Windows'tan Linux'a geçiş sebebiniz nedir?

Başlatan heartsmagic, 14 Ağustos 2008 - 00:57:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Linux'a geçiş sebebiniz nedir?

Açık kaynaklı ve özgür olduğu için
Windows'un sorunlarından ötürü
Ücretsiz olduğu için
Hızlı ve kararlı olduğu için
Deneme amaçlı/meraktan ötürü
Politik nedenlerle
Janjanlı olduğu için
Windows'tan bıktığım için
MS/Windows'u sevmediğim için
Kişiselleştirilebildiği/özelleştirilebildiği için
Diğer
Korsan yazılım kullanmaya zorlamadığı için
Sağladığı geniş yazılım alternatiflerinden ötürü
Güvenlik

confickerbelasi

winamp wine ile çalışıyor radyo bile çalıyor bunu adsl ile ve sgh-e250 ile yapabiliyor.

bunu ubuntu ve pardus ile kullanıyorum.

grayloop

Alıntı yapılan: XRumer - 27 Şubat 2011 - 19:39:05
@gridongu. Winamp ve Gomplayer'ın GNU/Linux sürümleri yok ama muadilleri var. Winamp'ın muadili Audacious, Gomplayer'ın muadili ise Smplayer'dır.

Evet onları biliyorum, Audacious'u winamp arayüzüyle kullanıyorum zaten. Ancak winamp kadar kullanışlı değil. Playlist editor üste yapışmıyor mesela, bir şarkıyı fareyle sürükleyip playlist e de gönderemedim. Smplayer yerine de VLC kullanıyorum ama Gom Player hepsinden kullanışlı, altyazıyı sürükleyip bırak yetiyor mesela. Linux sürümleri yapsalar hiç fena olmaz.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Şubat 2011 - 19:48:58

Alıntı yapılan: confickerbelasi - 27 Şubat 2011 - 19:46:33
winamp wine ile çalışıyor radyo bile çalıyor bunu adsl ile ve sgh-e250 ile yapabiliyor.

bunu ubuntu ve pardus ile kullanıyorum.

Ben wine la açtım ama çalıştıramadım. Kuruldu ama kilitlendi.

Not: bunula ilgili bir öneriniz olursa kişisel mesaj gönderinlütfen, forumun bu kısmını bunun için kullanmayalım.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

confickerbelasi

işlerine gelmez yada linux'un l'sini bilmediklerinden yapmazlar veya ticari kaygılarıda yapmazlar.

XRumer

GNU/Linux her geçen gün daha da kolaylaşıyor ve daha da gelişiyor. Ve her geçen gün daha da yaygınlaşıyor. Özellikle de Ubuntu, GNU/Linux'u çok ileriye taşıyor. Ticari yazılım üretenler de eninde sonunda bu gelişmeye kayıtsız kalmaktan vazgeçecekler. Belki yarın belki bir kaç yıl sonra.

Bizim yapmamız gereken şey GNU/Linux'un yaygınlaşması için elimizden gelen her şeyi yapmaya devam etmek. GNU/Linux yaygınlaştıkça kayıtsız kalamayacaklar.

grayloop

Alıntı yapılan: XRumer - 27 Şubat 2011 - 19:55:40
GNU/Linux her geçen gün daha da kolaylaşıyor ve daha da gelişiyor. Ve her geçen gün daha da yaygınlaşıyor. Özellikle de Ubuntu, GNU/Linux'u çok ileriye taşıyor. Ticari yazılım üretenler de eninde sonunda bu gelişmeye kayıtsız kalmaktan vazgeçecekler. Belki yarın belki bir kaç yıl sonra.

Bizim yapmamız gereken şey GNU/Linux'un yaygınlaşması için elimizden gelen her şeyi yapmaya devam etmek. GNU/Linux yaygınlaştıkça kayıtsız kalamayacaklar.

Haklısınız, yaygınlaşmadan pek sonuç beklememek lazım. Şu anda donanımların bile MS veya MAC onaylı olma ihtiyacı kullanıcı sayısıyla ilgili. Ben öğrencilerime tavsiye ediyorum öncelikle, çünkü gelecek onların.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: gridongu - 27 Şubat 2011 - 19:24:08
Güvenlik konusu bana çok açık görünmüyor, sonuçta MS bizim bilgilerimizi güvenlik kuruluşlarına vs. gönderiyor olabilir ama buradaki yazılımların da ne alıp verdiğini -ki kötü niyetli birinin yazdığı programı ayırt edebilecek bir durumda değilim- bilmiyoruz.

Linux'ta yazılımlar genelde açık kaynak olduğu için, böyle bir ihtimal çok çok zayıf.

microanaliz

Windowsun yazılım sorunları mantığı beni pekde etkilemedi ve hiç bir şey öğrenemiyordum kısaca kendimi farklı hissetmiyordum .Ama merakımdan tam indirde yazısını gördüm kurdum ve şimdi kademe kademe windows terk ettim tabiki 12 yıl windows kullandıkdan sonra bu kolay olmadı.Şimdilik ubuntu iyi ama gelecek beni hangi mecaralara sürükler bilinmez şimdilik manita ubuntu(acaba biraz çapkınmı olsam )
MicroAnaliz

OtakuMan

Arch Linux kullanan bir "köfte"yi kıskandım...
"Abi ben de Linux kullanmak istiyorum" dedim o da bana Ubuntu'yu önerdi ama bir sorun vardı. Annem ve kardeşim'de bilgisayar kullandığı (ve genellikle oyun oynadıkları için) Windows'u silip yerine Ubuntu'yu kuramazdım ama tam o anda Wubi güneş gibi doğdu...

