Ubuntu görsel açıdan Mac'i geçecek

Başlatan joomlabeyi, 26 Temmuz 2008 - 14:08:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

erginemr

Canonical, Ubuntu'nun karakteristik kavuniçi/kahverengi renklerine, ayyuka çıkan itirazlara rağmen uzun süre sahip çıktı. Ama son sürüm Lucid Lynx ile eleştirilere kulak vererek bu yönde büyük bir adım attılar ve -bence- görsellikte gayet başarılı bir işe imza attılar:

Font Rendering konusunda ise; Gnome'u, KDE'den daha başarılı buluyorum.

bilisimfevzi

Steve Jobs'ın Stanford Üniversitesi'ndeki konuşmasını dinlemeyenler bi dinlesin:

http://www.dailymotion.com/video/x3j81k_steve-jobs-ac-kal-budala-kal-alt-ya_people

Steve Jobs ünversite ile ilgili karardan sonra kaligrafi dersi almaya başlamış. (Kaligrafi güzel yazı yazma sanatıdır, bizim hat sanatı gibi bişey) Mac fontları özenle kaligrafi kullanılarak hazırlanmıştır. Linux fontlarını yapanların ne aşamalardan geçtiğini bilmiyorum ama Mac fontları belki de Mac OS un en fazla uğraşılan kısmıdır. Bu yüzdendir ki yayıncılık alanında Mac kullanılır. Özgürlük İçin dergisi de Mac lerde yapılmaktadır. Linux ta yapılmış bir dergi ile Mac te yapılmış bir dergiyi inceleyin. Aradaki fark aşikardır. Burada benim yaptığım Apple ı övmek değil. Apple tekelci bir şirket ama yaptığını alasıyla yapıyor (İPxxx serisi hariç  ;) ) Ama onların yaptığının hepsi para için. Biz ise burada kutsal bir görevi üstleniyoruz.  ;D :-X ;) Eminim ki font kalitesi ileride çok iyi konumlara gelecektir.

Size bir şey söyleyeyim mi? Linux'un hedefi bilgisayarlar değildir. Bunu ben söylemiyorum, Linux Foundutation söylüyor. Linux bilgisayaralar için değildir, yol haritası bilgisayarlar değildir. Çünkü 5 vakte kadar bilgisayarlar kalmayacak. İnternete tabletten girilecek, izlenecekler Tvden izlenecek. Telefonumuz kumanda olacak. Kitabımızı reader dan okuyacağız. Navigasyon da zaten kendi cihazından. Peki Windows bu platformlara girebiliyor mu? Farkettiyseniz Apple artık Maclere önem vermiyor. Çünkü bilgisayarın öleceğini biliyor ve kişisel aygıtlara yöneliyor. AppleTV, İPod, İPhone, İPad vs... Hatta Apple o kadar aceleci davranıyor ki İPhone 4 o kadar hatayla geldi:elde tutulurken sinyal düşmesi, kameranın sarı çekmesi vs. Allah bilir daha neler çıkar?  8)

Android telefon pazarını ele geçirmek üzere. İPhone 4 skandalından sonra Androidi kimse tutamaz. Microsoftun Kin diye bi telefonu vardı duydunuz mu? Kaç sattı biliyor musunuz? En fazla 10bin  :D :D Daha sonra rafa kaldırıldı.  :-\

Yeni çıkacak MeeGomuz da baya destek göreek gibi. Oyun konusunda EA nin desteğini aldıktan sonra zaten işi kapmıştır.

Kitap okuyucalarda Linux var.

Navigasyon cihazlarında (TomTom) Linux var.

Yeni tabletler de çıkacak Linux gömülü.

Yani bu başlık yakında kapanacak ve turkmac.com da "İOS MeeGo yu geçecek" diye bi başlık açılırsa hiç şaşırmayın  ;D

Bu arada KDEnin pek tutulmamasının tek sebebi Kubuntu. Kubuntu o kadar kullanışsız ki millet Gnome kullanmayı yeğliyor ama görsel açıdan en iyisi KDE. (bence) Ama Gnome da baya hızlı ve kararlı.

Noktamı koyuyorum: Mac leri görselliği yok, fontlar gözleri büyülüyor. Linux fontlarıyla bakın, bir daha kullanmak istemeyeceksiniz.

