Anket

Hangi Arama Motorunu Tercih Ediyorsunuz?

Google
221 (82.2%)
Bing
4 (1.5%)
Yahoo
7 (2.6%)
Ask.com
1 (0.4%)
Cuil
1 (0.4%)
ixquick
3 (1.1%)
Diğer
12 (4.5%)
Yandex
20 (7.4%)

Toplam Oy Verenler: 241

Gönderen Konu: Hangi Arama Motorunu Tercih Ediyorsunuz?  (Okunma sayısı 13862 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

« Yanıtla #1 : »
Artık Bing kullanıyorum.
Çünkü Google ne kadar fazla sonuç getirse de gün geçtikçe fazla sonuç adına çöplük göstermeye başladı. Bir şeyi araştırdığımızda doğrusuyla yanlışıyla her şeyi getiriyor ce samanlıkta iğne aratıyor. Bing ise sonuçları her geçen gün daha da kaliteli getiriyor ve bilgi getireyim derken bilgi çöplüğü getirmemeye özen gösteriyor.

« Yanıtla #2 : »
Google tabii ki. Olaya sadece arama motoru olarak da bakmamak lazım, diğer servisleri ile de müthiş entegre ve hayatı çok kolaylaştırıyor gerçekten. Bing'e ise Microsoft yüzünden soğuk bakıyorum, fazla incelemedim.

« Yanıtla #3 : »
Google

« Yanıtla #4 : »
her ne kadar bazen aradığım dışında saçma şeyler bulsada Google ilk sırada yer alıyor sonra Yahoo arada bir de Bing
What happens when I become main source of a pain!!!

« Yanıtla #5 : »
Gelişmiş özellikleri nedeniyle Google kullanıyorum.

Örneğin: "Bunu mu demek istediniz?" ve arama önerileri, en önemlisi bu özelliklerin Türkçe ile tam anlamıyla uyumlu olması. Diğer arama motorları Türkçe aramalarda Google kadar uygun önerilerde bulunamıyor.

« Yanıtla #6 : »
Bing sonuç mu veriyormuş? İlk beş sıradan sonra aradığımı bulmak imkansıza yakın oluyor(du). Şimdi de google aramalarının yakınından geçmiyor. Ayrıca google aramalarını çöplüğe döndüğünü hiç görmedim. Bulunabilecek en mantıklı sonuçları görürüm hep.

« Yanıtla #7 : »
Herkesin aradığı şey farklı ve aldığı sonuç da tabii ki farklı olacaktır. Ben Google'dan ne aratsam saçma sapan bir sürü forum sitesine düşüyorum. Hepsi de ya sahte ya korsan ya da kalitesiz içerik koyuyor ve bir de linkleri görmek için üyelik istiyor. Çöplük derken şunu demek istedim, Google her ne kadar doğru bilgi getirse de doğru bilginin yanı sıra gereksiz bilgi ve hatta yanlış adresler de getirebiliyor.

Bing ise bence gelişmeye devam ediyor ve gün geçtikçe daha doğru sonuçlar alıyorum. Bing geliştiricileri de haklı olarak Google'ın bilgi çöplüğü getirdiğini söylüyorlar ve doğru bilgiye özen gösteriyorlar. Zaman geçtikçe Bing bence harika olacak ve doğru sonuçları karşımıza koyup bilgi çöplüğü de getirmeyecek. Ben şimdiden Google kullanmayı bıraktım.

« Yanıtla #8 : »
Bilgi çöplüğü dediğimiz şey zaten azami indekslemeyle paralel giden bir şeydir. Senin aradığın şeyler o çöp olarak belirtilen forumlarda bulunuyorsa zaten yüksek ihtimalle kendisi de çöp nazarındadır. Ben hiçbir uygulamanın mesela ilk elden anlatımının, indirme bağlantısının çöp forumlarda olduğunu görmedim. İlk sıralamada muhakkak ilgili ana site, güncel belgelendirmeyi barındıran makale, forum gibi kaynakları bulabiliyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

« Yanıtla #9 : »
Tarayacıdaki adres çubuğu yerine google kullanılıyorsa bu kadar favori olması kaçınılmazdır.
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

« Yanıtla #10 : »
Google favorim benim, her platformda mutlaka ayarlarını ilk kurcaladığım şey tarayıcıyı gooale'a ayarlamaktır. Nedeni aslında basit,
1- Açık kaynağa verdiği destek
2- Aramalarda benim için bugüne kadar hep nokta atışı yapmıştır.
“Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir” Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
 http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

