9600 GT Ekran gelmiyor.

Başlatan esmer, 15 Ekim 2011 - 20:58:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

esmer

1 aydır belki 50 defa kurdum hep aynı  :'(

11.04 sürümünde  kurdugumda ekran gelmiyordu 11.10 sürümünde de aynı sorun ile karşılaştım. Bugun 5inci yüklemem :(

Windows üstünden kurulum yapıyorum. Ek sürücülerden Nvidia current versiyon olanı sectim. Bilgisayar acıldı ama masaüstü ve taskbar yoktur. Sağ tuş çalışıyordu tıklayıp ayarlara girdim. EK sürücüleri bulup current versiyon güncellemesini de kurdum ama bu sefer hiç acılmadı. Revovery modda 1 saat bekledim. ilk 2 satırdan sonra o da öyle kaldı. Ne yapmam gerek :(

Edit: Şimdi yeniden kuruluma geciyorum. Yanımda yedek bilgisayar var. yardımcı olabilirseniz cok sevinirim. Msn verebilirim ya da f.book

bytan

Wubi olarak mı kurulum yapıyorsun?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

esmer

mutabık, ekran sorununu hallettim sonuda fakat Görsel efektleri çıkmıyor. :S

if

@esmer, nasıl hallettiniz? Küpü vs. çalıştırmaya mı çalışıyorsunuz yoksa Unity 3B çalışmıyor mu?

esmer

hocam compiz denedim. GNome klasik ile oturum acıp compiz calıştırabiliyorum. Unity ile bir türlü olmadı pencereler. Ekran kartının driverini kaldırıp yeniden kurucam ama eski sorunla karşılaşırım diye elleymiyorum. Şimdilik böyle idare edicem. Yalnız monitortu tanımıyor. Ekran çözünürlüğü 800x600 4:3  Birde açılışta compiz calışmıyor :S Yavas yavas öğrenicem herhalde :D

ek sürücülerden
nvidia_173
GPUs ranging from GeForce series 5 to GeForce series 9 are supported.

olanı yükledim. 
Compiz -replace
komutunu kullanınca Uç birim hatalarla dolu :D

compizde hala hata alıyorum

cuneyt@ubuntu:~$ compiz --replace
Checking if settings need to be migrated ...no
Checking if internal files need to be migrated ...no
Backend     : gconf
Integration : true
Profile     : default
Adding plugins
Skipping upgrade com.canonical.unity.unity.01.upgrade
Skipping upgrade com.canonical.unity.unity.02.upgrade
Initializing core options...done
Initializing bailer options...done
Initializing detection options...done
Initializing composite options...done
Initializing opengl options...done
Initializing imgjpeg options...done
Initializing decor options...done
Initializing move options...done
Initializing gnomecompat options...done
compiz (core) - Error: Plugin 'text' not loaded.

compiz (shift) - Warn: No compatible text plugin loaded
Initializing shift options...done
Initializing put options...done
Initializing place options...done
Initializing resize options...done
Initializing grid options...done
Initializing winrules options...done
Initializing animation options...done
Initializing wobbly options...done
Initializing kdecompat options...done
Initializing fade options...done
Initializing cube options...done
Initializing rotate options...done
Initializing scale options...done
Initializing switcher options...done
compiz (core) - Warn: unhandled ConfigureNotify on 0x4600096!
compiz (core) - Warn: this should never happen. you shouldprobably file a bug about this.
compiz (core) - Warn: unhandled ConfigureNotify on 0x4600096!
compiz (core) - Warn: this should never happen. you shouldprobably file a bug about this.
Starting unity-window-decorator
Setting Update "main_menu_key"
Setting Update "run_key"
Setting Update "open_effects"
Setting Update "open_durations"
Setting Update "open_random_effects"
Setting Update "close_effects"
Setting Update "close_durations"
Setting Update "close_random_effects"
Setting Update "minimize_effects"
Setting Update "minimize_durations"
Setting Update "minimize_random_effects"
Setting Update "shade_random_effects"
Setting Update "focus_effects"
Setting Update "skydome"
Setting Update "skydome_image"
Setting Update "skydome_animated"
Setting Update "active_opacity"
Setting Update "inactive_opacity"
Setting Update "zoom"
Setting Update "sensitivity"
Setting Update "timestep"

(unity-window-decorator:3228): GLib-GObject-WARNING **: invalid uninstantiatable type `(null)' in cast to `GObject'

(unity-window-decorator:3228): GLib-GObject-CRITICAL **: g_object_unref: assertion `G_IS_OBJECT (object)' failed

(unity-window-decorator:3228): GLib-GObject-WARNING **: invalid uninstantiatable type `sensitive' in cast to `GObject'

(unity-window-decorator:3228): GLib-GObject-CRITICAL **: g_object_unref: assertion `G_IS_OBJECT (object)' failed

(unity-window-decorator:3228): GLib-GObject-WARNING **: invalid unclassed pointer in cast to `GObject'

