Ubuntu görsel açıdan Mac'i geçecek

Başlatan joomlabeyi, 26 Temmuz 2008 - 14:08:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Linuxman.

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Şubat 2009 - 01:16:01
Alıntı yapılan: Linuxman. - 13 Şubat 2009 - 23:30:38
Daha kararlı bir masaüstü yöneticisinin olması beni mutlu ederdi.Umarım ilerde olur.

Gnome, KDE 3.x, XFCE, LXDE, Fluxbox, Openbox, ....

Bunların kararlı sürümleri kararlıdır.

Gnome ve Kde dışında diğerlerini kullanmadım.Kullandığım Kde'de hangi versiyona dahildi bilmiyorum
ama ben Kde'yi hiç sevmedim.Gnome'ye tema yüklenince güzel oluyor aslında ama yinede bazı eksikleri
var gibime geliyor.
Forever Linux....
In theory,there is no difference between theory
and practice.In practice,there is !

heartsmagic

Eksik olması ayrı bir mesele. Örneğin çok istediğimiz sekme meselesi daha geçen sürümlerle beraber geldi. Fakat bu kararsız olduğu anlamına gelmez.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hasansahin

Alıntı yapılan: peligom - 23 Ocak 2009 - 16:56:38
Alıntı yapılan: Verbatim - 23 Ocak 2009 - 16:48:40
Biraz daha somut bir şey söyleyin o zaman. Şu yüzden iyidir bu yüzden iyidir gibi. MacOSX kötü bir sistem değildir. MacOSX, geliştirici firmanın etkisiyle tekelci ve gereksiz pahalı bir sistemdir doğru, ama kötü değildir.
İlave olarak mac-Osx de unix tabanlı bir işletim sistemidir. Onun için kötü olabileceğini zannetmiyorum ama son kullanıcıyı fazlasıyla düşündükleri için linux kullanıcılarına hitap etmiyor.
Linux dünyası, son kullanıcıyı fazlasıyla düşünmüyormu?
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

raskolnikov

Alıntı yapılan: HasanŞahin - 16 Şubat 2009 - 14:04:30
Alıntı yapılan: peligom - 23 Ocak 2009 - 16:56:38
Alıntı yapılan: Verbatim - 23 Ocak 2009 - 16:48:40
Biraz daha somut bir şey söyleyin o zaman. Şu yüzden iyidir bu yüzden iyidir gibi. MacOSX kötü bir sistem değildir. MacOSX, geliştirici firmanın etkisiyle tekelci ve gereksiz pahalı bir sistemdir doğru, ama kötü değildir.
İlave olarak mac-Osx de unix tabanlı bir işletim sistemidir. Onun için kötü olabileceğini zannetmiyorum ama son kullanıcıyı fazlasıyla düşündükleri için linux kullanıcılarına hitap etmiyor.
Linux dünyası, son kullanıcıyı fazlasıyla düşünmüyormu?
Linux son kullanıcıyı düşünüyor ama herşeye müdahele etmesine de müsade ediyor. Örnek olarak mac Osx'de hiç tema kurmayı denediniz mi? Bu açıdan düşünüp söyledim. Yani mac sisteme kullanıcının müdahalesini istemiyor.
"Sevginin gücü, güce olan sevgiyi yendiğinde, dünya barışı tanıyacak..."
-Sri Chinmoy Ghose-

bilisimfevzi

Ubuntu:İnsanları düşünen işletim sistemi 8)
Mac OS X:Müşteriyi düşünen işletim sistemi  :-\
Winzort:Sadece kendini düşünen işletim sistemi :D :D

iKo

Alıntı yapılan: erginemr - 08 Ağustos 2008 - 01:06:22
@YaPaY,

"Font Rendering" konusunda önerilebilecek bir kaç şey var:

1- Masaüstü >> Sağ Tuş >> Artalan Değişti >> Yazıtipi Sekmesi >> Ayrıntılar'dan varsayılan Gri Ölçek - Orta ayar çifti yerine, LCD - Hafif çiftini seçin.

