Arch Linux Kurulum Sunumu

Başlatan if, 25 Kasım 2010 - 17:44:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eMKey

Alıntı yapılan: Mustafa Kalkan - 19 Haziran 2011 - 17:09:07
useradd -m -G users,audio,lp,optical,storage,video,wheel,power s /bin/bash kalkan1

Burada da tire işaretini unutmuşsun.

useradd -m -G users,audio,video,wheel,storage,optical,power -s /bin/bash kullanıcı_adı
olması gerekiyor.
The day Microsoft make a product that doesn't suck is the day they start making vacuum cleaners.

kalkan1973

Çok teşekkür ederim * her şey tamam kurulumu bitirdim. Tek sorun NVİDİA GFORCE 7025 ekran kartını yükleyememek... Bunu nasıl yapabilirim...? Ekran kartı yüklenemediği için GNOME 3 masaüstü normal GNOME masaüstü gibi gözüküyor.
Evde İşte her yerde Linux

sem

" Ekran kartı yüklenemediği için GNOME 3 masaüstü normal GNOME masaüstü gibi gözüküyor."

Tam olarak anlayamadım normal Gnome ile kastdettiğinizi... Fakat Arch üzerine Gnome kurunca Ubuntu'da olduğu gibi özelleştirilmiş bir Gnome gelmiyor. Varsayılan Gnome'u kuruyoruz. Normal Gnome ile demek istediğiniz bu ise olağan bir şey ve ekran kartından bağımsız bir durum...

http://www.nvidia.com/Download/index.aspx?lang=en-us

Buradan sürücüyü indirim kurabilirsiniz. Alt F1 ile tty'ye düşüp gdm'yi durduktan sonra indirdiğiniz sürücü kurulum dosyasına çalışma izni vererek ve ilgili dizinde sh ./NVIDIA* komutunu verince kurulur diye düşünüyorum... Debian'da işe yarıyor...

Tabii
https://wiki.archlinux.org/index.php/NVIDIA
bağlantısında daha geniş ve ayrıntılı olarak anlatım var. Bunu uygulamak daha etkili olacaktır...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

kalkan1973

Çok teşekkür ederim Normal GNOME dan kasdım klasik GNOME masaüstü...

sem

Rica ederim...

O zaman dediğim gibi bu beklendik bir durum... Ubuntu'nun mükemmele yakın Gnome özelleştirlemelerine alıştığımız için ben de ilk kurduğumda şaşırmıştım... =)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

Geany

Sunum için teşekkürler @if. Oldukça faydalı olmuş..

if

Rica ederim @Özer Yenihayat. Fayda sağladığını bilmek güzel.

kalkan1973

Ekran kartını yükledim gerekli hemen herşey tamam. Ama hala klasik gnome şeklinde açılıyor. Bir türlü GNOME 3 ekrana gelmiyor...

if

@Mustafa Kalkan, https://wiki.archlinux.org/index.php/GNOME bağlantısında anlatılanları uyguladınız mı?

kalkan1973

Hay ALLAH razı olsun... GNOME SHELL paketinde eksik kurulum varmış. Tamamlayınca oldu.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Haziran 2011 - 17:13:53

Bir de şu durum oluştu. Daha önce kullandığım DEBİAN da BAS HOPARLÖRLERDEN neredeyse evi çınlatan ses çıkarken şimdi ses yarıya düştü. Tüm ayarlar sonda olmasına rağmen...

if

Amin @Mustafa Kalkan:) Alsa kurulu mu?

raskolnikov

Bugün kurulum yaparken güncelleme sırasında yansı hataları ile karşılaştım. /etc/pacman.d/mirrorlist dosyasındaki Turkey başlığı altındaki yansı şu anda en iyi çalışanı (bizim açımızdan) ama ftp yerine htpp kullanmamız öneriliyor. Yani Turkey başlığı altında yansılar sırasıyla koddaki gibi olacak.
http://ftp.linux.org.tr/archlinux/$repo/os/i686
ftp://ftp.linux.org.tr/archlinux/$repo/os/i686
"Sevginin gücü, güce olan sevgiyi yendiğinde, dünya barışı tanıyacak..."
-Sri Chinmoy Ghose-

orpi

gpasswd komutunu root olarak vermeniz gerekmektedir bu komutu verdikten sonra sisteme normal kullanıcı girişi yapmalısınız.

normal kullanıcı olarak şu komutu verin diyor Archlinux Kurulum Rehberinde... Ama Nasıl normal bir kullanıcı olarak gireceğiz;

Ben su komutuyla girildiğini biliyorum.  Kullanıcı adıma parola atamadım onu nasıl atayabilirim?

ve Ayrıca  '' /etc/X11/xorg.conf oluşturun'' diyor ama nasıl oluşturulduğunu yazmıyor. Nasıl oluşturabiliriz?
MÜHENDİS BEG

umityakup

1-root olarak "adduser" komutunu verin,ad,parola ve dahil olmak istediğiniz group lara göre düzenleyip sonra "nano -W /etc/sudoers" ile belirlediğiniz kullanıcıyı root ALL ALL ALL satırının altına,sadece root kısmı kendi adınız olacak şekilde yazarak ekleyin
2-root olarak "Xorg -configure" komutu verin.Bu "/root/xorg.conf.new" dosyasını oluşturacaktır.Gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra  "mv /root/xorg.conf.new /etc/X11/xorg.conf" komutu ile taşıyın.
3-Mutlaka ArchWikiyi iyice okuyun,çünkü bunların hepsi orada mevcut.

orpi

Alıntı yapılan: umityakup - 28 Haziran 2011 - 01:13:23
1-root olarak "adduser" komutunu verin,ad,parola ve dahil olmak istediğiniz group lara göre düzenleyip sonra "nano -W /etc/sudoers" ile belirlediğiniz kullanıcıyı root ALL ALL ALL satırının altına,sadece root kısmı kendi adınız olacak şekilde yazarak ekleyin
2-root olarak "Xorg -configure" komutu verin.Bu "/root/xorg.conf.new" dosyasını oluşturacaktır.Gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra  "mv /root/xorg.conf.new /etc/X11/xorg.conf" komutu ile taşıyın.

1- Dediğini yaptım. Dediğin şekilde ekledim ama benim sorunum '' Oluşturduğum kullanıcıya parola atamak ''
2- Bash:Xorg: command not found komutunu veriyor root olarak yazdığım halde
3- Sanırım biryerlerde birşeyleri eksik kurduk. Tekrar tekrar okudum ama bulamıyorum yok. xorg.conf.new dosyası oluşmuyor. Dolayısı ile sonraki adıma geçemiyorum.

Yada biri bana  Xorg dosyası örneği verebilirmi Ben elimle yazayım olmazsa?
MÜHENDİS BEG

heartsmagic

Root kullanıcısı ile:
passwd falanca_kullanıcı komutu ile parola atayabilirsin yeni kullanıcıya.

Sen X paketlerini kurdun mu? Kurulum anlatımını adım adım takip ediyor musun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

orpi

Parolamı ekledim teşekkür ederim. Ve X ortamını kesinlikle kurdum tekrar tekrar kurdum, Sen diyince birdaha verdim komutları. X ortamından önce birşeyler eksik kaldı.
MÜHENDİS BEG

Kenzi

@orpi
Önce
pacman -S xorg-server xorg-xinit xorg-utils xorg-server-utils

sonra hangi ekran kartınız varsa

pacman -S xf86-video-????

Bende ev dizininde .xinit veya .xinitrc dosyasında (hangisi unuttum)

if
.......
...........................
.........................
fi

diye başlayan bir ifade var,başına ve sonuna # gelmeden masaüstü yöneticisi gelmiyordu. Belki işinize yarar,
if ve fi nin başına gelecek. Ne demek olduğunu bilmiyorum ama :)

Sonra X -configure yapıyorum...

umityakup

1-"adduser" komutunu verdiyseniz zaten orada parola belirlemiş olmanız gerekir.
2-Çok büyük bir ihtimal ile Xorg paketleri kurulu değil sisteminizde."pacman -Syu xorg-server" komutu ile yükleyin Ekran kartı sürücünüzü yükleyin "Xorg -configure" komutunu yeniden deneyin.
Bir başkasının Xorg.conf dosyası sizin sisteminiz ile uyumlu olmayacaktır..

Contempt

Alıntı yapılan: umityakup - 28 Haziran 2011 - 01:13:23

Artık Xorg.conf dosyasını ;

/etc/X11/xorg.conf.d  klasörü altına taşıyoruz.

Yani komutun güncel hali;

mv /root/xorg.conf.new /etc/X11/xorg.conf.d/xorg.conf
olmalı...
Herşeye Rağmen...

orpi

@kenzi dediklerini yaptım ( if -fi meselesi hariç xinit dosyam bomboş çünkü) sonra xorg -configure komutunu verdiğimde;

MÜHENDİS BEG

Kenzi

Alıntı yapılan: orpi - 28 Haziran 2011 - 18:55:49
@kenzi dediklerini yaptım ( if -fi meselesi hariç xinit dosyam bomboş çünkü) sonra xorg -configure komutunu verdiğimde;

İlk hatada xorg dosyasını taşımak istiyorsunuz ama oyle bi dosya oluşturmadınız, zaten ikinci hata da eksik birşeyler var bunlardan başka xinitrc ile alakalı mı bilmiyorum ama deneyelim.

Çıktıdan anladığım kadarıyla atinin sürücüleri eksik.

pacman -S xf86-video-ati

sonra

Xorg -configure

daha sonra

cp /etc/skel/.xinitrc ~/ deyip ev dizinine taşımanız lazım.

eğer oluşursa xorg dosyası,Gnome Kde veya openbox hangisini kullanacaksınız,buna göre

xinit dosyasının içinde gnome için;

exec ck-launch-session gnome-session

demeniz lazım. Duruma göre devam ederiz.

finix

Çok zor gibi olsa da sadece bir saatinizi alır. Daha sonra hiçbir Linux dağıtımı deneyemezsiniz. :)

kalkan1973

İlk başta çok zor geldi açıkçası. Ama şimdi basit geliyor. Benim tek sorunum yazıcımı çok zorlamama rağmen tanımaması ve sesin %70 civarında azalması. Bu 2 sorun hallolsa başka dağıtım denemeyi ben de düşünmeyecem.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Haziran 2011 - 02:50:02

Alıntı yapılan: Kenzi - 29 Haziran 2011 - 01:01:01
Alıntı yapılan: orpi - 28 Haziran 2011 - 18:55:49

İlk hatada xorg dosyasını taşımak istiyorsunuz ama oyle bi dosya oluşturmadınız, zaten ikinci hata da eksik birşeyler var bunlardan başka xinitrc ile alakalı mı bilmiyorum ama deneyelim.

Çıktıdan anladığım kadarıyla atinin sürücüleri eksik.

pacman -S xf86-video-ati

sonra

Xorg -configure

daha sonra

cp /etc/skel/.xinitrc ~/ deyip ev dizinine taşımanız lazım.

eğer oluşursa xorg dosyası,Gnome Kde veya openbox hangisini kullanacaksınız,buna göre

xinit dosyasının içinde gnome için;

exec ck-launch-session gnome-session

demeniz lazım. Duruma göre devam ederiz.

Çok güzel izah etmişsiniz sağolun ama ben mesela

pacman -Sy xf86-video-ati

komutunu vermeden önce

pacman -Sy mesa

komutunun verilmesini tavsiye ediyorum.

Bendeki kart NVİDİA

Yükleme yaparken önce

pacman -Sy mesa

Sonra

pacman -Sy xf86-video-nv

yapıyorum.

ATİ için bir de

pacman -Sy ati ati-utils

denermisiniz oluyor mu...?

orpi

Sonuç değişmiyor Aynı hatayı alıyorum.

pacman -Sy ati ati-utils
komutunu verdiğimde şu çuktıyı alıyorum;

Sanırım paket alımında bir sorun var yani yeterince depo eklemediğim için olabilirmi? yada alman depolarında sorun var sanırım (mirrorlist )
MÜHENDİS BEG