Elementary OS 'Jupiter' Çıktı!

Başlatan özgürubuntu, 01 Nisan 2011 - 17:30:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

özgürubuntu

Elementary OS Jupiter kod isimli ilk sürümünü yayımladı. http://elementaryos.org/ adresinden torrent bağlantısına tıklayarak indirip deneyebilirsiniz (:

dimetokavi

İndirdim ama henüz deneyemedim. Akşam, VirtualBox marifetiyle deneyeceğim...

krwlng

Şuan indirme şansım yok indirip denemiş arkadaşlar yorumlarını esirgemesinler. En kısa zamanda yükleyip deneyeceğim.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

Yiğit Ateş

Masaüstüne sağ tıklayamıyorsunuz, biraz ilginç geldi. Onun dışında gayet güzel olmuş. Herhangi bir müzik oynatıcısı ile gelmiyor, sanırım Elementary takımı bir müzik oynatıcı tasarlıyormuş. İleride eklenir sanırım. Midori yerine Chromium ya da Firefox olsa daha güzel olurmuş.

Farklı bir dağıtım beklemek yanlış olur, bildiğiniz Ubuntu ama çok daha yakışıklısı :) Bir ekran görüntüsü de vereyim:

özgürubuntu

Şimdi DVD'ye yazıp deneyeceğim. Buradan ayrıntıları vermeye çalışırım.

krwlng

Masaüstü sağ tık olayı çok garip, ayrıca midori durumu kendi geliştirdikleri tarayıcıyı kullanmak istemeleri şeklinde yorumlanabilir, ayrıca firefox olsa daha iyi olurdu.

özgürubuntu

Az önce kurdum, sonradan firefox ve chromium kurabiliyorsunuz (ki kurdum ama bu mesajı midori üzerinden yazıyorum)
* Panel üzerinde sağ tık yapamıyoruz. Menüleri düzenleyecektim ama olmadı. Çünkü Docky yine "ınterface" hatası yüzünden çalışmadı, sanırım sistemi kurarken Türkçe seçtiğim için oldu.
* Masaüstünde sağ tık yok evet.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Nisan 2011 - 19:03:22

Docky'e ulaşamıyorum ayarlarını yapabilmek için? Panele Sağ Tık > Menüleri Düzenle menüsüne nasıl ulaşabiliriz?

Yiğit Ateş

Alacarte paketini yüklemek gerekiyor, daha sonra Sistem > Tercihler > Ana Menü. Öntanımlı gelmemesi biraz garip.

Docky'nin sol üst köşesine sağ tıklayıp ayar menüsüne ulaşılabiliyor. Gconf-editor'de rıhtım simgesini getirmenin bir seçeneği vardı ama, hatırlayamadım şimdi nerede olduğunu.

özgürubuntu

Rıhtım Simgesini getirmek için ;
Alıntı YapPress ALT + F2
Type command "gconf-editor" and hit enter/return
Navigate to "apps/docky-2/docky/items/DockyItem" in the gconf-editor
Check "ShowDockyItem"
Restart Docky

Alacarte paketini yükleyince dediğin Ana Menü geldi.. Elementary OS ile ilgili şöyle bir şey söyleyebilirim; Elementary Teması, Docky, Nautilus-Elementary, Dexter ve Postler'ı yükleyince normal olarak Ubuntu üzerine elde edeceğiniz şey Elementary OS :)
Dediğin gibi normal Maverick üzerindeki bazı programlar kaldırılmış ama ben Elementary OS'u, Ubuntu'dan "farklı" kılacak birşey görmedim açıkçası..

Yiğit Ateş

Benim gibi zaten Elementary tema ve programlarını kullananlar için güzel olmuş, kurulumdan sonra çok bir şey değiştirmeye gerek kalmıyor. Onun dışında, zaten bildiğimiz Ubuntu. Benim farklı bir beklentim yoktu, zaten kendileri de söylemişti bunu. Nasıl bir farklılık bekleniyor anlamadım açıkçası.

Farklılıklar ileriki sürümlerde Beatbox, Wingpanel, Marlin, Slingshot vs. hazır hale geldiğinde görülecektir. Şu aşamada da benim işimi görüyor :)

özgürubuntu

Şöyle birşey saptadım. Elementary OS, özellikle Docky çok kasılarak çalışıyor, nedenini nasıl öğrenebiliriz? Fan deli gibi dönüyor. Ubuntu'da ise neredeyse birebir Elementary OS gibi ama hiç bir sıkıntı yok

Yiğit Ateş

Bende bir sıkıntı yok, ekran kartı sürücüsü kurulu değil mi?

özgürubuntu

Evet kurulu, Docky sıkıntılı çalışıyor sadece

Sedo79

Bence sürümü erken çıkardılar.
Alt yapı 10.10 yerine 11.04 olması gerekirdi..
Şimdi herkes 11.04 ile haşır neşirken, kalkıp 10.10 kullanmak anlamsız bana göre
Herneyse beğenen kullansın tabi..
Virtualboxta denedim, ubuntunun temalı halinden başka bir değişiklik yok..
hobaaaaaaaaaaaa night train

Yiğit Ateş

Bence yerinde bir karar, 11.04 henüz hazır değil. 11.04 kararlı hale geldikten sonra yeni sürümü çıkacak.

Ubuntu'nun temalı hali evet. Mint ve Pinguy gibi düşünülebilir. Kurulumdan sonra fazla uğraşmak istemeyenler için tasarlanmış.