[IMG]http://img170.imageshack.us/img170/1524/ekrangrnts1zp2.th.png[/img]  [IMG]http://img170.imageshack.us/img170/5050/ekrangrnts2gs8.th.png[/img]

2- http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=4049873&postcount=172 adresinde verilen:
sudo ln -sf /etc/fonts/conf.avail/10-autohint.conf /etc/fonts/conf.d/
komutunu kullanın.

[IMG]http://img170.imageshack.us/img170/695/ekrangrnts3fx4.th.png[/img]

3- http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=4456 adresinde verilen "fonts.txt" dosyasını ev dizininize kopyalayarak ismini ".fonts.conf" olarak değiştirin.
<?xml version="1.0"?>
<!DOCTYPE fontconfig SYSTEM "fonts.dtd">
<fontconfig>
  <match target="font">
    <edit name="autohint" mode="assign">
      <bool>true</bool>
    </edit>
  </match>
</fontconfig>

(Sanırım 2 ve 3 aynı etkiyi yapıyor.)

4- Masaüstünde varsayılan olarak Windows yazıtiplerini kullanmak isterseniz, apt-get ile "msttcorefonts" paketini kurabilirsiniz.

Ben o güzel ikonların, arkaplanın kaynağını soracaktım ve bu arada fontlar da çok güzel görünüyor, hepsi bir bütün olması için herşeyi hazırlayıp bir anda kurmak istiyorum... İkonların kurulumlarını da bilmiyorum açıkçası, denemedim de diyebilirim... Onun dışında hepsi bittikten sonra da font ayarlarına geçeceğim...

Güzel paylaşım olmuş, bilgi verirsen sevinirim...

YaPaY

Bir foruma göz atayım derken 2 sene önce font rendering konusunda yazdıklarımı okudum. 2 senede malesef bir ilerleme olmadı, ki bu süre içinde ben ubuntu, kubuntu ve pardus kullanmama rağmen.
Ayrıca malesef MacOs'un görselliği de halen geçilememiş, çünkü bir bütünlük, bir standartizasyon var MacOs'da. Ayrıca kim ne derse desin MacOS'un fontları inanılmaz güzel.

xwes

Alıntı yapılan: YaPaY - 10 Haziran 2010 - 17:41:45
Bir foruma göz atayım derken 2 sene önce font rendering konusunda yazdıklarımı okudum. 2 senede malesef bir ilerleme olmadı, ki bu süre içinde ben ubuntu, kubuntu ve pardus kullanmama rağmen.
Ayrıca malesef MacOs'un görselliği de halen geçilememiş, çünkü bir bütünlük, bir standartizasyon var MacOs'da. Ayrıca kim ne derse desin MacOS'un fontları inanılmaz güzel.
Font meselesini bilmiyorum ama bütünlük konusunda haklısınız. Ubuntu ilk kurulduğundaki görünümünün çok da iyi olduğu söylemez. Tamam çok kötü de değil ama windows 7 ve mac'e göre kötü. Sonradan yaptığımız kişiselleştirmeler ise malesef her zaman verimli olmuyor. Bu yaptıklarımız bir nevi yama gibi duruyorlar. Örneğin compiz halen baya baya sorun çıkarabiliyor. Bu açıdan KDE bence daha mantıklı politika izliyor. KDE kurulumla beraber kendine ait efektleri kullanıcıya sunuyor ve bu efektler uzun süreli tecrübeme dayanarak söyleyebilirim ki compiz gibi sorunlar çıkarmıyor. Çünkü sistemin tam göbeğinde sistemle içiçe olarak tasarlanmış. Ayrıca KDEnin beğendiğim bir diğer özelliği ise ellerinden geldiğince kullanıcıyı yeni tema aramak zorunda bırakmamaya çalışmları. Elbette kullabilecceğimiz binlerce temanın olması iyi hoş ama inanın KDE için öntanımlı gelen temadan daha iyisini bulmak çok zor. Son kullanıcı bence bu şekilde tavlanır. Örneğin bir yerlerde okuduğumu hatırlıyorum, amarok geliştiricilerine amarok 2 serisi için tema desteğinin neden sağlanmadığını sormuşlardı, onlar da tama ilerde yapacağız ama zaten biz elimizden geldiğince kimseyi yeni tema aramak zorunda bırakmayacak bir tema ile çıkarmaya çalışıyoruz demişlerdi.
Tüm bu nedenlerden dolayı bence mac'ı geçerse ubuntu, kubuntu olarak geçer ancak. Yoksa insanların ubuntu derken anladıkları şey olan öntanımlı ubuntu temasının mac'i geçmek gibi bir şansı yok.

