarını bozar mı bilmiyorum :(

sem

Merhabalar,

Zor bir meslek olduğuna inanıyorum VTY (DBA).

64 bit sisteme

http://edin.no-ip.com/comment/323

BAğlantısında anlatılanlar ile sorunsuz kurmuştum.. Alınacak muhtemel hatalar ve çözümleri de mevcut.

Bu bağlantıdan gidelim... Takıldığınız yerde hatayı buraya geçersiniz.

Kolay gelsin...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Haziran 2012 - 09:08:14

NOT: Sisteminizin profilinizde yazan ile paralel olduğunu düşünerek paylaştım bağlantıyı...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

atilla.aliyev

Teşekkür ederim fakat sürekli hatayı buraya yazmakla çok vakit kaybediyorum ve ayrıca verdiğiniz linki daha önce denedim ve maalesef 2 kere ubuntuyu baştan yüklemek zorunda kladım :(

Hatalarım şuydu:

/etc/hostname 'e aşağıdakileri yaz
localhost.localdomain

/etc/hosts 'a aşağıdakileri yaz
127.0.0.1       localhost.localdomain   localhost

Bunları yazdıktan  sonra tekrar başlattığımda şifrem doğru olmasına rağmen sisteme giremedim ve şifreyi doğru girdikçe tekrar şifre alanına gönderdi beni :(

heartsmagic

Hataları buraya geçerek vakit kaybedeceksen, sorununun nasıl çözülmesini bekliyorsun ki?

hostname dosyasının içeriği şu şekilde olsun:

Alıntı Yapmakine_ismi

hosts dosyasının içeriği de şöyle olsun:

Alıntı Yap127.0.0.1       localhost.localdomain   localhost makine_ismi

Sistemi yeniden başlatıp girmeyi denersin. Bu değişikliği yapmak içinse kurtarma kipini kullanabilirsin. ctrl+alt+f1 ile de girmeyi deneyebilirsin bundan önce.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

atilla.aliyev

Dediklerinizi deniyeceğim fakat dediğim gibi hata bir-değil 2 değil sürekli her hata için başlık açarsam baya kirletmiş olurum forumu...Birde yüklüyorum bir yere geliyor sonra hata...Mesela dün gayet iyi oldu derken yapılandırma ayarlamada hata verdi...Ve baktım ki bir kısmı yuklenmiş...Sildim tekrar yükleyeyim dedim "already configrtaion vs"... yazdı yani sürekli hata alıyorum ve bu yüzden ubuntuyu tekrar kurdum...Sistemimdede sıkıntı olabilir bilmiyorum..Şu yaptığınızı deneyeceğim ama inşallah tekrar açılmamazlık olmaz çünkü artık 5.defa tekrar yüklemeye sabrım kalmadı açıkçası :( Windowsta oracle yüklü ama açıkçası Microsoft ürünlerini kullanmak istemiyorum...İnşallah yükleyebilirim...

heartsmagic

Forum kirlenmez @atilla.aliyev, forumun amacı bu zaten. Ayrıca sen hataları geçmezsen sana yardımcı olabilecek insanlar nasıl yardım edecekler :) Oracle Debian türevlerinde biraz sıkıntılı. Kendileri daha çok RHEL ve Oracle Linux tarafına eğiliyorlar diye biliyorum. Fakat forumda gördüğün gibi @sem0900 kurmuş. Sen hataları geç ki, o vakti olduğunda gelip sana yardımcı olmaya çalışsın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

atilla.aliyev

@heartsmagic Oracle Linux ömrümü yedi :) Açıkçası 1 haftadan fazla uğraştırdı beni internet kartınımı okuyamamazlık sistem hatalarımı dersin....Keşke Redhat ile Ubuntu karışımı * bir şey çıkarsalar çok iyi olur...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Haziran 2012 - 21:17:45

/etc/hosts'un içeriği bu

127.0.0.1 localhost
127.0.1.1 atillaaliyev-EasyNote-LM98

# The following lines are desirable for IPv6 capable hosts
::1     ip6-localhost ip6-loopback
fe00::0 ip6-localnet
ff00::0 ip6-mcastprefix
ff02::1 ip6-allnodes
ff02::2 ip6-allrouters

nereleri değiştirmem lazım?
4.mesajı tam olarak anlamadım..Çünkü şu bağlantıda farklı diyor...http://edin.no-ip.com/comment/323

sem

@atilla.aliyev

Öncelikle önerim bir tane virtualbox kurun. Ve kurulumdan hemen sonra menülerden Export... olan menüden bir çıktı alın ve saklayın. Sisteminiz patlasa da çatlasa da sonuçta olan sanal sisteme olacak... Ve aynı menülerden Import diyerek kaldığınız yerden devam edebileceksiniz. =)

swap alanı ne kadar?  Bende 5 GB swap alanı var ve bağlantıda atladığım adımları aşağıda yazıyorum;

Aşağıdaki adımları atladım; bu paketlere ihtiyacım yok, olursa ileride kurarım =)

