Ubuntu Türkiye Sayfa Tasarımı

Başlatan Kaplan, 14 Ekim 2010 - 14:14:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kaplan

Merhaba arkadaşlar,
Elimden geldiğinde bir tasarım hazırlamaya çalıştım. Şuan ki renk kodlarını baz almaya gayret ettim ve yapısını bozmamaya çalıştım. En azından ilham vermek istedim. Görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

if

hakperest

Yeni/eski fark etmiyor, arkadaşlarımız ısrarla ve azimle Ubuntu TR'ye "Anasayfa" tasarlıyor, Ubuntu TR ekibi ise "uzun bir süre değişiklik yapmayacaklarını" belirtiyor. Bu konuda çalışma yapan arkadaşları azimlerinden dolayı tebrik ediyor, Ubuntu TR ekibinin de kararlarına saygı duyuyorum.

Çalışmalarınızda başarılar.
Küçük bir anketimiz var, katılımınız için şimdiden teşekkür ederiz. Anketimize http://h2b.co/anket adresinden ulaşabilirsiniz.

http://mustafaalkan.kimdir.com

ytgn

Çalışmanız gerçekten güzel. Başka bir güzel çalışma da şu başlıkta dile getirilmişti. Sanırım şu sıralarda bir değişiklik düşünülmüyor, ama yine de emek vermeniz çok güzel. Forumdaki ilk mesajınızın da bu olması ayrı bir güzellik olmuş ;)
Gelecek için ubuntu ile yeni bir adım..

heartsmagic

Çalışma yapan arkadaşlara tek tek teşekkürler. Değişikliğe gitmeyi şu an için düşünmediğimizi bir kere daha belirtelim buradan. Bu yönde istek ve tecrübesi olan arkadaşlar çeşitli alanlarda bizlere yardımcı olabilirler elbette. Katılmak isteyenlere kapımız açık.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sem

Alıntı yapılan: ytgn - 14 Ekim 2010 - 14:30:08
Çalışmanız gerçekten güzel. Başka bir güzel çalışma da şu başlıkta dile getirilmişti. Sanırım şu sıralarda bir değişiklik düşünülmüyor, ama yine de emek vermeniz çok güzel. Forumdaki ilk mesajınızın da bu olması ayrı bir güzellik olmuş ;)

Aynen katılıyorum... Özellikle ilk ileti kısmına...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

krwlng

Çok hoş bir tasarım olmuş, Ubuntu Türkiye ana sayfası için düşünülmese bile başka bir proje için rahatlıkla proje sayfası olabilir, ellerinize sağlık.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

omergex

güzel olmuş ama hiç bir işe yaramayacak malesef çünkü anasayfayı değiştirmeyi düşünmüyor ubuntu tr ekibi. ha noldu, kendinizi geliştirdiniz, kendinize değer kattınız, neler yapabileceğinizin farkında olmanızı sağladı bu tasarım ama hepsi bu kadar, çünkü kullanılmayacak, bi kaç hafta bilgisayarınızda kalacak sonra unutacaksınız yerini, sonra bir format, silinmiş, ama hatırlamayacaksınız bile, bir işe yaramamış olacak yani anlalayacağınız. çünkü ubuntu tr ekibi düşünmüyor:)
toshiba satellite a300 2d4
ati mobility readon hd 3400

eribol

Alıntı yapılan: omergex - 17 Ekim 2010 - 23:28:47
güzel olmuş ama hiç bir işe yaramayacak malesef çünkü anasayfayı değiştirmeyi düşünmüyor ubuntu tr ekibi. ha noldu, kendinizi geliştirdiniz, kendinize değer kattınız, neler yapabileceğinizin farkında olmanızı sağladı bu tasarım ama hepsi bu kadar, çünkü kullanılmayacak, bi kaç hafta bilgisayarınızda kalacak sonra unutacaksınız yerini, sonra bir format, silinmiş, ama hatırlamayacaksınız bile, bir işe yaramamış olacak yani anlalayacağınız. çünkü ubuntu tr ekibi düşünmüyor:)
Bu şekilde mi dile getirilir? Bir de intihar etmesini tembih etseydiniz tam olacaktı.