YaPaY

Sonunda sırf objektif olamadığı için "linux görsel olarak hepsinden üstün" söylemini dile getirmeyen olaya daha objektif yaklaşan birilerini görmek son derece güzel.

Gnome, sade olabilir, doğrudur ama aynı zamanda da çirkin malesef. Lütfen kimse alınmasın, temasız bir Gnome'a ben tahammül edemiyorum.

uzun lafın kısası, font rendering, interface standartizasyonun sağlanaması, aynı işi gören milyon program olmasına rağmen hepsinin farklı eksileri olması gibi sebepler can sıkıyor ama en büyük can sıkıcı olay benim için at gözlüklerinin çıkarılamıyor oluşu.

Not: @YaPaY'ın iletisi yanlışlıkla düzenlenmiştir.

heartsmagic

İletiden alıntı yapmak yerine yanlışlıkla düzenlemişim. Haliyle ortalık biraz karışmış, alıntı da @xwes'ten gibi olmuş. Alıntını @YaPaY'a aittir. Dilerse iletisini düzenleyip tekrar eski haline getirebilir. Ben buraya yazdıklarımı tekrar geçeyim.

Bu mudur yani objektif yaklaşım?

Açıkça söyleyeyim senin beğenmen ya da beğenmemen sadece seni bağlar. Sen de alınma lütfen, Gnome bana göre gayet güzel. Burada şu farkı gözetemiyorsun. Beğeni görecelidir. Beğenip beğenmediğini belirtebilirsin, buna saygı duyarım. Fakat sadece sen beğenmediğin için bizlerin ya da Gnome severlerin de beğenmemesini beklemen açıkçası çok anlamsız oluyor. Sonra bu yorumu yapınca at gözlüğü takmış oluyoruz?

Benim Gnome kullanmam Gnome'u yüceltmez, senin kullanmaman da değerinden bir şey yitirmesine sebep olmaz. Daha önce de konuştuğumuzu hatırlıyorum. "font rendering" konusunda da farklı düşünmüyorum. Şu satırları yazdığım Windows bana şu an tahammül edilemez derecede kötü görünüyor. MacOS kullanmıyorum kıyas yapamam. Ancak bunları söyleyince bağnaz damgası yemek açıkçası bana çok komik geliyor.

Lütfen dilediğin gibi eleştiri yap, ancak eleştirilerine yandaş bulamayınca insanları "subjektif" olmakla ya da at gözlüğü takmakla suçlama. Aksi takdirde dünkü eleştirini gördüğümde saygı duyarak sustuğum gibi, bugünkü eleştirini gördüğümde de bu cevabı veririm. Vermeye de devame derim.

eribol

Amaç hasıl olmasın diye yorum yapmıyorum.

YaPaY

Yazdığım birçok şey heartsmagic tarafından sansürlenmiş sanırım :)

@heartsmagic

Her neyse aynı şeyleri tekrar yazmak istemiyorum. Ayrıca bu çıkışa gerek yoktu. Çünkü bende sizin gibi Linux kullanıyorum yıllardır ve Microsoft aşığı bir insan değilim. İsteğim Linux'un yaygınlaşması.

Ben kendi adıma herhangi bir Linux'un, defaultta, herhangi bir temada görünüş olarak son derece kötü olduğunu, fontlarının göze hoş gelmediğini, cleartype tarzı teknolojileri efektif kullanamadığını, bu yüzden web bazlı kullanımda Linux'un belirgin şekilde geri olduğunu, ayrıca işletim sistemi gadget yada kompenentlerinin son derece kötü göründüğünü düşünüyorum.