Linux camiasına saygılar.

oguncak

3 senedir ubuntu kullanıyorum. Daha öncesinde win kullanıyordum. ubuntu'ya, ihtiyaçlarım için bilgisayar kullanırken, tekelleşmeye giden bir firmaya para kazandırmamak için geçtim. Kolay oldu mu? Hayır. Öncelikle kararımın tercihlerimle uyumluluğunu kontrol ettim. Bilgisayar kullanmak için beni yüksek ücretler ödemeye sevkedip kendisine bağımlı kılan bir anlayışı reddetmem gerektiğine karar verdim. Kaçak yollardan işlerimi görüp ihtiyaçlarımı hakir görmektense, karşılığında -gönüllü durumlar hariç- hiçbir maddi çıkar beklemeyen bir anlayışa yönelmeyi erdemli buldum. özgür yazılım çerçevesinde pek çok açıdan katkı da sağlayabileceğim, görüşlerimi rahatlıkla paylaşabileceğim, mümkün olduğunca teknik destek alabileceğim bir platformla karşılaştım. Beğendiğim, beğenmediğim, sevindiğim, sinirlendiğim pek çok durum oldu; fakat hepsinin de tercihlerimden kaynaklanan durumlar olduğunu farkettim. Her istediğim olsun diye düşüncelerimden taviz vermektense, optimum düzeyde ihtiyaçlarıma karşılık almaya karar verdim. Görsellik, donanım, yazılım konularındaki beklentilerimi, elde edebileceğim ve fikirlerimele çatışmayacak düzeyde yeniden belirledim. Her şey mükemmel. Daha nasıl anlatabilirim? Ubuntu muhteşem.

o-rıon

Gerçekten çok güzel 11.04 arakdaşlar mac den daha güzel inanın bana...

acer

Alıntı yapılan: o-rıon - 04 Temmuz 2011 - 15:17:54
Gerçekten çok güzel 11.04 arakdaşlar mac den daha güzel inanın bana...

mac kullanamdığım için bir kıyaslama yapamam. Ama şundan eminim ki 10.10 11.04 den çok çok daha iyi.

omergex

bence ubuntu unity ortamını seçerek nokta atışlar yaptı:
1- masaüstüne öntanımlı bir dock uygulaması getirdi ki bunu zaten hemen hemen hepimiz farklı programlarla yapıyorduk, yani bir ihtiyaçtı.
2- global menu olayını getirdi ki bu hem yer açma konusunda hem de boşta duran o paneli doldurma açısından isabetli bir karardı.
3- unity dock' un yerini macostaki gibi alt değil de yan tarafları kullanma amacıyla sola yaptı. Bu da artan enlemesine geniş ekran bilgisayar, tablet gibi ürünlerde kullanımı arttıracaktır.
4- Bunların dışında ubuntu unity sayesinde artık bence sınıra gelmiş olan özellik ekleme, görsel açıdan iyileştirme gibi durumlara yeni bir boyut getirerek, olaya farklı pencereden bakmamızı sağladı ve ben çok iyi yerlere geleceğine inanıyorum, özellikle görsellik ve özellik bakımından
toshiba satellite a300 2d4
ati mobility readon hd 3400

nasilolcekbuisler

uzun zamandır mac ve windows kullanıyordum.şimdilerde ubuntu kullaıyorum.windows u herkes biliyor zaten birşey demeye gerek yok.mac ın tek artı yönü adobe firmasının photoshop flash gibi ürünlerinin mac i desteklemesi.plug-in firmalarının da bu yönde mac de çalışacak plug-inler üretmesi ki ps için hayati önemi var plug-inlerin.onun haricinde ubuntu varken al mac i koy çöpe üstüne de bastır ki çok yer kaplamasın  ;D konunun başında görsellik olarak karşılatırılmış ama ubuntu şu haliyle görsellik olarak cebinden çıkarır.ayrıca yakın zamanda mac in intel platforma geçmesiyle çıkan hackintosh lar normal toplama bilgisayarlarda daha performanslı çalııyor.

Tilki

Henüz 11.10'u kurup da denemedim ama Unity geliştikçe Ubuntu'nun daha da güzelleşeceğine inanıyorum. Şu anda sanki Os X daha janjanlıymış gibi görünse de kanımca bunu tasarımındaki açık renk kullanımına borçlu. 08.04'ten beri kullandığım Ubuntu'da sürekli aynı, çekinik renk tonlarını gördüm. Kahverengi, sarı gibi pek de bilinçaltımdaki bilgisayar imajıyla örtüşmeyen renkler. Bu tabi kişisel zevk meselesi ama yine de bu renklerin Ubuntu'yu olduğundan daha ucuz gösterdiğini düşünüyorum.

Belki Unity bileşenlerinin renklerinde, şeffaflıklarında değişiklik yapılabilmesi ve Ambiance ve Radiance gibi temalar yerine Orta'ya benzer temaların kullanılması/geliştirilmesi Ubuntu'ya farklı bir çehre kazandırabilir. Varsayılan olarak gelen duvar kağıdından bahsetmek dahi istemiyorum. O bir facia...

nasilolcekbuisler

Alıntı yapılan: Tilki - 10 Eylül 2011 - 18:40:15
Henüz 11.10'u kurup da denemedim ama Unity geliştikçe Ubuntu'nun daha da güzelleşeceğine inanıyorum. Şu anda sanki Os X daha janjanlıymış gibi görünse de kanımca bunu tasarımındaki açık renk kullanımına borçlu. 08.04'ten beri kullandığım Ubuntu'da sürekli aynı, çekinik renk tonlarını gördüm. Kahverengi, sarı gibi pek de bilinçaltımdaki bilgisayar imajıyla örtüşmeyen renkler. Bu tabi kişisel zevk meselesi ama yine de bu renklerin Ubuntu'yu olduğundan daha ucuz gösterdiğini düşünüyorum.

Belki Unity bileşenlerinin renklerinde, şeffaflıklarında değişiklik yapılabilmesi ve Ambiance ve Radiance gibi temalar yerine Orta'ya benzer temaların kullanılması/geliştirilmesi Ubuntu'ya farklı bir çehre kazandırabilir. Varsayılan olarak gelen duvar kağıdından bahsetmek dahi istemiyorum. O bir facia...

niye be oda güze l :D onuda kullandım uzun süre

cemoli

Unity ile compiz özellikleri maalesef sınırlanıyor
Onun dışında fena değil
Ama asla ne findos nede mec asla Ubuntu ya yetişemez :D
Linux'u Seviyoruuuuuuum ;D

Raven

.

eribol

Bu (ç)alıntı denilen meseleye bu şekilde bakılıyorsa fare de kullanmayalım, arkaplan resmi de kullanmayalım, GUI programları da kullanmayalım zira muhakkak bir program diğerinden bir şeyler (ç)almıştır. Benim gözümde de özgünlük farkını ortaya koyabilmektir ki bu anlamda Unity kendine has farklılıklarıyla beraber geliyor. Yine compizde bir çok efekt Macten alıntı olsa da animasyon konusunda Mac'e fark atmıştır. Bu gibi şeyler olmasa teknoloji denilen şey yerinde sayar bir adım ilerleyemez. Yine Mac'in launchy uygulaması, ne Dash'e ne gnome-do'ya ne diğer alternatiflerine yetişemiyor, üstelik bu programların babası kendisidir ama açık kaynak uygulamalar hep kulağı geçiyor.

Ben çok memnunum durumdan. İstenirse bir dünya da tamamen özgün araçta bulunabilir.

if

Alıntı yapılan: Raven - 12 Eylül 2011 - 16:36:22
Ubuntunun her ortaya koyduğu ürüne mükemmel gözüyle bakıp toz kondurmamayıda doğru bulmuyorum, o yüzden şimdi bana "kardeş git sen windows kullan veya beğenmiyorsan yorum yapma" gibisinden laflar sarfetmeyin. Burası forum, her türlü yoruma tahammüllü olmanız gerekir.

Şu konuda size tahayyülünüzdeki cümleleri söyleyen oldu mu? Hayır! Neden kendi kendinize konuşuyorsunuz?

Raven

.

özgürubuntu

Ubuntu'nun her ortaya çıkardığı ürün mükemmel değil, evet. Ancak mükemmele doğru senin, benim, bizlerin katkılarıyla ilerliyor. Dapper Drake sürümüyle Oneiric'i kıyaslayabilirsiniz gelişimi görebilmek için ve evet bu kadar kısa bir sürede.. Windows'a bakın bakalım böylesine radikal bir gelişim görebiliyor musunuz? Ya da Mac? Mac son sürümü ile (Lion) kendisini değiştirdi, ama Ubuntu her sürümde kendisini yeniledi buna bizzat ben şahidim!

