Ezanvakti 7.0

Başlatan ironic, 28 Temmuz 2010 - 21:56:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ironic

Dün gece 12.04  desteği de içeren yeni bir güncelleme geçtim. Genel olarak 6.0 üzerinde yaptığım -çoğunlukla- mevcut özellikler üzerindeki iyileştirmelerden oluşuyor.

Alıntı yapılan: Aequitas - 07 Nisan 2012 - 10:46:47
@ironic, öncelikle eline sağlık.
Bunu Arch üzerinde nasıl kullanabilirim?

Teşekkürler.

Archlinux için PKGBUILD dosyası mevcut. ( indirmek için buraya tıklayın)

syagdiran

Alıntı Yapironic
Dün gece 12.04  desteği de içeren yeni bir güncelleme geçtim. Genel olarak 6.0 üzerinde yaptığım -çoğunlukla- mevcut özellikler üzerindeki iyileştirmelerden oluşuyor.
Çok teşekür ederiz. Eline sağlık.

Aequitas

Alıntı yapılan: ironic - 07 Nisan 2012 - 14:21:21

Teşekkür ederim @ironic. Paketi kurdum ancak açılışta "ezanveri dosyanızın güncellenmesi başarısız oldu." şeklinde hata iletisi çıkıyor. Uçbirim çıktısı da şöyle:

aequitas ~ 
$  ezanvakti
ezanveri dosyanız güncelleniyor..
Can't locate WWW/Mechanize.pm in @INC (@INC contains: /usr/lib/perl5/site_perl /usr/share/perl5/site_perl /usr/lib/perl5/vendor_perl /usr/share/perl5/vendor_perl /usr/lib/perl5/core_perl /usr/share/perl5/core_perl .) at /usr/share/ezanvakti/bilesenler/ezanveri_guncelle line 21.
BEGIN failed--compilation aborted at /usr/share/ezanvakti/bilesenler/ezanveri_guncelle line 21.
Başarısız..

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

ironic

Alıntı yapılan: Aequitas - 09 Nisan 2012 - 15:12:43
Alıntı yapılan: ironic - 07 Nisan 2012 - 14:21:21

Teşekkür ederim @ironic. Paketi kurdum ancak açılışta "ezanveri dosyanızın güncellenmesi başarısız oldu." şeklinde hata iletisi çıkıyor. Uçbirim çıktısı da şöyle:

aequitas ~ 
$  ezanvakti
ezanveri dosyanız güncelleniyor..
Can't locate WWW/Mechanize.pm in @INC (@INC contains: /usr/lib/perl5/site_perl /usr/share/perl5/site_perl /usr/lib/perl5/vendor_perl /usr/share/perl5/vendor_perl /usr/lib/perl5/core_perl /usr/share/perl5/core_perl .) at /usr/share/ezanvakti/bilesenler/ezanveri_guncelle line 21.
BEGIN failed--compilation aborted at /usr/share/ezanvakti/bilesenler/ezanveri_guncelle line 21.
Başarısız..

Archlinux felsefesini sevdiğim için tüm bağımlılıkları zorunlu tutmadım. Çünkü bu bağımlılıkları kurmadan da uygulamayı kullanmak mümkün. Seçime bağlı bağımlılıklar (optdepends) olarak belirlemiştim. Paketler kurulduktan sonra pacman uyarı veriyordu aslında. Sanırım gözden kaçmış.

Otomatik ezanveri güncellemesi için  perl-www-mechanize ve perl-html-tree bileşenlerinin kurulması gerekli. Diğer türlü diyanet sitesinden bilgileri kopyalayıp ezanveri dosyası elle de oluşturulabilir. Ayrıca otomatik ezanveri güncelemeyi yapılandırma dosyasını düzenlleyerek kapatabilirsin.

Arayüz kullanımı isteniyorsa yad kurulumu gerekli. Aur da aynı adla uygulama mevcut.

ve son olarak terminalde komut tamamlama desteği için bash-completion.. Aslında bunu kurmasan da olur. .bashrc dosyasının herhangi bir yerine

source /etc/bash_completion.d/ezanvakti

yazman yeterli.

Aequitas

@ironic, detaylı açıklama için teşekkür ederim. Genelde kurduğum paketler için ek bağımlılıklar çıktığında bunları da sonra kurmaya çalışıyorum ama şimdiye kadar hep "paket zaten güncel, tekrar kuruluyor" iletisi alıyordum. Bu nedenle bir süredir bu iletilere pek kulak asmıyordum, sanırım hepsini değerlendirmek gerekiyor. Bu arada Ubuntu'daki "apt-get install -f" gibi bir komut var mı, bağımlılık olarak eksik ne varsa kendiliğinden kuran?

5.7 sürümünü çalıştırabildim. Bir kaç geri bildirim de ben yapayım
Ekranımın küçük olmasından dolayı (1024x600) "Properties" kısmındaki "Save, Quit" düğmeleri altta kalıyor, paneli gizleyerek çözdüm sayılır. Eğer bu kısım biraz daha kırpılabilirse daha güzel olabilir. Gerçi elimden geldiği kadar lüzumsuz olanları çıkardım demişsin.
Uygulamanın sistem tepsisinde görünmüyor olması, arayüzü kapattıktan işimi zorlaştırıyor. Bu yüzden arayüzü kapatmıyorum çoğu zaman. Tekrar açmaya çalışınca yeni bir "ezanvakti" çalıştırıyor.
Yine örnek olması açısından Felah adlı uygulamadan bahsetmek istiyorum. Ana arayüzde "Oynat, Durdur" tuşları var. Herhangi bir vaktin ezanını başlatıp durdurabiliyorsun. Bu şekilde bir değişiklik fena olmaz aslında.

Bu arada uygulama ezanlar için ".mp3" biçimini destekliyor mu?

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

ironic

Archlinux' ta o iletilere dikkat etmek gerek. Bazı durumlarda kullanıcının da yapması gereken işlemler olabiliyor . Sistemi ilgilendiren konularda zaten resmi sitede önceden durum hakkında bilgi veriliyor.  Pacman bu tür sorunların oluşmasına izin vermeyen bir tasarıma sahip. Uygulamaları kaldırırken -Rd ya da -Rdd  ile (bağımlılık denetimini devredışı bırakarak) kaldırmazsan sistemde bağımlılık sorunu oluşmaz.

Aynı çözünürlüğü ben de kullanıyorum. :) 6.0 yapılacaklar listesinde bu da ekli. Çözüm olarak ayarları özelliklerine göre gruplayıp birkaç pencere olarak açtırmayı  düşünüyorum. Açılacak pencereler isteğe bağlı olacak. Ön bir seçim penceresi olacak yani.

Arayüz konusu ne yazık ki oldukça sınırlı bir alanda kalıyor. Bash için gtk ,qt ya da herhangi bir arayüz geliştirme ortamı destek sağlamıyor. Sadece başka dillerde (C,C++ gibi) yazılan uygulamalarla, bu tür küçük çalışmalar yapabiliyoruz. YAD bu konuda bizlerin alanını eskiye göre bayağı genişletse de halen çoğu basit  noktada elimiz kolumuz bağlı kalmaya devam ediyor. Arayüz denetimi için her pencerenin pid lerini almam gerek.  Bu bilgiyi yad göndermiyor. Benim bulmam gerek. Bu da diğer süreçleri karman çorman ediyor. 

Arayüz konusunda daha fazlası için uygulamayı başka bir dile taşımam gerekli. Python, qt ve C++ 'ı vakit buldukça öğrenmeye çalışıyorum ama halen çok eksiğim. 

Aequitas

O halde böyle güzel bir uygulama ortaya koyduğun için bir kez daha teşekkür ediyorum ve kolaylıklar diliyorum. Arch konusundaki ipucu için de ayrıca teşekkür ederim.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

syagdiran

Bir geri bildirimde de ben bulunayım. Ezan okunurken bildirim alanında aşağıdaki görüntü oluyor.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

ironic

Bu kötü oldu gerçekten. Hoş bir özellik olduğu için eklemiştim ama görünüşe bakılırsa Ubuntu yine bildiğini okumuş.

Normalde şöyle bir görüntü oluşacaktı. (KDE üzerinde çalıştırıldı.)

Leolik deposundan kurulan libnotify ile de durum aynı mı acaba?

syagdiran

Alıntı YapLeolik deposundan kurulan libnotify ile de durum aynı mı acaba?
Tam olarak ne demek istediğinizi anlayamadım.

heartsmagic

Alıntı yapılan: syagdiran - 11 Nisan 2012 - 23:52:33
Alıntı YapLeolik deposundan kurulan libnotify ile de durum aynı mı acaba?
Tam olarak ne demek istediğinizi anlayamadım.