Şu görüntünün Linux'a yakışmadığını : http://img299.imageshack.us/img299/6613/moccathememockuput8.png ve Linux'un yaygınlaşabilmesi için http://fc02.deviantart.net/fs22/f/2008/013/e/2/Ubuntu_Mockup_Hardy_Heron_by_willwill100.png ki gibi temaların default gelmesi gerektiğini düşünüyorum.

Umarım açıkça anlatabilmişimdir derdimi, Saygılarımla

Alıntı YapLütfen dilediğin gibi eleştiri yap, ancak eleştirilerine yandaş bulamayınca insanları "subjektif" olmakla ya da at gözlüğü takmakla suçlama. Aksi takdirde dünkü eleştirini gördüğümde saygı duyarak sustuğum gibi, bugünkü eleştirini gördüğümde de bu cevabı veririm. Vermeye de devame derim.

Eleştirilerime yandaş bulamamam normal, çünkü spesifik bir Linux dağıtımının resmi forumundayız. Burada zaten benim gibi düşünen insanları bulma derdimiz yok. Çünkü onlar zaten Windows kullanıyor

özgürubuntu

Size Elementary Projesi temasını önerebilirim, ayrıca Ubuntu 10.04 Radiance veya Ambiance güzel varsayılan temalardır..

YaPaY

Alıntı yapılan: özgürubuntu - 11 Haziran 2010 - 16:34:58
Size Elementary Projesi temasını önerebilirim, ayrıca Ubuntu 10.04 Radiance veya Ambiance güzel varsayılan temalardır..

Teşekkürler, muhakkak deneyeceğim ama Gnome-look'da Elementary Project Thema diye bir şey bulamadım.

Ayrıca şu ekran size mi ait?
http://img189.imageshack.us/img189/5782/ekrangrntsd.png

Sherlock Holmes

Ubuntu kullanım olarak Mac'i geçse daha çok sevinirim.  :)
Görsel olarak,
Cd'den yer açmak için Gimp kaldırılacağına,
Crux ve Glider gibi gereksiz temaları kaldırsalar,
Kde'deki gibi Gnome-art uygulamasını geliştirseler,
Ubuntu görsel açıdan Mac ile bir tutulamaz bile.

ironic

Herkes eleştirmek de özgür ama aynı zamanda işletim sistemini seçmekte de özgür.  :)

ufuk_k

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Haziran 2010 - 11:15:11
İletiden alıntı yapmak yerine yanlışlıkla düzenlemişim. Haliyle ortalık biraz karışmış, alıntı da @xwes'ten gibi olmuş. Alıntını @YaPaY'a aittir. Dilerse iletisini düzenleyip tekrar eski haline getirebilir. Ben buraya yazdıklarımı tekrar geçeyim.

Bu mudur yani objektif yaklaşım?

Açıkça söyleyeyim senin beğenmen ya da beğenmemen sadece seni bağlar. Sen de alınma lütfen, Gnome bana göre gayet güzel. Burada şu farkı gözetemiyorsun. Beğeni görecelidir. Beğenip beğenmediğini belirtebilirsin, buna saygı duyarım. Fakat sadece sen beğenmediğin için bizlerin ya da Gnome severlerin de beğenmemesini beklemen açıkçası çok anlamsız oluyor. Sonra bu yorumu yapınca at gözlüğü takmış oluyoruz?

Benim Gnome kullanmam Gnome'u yüceltmez, senin kullanmaman da değerinden bir şey yitirmesine sebep olmaz. Daha önce de konuştuğumuzu hatırlıyorum. "font rendering" konusunda da farklı düşünmüyorum. Şu satırları yazdığım Windows bana şu an tahammül edilemez derecede kötü görünüyor. MacOS kullanmıyorum kıyas yapamam. Ancak bunları söyleyince bağnaz damgası yemek açıkçası bana çok komik geliyor.