Eğer kendime özel bir bilgisayarım olursa kesinlikle Windows'a yer olmayacak bilgisayarımda... :)
Official Blog
This is my planet

ÇÜNKÜ KAMBAK OLMAK BUNU GEREKTİRİR

biodiscover

Bilmem kaç yüzüncü kurulumuma daha fazla dayanamayan orijinal Windows XP'nin yediği çiziklerle pes etmesi nedeniyle Linux'e yatay geçiş yaptım. İyi ki CD çizik yemiş!

Kaan Y.

microanaliz

Nedenmi ücretsiz ,kendimi geliştiriyorum,istediğin programı bulabiliyorum, sanki büyüyen çocuğum gibi,istemediğimde başka sürüme geçiyorum kimse lisans aramıyor,kendini yeniliyor her zaman kendi geliştiriyor ,bir topluluğumuz var ,sorular sorabiliyorum,tembellerden değil aktif kullanıcılarla muhatap oluyorum ve benzeri bir çok neden var hangi birini sayayım ama insanlar kokularını yenerlerse iş bitmiştir gerisi özgür yazılım...
MicroAnaliz

experotux

Sadece virüs
Başka sebebi yok-tu önceden
Ama şimdi çok sebebi var ;D
İnsanlar ikiye ayrılır
Özgür olanlar ve özgür olmayanlar
Çok şükür Özgür olanlardanım :)

noktakom

confickerbelasi

winanp'ı kaldır tekrar kur ama çok bulaşık oluyor wine ı tekrar kur belki düzelir benimkinde çalışıp çalışmadığına bakmadı bakacam.

hesin

sayısız neden sayabiliriz ama benim için en önemli olanı özgür yazılım olmasıdır...evet açık kodlu özgür yazılım, insanı özgür hissettirir.

supernova

Hem virüs hem korsan. Zaten makineler can cekisiyor birde anti virüs kuruyoruz iyicene ölüyor . Programlar desen onlarda korsan hatta windowsun kendisi bile ilacli calisiyor. 

muradisdan

İlk linux kullandığım zaman çok beğenmişdim ancak öğrenmesi alışması zor gelmişdi bende silmişdim. 1-2  yıl sonra windowsun yanına linuxda kurdum... Ara sıra yeni çıkan oyunları denemek ve idm kullanmak için windowsa giriyordum onun dışında sadece linux kullanıyordum.. Şuan sadece Linux kullanıyorum windows artık canımı sıkıyor. Windowsta kullandığım herşey ve daha fazlası Linuxda var ve kullanırken keyif alıyorum. Linuxa alıştıkdan sonra windows çok basit gelmeye başladı.. Çoğu kişi linuxda sorun yaşar ama bende tam tersi oldu windowsta sorun yaşıyorum internetim kopar virüs girer lisanslı yazılım olmaz korsanlısıda virüslüdür... Linuxda hiç bi sorun yaşamıyorum işde benim sebebim bu :)

mahira

Alıntı yapılan: hesin - 29 Ekim 2011 - 23:34:12
sayısız neden sayabiliriz ama benim için en önemli olanı özgür yazılım olmasıdır...evet açık kodlu özgür yazılım, insanı özgür hissettirir.

+++++++++++++++1

bera

Windows'a format atayım derken bişeyler oldu. Kurulamaz hale geldi. Sırf denemek için Ubuntu kurdum. Kurduğum gibide aşık oldum

bilgisever

Efektleri çok hoşuma gitti sonra araştırdım biraz ve felsefesi çok hoşuma gitti.
Yönetim notu: İmzalarda da hakaret içerikli ifadeler kullanmak yasaktır.

ibrahimcelik

Aslında çok olmadı  geçeli ama merakla başlayan yolculuk ardındaki felsefesi ve güvenlik gibi sebeplerle birleşince ellere inat linux der oldum  ;D

İsmail Caner NAZ

MacOS' a çok benzediği ve pencere kenar ikonları MacOS gibi solda olduğu için. İnanın Windows' u bırakıp da ubuntu başka bir sebebi yok (diğer Linux sürümleri hiç ilgimi çekmez Debian hariç).

bilgisever

Alıntı yapılan: İsmail Caner NAZ - 13 Mart 2012 - 22:57:12
MacOS' a çok benzediği ve pencere kenar ikonları MacOS gibi solda olduğu için. İnanın Windows' u bırakıp da ubuntu başka bir sebebi yok (diğer Linux sürümleri hiç ilgimi çekmez Debian hariç).
Hepsinde görsel olarak aynı görünümü elde edebiliyorsunuz halbuki neden ki ilginizi çekmiyor?
Yönetim notu: İmzalarda da hakaret içerikli ifadeler kullanmak yasaktır.

İsmail Caner NAZ

Alıntı yapılan: bilgisever - 13 Mart 2012 - 23:11:23
Hepsinde görsel olarak aynı görünümü elde edebiliyorsunuz halbuki neden ki ilginizi çekmiyor?

Bu daha kolay dönüşüyor. Cairo-dock kurdum, Radiance' yi seçtim, Bir de Galaxy Desktop olay bitmiştir...

ekinox2