« Yanıtla #11 : »
Volkswagen'in bir sloganı vardır: Biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu. Biz'i Google ile değiştirince ne olur? :) İsteyen istediği arama motorunu piyasaya sürsün, isteyen istediği kadar "benim tercihim bu" desin, arama motoru denince ilk akla gelen ve en çok tercih edilen Google'dır. Algoritması, hızı ve sadeliği ile kimse boy ölçüşemez. Entegre servislerinden bahsetmiyorum bile.. Google Web History ve Google Bookmarks, Google'ı tercih etmek için başlı başına bir neden... Ha tabi arada bazıları çıkıp, "Google kişisel bilgileri topluyor" diyebilir. E diğerleri ne yapıyordu afedersiniz? Onlar da toplayabildiği kadar veriyi toplamadı mı Google'dan önce.. Bari en azından Google bir işe yarıyor. Yahoo gibi Bing gibi, aramayı işkenceye çevirmek yerine 1-2 saniyede yüz tane sonucu tek sayfada görebiliyorsunuz. (Google Advanced Search) Google instant search ile daha siz harfleri yazarken sonuçlar ekrana geliyor...
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

« Yanıtla #12 : »
Hemen hemen tüm aradığıklarımı bulabildiğim ve pratik olduğu için google tercihim...
Evde İşte her yerde Linux

« Yanıtla #13 : »
Çoğunlukla Google kullanırım ama eski dost Altavista yı da unutmak mümkün değildir. Hehey Google dan önce o vardı :D
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

« Yanıtla #14 : »
Bir zamanlar Ubuntu'nun öntanımlı arama motoru Yahoo olacaktı ama sonra nedense vazgeçtiler ve Google ile devam ettiler.

« Yanıtla #15 : »
Bir zamanlar Ubuntu'nun öntanımlı arama motoru Yahoo olacaktı ama sonra nedense vazgeçtiler ve Google ile devam ettiler.
Doğru karar vermişler, Yahoo zaten Bing ile birleşti gibi.

« Yanıtla #16 : »
Her türlü Google...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
 Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
 Benden ölüm dile, batıyor gün yine
 Burası dünya?

« Yanıtla #17 : »
Google kendini aşmış durumda sanırım google ve diğerleri diye bilirim
MicroAnaliz

« Yanıtla #18 : »
Google

« Yanıtla #19 : »
alternatif arayanlar için http://duckduckgo.com/ oldukça başarılı sonuçlar çıkarıyor. arama geçmişi tutuyor mu, id saklıyor mu bilemem. google'ı başarılı bulsamda tekelleşmesi ve egemen bir şirket olması beni rahatsız ediyor.

« Yanıtla #20 : »
Google(SSl) ile birlikte DuckDuckGo(SSL) kullanıyorum. DuckDuckGo'yu kullanıcı bilgilerini gizli tuttuğu, aramları istediğiniz gibi şekillendirebilmem ve bilimsel makale aramlarında Google'dan iyi olması gibi nedenlerden dolayı kullanıyorum.

« Yanıtla #21 : »
alternatif arayanlar için http://duckduckgo.com/ oldukça başarılı sonuçlar çıkarıyor. arama geçmişi tutuyor mu, id saklıyor mu bilemem. google'ı başarılı bulsamda tekelleşmesi ve egemen bir şirket olması beni rahatsız ediyor.

Google'ın ya da diğer yaygın arama motorlarının bilgi toplamasını, özellikle de bunun için çerezleri kullanmasını ben de hiç beğenmiyorum. Duck Duck Go, kullanıcılarını kişisel olarak tanınabilir hâle getirebilecek hiçbir bilgi toplamadığını, öntanımlı olarak çerez bırakmadığını gizlilik ilkesinde belirtmiş. Ancak Türkçe ile arası pek iyi değil, örneğin yazdığımız sözcüğü eklerine ayırıp ona göre arayamıyor. Tabii bunu küçük bir arama motorundan beklemek de zaten abes.

« Yanıtla #22 : »
tam alternatiften bahsediyorduk ki google platformunun oldukça benzeri ve kapsamlı hizmet sunan http://yandex.com.tr hizmete başladı. bunun da olumlu ve olumsuz yanları çıkacaktır. ancak tutarlı ve sağlam bir arama motoru olduğu şu an için kesin.

« Yanıtla #23 : »
Bu arada toplam oy verenler 90 kişi yazıyor ama toplamda 95 kişi çıkıyor :)

“Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir” Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
 http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

« Yanıtla #24 : »
Bir kişinin birden fazla oy kullanma hakkı olmasından kaynaklanıyor olablir mi?  :)
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman