Ubuntu görsel açıdan Mac'i geçecek

Başlatan joomlabeyi, 26 Temmuz 2008 - 14:08:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

joomlabeyi

Bugün birisi çıkıp da "Ubuntu yakın zamanda, son kullanıcı için Apple'ın işletim sistemlerinden daha güzel bir görsel ortam sağlayacak" dese, cevabınız ne olurdu? "Hayal görüyorsun?" mu derdiniz?

Bu hayal Ubuntu'nun kurucusu ve sponsoru olan Canonical Ltd.'in sahibi Mark Shuttleworth'e ait. Üstelik bu kalite artışı masaüstünüze gelecek bir sürü abuk subuk reklamla finanse edilmeyecek, yalnızca üyelik bazlı bazı hizmetler devreye girecek.

Oldukça gerçekçi bir perspektif sunan Shuttleword, The Register'da çıkan habere göre, iki yıl içinde Ubuntu masaüstünün "daha güzel" olması için çalıştıklarını söyledi ve şöyle ekledi: "Önümüzdeki iki yıl içinde, Linux masaüstünü kararlı ve kullanılabilir ancak çirkin konumundan bir 'sanat eseri' konumuna çıkarmalıyız. Örneğin iPhone kullanıcılara yalnızca yazılımsal bir kullanım deneyimi sunuyor. Donanımı tamamen aradan çıkartmışlar. "

Hizmetlerin maliyetleri olabilse de Shuttleworth masaüstüne reklam yerleştirmeyi "aşağılayıcı" buluyor. Bağımsız yazılım sahiplerinin bunun yerine verdikleri hizmetlerle para kazanmalarını öneriyor.

Bakalım Ubuntu önümüzdeki günlerde bu hedefine ne kadar yaklaşabilecek ve adından ne kadar sıklıkla söz ettirecek.

Bildirgeç.Org

pisican

ubuntu linux dünyasına çok şey kattı. bunu da başaracağına inanıyorum.
bu arada kde 4.1 sürümünü opensuse üstünde kullandım. (gayet kararlı ve güzel)
ve diye bilirimki KDE ve Linux ortalığı dağtacak.

DeFacto

Eee iyi de sevabına yapmaz herhalde ? Belki yazıda geçti de ben algılayamadım nasıl finanse edileceğini ? Sonuçta bu iş daha farklı bir ekip ve farklı bir çalışma temposu gerektirebilir. Özgürlük için olsa da bu çalışmalar sonuçta büyük bir emek ürünü olacaktır. Ben şu an bile Canoncial'ın bu finansmanı nereden sağladığını ve bundan sonra da nasıl sağlayacağı hakkında bir soru sormak istemiştim aslında :) Bir fikri ya da bağlantısı olan varsa sevinirim :)

munirekinci

DeFacto

Ben cevabımı aldım :) Özgür yazılım daha bir geliştikçe bence bu sektörün bir piyasası oluşacak. Oyun tasarımı-üretimi, bazı mesleki programlar winzort tekelinden kurtulursa, zaten bir çok problem de aşılacak. Bilinçlenen ülkeler, yani winzort tekelinden kurtulanlar (Almanya, Fransa) zaten bu işe daha fazla yatırım yaparlarsa, Mark bey gibi milyonerler de yalnız kalmazlar :) (Ama süreç ne kadar sürer, buna tahmin gücüm, yetersiz Linux deneyimimden dolayı yetmiyor :P )

FUBU

Alıntı Yap"Önümüzdeki iki yıl içinde, Linux masaüstünü kararlı ve kullanılabilir ancak çirkin konumundan bir 'sanat eseri' konumuna çıkarmalıyız. Örneğin iPhone kullanıcılara yalnızca yazılımsal bir kullanım deneyimi sunuyor. Donanımı tamamen aradan çıkartmışlar."

Bu ne yaw? ubuntu çirkin mi? yaklaşık 1 senedir kullanırım ubuntu yu. benim bilgisayarıma bakıp da "bu ne çirkin şey yaw" diyen birini görmedim. siz gördünüz mü? dahası bunu söyleyen bir de ubuntu nun kurucusu mu? bence ubuntu kesinlikle çirkin değil..

ayrıca iphone sadece yazılımsal deneyim de sunmaz bence. hiçbir ürününde sadece yazılımsal deneyim sunduğunu görmedim. :) devasa dokunmatik ekranı yıllarca kullanıyorsun ve içine göçme yapmıyor. bu çok önemli bir mesele. arkadaş 6 ay önce wimdows mobile yüklü dokunmatik bir hp el bilgisayarı aldı. şimdi ekranı yamuk yumuk. iphone bunu yapmaz. multitouch falan da var.
o değil de http://www.apple.com/iphone/gallery/#image1 şu tel. in tipine bakıp da insanlar bunu sadece yazılımsal deneyim için alıyorlar diyen var mı mark amca dan başka?

DeFacto

Bence Mark abimiz alçak gönüllülük yapmış. Iphone üzerine konuştukları hakkında bir fikrim yok çünkü Iphone gibi Apple işi ürünlere ilgim yok. Donanımsal olarak dokunmatik devrimini yarattıkları söylenebilir. Ama o da insanı sıkıyor bir yerde. Ne biliyim mouseın klavyenin ayrı bir tadı var. Avuç içime o kadar da ilgi göstermem yani. Hele Ubuntu'dan sonra satmayı bile düşünüyorum :)

eren

theregister.co.uk da yer alan haber tam tamına çevrilmemiş. Ayrıca bu siteye pek fazla güvenmeyin, zaman zaman çarptırma haber yapan bir site.

Orjinal kaynak: http://www.theregister.co.uk/2008/07/23/shuttleworth_apple_challenge/
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Bedreddin

Eğer daha önce Mac kullanmamış olsam, Ubuntu'ya kanabilirdim  :D Görsel açıdan Mac OS X gerçekten başarılı. Ubuntu'nun da Mac OS'i geçebilmesi için öncelikle özgün olması lazım. Örnek vermek gerekirse şu anda Ubuntu'yu görsel özellikleri ekstra modunda kullanıyorsanız, klavyeden sesi yükselt/alçalt komutu verdiğiniz zaman gelen görüntü Mac OS X'tekinden sadece boyut olarak farklı. Abim de aynı haberi duymuş, eve geldiğinde bilgisayarımda Ubuntu'yu denerken bunu fark ederse bu mu geçecek benim Leopard'ı diyerek dalga geçer heralde  :D
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

erginemr

Linux'un beni çok etkileyen bir özelliği masaüstü çeşitliliği ve her masaüstünün de inanılmaz bir esneklikle temalar kullanılarak özelleştirilebileceği. Böylece, bir kullanıcının masaüstü (Gnome, KDE, XFCE,Fluxbox, E17, vb.) başka birinden, sanki farklı bir işletim sistemi kullanıyormuşçasına bambaşka, kendine özel oluyor:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=5

Meydan okuma olarak değil ama, bilmediğim için soruyorum; Mac OS X de bu kadar özelleştirilebiliyor mu?

FUBU

Alıntı YapMeydan okuma olarak değil ama, bilmediğim için soruyorum; Mac OS X de bu kadar özelleştirilebiliyor mu?

Hayır, herhangi bir değişiklik yapmak yasal bile değil normalde mac da.

heartsmagic

Alıntı yapılan: erginemr - 07 Ağustos 2008 - 06:56:45
Meydan okuma olarak değil ama, bilmediğim için soruyorum; Mac OS X de bu kadar özelleştirilebiliyor mu?

Mesele bu zaten mîrim. Mac'ciler özelleştirsinler de görelim sistemlerini. Şöyle düşünelim bunu.

Mac'cilerin dünyasında:

Tek bir tane kadın vardır ve güzeldir.

Bizim dünyamızda:

Birçok kadın vardır ve hepsi güzeldir :D

Hangisini tercih ederiz?

Not: Bayanlar da kadın kelimesini erkekle değiştiriversinler de beni uğraştırmasınlar :)

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

YaPaY

40 kere söyledim yine söylüyorum. En önce şu font renderini düzeltsinler ubuntu'da. 2008 yılıa geldik hiç bir gelişme yok.

heartsmagic

Gelişme var ancak ne kadar tatmin edici bilemem. Örneğin bana hiç rahatsızlık vermiyor, belki de Windows'u tamamen terk etmemin etkisidir. Fakat daha iyi font render olayını Linux kullanıcıları sonuna kadar hak ediyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erginemr

@YaPaY,

"Font Rendering" konusunda önerilebilecek bir kaç şey var:

1- Masaüstü >> Sağ Tuş >> Artalan Değişti >> Yazıtipi Sekmesi >> Ayrıntılar'dan varsayılan Gri Ölçek - Orta ayar çifti yerine, LCD - Hafif çiftini seçin.

[IMG]http://img170.imageshack.us/img170/1524/ekrangrnts1zp2.th.png[/img]  [IMG]http://img170.imageshack.us/img170/5050/ekrangrnts2gs8.th.png[/img]

2- http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=4049873&postcount=172 adresinde verilen:
sudo ln -sf /etc/fonts/conf.avail/10-autohint.conf /etc/fonts/conf.d/
komutunu kullanın.