Lütfen dilediğin gibi eleştiri yap, ancak eleştirilerine yandaş bulamayınca insanları "subjektif" olmakla ya da at gözlüğü takmakla suçlama. Aksi takdirde dünkü eleştirini gördüğümde saygı duyarak sustuğum gibi, bugünkü eleştirini gördüğümde de bu cevabı veririm. Vermeye de devame derim.

Elbette beğenileri konuşurken haksız biçimde eleştirmek yanlış ancak bazı konular "zevkler ve renkler" sınırlarını aşıyor. Örneğin 1-2 çirkin simge ve eski çağlardan kalma yazı tipiyle bir blakckbox teması kullanan kişiye kullandığı çok güzel gelebilir. Benzer şekilde windows 95 görünümü de sevimli ve hoş gelebilir. Fakat burada eleştirilen Gnome'un adı ya da tarzı değil. Örneğin Windows 7'nin masaüstü temasını ve görünümünü beğenmiş ya da beğenmemiş olabilirsiniz. Gnome masaüstü de Windows 7 masaüstü de birer tasarım ise, bu tasarımlar zevk-renk ekseninden farklı bir boyutta değerlendirilmek zorundadırlar. Sen Picasso'ya da "Ben beğenmedim abi, dünyanın en iyisi olabilir, bence kötü" diyebilirsin ama bu Picasso'nun tasarım açısından, resim sanatı açısından nasıl algılandığını değiştirmez. Bu kadar bariz bir örnek olmasa bile, ben öntanımlı MacOs, Windows 7, Ubuntu ve Kubuntu masaüstü görünümlerini karşılaştırıyorum ve her ne kadar gönlüm Kubuntu'dan yana da olsa tasarımlarındaki incelik, uyum açısından gerçekten MacOs ve Windows7 diğerlerini geride bırakıyor. Fakat bana göre KDE4 hepsinden daha fazla potansiyele ve işleve sahip. Ancak olmayınca olmuyor. Sebepleri Linux'a, altyapıya, şirket olarak çalışmamalarına bağlanabilir ama sonuç ortada. Elbette compiz ile, extra temalar ile dünyanın en değişik, aynı zamanda tasarım açısından güzel masaüstlerini yapabiliyoruz ama tam bir uyumu (profesyonel açıdan) yakalamak zor oluyor.

Burada font-rendering güzel bir nokta olarak devreye giriyor. Simgelerden, renklerden memnun olabiliyorsunuz, fakat fontları asla tam anlamıyla düzeltemiyorsunuz. En azından ben her gün Windows 7'nin Clear type teknolojisiyle kullandığı font setini, her rengini temasını özenerek seçtiğim KDE masaüstümdeki fontla karşılaştırıyorum, KDE'ye geçişte gözlerim bozulmuş gibi oluyor. MacOS ise bu konuda daha üstün ve avantajlı, çünkü daha basit ve minimal bir yapı kullandığı için herşey daha uyumlu ve şık görünüyor.

Şimdi bakalım, neden böyle oluyor, nasıl düzelebilir? Ubuntu, her sürümündeki öntanımlı tema, renk düzenini çalıştırdığı tasarımcılarla belirliyor. Ubuntu'nun iyi çalışan bir Art topluluğu var ancak öntanımlı temaya müdahale edemiyorlar. Canonical büyük ölçüde sanat yönetmeniyle bunu belirliyor. Art grubu ise extra temaları, duvar kağıtlarını, simgeleri belirliyor ve seçiyor. Mac ve Windows'un da benzer şekilde tasarımcılara iş yaptırdığını düşünürsek şartlar biraz eşitmiş gibi geliyor. Ben buradan şu sonucu çıkarıyorum, Ubuntu'da ya da diğer dağıtımlarda, masaüstü, görünüm, altyapı arasında çok güçlü bir koordinasyon yok, bütünlük yok. Herkes kendi tarafından bakıyor olaylara ancak işlevsel bir şekilde birlikte hareket edilmiyor.

Ubuntu'ya yönelik görünümle ilgili eleştiriler son zamanlarda çok fazla artınca bu biraz üzerlerinde baskı yarattı. Bu da çok büyük olmasa da bazı önemli değişikliklere vesile oldu. Önemli olan bu baskının sürekli olması. Bilerek, görerek, gerektiğinde acımasız ama haksız olmayan bir biçimde eleştirirsek işlerin düzgün işlemesine katkıda bulunabiliriz ve Linux dağıtımlarını görsellik açısından daha iyi yerlere getirebiliriz.

"Waiting for an ideal, a low deal, a no deal.
Play your stereotype,  oh yeah..."

marjinal1st

Alıntı yapılan: ğnome - 11 Haziran 2010 - 22:25:05
Ubuntu kullanım olarak Mac'i geçse daha çok sevinirim.  :)
Görsel olarak,
Cd'den yer açmak için Gimp kaldırılacağına,
Crux ve Glider gibi gereksiz temaları kaldırsalar,
Kde'deki gibi Gnome-art uygulamasını geliştirseler,
Ubuntu görsel açıdan Mac ile bir tutulamaz bile.

Benim Ubuntu'da daha doğrusu Gnome masaüstü sisteminde gördüğüm tek eksiklik bu. Kişiselleştirmesi KDE kadar kolay değil. KDE gibi otomatik olarak sanat sitesinden öğeler çekip sisteme eklemeli. Hatta topluluklar bile kendilerine özgü sistemler yapabiliyor, mesela Özgürlük İçin portalındaki arkaplanlara KDE'li Pardus'dan ulaşılabiliyor. Gnome da mutlaka böyle olmalı diye düşünüyorum.
Bugün özgür yazılım için ne yaptın? :)

heartsmagic

Alıntı yapılan: YaPaY - 11 Haziran 2010 - 11:49:18

Bir önceki iletimi okumadığını, okumuş olsan bile bazı şeyleri gözden kaçırdığını düşünüyorum. Şu ana kadar forumda kimsenin eleştirileri sansürlenmedi, sansürlenmeyecektir. Buraya uymayan eleştiriler dahi silinmezler, ilgili alana taşınırlar. Hoş, son normal iletilerde Alıntı'nın yanında bir de Değiştir seçeneği görmediğin için sanırım meselenin nasıl bu hale geldiğini tasavvur edemiyorsun.

@YaPaY'la beraber @ufuk_k'nın açıklamalarına da cevap vereyim burada. Picasso uç bir örnek olsa bile güzel olmuş. Benim Picasso'yu beğenmemem aslında onun sanatçı kimliğinden bir şey kaybettirmez. Sonuç olarak beğenenler, takdir edenler bir hayli fazladır ve böyle olmaya da devam edecektir. Fakat bu konu yine de zevkler/beğeniler ekseninin ötesine geçemez. Siz şimdi sadece metal müzik dinleyen birisine -yalnızca örnek olarak söylüyorum, klasik müzik ve Mozart'ı beğenmemesinden ötürü  "subjektifsin, at gözlüğü takmışsın" diyebilir misiniz? İtiraz ettiğim nokta budur ve ne olursa olsun değişmeyecektir.

Gnome sadedir, Windows 7 veya MacOS gibi değildir bunu kabul ederim/etmem. Benim karşı çıktığım nokta bu değil. Kaldı ki normal bir kullanıcı olarak daha fazla kitlenin Linux'un bir dağıtımını veya Ubuntu'yu MacOS'tan veya bir başka işletim sisteminden daha şık bulmasını isterim. Fakat şu anki durumuyla beğenenler için de defalarca belirttiğim tabirleri kullanmam, kullanıldığında da itiraz ederim. Benim eleştirilerimdeki bu ince noktanın kaçırıldığını düşünüyorum.

