Windowsu kaldırıp ubuntu kurmak

Başlatan ByBaLY0Z, 11 Nisan 2012 - 17:55:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ByBaLY0Z

Selamun Aleyküm Arkadaşlar,

Ben ilk olarak windowsun yanına kurdum linuxu.Artık windowsu da kaldırıp sadece linux kurmak istiyorum.Ve sonra ubuntu iso. Dosyasını cd ye çektim.Pcyi resetleyip cd-romdan başlattığımda malesef hiç birşey olmuyor bunun nedeni nedir?
Hatam nerde .

graindor

İso dosyasını cd ye çektim derken?Kalıbı yazdırdın değil mi yoksa iso dosyasını kopyalar gibi mi yazdırdın?

ByBaLY0Z

Evet kalıbı yazdırdım manasında demek istedim :))

if

@ByBaLY0Z, kurulum cd'siyle başlatınca en sonra nereye kadar geliyor?

ByBaLY0Z

Yok dostum hiç gelmiyor sadece boot cd-dvd-rom tarzı bir yazı çıkıyor ve windows aynı şekilde başlıyor.Yani hiç bişe olmuyor.

if

@ByBaLYOZ, .iso kalıbını yazdırmadan önce md5 bütünlüğünü onayladınız mı? .iso kalıbını winrar ile açmaya çalışmadınız, değil mi? CD mi DVD mi kullandınız? CD-R mi CD+R mi? Önyükleme seçeneklerinden CD seçili değil mi?

ByBaLY0Z

CD kullandım , Evet iso kalıbını winrarla açmadan çektim , yalnız md5 bütünlüğü nedir tam anlamadım ?

ct

CD sürücünüz eskiyse kurulumda görmeyebilir sistem. Zaten çok çabuk bozuluyor meret. 4-5 yıl önce CD ile kurulum yapardım onda da orjinal değilse illa sorun çıkardı. En yavaş şekilde yakılması gerekiyor sanırım CD'nin. Önerim USB bellek ile kurmanız.

carisma

Yeniden indirip tekrar başka bir medyaya kalıp olarak yazdırmayı denermisiniz ?
Yazdırma için tavsiyem Windows üzerinde CDBurnerXP programıdır.
Ücretsizdir ve çok iyi kalıp yazdırıyor :)

ByBaLY0Z

Arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim öncelikle.

Şimdi flasha yazdırdım iso olarak.Ve pcyi açtığımda gözüküyor fakat.Pc yi biostan usb ile çalıştırdığımda neden yükleme işlemi olmuyor.

heartsmagic

Belleğe neyle, nasıl yazdın?
Yükleme işlemi olmuyor ama ne oluyor? En kötü Ubuntu açılış ekranını görmen ve hatta istersen masaüstüne kadar gelebilmen lazım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ByBaLY0Z

unebootin ile yazdırdım , yani pcyi resetleyip usb ile yüklemeye çalıştığımda hiç birşey olmuyor direk win başlıyor

heartsmagic

BIOS üzerinde açılacak ilk aygıtı USB bellek olarak ayarlıyor musun? Bunun öncesinde BIOS'un bu özelliği barındırıyor mu? Yenilerin hemen hepsinde var bu özellik.

ByBaLY0Z

Evet ayarlıyorum F12 ye basıyorum orada usb-cdrom , usb-hdd vs. tarzında var yani.Ama olmuyor.

heartsmagic

USB-hdd'den ziyade parmak belleğin görünmesi gerekiyor orada. En azından kendi kullandığım dizüstünde böyle. Eğer USB-HDD kapsıyorsa parmak bellekleri bilemiyorum. Normal şartlar altında doğru yazılmış bir ISO ile açılması lazım. Belleği fat32 olarak biçimlemiş miydin peki?

ByBaLY0Z

Ya açıkca söylemek gerekirse ben bir kaç arkadaşa sorduğumda iso olarak yazdır.Daha sonra pcyi biostan usb olarak çalıştır  dediler.Yani sizin dediklerinizden pek anlamadım açıkcası.fat32 olarak ta biçimlendirmedim.

if

@ByBaLYOZ, parmak belleği(usb) FAT32 ile biçimlendiriniz, "boot" ve "lba" bayraklarını da ekleyiniz. http://www.ubuntu.com/download/ubuntu/download bağlantısını açınız. 2 numaralı kısımdan "I would like to create a: USB stick" ; "To create it, I will be using:Windows" şıklarını seçiniz ve "Show me how"a basınız.

ByBaLY0Z

Yani verdiğiniz şekilde yazdırıcam usb ye anladığım kadarıyla.Ben açıkcası yeni olduğum için böyle şeylere acemiyim.Kusruma bakmayın.

if

@ByBaLYOZ, ne kusuru. Evet, orada resimlerde gösterildiği gibi yazdıracaksınız. Başlatıken de usb-hdd olanı seçiniz BIOS'dan.

altintasi

@ByBaLY0Z kurulumu gerçekleştirebildiniz mi?
Bilemiyorum Altan, bilemiyorum...

ByBaLY0Z

Malesef , yaptığım işlemleri söylemek istiyorum resimdeki gibi işlemlerimi yaptım yani usb ye yazdırdım ve şuanda takılı install ubuntu olarak gözüküyor.Fakat pcyi resetlediğimde dediğiniz gibi USB-HDD olarak başlatmama rağmen hiç bir yükleme yapmıyor ve winle başlıyorum .

if

@ByBaLYOZ, parmak belleği seçitiniz bilgisayar başlarken, sonra hangi ekran geldi? Direk windows'a mı geçti?

ByBaLY0Z

Normal olarak işlemleri sürdürdü evet direk wine geçti.Hiç farklı bir şey olmadı .

if

@ByBaLYOZ, acaba parmak bellek okuyamıyor mu sistem? Gerçi o zaman BIOS'ta seçenek olmazdı parmak bellek için. Hmm...