(unity-window-decorator:3228): GLib-GObject-WARNING **: invalid uninstantiatable type `<invalid>' in cast to `GObject'

(unity-window-decorator:3228): GLib-GObject-WARNING **: invalid uninstantiatable type `(null)' in cast to `GObject'

(unity-window-decorator:3228): GLib-GObject-WARNING **: invalid uninstantiatable type `sensitive' in cast to `GObject'

if

@esmer, compiz ile unity geçinemiyorlar. Bence çok zorlamayın:) Compizde ek bir özellik açmadan Unity 3D kullanabiliyorsanız, öyle kullanmaya devam edin.,

hatalara değinirsem: compiz (core) - Error: Plugin 'text' not loaded.
'text' eklentisinin etkin olmadığını söylüyor.

(unity-window-decorator:3228): GLib-GObject-CRITICAL **: g_object_unref: assertion `G_IS_OBJECT (object)' failed araştırınca tek bir konu çıkıyor karşıma: http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=10631912

Sizin soruna benzer ama bize çözüm sunmuyor.

esmer

hocam uç birimi kapatınca compiz çalışmaya devam ediyor. Dün gece unity ile baya güzel çalıştılar ama Açıkcası  orası burası dur şurasını da okuyayım derken saat 1'i yapıyorum. ilk defa akşam 25 dakika kendi zevkime göre takıldım. Ama yine de değer :)

if

Şu an ne durumda? 'text' ve Unity eklentileri açık mı?

esmer

hocam unity ile çalışıyor ama acılırta aktif değil. Uç birime compiz --replace aynen yukardeki gibi kalıyor. Fakat compiz çalışıyor. Uç birimi kapadığım zaman ekran yenileniyor ve compiz çalışmaya devam ediyor.

EnziM

Aynı ekran kartından bendede var. Açılmama donma gibi sorunlar yaşıyordum.

Ek sürücülerdeki nvidiaların hepsini denedim 173 sürümü gözüküyor. Nvidia sitesinde 256 sürümde driver.
Nouveau açık kaynaklı sürücü daha performanslı Nvidianın deposundakine göre ama oda yetersiz geliyordu.

Bende elle kurulum yaptım.

Sistemdeki tüm Nvidia ve Nouveau sürücülerini kaldırmak lazım.

Nvidia sürücüsünü kaldırma. Komutu girdikten sonra evet (e) diyin.
sudo apt-get --purge remove nvidia-*

Nouveau sürücüsünü kaldırma. Komutu girdikten sonra evet (e) diyin
sudo apt-get remove nouveau*

Nvidia sitesinden ekran kartının driverını indirdim. (Ev dizininde olması lazım)
www.nvidia.com adresine bakın

Nvidia kurulumunun olması için lightdm servisini durdurmanız lazım.
sudo service lightdm stop

İndirdiğiniz nvidia driverının adını nvidia yapın yada nv yazdıktan sonra tab yapın aşağıdaki kodu uygulayın
sudo sh nvidia.run

Kurulum yaparken çıkan uyarılara accep (evet) diyin. Otomatik ayarlamalar yapıyor.

Kurulum bittikten sonra
sudo service lightdm start

Bu şekilde sorunsuz çalışıyor benim sistemimde. Ama dikkat edilmesi gereken birşey var kernel güncellemelerinden sonra bunları tekrar uygulamak lazım.

if

@EnziM, teşekkür ederim geri bildirim için.

esmer

hocam kusura bakma anca bakabildim hemen senin dediğin gibi yapıcam şimdi sonucu yazarım 5 dakikaya :D

EDİT:
Böyle birşey oldu yanlıs bir driver mi indirdim acaba

ERROR: this run file is intended for the
Linux-86 platform,but you appear to be
running on linux-86_64. Aborting istallation

EnziM

Sistemin kullandığı modülleri kara listeye ekliyorsun.

sudo gedit /etc/modprobe.d/blacklist.conf

Açılan dosyanın en altına şu satırları ekleyerek kaydediyorsun

blacklist vga16fb
blacklist nouveau
blacklist rivafb
blacklist nvidiafb
blacklist rivatv

Daha sonra initrams yapılandırmasını işliyorsun.

sudo update-initramfs -u

Eğer Nvidia driverını kurarken yine bu hatayı alırsan yeniden başlat ondan sonra nvidia sürücüsünü kur.

if

Alıntı yapılan: esmer - 23 Ekim 2011 - 00:32:39
hocam kusura bakma anca bakabildim hemen senin dediğin gibi yapıcam şimdi sonucu yazarım 5 dakikaya :D

EDİT:
Böyle * bir şey oldu yanlıs bir driver mi indirdim acaba

ERROR: this run file is intended for the
Linux-86 platform,but you appear to be
running on linux-86_64. Aborting istallation

@esmer, 64 bit sürücü indirmelisin.