Windows'tan Linux'a geçiş sebebiniz nedir?

Başlatan heartsmagic, 14 Ağustos 2008 - 00:57:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Linux'a geçiş sebebiniz nedir?

Açık kaynaklı ve özgür olduğu için
Windows'un sorunlarından ötürü
Ücretsiz olduğu için
Hızlı ve kararlı olduğu için
Deneme amaçlı/meraktan ötürü
Politik nedenlerle
Janjanlı olduğu için
Windows'tan bıktığım için
MS/Windows'u sevmediğim için
Kişiselleştirilebildiği/özelleştirilebildiği için
Diğer
Korsan yazılım kullanmaya zorlamadığı için
Sağladığı geniş yazılım alternatiflerinden ötürü
Güvenlik

enginbahadir

Penguenler. Evet onları çok seviyorum, mümkün olsa evimi paylaşırdım o derece. Ama özgür bir hayvanı eve kapattığım için üzülürdüm bir yandan, işte böyle bir durum :)

1ST4NBLu3

İnsanlara bilgisayar deyince "Windows kaç yüklü?" diye sorduklarında, bilgisayar denen aleti Microsoft icat etmiş zannettiklerini düşünüyorum.
Herşey değişebilir, her rakipsiz firma yenilebilir. Bilgisayarı Counter-Strike, MSN ve Winamp üçlüsü olarak görmediğimden "Deneme amaçlı / meraktan ötürü" işaretledim.

solomx

Sadece meraktan geçtim. İki ay kadar windows (vista) ile birlikte kullandıktan sonra windowstan tamamen kurtuldum. Merak nedeniyle başladım ama felsefesi, güvenliği ve en önemlisi de benim gibi bilgisayar cahiline kattıkları nedeniyle hala kullanıyorum. Sisteminde (özellikle de güvenlik) devrim nitelğinde bir değişiklik yapmadığı sürece de windows kullanmam.   

confickerbelasi

güvenli,özgür ve daha kararlı olmasından pardus ve ubuntu kurdum xp'nin yanına ayrıca winamp wine ile ubuntu ve pardus2009.2 ile çalışıyor sadece pardus2011'in wine olmadığı için bunda yok.

neneki

hiç unutmuyorumda benim xp home versiyondu. bir takım özelliklerini kullanamıyordum professionel yükleme gerekiyordu. düşündüm taşındım crack ini bulmama rağmen bıkmıştım artık. program indirip cracklerini aramaktan. bir baktım pardus var. biraz daha araştırma ubuntu çıktı karşıma. tipi hoşuma gitti güncelleştirme sorunu olmadığını gördüm bir de bedava olduğunu duyunca atladım. ama öğrendim ki bilgisayar benim ise içinde niye paralı bir işletim sistemi kullanim ki bu beni sanalda olsa özgürlüğümü kısıtlardı. ubuntu da takılı kaldım . sempatizanı oldum .. YAŞASIN LİNUX DEVRİMİ diye bağırdığımı hatırlıyorum. :D

mutlucan96

muzir

Tekelciliğe son verdiği için olabilir mesela ya da kendini Dünya'nın en akıllı insanları olduklarını düşünen bir gruba "aklını alırım" mesajı da vermisi diğer bir tercih nedenidir. Yani manası çok derin...
Bir Tellioğlu asla geç kalmaz...

sem

Alıntı yapılan: muzir - 10 Ocak 2011 - 22:01:54
Tekelciliğe son verdiği için olabilir mesela ya da kendini Dünya'nın en akıllı insanları olduklarını düşünen bir gruba "aklını alırım" mesajı da vermisi diğer bir tercih nedenidir. Yani manası çok derin...