Alıntı Yapaptitude update && \
aptitude -y full-upgrade && \
tasksel install openssh-server && \
tasksel install server && \
tasksel install mail-server && \
tasksel install ubuntu-desktop && \
aptitude -y install colordiff mlocate ntp pwgen rsync vim

görsel arabirime (GUI) ulaşabiliyorum, hosts dosyamdan memnunum ve swap alanıma güveniyorum =)=)=)
Alıntı Yap
Once everything get ready you may start the GUI and test with:

startx
Check your /etc/hostname and update as below:

localhost.localdomain
Check your /etc/hosts and update as below:

127.0.0.1       localhost.localdomain   localhost
Running /etc/init.d/hostname.sh (or simply reboot your Ubuntu), then test the hostname of system with:

hostname
Ok up to this point your Ubuntu 12.04 should basically configure for installing Oracle 11gR2.

Check your hardware setup

First of all, you need to have AT LEAST 1GB of physical memory (I use 2GB here). Check it with:

grep MemTotal /proc/meminfo
On the other hand, it is suggest to have swap with 1.5 time of your physical memory, e.g. around 2GB. Check it with:

grep SwapTotal /proc/meminfo
In case I am using libvirt + KVM VM client, I don't hope to create swap partition by default or else if all VMs are running out of resourse they will all keep on swapping to harddisk and finally all gone...

Here I will create a temperate swap file and activate it during installation; once reboot it will gone automatically (or manually disable it with swapoff /tmp/swap):

dd if=/dev/zero of=/tmp/swap bs=1M count=4096
chmod 600 /tmp/swap
mkswap /tmp/swap
swapon /tmp/swap
grep SwapTotal /proc/meminfo
Shared memory is very important, too. Or else you may face the ORA-00845 error message. First check it with:

df -kh /dev/shm/
If you have less than 512MB (I will suggest for 1GB), edit your /etc/fstab and add/modify the following line:

tmpfs           /dev/shm        tmpfs   defaults,size=1024M    0       0
Then remount it and check the size once again:

mount -o remount /dev/shm
df -kh /dev/shm/

Bu adımlardan sonraki

Install dependence packages kısmında belirtilen paketleri mutlaka kurmalısınız

Kullanıcı ve grupların ayarlandığı

System groups and users

kısmını da doğrudan geçtim... Kullanıcı ve grup olarak sistemde hep giriş yaptığım kullanıcı ve grubu kullandım.

Create required directories burada kendi önerisini sunmuş...

Ben /opt/app

dizinini oluşturdum ve Oracle'ı buraya kurdum.

export ORACLE_BASE=/u01/app/oracle
export ORACLE_HOME=$ORACLE_BASE/product/11.2.0/dbhome_1
export ORACLE_SID=AL32UTF8
export NLS_LANG=.AL32UTF8

Bunları kurulumunuza göre .bashrc dosyasına ekleyiniz. Ben kendi kullanıcım ile kurulum yapığım için aşağıdaki şekilde düzenledim;

nano ~/.bashrc

komutu ile dosyayı açtıktan sonra

export ORACLE_BASE=/opt/app/semetey
export ORACLE_HOME=$ORACLE_BASE/product/11.2.0/dbhome_1
export ORACLE_SID=orcl  # Kurulum yapacağınız Service ID'sini yazın (ORACLE SID) -> Oracle Service ID
export NLS_LANG=.UTF8 # Yeterli; kurulum sırasında VTYS setini de UTF8 olarak seçerseniz Türkçe karakter sorunu yaşamazsınız.
export LD_LIBRARY_PATH=$ORACLE_HOME/lib:/lib:/usr/lib
export CLASSPATH=$ORACLE_HOME/jlib:$ORACLE_HOME/rdbms/jlib

Fake Oracle installer: Bu adımı atlayacak olursanız kurulumu yapmanıza hemen hemen imkan kalmaz diyebilirim.

/opt/app

Dizinine kurulum yapacağınız kullanıcı için izin vermeyi unutmayınız. Daha sonra tar dosyasından ya da zip dosyasından çıkarttığınız dosya database olsun diyelim;

Alıntı Yapchmod +x -R database/*.sh
komutunu veriniz.