YaPaY

Alıntı yapılan: heartsmagic - 12 Haziran 2010 - 17:09:50
Alıntı yapılan: YaPaY - 11 Haziran 2010 - 11:49:18

Bir önceki iletimi okumadığını, okumuş olsan bile bazı şeyleri gözden kaçırdığını düşünüyorum. Şu ana kadar forumda kimsenin eleştirileri sansürlenmedi, sansürlenmeyecektir. Buraya uymayan eleştiriler dahi silinmezler, ilgili alana taşınırlar. Hoş, son normal iletilerde Alıntı'nın yanında bir de Değiştir seçeneği görmediğin için sanırım meselenin nasıl bu hale geldiğini tasavvur edemiyorsun.

@YaPaY'la beraber @ufuk_k'nın açıklamalarına da cevap vereyim burada. Picasso uç bir örnek olsa bile güzel olmuş. Benim Picasso'yu beğenmemem aslında onun sanatçı kimliğinden bir şey kaybettirmez. Sonuç olarak beğenenler, takdir edenler bir hayli fazladır ve böyle olmaya da devam edecektir. Fakat bu konu yine de zevkler/beğeniler ekseninin ötesine geçemez. Siz şimdi sadece metal müzik dinleyen birisine -yalnızca örnek olarak söylüyorum, klasik müzik ve Mozart'ı beğenmemesinden ötürü  "subjektifsin, at gözlüğü takmışsın" diyebilir misiniz? İtiraz ettiğim nokta budur ve ne olursa olsun değişmeyecektir.

Gnome sadedir, Windows 7 veya MacOS gibi değildir bunu kabul ederim/etmem. Benim karşı çıktığım nokta bu değil. Kaldı ki normal bir kullanıcı olarak daha fazla kitlenin Linux'un bir dağıtımını veya Ubuntu'yu MacOS'tan veya bir başka işletim sisteminden daha şık bulmasını isterim. Fakat şu anki durumuyla beğenenler için de defalarca belirttiğim tabirleri kullanmam, kullanıldığında da itiraz ederim. Benim eleştirilerimdeki bu ince noktanın kaçırıldığını düşünüyorum.

Bakın orada smile var, o ifadeyi şu gereksiz gerginliğinizi belki üzerinizden atarsınız diye yazmıştım. Yoksa ciddi ciddi sansür yapsanız ne olur ki. Meselenin özü uğraşıp yazdığım yazıların bir şekilde kısaltılmasıydı, yanlışlık olmuş anladığım kadarıyla bende bunu esprili bir şekilde dile getirmeye çalıştım, sanırım hata ettim.

İstediğiniz temayı kullanabilirsiniz, hatta X bile kullanmazsınız, terminal hoşunuza gidiyordur. Siz beğendiğiniz sürece en görsel OS Ubuntu'dur. İşte beğeni meselesi de bu, ben sizi bu konuda yargılayamam. Çünkü çok nesnel bir şeydir, kabullenip susmak en mantıklısı.

Ama gelip bana Linux font rendering'i süper yapıyor, Windows'tan iyi derseniz ben işte o noktada size karşı çıkarım. Çünkü ikisi arasındaki fark, karlı bir TV görüntüsü ile kristal berraklıktakı TV görüntüsü gibi belirgin bir farktır. Yüz milyonuncu defa da yazmak gerekirse yine yazarım, Linux malesef ClearType teknolojisini yakalayamayan kötü bir font rendering engine'e sahip, abartısız her seferinde, Windowstan linux'a geçtiğim an bunu farkedebiliyorum. Ek olarak bunu tek farkeden ben değilim, çünkü birçok Linux forumunda "better font rendering how to" tutorialler var. Demek ki böyle bir sorun var ki insanlar yeni konu açıp bilgilenmeye çalışıyorlar.

Ek olarak Linux'un oldukça güzel fontları olmasına rağmen, bir Verdana, bir Segoeu, bir Consolos gibi gerçekten iyi fontları yok. Bakın yanlış anlamayın Linux'un binlerce font'u var, ama saydığım fontları karşılayacak fontları yok. Bu yüzden her seferinde restricted-extras yükliyoruz. Yüklüyoruz ama rendering yapamıyor Linux.