[IMG]http://img170.imageshack.us/img170/695/ekrangrnts3fx4.th.png[/img]

3- http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=4456 adresinde verilen "fonts.txt" dosyasını ev dizininize kopyalayarak ismini ".fonts.conf" olarak değiştirin.
<?xml version="1.0"?>
<!DOCTYPE fontconfig SYSTEM "fonts.dtd">
<fontconfig>
  <match target="font">
    <edit name="autohint" mode="assign">
      <bool>true</bool>
    </edit>
  </match>
</fontconfig>

(Sanırım 2 ve 3 aynı etkiyi yapıyor.)

4- Masaüstünde varsayılan olarak Windows yazıtiplerini kullanmak isterseniz, apt-get ile "msttcorefonts" paketini kurabilirsiniz.

eren

Alıntı yapılan: YaPaY - 07 Ağustos 2008 - 17:11:27
40 kere söyledim yine söylüyorum. En önce şu font renderini düzeltsinler ubuntu'da. 2008 yılıa geldik hiç bir gelişme yok.

Bu sorun tam olarak nedir ve etkileri nelerdir. Ekran görüntüsü ile verebilir misiniz?
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

YaPaY

Alıntı yapılan: erginemr - 08 Ağustos 2008 - 01:06:22
@YaPaY,

"Font Rendering" konusunda önerilebilecek bir kaç şey var:

1- Masaüstü >> Sağ Tuş >> Artalan Değişti >> Yazıtipi Sekmesi >> Ayrıntılar'dan varsayılan Gri Ölçek - Orta ayar çifti yerine, LCD - Hafif çiftini seçin.

[IMG]http://img170.imageshack.us/img170/1524/ekrangrnts1zp2.th.png[/img]  [IMG]http://img170.imageshack.us/img170/5050/ekrangrnts2gs8.th.png[/img]

2- http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=4049873&postcount=172 adresinde verilen:
sudo ln -sf /etc/fonts/conf.avail/10-autohint.conf /etc/fonts/conf.d/
komutunu kullanın.

[IMG]http://img170.imageshack.us/img170/695/ekrangrnts3fx4.th.png[/img]

3- http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=4456 adresinde verilen "fonts.txt" dosyasını ev dizininize kopyalayarak ismini ".fonts.conf" olarak değiştirin.
<?xml version="1.0"?>
<!DOCTYPE fontconfig SYSTEM "fonts.dtd">
<fontconfig>
  <match target="font">
    <edit name="autohint" mode="assign">
      <bool>true</bool>
    </edit>
  </match>
</fontconfig>

(Sanırım 2 ve 3 aynı etkiyi yapıyor.)

4- Masaüstünde varsayılan olarak Windows yazıtiplerini kullanmak isterseniz, apt-get ile "msttcorefonts" paketini kurabilirsiniz.

Bunları yaptım zaten, ek olarak resmi ubuntu forumunda tavsiye edilen patchler ve ayarlarda yapıldı. Fontlar kısmen düzeldi ama kesinlikle windows sistemlerdeki font render kalitesine erişemiyor. Anlayamadığım nokta da bu. Adamlar alın size KDE 4.1 screenshot'u diyor ama font renderi iğrenç ve çekinmeden bunu koyabiliyorlar cok şahane diye. Takıldığım nokta bu.

@Eren

neyden bahsettiğim hakkında fikir edinmeniz açısından iki adet screenshot koyuyorum. Bu Linux'un font render kalitesi. Fontları iyice bir inceleyin.

Buda windows için:

erginemr

Zevkler ve renkler tartışılmaz, ama yukarıda verdiğim yöntemlerden birini de ben kullanıyorum. Ve bu ayarlarla kesinlikle -bence- Windows XP masaüstümün yazıtipi kalitesi, Ubuntu masaüstümün yazıtipi kalitesinin eline su dökemez.

Sizde Ubuntu yazıtipi gerçekten kötü görünüyor, ama standart yazıtipini kullanıyorsanız (Sans 10px) verdiğim ayarlarla çok daha güzel görünüyor olmalıydı. Karşılaştırma için lütfen yukarıda verdiğim masaüstü görüntülerine yakından bakın.

erginemr

Ayrıca bence Windows'un yazıtipi görüntüleme kalitesini beğenmenizde, Windows'ta kullanılan Tahoma/Verdana yazıtipinin de etkisi olabilir. Tahoma ve Verdana, MS'in sınırlı sayıdaki güzel işinden biri ve bu iki yazıtipi İnternet ve yayımcılık camiasından pek çok övgü aldı.