omergex

bu şekilde dile getirdim suç mu? ki orda asıl neyden şikayet ettiğim ortada. yani tasarımı yapan arkadaşı kutluyorum keşke bu olsa bizim anasayfamız diyorum ama ubuntu tr ekibi düşünmüyor diyorum. düşünene..

eribol

Düşünene? Bu nasıl bir düşünmektir ki yapılan her güzel tasarımı "Ubuntu Anasayfası Yapalım" diye öneriyor, hatta önermenin de ötesine geçip dayatıyor? Anasayfayı değiştirmek çocuk oyuncağımı ki ikide bir sil baştan yeniden tasarlasınlar?

Alıntı Yapbu şekilde dile getirdim suç mu?
Yukarıda @krwlng bir yorum yapmış. Kendi yorumunuzu ve onun yorumunu yanyana koyun, aradaki farkı görebilirsiniz.

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: omergex - 17 Ekim 2010 - 23:38:38
bu şekilde dile getirdim suç mu? ki orda asıl neyden şikayet ettiğim ortada. yani tasarımı yapan arkadaşı kutluyorum keşke bu olsa bizim anasayfamız diyorum ama ubuntu tr ekibi düşünmüyor diyorum. düşünene..
Düşünene... demek ne demek? Üslubunuza dikkat edin, burası mahalle kahvesi değil. Çizilen bir tasarımı uygulamaya geçirmek o kadar kolay olsaydı her hafta farklı bir tema ile yayın yapardı ana sayfa. Olayların iç yüzünü bilmeden ahkam kesmek moda oldu son zamanlarda.

omergex

bakın, ubuntu tr ekibi bu işin zorluğundan bahsetmiyor, sadece düşünmüyoruz deyip geçiyor hiç bir açıklama yapmadan.
"Bu nasıl bir düşünmektir ki yapılan her güzel tasarımı "Ubuntu Anasayfası Yapalım" diye öneriyor" demişsiniz" eribol, evet öneriyorum çünkü yapılan her güzel tasarım şu anki tasarımdan daha güzel neden önermeyeyim ki. dayatıyormuşum, doğruları savunuğ gerçekleri ortaya çıkarmak, razı olmamak dayatmak olarak adlandırılmaya başladı bu günlerde de.

neyse saklamayacağım, dolaylı yoldan anlattığım için de özürdilerim birini kırdıysam da özürdilerim. düşündüklerim ubuntu tr ekibinin hiç bir açıklama yapmadan, açıklamaları olsa da bunların sadece birer bahane olarak düşündüğümden dolayı büyük bir azimle çalışıp güzel tasarılar sunan kişileri bir kaç pohpohlamayla başlarından savdıkları. şu anki tablo böyle.

öneri de getireceğim: tasarım yarışması olsun ve içlerinden en güzelini seçelim. değişim zor diyorsunuz, ben bu işlerden biraz anlarım, zaten htmlye göre tasarlanmış sayfalar. ben şunu iddaa ediyorum ki anasayfayı değiştirmek hiç de zor bir iş deil öyle abartıldığı gibi. kurulsun bir mini grup bu işle uğraşılsın, nolacak ki, çok mu zor yani. işte ben buna karşıyım, öyle çok zor olmayan bir işi çok zor ya da sadece düşünmüyoruz diyerek savuşturmaya karşıyım. umarım kendimi anlatabilmişimdir. uysal koyun olmadığım, olamadığım için de yönetimden özürdiliyorum.