Gnome 3 konusunda Linus Torvalds öfkeli bir mesaj gönderdi Google+ üzerinden ancak sanırım biraz haksızlık ediyoruz. Çünkü benim gözümde Gnome 3 hala Alfa 3 düzeyinde (Beta bile değil) Evet masaüstüne ulaşmak için sürekli sol tarafa gitmek sıkıcı katılıyorum ama görselliği heyecan verici.. ilerde Gnome'un çok şık bir masaüstü olacağına inanıyorum.. biraz sabır

eribol

Ben sadece Ubuntu değil tüm dağıtımların büyük değişimler geçireceğini düşünüyorum. Kde'de en büyük eksiklik global menu ve launcher uygulaması idi (ki sorunu da ara-çalıştırın düzgün çalışmıyor olması idi). Şu an hem krunner iyi çalışıyor hem takeoff plasma aracı var hem de kde'nin "bul ve çalıştır" aracı. Kde global menü ise https://launchpad.net/plasma-widget-menubar adresinde mevcut. Çok şık kendisi. >Yine gnome-shell global menü için http://code.google.com/p/gnome2-globalmenu/ programcığı var. Bu araçlar biraz daha geliştirilirse bu üç ortamda çok güzel olacak. Font görünümü açısından da yavaş yavaş yakalıyoruz :)

decent

Alıntı yapılan: Raven - 12 Eylül 2011 - 17:25:46
Benim yorumumu okuyanların duygularına tercüman oldum o kadar :)

@Raven, her kullanıcı kendi duygularını kendisi ifade edebilir ve yorumu kendisini bağlar.
Başkalarının duygularına tercüman olmaya ve başkaları adına ileti yazmaya hiç gerek yok.

Lütfen kendi adınıza konuşun, saygı gösterdiğimiz kadar saygı göreceğimizi unutmayalım.

Raven

.

heartsmagic

@Raven, ben tercüman olduğun hisler için bari örnek teşkil edeyim. Git Archlinux kullan.

Meseleye o zaviyeden yaklaşırsan, kusura bakma ancak yukarıdaki türde cevaplar alırsın. 6 ayda bir çıkan sürümü nedeniyle bende bir kararsızlık görünmüyor şimdilik. Daha önce de defalarca işletim sisteminin kendisinin veya dağıtımın neden/nasıl kararsız olabileceğini tartıştık başka arkadaşlarla. Gördüğüm o ki herkesin kararsızlık, kararlılık tanımı çok değişken. Benim kafamdaki yapıya hiç ama hiç uymuyor.

Bizlerin "fanboy"luk yapmamızı istemiyorsan sen de "flame" yapmayacaksın, "troll" olmayacaksın. MacOS'dan ilham almıştır Ubuntu, senin ifadenle çalmıştır. MacOS'u şiddetle eleştirenlere sorsak şimdi, onun da neyi neredene çaldığını anlatırlar bize.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Raven

.

kulkke

İşin başka bir kısmını belirteyim aslında; dock, her ne kadar NEXTSTEP'in (apple'a ait işletim sistemi) sağda kullandığı, kenar çubuğuna benzer (açıkcası windows kenar çubuğunun ilkel haline bile benzediği belki söylenilebilinir, simgeleri düğmeler ile barındıran bir launcher) sıkışık yan yana simge konumlandırması ile alakası kurulsa da - ki adı da dock kendisinin, bu yüzden daha çok bağlantısı kuruluyor; asıl anlamı ile Arthur işletim sisteminin, aşağıda kullandığı "icon bar"ı ile daha ilişikli. Keza, görsel konumlandırılması da gene işbu "icon bar" üzerinden gelişimi gerçekleştirdi açıkca.

Classic Mac OS System 7, şu an Mac OS'nin kullandığına benzer bir dock yerine NEXTSTEP'in "dock"unu kullanmaya devam etti. Mac OS X beta sürümünde, Arthur'dakine benzer olarak konulmuş dock geldi. Apple, Mac OS'nin çoğu sürümünde docktan vazgeçmişti, arada dock adlandırması olan bir dock Newton'da kullanıldı. Gene Windows'un 98 sürümünde dock tipi bir şey için "taskbar"ına eklediği "QuickLaunch"ı, Mac OS X betada, görsel düz düğme görünümünü MAC OS X'den önce kullandı; ancak oradan çok Arthur'da da düğme görünümü açısından farklı kullanım vardı gerçi.

Common Desktop Environment ve Sun'ın oluşturduğu docklardan ve onların gelişime kattıklarından bahsetmeden geçiyorum.

Ancak "docku Apple özgün olarak kendisi buldu, kendi kendisine geliştirdi, tasarladı" demek, sadece "dock" adını kullanmak adına gerçeklik payı olan bir şey - başka hiçbir gerçeklik paayı yok bunu söylemenin.

if

Alıntı yapılan: Raven - 13 Eylül 2011 - 18:46:19
Ne kullanacağımı sana sormadım kardeşim, senden tavsiye isteyende olmadı. Kararsızlık mı? Hatırlarsan seninle başka bir konuda daha tartışmıştık. Yazılım merkezini açınca cpu tavan yapıyodu ve sadece bende değil birçok arkadaşta bu sorun olmuştu. Aradan biraz zaman geçti geçen tekrar kurdum yine aynı sorun. Ben anlamıyorum ubuntuyu yapanlar ubuntuyu kullanmıyolarmı? Bu hatayı düzeltmeleri için illa bir kullanıcının hata kaydı mı girmesi gerekiyo veya 6 ay bekleyip yeni sürümün çıkmasımı gerekiyo? Al sana kararsızlık.