İnsan uzun süre bir yazıtipini kullanınca gözü buna alışıyor. Linux camiası, bu yazıtiplerini taklit etmektense (örneğin MS'in, efsanevi Helvetica yazıtipini Arial ile taklit etmesi gibi), kendi açık kaynaklı orijinal yazıtiplerini hizmetimize sundu, ve bence orijinallik adına da çok doğru bir iş yapmış oldu. Ancak dediğim gibi, msttcorefonts paketi ile, istenirse MS yazıtipleri de Linux masaüstünde kullanılabilir.

YaPaY

Alıntı yapılan: erginemr - 08 Ağustos 2008 - 12:21:52
Zevkler ve renkler tartışılmaz, ama yukarıda verdiğim yöntemlerden birini de ben kullanıyorum. Ve bu ayarlarla kesinlikle -bence- Windows XP masaüstümün yazıtipi kalitesi, Ubuntu masaüstümün yazıtipi kalitesinin eline su dökemez.

Sizde Ubuntu yazıtipi gerçekten kötü görünüyor, ama standart yazıtipini kullanıyorsanız (Sans 10px) verdiğim ayarlarla çok daha güzel görünüyor olmalıydı. Karşılaştırma için lütfen yukarıda verdiğim masaüstü görüntülerine yakından bakın.

Gönderdiğim screenler benim bilgisayarıma ait değil, benimkinde bundan çok daha kaliteli, hemen hemen sizinkiyle aynı. Fakat sizinkininde malesef bir windows font render kalitesi yok, iyi bakarsanız (ki iyi bakmanıza da gerek yok 5 sn yeter) sizin fontlarınızda da gölgeler ve kırılmalar mevcut. Bunun zevkle alakası olduğunu düşünmüyorum. Berraklık malesef ki kusursuz değil. Sorun bu nokta da başlıyor zaten.

erginemr

Bir kez daha: Zevkler ve renkler tartışılmaz. Çünkü ben Ubuntu masaüstümün yazıtipi görüntülemesini çok beğeniyorum. Siz beğenmediğinize göre -ki beğenmek zorunda da değilsiniz- sanırım bu konuda söyleyecek bir şey kalmıyor.

eren

Zahmet olmazsa Pardus Çalışan CD ile bir deneme yapabilir misiniz? Pardus bu yazı tipi olayına önem veriyor ve Windows fontları mevcut. Aynı yazı tipleri ile alacağınız sonuçları karşılaştırmanızı öneriyorum.

ironic

Alıntı yapılan: erginemr - 08 Ağustos 2008 - 12:21:52

efendim teşekkür ederim. ben bu hali beğendim.. daha bir keskin oldu. cleartype a benzedi. :D

FACTOR2

Alıntı yapılan: heartsmagic - 07 Ağustos 2008 - 16:29:07
Mesele bu zaten mîrim. Mac'ciler özelleştirsinler de görelim sistemlerini. Şöyle düşünelim bunu.

Mac'cilerin dünyasında:

Tek bir tane kadın vardır ve güzeldir.

Bizim dünyamızda:

Birçok kadın vardır ve hepsi güzeldir :D

Bu kadar güzel anlatabilirdi.Teşekkürler :)

kafkasyali

Windows'tan Linux'a yeni geçen biri olarak compiz paketi eklentisi ile şaşkınlığımı gizleyemedim. Font ayarları şimdilik dikkatimi çekmedi. fakat yazılanlara göre taklit edilen fontlar yerine sıfırdan yapılmış fontlar. hiç bir şey talep etmeden yapılan fontlara göre takdiri hakediyor. Mac işletim sisteminin sadece masaüstünü büyük mağazalarda, sergilerde gördüm.

görsellik konusuna hastalık derecesinde biriyim. windows'ta yaptığım küçücük programcıklara bile görsellik eklemeden bırakmazdım. sürekli beni ziyaret eden arkadaşlarım ve akrabalarım pc açılırken ubuntu logosunu görünce soruyor bu ne diye. linux kurdum diyorum ve burun kıvırıyorlar. sonrasında açık kaynağa hayran kalıyorlar.

benim düşüncem fontlar ayrıntı gibi kalıyor. fakat şunu da unutmamak gerekir "Güzellik ayrıntıda gizlidir" ;)

http://wp.me/1pScW
sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹıq ؛ɐp ɐpunloʎ ʎǝsɹǝɥ ıʞuɐs