Yiğit Ateş

Anlamamakta ısrar ediyorsunuz. Türkiye Tayfası sayfasındaki altyapı bölümüne baktınız mı? @canosayan arkadaşımız bu işte çok başarılı, ama nihayetinde o da bir insan. Bu kadar işe nasıl yetişecek? Madem bu işlerden anlarım diyorsunuz, başvurun ve altyapı ekibine girin. Bu kadar sert eleştiri yapmadan önce bir empati kurun, acaba neden istemiyor olabilirler diye.

heartsmagic

@omergex, senin için son defa yazayım, ister uysal koyun ol, istersen olma. Diyorsun ya "ne güzel çalışma yapılmış ama boşuna zira düşünmüyorlar" diye, zamanında (çok da uzun olmayan bir süre önce) bizim arkadaşlarımız da bize hoş gelen bir tasarım yaptılar ve şu an onu kullanıyoruz. Değiştirerek boşuna gitmesini mi sağlayalım? Bak senin açından düşünüyorum ve neden değiştirmeyeceğimizi açıklıyorum.

Ayrıca, yapılan şey savuşturma değil. Sen uysal koyun değilsin doğru, ancak bizler de şu an hasbel kader burada olan karar vericileriz. Değerli zamanını bence bir şeyler ortaya koyarak geçir, bir şeyleri savuşturduğumuzu söyleyerek değil. Ayrıca yazılanları, çizilenleri okumadığın da ortada:

"Bu yönde istek ve tecrübesi olan arkadaşlar çeşitli alanlarda bizlere yardımcı olabilirler elbette. Katılmak isteyenlere kapımız açık."

Şu cümle bu başlıkta dile getirilmiş, az zahmet edersen kimin söylediğini de görürsün. Fakat senin amacın zahmet etmek, ortaya bir şeyler katmak değil, uysal koyun olmadığını göstermek namına muhalefet etmek. Muhalefet denilen şey icraattan sonra gelir, önce bir icraat görelim lütfen. "Ne yani icraat göstermeyenin konuşmaya hakkı yok mu" diye soracak olursan, cevabımız kısa ve net bir "EVET" olacak.

omergex

heartsmagiç bir sürü şey yazmışsın ancak orda benim anladığım şey ne biliyor musun? hani diyorlar ya arkadaşlar: bu anasayfayı değiştirmek zor, altyapıdaki arkadaşımız çok iyi çalışıyor nasıl bunca şeye yetişsin o da insan.. bunların hepsinin bir neden olmadığını kanıtlamış oldunuz, çünkü gerçek neden ne sizin dediğinize göre?: "zamanında (çok da uzun olmayan bir süre önce) bizim arkadaşlarımız da bize hoş gelen bir tasarım yaptılar ve şu an onu kullanıyoruz. Değiştirerek boşuna gitmesini mi sağlayalım?"

sonuca varırsak eğer noluyor, bir sürü arkadaşın dediği gibi asıl neden zor olması ya da zamanın olmaması değil. neden en başından beri bu tasarımın boşa gitmemesi. ben öğrendim öğreneceğimi. ama ben de son kez yazayım senin için @heartsmagic madem sen benim için son kez yazıyosun.. bu zihniyetle ubuntunun mantığı olan "change" mantığı, felsefesi hiç bir suretle örtüşmüyor. bunu söylemek hakkını da siz bende görmeseniz de ben kendimde görüyorum ve bu iletimi okuyan diğer forum sakinleri de umarım gerçeği anlarlar. tek temennim bu, o da tabi iletimi silmezseniz. benden bu kadar. şimdi arkamdan dedikodumu yapın..

eribol

Ben özellikle millet görsün diye bu mesajları silmiyorum. Görsünler de anlasınlar diye. Anlayan zaten anlıyor.

Başlık yeterince kaynadı. Umarım kilitlenmesine gerek kalmaz.

Tuxie

Tasarım gerçekten çok güzel olmuş emeğinize sağlık.Ubuntu TR ekibinin tema değişikliğine gitmemesini de anlıyorum bu işler öyle kolay olmuyor maalesef bu tema oturana kadar da bayağı bir uğraşı verdiklerini biliyorum ama bu arkadaşların çalışmalarını yapmaması ve sergilememesi anlamına gelmiyor hatta bence bir bölüm açılsın orada isteyen tasarımlarını yayınlasın böylece ilerisi için de hazırlık olur.

ytgn

Alıntı yapılan: omergex - 18 Ekim 2010 - 01:10:07
şimdi arkamdan dedikodumu yapın..