Ben çok güzel themeler yapabiliyorum, harika ikonlar, Mac tarzı docklar, afilli compiz efektleri. Görünüm muhteşem oluyor ama ben bunu işletim sistemi ile bütünleştiremiyorum, benim sorunum bu. Bütünleştiremediğim için de istediğim sonucu elde edemiyorum. Bir şeyler eksik, pasta tamamda içinde şeker yok, kesip tadına baktığınız an hoşunuza gitmiyor.

Tekrar yazıyorum amacım Linux'a b.k atmak değil, öyle olsa bende daha ne malzemeler var. Artı olarak neden böyle bir şey yapayım, 320 GB Hdd tahsis ettim, zaman zaman da açıp kullanıyorum ama işte bazı sebeplerden hiç bir zaman birincil işletim sistemim olamayacak bu gidişle. Çünkü eye candy görüşlerim ve isteklerimi KDE yada Gnome karşılayamıyor.

hasansahin

Bu tartışmanın sonucununda Linux kullanıcıları olarak bir sonuca varabileceğimizi sanmıyorum. Çünkü;

1. Linux, genel olarak özgür yazılımlar mekanı ve maddi kaygılardan uzak bir alem olduğu için,
2. Masaüstü anlamında standartlaşmaya gidilmediği için (her ne kadar freedesktop gönüllüleri bazı standartlar oluşturmaya çalışsa da...)
3. Değişik dağıtımların değişik kullanıcıları, Linux dünyasına çok değişik açılardan baktığı için.
    Bu ne demek; bir gentoo kullanıcısının beklentileri ile bir ubuntu kullanıcısının beklentileri çok çok farklı olabilir. Bazı kullanıcılar, framebuffer ortamında(X olmadan) film izleyip müzik dinlerken,
    bazı kullanıcılarda Amarok için günlerce tema arıyor. Sanırım anlatmak istediğim ile ilgili güzel bir örnek olmuştur.
4. Birçok dağıtım, varsayılan teması üzerinde çok fazla durmuyor. Seçimi kullanıcıya bırakıyor.
    Bu konuda, Ubuntu,Linuxmint,Opensuse gibi dağıtımların görsel çalışmalarını takdire şahan buluyorum.
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

heartsmagic

@YaPaY, ne yazık ki cümlenin sonunda gülümseme olsa bile bunu espri olarak algılayamadım. Espriyse kusura bakma, yanlış yaptığını düşünüyorsan bilemem. Fakat dediğim gibi yapılan yanlışlığın üzerine bu cümle ne yazık ki normal duygular uyandırmadı bende.

Linux'un, dağıtımlarının onlarca, yüzlerce eksiği gediği vardır. Konuşmaya kalkarsak zaten sayfalar yetemez. Doğrudur. Font meselesi de belki çok gerilerdedir bu da doğrudur. Bu sanırım kullanıcının nasıl baktığına bağlı. Zira ben işim gereği günün yarısını Windows önünde geçiriyorum ve XP'deki fontları Ubuntu'ya nazaran tabir-i caizse iğrenç buluyorum. Kolay kolay da değişmeyecektir bu durum. Ancak görüldüğü üzere hiçbir yerde gidip de -örneğin sana- Windows'un fontlarını beğenen birine "subjektifsin, at gözlüğü takmışsın" demem. Demişsem de zamanında, açıkça konuşuyorum hata etmişimdir.

Tekrar ve tekrar Windows'un font meseleleri, Linux dağıtımlarının font meseleleri şöyledir, böyledir konularına dönmek istemiyorum. Gördüğüm o ki, benim eleştirdiğim nokta yine anlaşılmamış durumda. Forumda gezinen arkadaşlar bu gibi bir başka meseleyi de hemen hemen benzer bir tepkiyle eleştirdiğimi göreceklerdir: Ubuntu'yu tecrübeli kullanıcılar kullanmaz! Bunu söyleyen kimdir? Tecrübeli bir kullanıcı. Neden söylemiştir? Kendisi ile geneli kıyaslamıştır.

Sherlock Holmes