Çok manidar olmuş sebepler =)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

kalkan1973

2008 den beri linux 2009 dan beri UBUNTU kullanıyorum. Tek problemim microsoft media server uygulamasının düzgün çalışmaması ve bu nedenle NASA ve DOST TV gibi kanalları izleyememek. Bunun dışında zaten full ubuntu kullanıyorum. Bilgisayarımda yüklü başka sistem yok. Tüm windows lisanslarımı da elden çıkardım. Oğlumun dersleri için de gayet yeterli. Çok çeşitli özelleikleri takılmaması stabil çalışması ve kolay kolay çökmemesi ile güvenlik nedeniyle tercih edilmesi gereken bir işletim sistemi UBUNTU...
Evde İşte her yerde Linux

asukaki

Neden bilmiyorum ama geçenlerde bir tanış çağırdı beni bilgisayarına bir şey olmuş daha 1.5 ay önce formatlamıştım bilgisayarını gittim. Bilgisayarı açma tuşuna bastım bekle ki açılacak nerde. :) Niye böyle oluyorda öyledirde böyledirde dedim merak etme daha olmayacak attım formatı yükledim ubuntuyu kullan dedim biraz zorlanıyor ama alışmaya başladı. :) Linuxla olan birisinin kafası her zaman rahattır ama windowstaysanız kafanızda herbir türlü bela vardır ve yardım bulmakta çok zorlanırsınız ama linux öyle değil açık kaynak kodu sayesinde başkası aynı hatayla karşılaştığında düzeltiyor yani linux "Geleceğin İşletim Sistemi" :)
Linux'la Her Şey Mümkün!

Zorba58

Daha önce kullandığım windows xp ve 7 sürümlerinin ikisinde de batarya sorunu yaşadım.Şöyle ki pilin yaklaşık 45 dakika kaldığı zamanlarda makinem hiçbir uyarı vermeden kapanıyordu.Ne yaptuysa önüne geçemedim.Servisler sürekli hatanın donanımsal olmadığını söylüyordu.Ben de ubuntu kurdum.İyi ki kurmuşum  :D Çünkü bir daha pil ile ilgili katiyen böyle bir sorun yaşamadım ubuntuda.Pilimden sonuna kadar performans alıyorum artık.
Dünya' nın asıl problemi. ahmaklar ve fanatikler her zaman için kendilerinden çok eminken; buna karşılık daha aklıbaşında insanların hep şüphelerle dolu olmaları.
                                                            Bertrand Russell

kalkan1973

confickerbelasi

pardus ile çalışmıyor ama ubuntu ile çalışıyor biraz yavaş olabilir .

kalkan1973

Nasa DA DEĞİL DE dost tv DE WİNDOWS da bile takılma yaptı.

Ubuntgy

Özgürlük felsefedir. Hayatımı, düşüncelerimi, özgürlüğü hayatımın her alanında yaşamak istiyorum.

O yüzden, Linux, Özgür YazılıM!

rasputin

2-3 hafta oldu ubuntu ya geçeli..aslında düşünce bağlamında 2 senedi ubuntuluyum..fakat yaklaşık 3 hafta önce geçtim..

ubuntu ya geçme sebebim bir kere windows ta kafese kitlenmiş bir deney faresi gibi hissediyordum kendimi..ubuntuyu kurunca ohh bee! dedim..

windows a geçmeye niyetim yok!

saygılar..:)

confickerbelasi

http://www.canlitv.com/?id=151&ara=nasa&tur=&kat=&kdil=&ulke=
bunu normal çalışıyorda hızlı adsl istiyor 2Mbps istiyor olabilir iki player açıkken sorun yoktu.

Zorba58

Alıntı yapılan: Mustafa Kalkan - 11 Ocak 2011 - 10:01:01
2008 den beri linux 2009 dan beri UBUNTU kullanıyorum. Tek problemim microsoft media server uygulamasının düzgün çalışmaması ve bu nedenle NASA ve DOST TV gibi kanalları izleyememek. Bunun dışında zaten full ubuntu kullanıyorum. Bilgisayarımda yüklü başka sistem yok. Tüm windows lisanslarımı da elden çıkardım. Oğlumun dersleri için de gayet yeterli. Çok çeşitli özelleikleri takılmaması stabil çalışması ve kolay kolay çökmemesi ile güvenlik nedeniyle tercih edilmesi gereken bir işletim sistemi UBUNTU...
mustafa ben livestation programı ile nasa tv izleyebiliyorum.internet sitesinde .deb paketi mevcut.türk kanalları izlemek biraz sıkıntılı ama
Dünya' nın asıl problemi. ahmaklar ve fanatikler her zaman için kendilerinden çok eminken; buna karşılık daha aklıbaşında insanların hep şüphelerle dolu olmaları.
                                                            Bertrand Russell

free_agency

Windowsun mavi ekranlarından bıkıp usandığım için. Internet  forever.