Bütün yazdıkların zaten her şeyi ortaya koyuyor ama o son cümlenle kendini çok iyi ifade etmişsin.

Daha önceki iletinde de

Alıntı yapılan: omergex
öneri de getireceğim: tasarım yarışması olsun ve içlerinden en güzelini seçelim. değişim zor diyorsunuz, ben bu işlerden biraz anlarım, zaten htmlye göre tasarlanmış sayfalar. ben şunu iddaa ediyorum ki anasayfayı değiştirmek hiç de zor bir iş deil öyle abartıldığı gibi. kurulsun bir mini grup bu işle uğraşılsın, nolacak ki, çok mu zor yani.

demişsin. ubuntu-tr.net çatısı altında bir çok tayfa, bir çok oluşum var. Şimdiye kadar hangisine dahil oldunuz?
Gelecek için ubuntu ile yeni bir adım..

sem

Yönetim hedef alınmış genel olarak ama...  10 000 normal üye dese ya: "sen bize uysal koyun mu diyorsun"... =)

Normal üye olarak da herhangi bir gerçeğe ihtiyacım yok açıkcası... Yani hangi gerçekleri ortaya çıkaracaksınız, bu vesile ile kimlere ışık tutacaksınız (Uğur Dündar Arena gibi odu biraz...) bilmiyorum... Fakat aydınlatacağınız kişileri özelden aydınlatırsanız, arkadaşın güzel çalışması da saçma bir tartaşma nedeni ile kaynamamış olur...

İyi geceler...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

heartsmagic

@omergex, dedektifçilik oynamıyoruz burada. Ben aslında konu net bir şekilde kapansın diye yorum yapmıştım ancak sen tutup yine başka yerlere çekmişsin. Benim açımdan "değişim istenmediği", alt yapıya bakan arkadaşlar için "zor olduğu, vakit olmadığı" içindir belki. Tutup da bunu söylemenin ne alemi var? Düşünmüyoruz dedikten sonra hafiyelik peşine düşüp, uysal koyun olmadığını mı ispat etmek istiyorsun?

1. Dedikodunu yapmıyoruz, görebileceğin bir şekilde, şeffaf, alenen yazıyoruz ortaya. İftiranın lüzumu yok. Ha, bu söyleminle foruma bir daha gelmeyeceğini ima ediyorsan sana bir önceki iletimdeki muhalefet betimlememi tekrar hatırlatmak istiyorum. İcraat görmediğimiz insanların forumda bulunup bulunmaması açıkçası artık ırgalamıyor bizleri, en azından beni.

2. Çok şey söylemişsin ancak gördüğüm o ki işine gelmeyen kısımları es geçmişsin. Bak senden başkaları nasıl da görüp alıntılamışlar. Örnek: @ytgn. Demek ki görmek isteyen görüyormuş.

3. Başlığı açan arkadaş gelip de neler yazılmış diye baktığında açıkçası neler hissedecek merak ediyorum. İyi niyetlerle bir şeyler paylaşmış, biz de kibarca teşekkür ederek düşünmüyoruz demişiz. Ardından sen öküzün altında buzağı arıyorsun.

hitokiri

Alıntı Yapİcraat görmediğimiz insanların forumda bulunup bulunmaması açıkçası artık ırgalamıyor bizleri, en azından beni.
Olayı kişiselden başka bi yöne çekmek diğer herkese biraz haksızlık olur
@omergex 'in haklı bi yönü olduğu söylenemez zaten ,
sinir hırpalayıcı olduğuda aşikar ,
Alıntı YapMuhalefet denilen şey icraattan sonra gelir, önce bir icraat görelim lütfen. "Ne yani icraat göstermeyenin konuşmaya hakkı yok mu" diye soracak olursan, cevabımız kısa ve net bir "EVET" olacak.
Bu cevaptanda rahatsız olmuştum ama karşısındaki muhatabı belliydi ,
Olayı insanlar, tüm üyeler, olarak düşünmediğini varsayıyorum elbette ama açıktan herkese tehdit vari söylemler olarak algılanmaması için bu iletiyi yazayım dedim :)
Haksız mıyım ? :)

heartsmagic

Haklısın, ancak bu onaya "şerh" düşerim. Elbette söylemlerim forum geneli için değil, zaten neden olsun ki? Fakat söylemlerimin sınırları ne yazık ki yaptığım tanıma uyan herkes için geçerli. Forumda ettiği beş kelamdan biri bile yarar sağlamayan herhangi bir kullanıcının yapacağı muhalefetin bizler adına (hadi geçtim diğer arkadaşları, en azından benim adıma) hiçbir kıymeti yok.