@özgürubuntu, sistemle gelen Docky, Elementary PPA'indeki günlük sürüm. Kararlı sürümle deneyebilirsin bir de.

Sedo79

11.04'ün çıkmasına çok az kaldı. Biraz bekleyip altyapıyı 11.04 yapmalılardı.. Şuan tabiki 11.04 ile dağıtım çıkarılmaz
hobaaaaaaaaaaaa night train

krwlng

Yeni deneme fırsatım oldu, docky bende çalışmadı, ayrıca sağ tık olayı çok saçma geldi bana, sırf değişiklik yapmak için yapılmış gibi bir his verdi. Bunların haricinde Postler gerçekten çok güzel, ama dexter çalışmadı, yerleşik bir ofis programı yok abi word ile geliyor yalnızca. Şöyle bir bakınca saydığım sorunları çözersem kullanımı zevk verecek ve saçma ek özelliklerden arındırılmış bir sistem olarak göze çarpıyor.

Yiğit Ateş

@krwlng, Türkçe olarak mı kurdun sistemi?

Masaüstü sağ  tıkı eski haline getirmek için: Gconf Editor > apps > nautilus> preferences > show_desktop ve desktop_id_home_dir işaretlerini tersine çevirmek yeterli.

özgürubuntu

@krwlng, sistemi türkçe kurarsan, Dexter ve Docky çalışmıyor, docky çalıştırmak için Başlangıç uygulamalarındaki komutunu env LC_ALL=C docky şeklinde girmen gerek. Ya da sistem dilini ingilizce yapacaksın.. Sistem dili ingilizce olmasına karşın Dexter bende de çalışmadı.

Bu akşam son kez Natty denemem olacak. Eğer yine aynı hatayı alırsam (http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,26348.0.htm) Diskin tamamına bu sefer İngilizce seçerek Elementary OS kuracağım. Unity arayüzüne soğuk yaklaşıyordum ki üstüste 3 kez başarısız olunca (daha başlamadan donması, klasik gnome arayüzüne geçememem, ctrl+alt+f1 hariç başka bir şekilde komut penceresi açamamam vs. sebebiyle. Üstelik işyerindeki bilgisayarıma Unity dahi kuramadım.) uzak durma kararı aldım. Kararlı sürüm çıktığında bir kez daha denerim yine aynı hatayı alırsam, uzun bir süre yoluma Elementary OS (veya Debian) ile devam etmeyi düşünüyorum...

krwlng

@Yiğit Ateş, @özgürubuntu, önceki mesajlardan bilgim olduğu için sistemi ingilizce olarak denedim fakat docky uçbirimde ekran kartı ile ilgili bazı sorunlar gösterdi. Masaüstü durumu için çözüm basitmiş, bu şekilde biraz çaba ile güzel bir sistem olabilir. Natty kararlı dağıtımı bekliyorum, şuan 10.4 kullandığım için eOS için çok fazla hevesli değilim açıkçası, benim asıl beklentim natty çıktıktan sonra gelecek olan eOS sürümü. Unitysiz ve şuanki eOS mantığı ile bir sistem hazırlanırsa kullanırım gibi geliyor.

if

Kurulu uygulamaların az olması, Gnome masaüstünün dağıtım için baştan derlenmesi (yanlış hatırlamıyorsam) ve böylece kimi bağımlılıklardan kurtarılması bence çok iyi olmuş. Ubuntu'ma kıyasla açılış ve kapanış süresi çok kısa. Eğer ilerde çıkaracakları sürümler de böyle olursa bilgisayarımda kalıcı olabilir.

Yiğit Ateş

64 bit sürümü de yayımlanmış, artık torrent dışında doğrudan da indirebiliyoruz.

http://sourceforge.net/projects/elementaryos/files/

özgürubuntu

An itibari ile yeni Ubuntu'nun Unity arayüzü ile sorun yaşadığımdan, Gnome3 denemem de hüsranla bittiğinden ötürü, diskimin tamamına elementary OS'un "Jupiter" sürümü kurmuş bulunuyorum. İlk kurulumda Türkçe seçtiğimden Dexter çalışmıyordu, şimdi İngilizce kurdum. Herşey çok iyi çalışıyor :)

Ubuntu Unity arayüzünden vazgeçerse veya kullanılabilir bir hale geldiğinde Unity veya Gnome 3 stabil olduğunda diskimde tekrar yerini alacak tabi ki :) Hem zaten elementary OS Ubuntu tabanlı olduğundan şu an yabancı bir yerde değilim :)

karizmaxi

neden ubuntunun uniyt ile gelmesinden dolayı elementaros kullanıcam deniyorda mint kullanıcam denmiyo yada başka bi ubuntu tabanlı dağıtım yani elementary os hangi yönleriyle diğer dağıtımlar arasında ilk tercih oluyor üstün yönleri neler öğrenmek istedim
Cesaret akıldan gelirse cesarettir,
Bilgisizlikten gelirse cehalettir...

özgürubuntu

Blogumda Elementary OS ile ilgili bir tanıtım yazısı hazırlamıştım belki size fikir verir @karizmaxi :http://birtakimolaylar.wordpress.com/2011/04/06/elementary-os-jupiter-cikti/

Neden Mint değil? Çünkü Mint'i denedim ve pek tat alamamıştım, Şimdilerde Mint zaten Debian tabanlı bir dağıtım olarak yollarını Ubuntu ile ayırdı. Elementary OS'un özelleştirmelerini ve programlarını da beğeniyorum, ileri de çıkaracakları sürümlerini takip etmeyi planlıyorum