frtxyz

Aldığım uzay mekiği gibi son teknoloji bilgisayarların açılması 3 ay sürdüğü için. Bir diğer sebebide programı kurduktan sonra internetten cayır cayır crack bilmemne aramaktan bıkıp usandığım için. Son olarak bunların hepsi biryana "Herkez farkedilmek ister." :)) UBUNTU..!
Samsung R530 Dizüstü Bilgisayar
Nvidia Geforce 310M
Intel i3 2.1 GHZ

Windowsta neymiş :D hayata pencerelerden bakma; dışarı çık. Hayat sokaklarda. UBUNTU...

XRumer

Windows'un uzun süre sağlıklı çalışmasını istiyorsanız düzenli aralıklarla disk denetleme, disk birleştirme, virüs taraması yapmalısınız. Yani Windows'ta işinizi görmekten çok Windows'un doğru düzgün çalışması için zaman harcıyorsunuz. Pek çoğumuzun Windows'u bırakma nedenlerinden birisi de budur.

Atamertes

Can sıkıntısı (:
Oyun bölümünde windows tabanlı oyun haberi paylaştığım için ceza almışım.
Ya cezayı verenlerin wine diye bir uygulamadan haberi yok ya da oyun bölümündeki diğer konulara hiç bakmıyorlar.
Saygısızlık yapmayı da yapılmasını da sevmem, yakıştıramadım.

grayloop

Red Hot ve Pardus'ların ardından Ubuntu'ya geçtim. Neden geçtim? En önemlisi merak. Bir de zoru başarma mutluluğu vardır ya, o da önemli. Dos 4.0 daki gibi komutlarla uğraşmak da bir tür nostalji. :) -Komutlar zamanla öğreniliyor (istersen öğrenme)-

Yaklaşık 3 haftadır kullanıyoruz. XP de kullandığımız birtakım programların muadillerine alışana kadar da zaman geçecek. Ubuntu'yu yüklediğimden beri XP'yi çok az kullandım (sorunlarla uğraşma mecburiyetinin de bu durumda etkisi olmadı değil). Bilgisayarımdan XP yi kaldırmayı düşünmüyorum ama gerekmediği sürece de kullanmıyorum. (Ne zaman gerekiyor? Winamp'i ve Gom Player'ı özlediğimde -linux sürümlerini çıkarsalar çok sevineceğim-, sevilen oyunları oynamak gerektiğinde, XP de yapageldiğimiz işleri -şimdilk- Ubuntu'yla yapamadığımızda.) 13 yaşındaki oğlum bile Netbook'una Ubuntu istiyor, bir hızını bir de oyunlarını çok sevdi :) Ubuntu'yu iyice öğrenip ona da kuracağız.

Dahası buradaki yardımlaşma ve bilgi alışverişi de oldukça fazla. Ancak online bir destek hattı olsa çok güzel olurdu.

Donanım sorunları ise daha önce yazıldığı gibi şirketlerin inisiyatifinde. Ben Webcam'ımı üreten firmaya eposta göndererek uygun sürücüyü yayınlamalarını istedim. Aslında bu konuda problemi olan her kullanıcı üretici firmaya birşeyler yazsa işe daha çok önem vermeye başlarlar.

Güvenlik konusu bana çok açık görünmüyor, sonuçta MS bizim bilgilerimizi güvenlik kuruluşlarına vs. gönderiyor olabilir ama buradaki yazılımların da ne alıp verdiğini -ki kötü niyetli birinin yazdığı programı ayırt edebilecek bir durumda değilim- bilmiyoruz.

Son olarak, şu ana kadar kullanıp benimsediğim tek Linux Ubuntu oldu. Kaldırmayı düşünmüyorum ve 11.04 ün çıkmasını bekliyorum.

NOT: Son bir haftadır, bilgisayarı çöken arkadaşlarıma USB de taşıdığım iso kalıplarını veriyorum.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

XRumer

@gridongu. Winamp ve Gomplayer'ın GNU/Linux sürümleri yok ama muadilleri var. Winamp'ın muadili Audacious, Gomplayer'ın muadili ise Smplayer'dır.