Bir de ek yapayım, ortada zaten bir tehdit ok. Böyle yaparsanız şöyle olur demedim ben. Bir önceki iletimde hakkı olmaz dedim, bu söylemin arkasındayım. Hakkı olduğunu düşünüp laf edene de görüldüğü gibi söylenecek sözümüz olur.

hitokiri

Bu olaya şerh düşmesi konusunda sana katılıyorum :)
Aslında tam olarak demek istediklerini anlamıyor falanda değilim ama böyle bi şüphenin olmasını(düşünülmesini) istemedim açıkçası cevap verdiğin için teşekkürler :)

canosayan

Şu an için altyapı tayfasında sadece ben görünüyorum. (Gerçi ben kafadan Ramazan'ı da sayıyorum ama olsun.)

Ne yalan söyleyeyim konunun büyük bir kısmını hızlı okudum. Ama her zamanki meseleler olduğundan alışığım yazılanlara.

İnsanların tasarım yapmaları güzel. Bunun için ubuntu türkiyeyi seçmeleri daha bir güzel. Fakat duracak bir nokta var. İzninizle sorayım. Bbundan önce kaç site için sorulmadığı halde tasarım yaptınız da o site onu hemen tema yaptı? Var mı elinizde bununla ilgili bir istatistik? Yüzlerce insan facebook temasından şikayetçi oluyorda facebook değiştiriyor mu? Heleki facebook'un bu konuda çalışan yüzlerce elemanı varken.

Peki ubuntu-tr olarak bir kaç site tasarımı yapıp versek hanginiz parçalayıp sitenize tema yapacaksınız.

Kabataslak olarak ortalama ayda bir yada iki ayda bir biri yeni bir tasarımla geliyor. Açıkçası tecrübelerinizi bilemeyeceğim. ama bir temayı bitirip oturmasını sağlama öyle iki html kodu, iki title falan bitmiyor. açık kaynaklı iki tarayıcı arasında uyum sağlamak için bile uğraşıyoruz. internet explorer'ı saymıyorum bile. Eğer bu konularda benden çok iyiyseniz (ki olabilir hatta inşallah öylesinizdir) seve seve yer değiştiririm. Hatta o kadar iyisiniz bence tema yatıp satışa çıkarın.

Eğer iki ayda bir gelen tasarımı bölüp, parçalayıp tema yapacağımızı düşünüyorsunuz izninizle biraz argoya kaçayım: Çok beklersiniz. Bu tasarımı yapacak bile olsak bu tasarım gibi kim bilir kaç görsel daha oluşturmamız gerektiğinin farkında mısınız? Kaç satır kod yazılacağının, deneyeceğimizin.

Kimin uysal koyun olup olmadığını bilmiyorum. Ama ubuntu-tr yöneticileri de maaşlı eleman falan değil. Tek işleri bu da değil.

İnşallah bir gün birileri ben bu işlerden anlıyorum diyerek özel mesajla haber verir. Beni tayfaya alın falan bir şey der. Beraber çalışırız. İş yaparız. Örnek tasarımlar çıkartırız. belki başka projelere yöneliriz. İnşallah onlarında istedikleri budur.

Ama onun haricinde, kendi yapmadığı işi bile savunan, anca tasarım şu bu mevzularıyla laf kalabalığı yaratan hiç bir tayfada en ufak emeği olmayan arkadaşlar biraz düşünürler. Hatta yine argoya kaçayım biraz. Eğeri çenelerini kapatırlarsa çok sevinirim.
Chmod bizim işimiz.