Dediğim gibi tahammül edemiyosunuz, azıcık eleştiri yapınca nasılda kendinizi belli ediyosunuz, hemen zorunuza gidiyo. "Tamam kardeşim ubuntu pek mükemmel hatta üstüne yok" tarzında yorumlar yapmalıyızki sen ve senin gibiler içlerinden "ha şöyle adam ol ubuntu hakkında ileri geri konuşma" desinler  ;D Sus bakıyım sen fanboy! Troll'müş  ;D sensin o 8)

Sorun kullandığın dilde @Raven. Önce kullandığın dili düzeltmeni öneririm çünkü yazdıklarınavhüsn-ü zan ile bakmanın da bir sınırı var. Bu mesajında olduğu gibi diğer mesajlarında da bizleri zihninde gerçeklerle bağdaşmayacak şekilde oluşturduğun özelliklere dayanarak suçluyorsun. Bu minvalde hakkımızda yazdığın cümlelerin eleştiriyle uzaktan yakından alakası yok. Dinlemiyorsun da...Seninle konuşmanın faydası yok.

ferat_tes

"Görünüm" her kişiye göre değişir. Bence Ubuntu 11.10 ile Mac ten çok daha iyi bir görünüme sahip. Hadi 3 aşağı beş yukarı aynı puanı versek bile, Ubuntu'ya efektler ve diğer ayarlar çekildiğinde mükemmel ötesi görüntüler ortaya çıkabiliyor. Kaldıki Linux masaüstlerindeki özelleştirmeler hiçbir işletim sisteminde yok, bu gidişte olmayacakta.

heartsmagic

@Raven, önce "troll" ne demek bir bakınmanı salık veriyorum sana. Hangi dağıtımı kullanacağımı sana söyleyemez miyim? Peki, ben bu küçük tavsiyeyi sana bile veremezken senin Ubuntu'yu "rolling release" yaptırmaya kalkışmana ne demeli? Komik olmuyor mu bu durum.

Neyse, ben demek ki tartışacağım kişileri iyi biliyorum. Zira seninle daha önce tartıştığımızı inan hatırlamıyorum, bu konuda da çok samimiyim. Tartıştığım kişileri pek yazmam sağa sola, o kadar çok kişi gelip geçiyor ki forumda, bir gün tartıştığım kişiyle bir hafta sonra rahatlıkla güzel güzel muhabbet edebiliyorum. Kısacası kişisel bir meselem yok benim üyelerle. Fakat senle eskiden tartıştıysak, yine tartışıyorsak kendi adıma bir şeyler çıkartıyorum bu durumdan.

Şimdi, daha neyin ne olduğunu bilmeden yorum yapmaya devam ediyorsun. Yazılım merkezindeki sorun Ubuntu sorunu değil, Python sorunu. Sen Türkçe altında Ubuntu'yu kullandığın için bu sorunu yaşıyorsun. Adamlara bunu iletmezsen nasıl haberleri olacak? Fakat bu zihniyetle sen onu da başkalarından beklersin.

Tekrar edeyim ben tavsiyemi. Archlinux kullan. İstediğin kadar karışma de sen, istediğin kadar isyan et. Sen "rolling release" istediğin sürece, sana bu tavsiyeyi veririm. Bizler Ubuntu'nun hatalarının söylenmesine tahammül edemiyoruz? Peki. Hadi biz tahammül edemiyoruz, sen bu hatalara nasıl tahammül ediyorsun da kullanmaya devam ediyorsun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

BayboraKaan

Benim merak ettigim kullaniyor mu acaba? Yoksa sadece buraya satasmaya mi gelmis? Eger satasma devam eder ise uzun bir süre foruma ugrayamiyacak gibi geliyor bana.

@Raven sorunun nedir bilmiyorum, ama yorum yapmak istiyorsan yap, elestirmek istiyorsan elestir, ama kalkip kimseye saygisizca hitap etme. Satasmak istiyorsan, canin evde skiliyorsa her zaman verdigim tavisyeye sende uy ve okey sitelerinde yasitlarinla ugras ;)