dedikten sonra runInstaller'ı çalıştırınız.  Kurulum sırasında çıkacak bir hata olacak. Çözümü ise verdiğim bağlantıda mevcut;

export ORACLE_HOME=/u01/app/oracle/product/11.2.0/dbhome_1
sed -i 's/^\(\s*\$(MK_EMAGENT_NMECTL)\)\s*$/\1 -lnnz11/g' $ORACLE_HOME/sysman/lib/ins_emagent.mk
sed -i 's/^\(\$LD \$LD_RUNTIME\) \(\$LD_OPT\)/\1 -Wl,--no-as-needed \2/g' $ORACLE_HOME/bin/genorasdksh
sed -i 's/^\(\s*\)\(\$(OCRLIBS_DEFAULT)\)/\1 -Wl,--no-as-needed \2/g' $ORACLE_HOME/srvm/lib/ins_srvm.mk
sed -i 's/^\(TNSLSNR_LINKLINE.*\$(TNSLSNR_OFILES)\) \(\$(LINKTTLIBS)\)/\1 -Wl,--no-as-needed \2/g' $ORACLE_HOME/network/lib/env_network.mk
sed -i 's/^\(ORACLE_LINKLINE.*\$(ORACLE_LINKER)\) \(\$(PL_FLAGS)\)/\1 -Wl,--no-as-needed \2/g' $ORACLE_HOME/rdbms/lib/env_rdbms.mk
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

atilla.aliyev

Şu ana kadar dediğiniz gibi yapıyorum sıkıntı yok fakat şurda ne demek istediğini anlamadım...

Check (or add) if the following line exits within /etc/pam.d/login:

session required /lib/security/pam_limits.so

Check (or add) if the following line exits within /etc/pam.d/su:

session required pam_limits.so

if

@atilla.aliyev, gksu gedit /etc/pam.d/login ile dosyayı açacaksınız. İçerisinde session required /lib/security/pam_limits.so satırını arayacaksınız. Varsa ve önünde # karakteri yoksa bir sonraki adıma geçebilirsiniz. # karakteri varsa siliniz; öyle bir satır yoksa sizin eklemeniz gerek. İşlemlerden sonra belgeyi kaydedip kapatırsınız.

Aynı işlemleri /etc/pam.d/su için de yapmanız gerek.

atilla.aliyev

cp linux.x64_11gR2_database_1of2.zip /var/lib/oracle
cp linux.x64_11gR2_database_2of2.zip /var/lib/oracle

şu komutları yazdığımda /var/lib klasörü altında oracle.zip oluşuyor fakat sadece 2. dosya için oluşuyor neden acaba?

sem

ikinci klasörden çıkanları aynı birinci dizine kopyalayınız.

Yanılmıyorsam kopyalanacak dizin database/stage/components olmalı. Zaten çıkarttığnızdaki isminden anlarsınız. Aynı yol ile birinci dizine kopyalamanız gerekiyor.
Burası dünya?

atilla.aliyev

Hiçbir sorun çıkarmadı kurulumda ta ki girinceye kadar ve şu hatayı aldım....(Resim koymak uygun değil ama daha iyi anlaşılsın diye)...Acaba sistemin log dosyasınımı temizleyeceğim?Sizce silip tekrar mı yükleyeyim?

if

@atilla.aliyev, o dosyanın içeriğini buraya geçer misiniz?

atilla.aliyev

Dosyanın nerede olduğu hakkında hiçbir fikrim yok :( ve ayrıca şu bağlantıyı girdiğimde artık hiç grimiyor ve sayfa görüntülenemiyor diyor :(

https://atillaaliyev-easynote-lm98:1158/em/console/logon/logon

if

@atilla.aliyev, hangi adımda çıktı bu sorun? /var/log ya da /u01 altında olabilir o dosya.

atilla.aliyev

Resim ile gösterdiğim sorun şifrem ile giriş yaptıktan sonra çıktı...Daha sonra bu şifre ekranına bile giremez oldum..Log dosyaları acaba bunlardan biri olabilir mi?

if

@atilla.aliyev, kurulum sırasındaki kayıtlar gibi görünüyor ilk üçü. Diğeri hakkında bir fikrim yok. Birinin içeriğine bakalım. /var/log altında bir şey yok mu?

atilla.aliyev

@if var/log dosyası altında o kadar çok dosya var ki hangisi bilemiyorum :(

if

Orada yokmuş. Bilmiyorum başka nereye bakılacağını.

atilla.aliyev

En iyisi ubuntuyu tekrar yükleyip oracle'ı tekrar kurmak...

if

@atilla.aliyev, tekrar kurmak hiç bir şeyin çözümü değil. Bekleyin bilen biri cevap verecektir. @sem900'ün verdiği bağlantıdaki adımları uyguladınız değil mi? O zaman tam olarak o bağlantıda ki hangi adımda takıldınız?

atilla.aliyev

Harfiyen uyguladım ki kurulumda hata da vermedi...İlk resimdeki adımda takıldım.O adımı yaptığım zaman aşağıdaki hatayı veriyordu...Ama artık giriş ekranı bile gelmiyor...

if

@atilla.aliyev, https://localhost.localdomain:1158/em bağlantısına tıklayıp girebiliyor musunuz? cat /etc/hostname
echo $USER
ne döndürüyor?

atilla.aliyev

Hayır giremiyorum benim hostname'im farklı olduğu için...Dediğinizi yazdım çıktılar şu:

atillaaliyev@atillaaliyev-EasyNote-LM98:~$ cat /etc/hostname
atillaaliyev-EasyNote-LM98
atillaaliyev@atillaaliyev-EasyNote-LM98:~$ echo $USER
atillaaliyev