@ironic şu PPA'yı söyledi muhtemelen:
https://launchpad.net/~leolik/+archive/leolik

Gerçi libnotify paketleri yok ama notify-osd mevcut. Doğrudan 12.04 desteği yok ama.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ironic

Leolik deposuyla da denediğimde durum değişmiyor.

Eski haline geri getirip yeni bir güncelleme gönderdim.

Aequitas

Bu arada bir şey söyleyeyim. Arch kullanıyorum. Mesela ezan vakti 13:26. 13:26'da ezan okumaya başlıyor, ezan bitince ezan duasına geçiyor, sorun yok. Fakat tüm bu işlemlerin sonunda saat halen 13:26 yı gösteriyorsa tekrar ezan okumaya başlıyor ve ardından bir kez daha ezan duasına geçiyor. İkinci turda artık saat 13:27 olduğu için tekrar ezan okumuyor. Denemek için ezan vaktinde ezan başlar başlamaz mplayeri durduruyorum, hemen ezan duasına geçiyor, tekrar durduruyorum, tekrar ezana geçiyor.. Dakika atlayana kadar bu işlem devam ettiğimde devamlı bu tekrarı yapıyor.

Gerçi şimdi farkettim de.. Ezan+ezan duası bir dakikadan çok daha fazla sürer. Dolayısıyla ilk tezim çürümüş oluyor. Ama sonraki söylediğimi denedim, defalarca tekrar ediyor dakika ilerleyene kadar. Peki neden iki defa ezan okuyor olabilir ki? -180sn gecikmeli okuyor, bununla alakalı olabilir mi acaba?

Bir de sonraki sürümlerde sistem çekmecesi için herhangi bir plan var mı? :)

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

ironic

Ezanların yönetildiği fonksiyonda(ezanlar) mantık şöyle: İlk çalıştırmada sıradaki vakite ait kalan süreyi hesaplayıp beklemeye(sleep komutuyla) geçiyor. Kalan saniye bitince ezan okunuyor. Bundan farklı önden yapılan bir denetim daha var o da bu soruna neden olan sorgu. Eğer uygulama vakit ezanına ait dakika içerisinde çalıştırılırsa (verilen örnekte 13:26'yı ele alalım.) dakika 26 olduğu sürece saniye hesabı yapmadan ezan okur. Normal şartlarda sizin de gördüğünüz üzere ezan okunma bile 3 dk.dan az sürmüyor. Bu sebepten ayrı bir denetim eklemedim. Yapmanız gereken bu tür durumlarda fonksiyondan hızlı davranıp Ctrl+c yi göndermek. :) Ya da daha farklı olarak -uçbirimden deniyorsunuz sanırım- mplayer slave olarak çalıştığı için uçbirimden verilen komutlara yanıt veriyor.  pause, stop, play gibi komutları kullanabilirsiniz. Örneğin 1 dk  için pause sonra stop komutları verilebilir. Bu durum mplayer ın kullanıldığı diğer özellikler, ezan ve kuran dinleme için de geçerli.

YAD sürekli olarak gelişiyor çok fazla takip edemiyorum. Onda da slave olarak çalıştırılma eklenmişti. Son yeniliklerinden uygun olanları uygulamaya ekleyeceğim zaten. Eğer olanaklar izin verirse tabi ki de eklerim. :)

syagdiran

Şu an program gayet güzel çalışmakta. Programı yapan arkadaşa tekrar en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Allah razı olsun.
Ubuntu 12.04 LTS final sürümünde güncelleme yapmıyor şu an.

sedat1661

ben bu programı linux mint 12 kurulu laptobuma kurmaya çalıştım.  sırasıyla uçbirimden şu komutları uyguladım.
sudo add-apt-repository ppa:fbostanci/distroguide
sudo apt-get update
sudo apt-get install ezanvakti
kurulumu bitirdim. fakat  nedense donatılardan açmak için tıkladığımda nedense güncelleme başarız diyor ve uygulama açılmıyor.
*Kıyamet günü nereye gitmek istiyorsanız, hazırlığınızı ona göre yapınız.* Ömer bin Abdülazîz (Radıyallahi anh)

ironic

Uçbirimden öncelikle ayarlar dosyasını silelim.

rm ~/.config/ezanvakti/ayarlar

sonra

ezanvakti --güncelle

komutuyla sonuç alanadek birkaç defa denermisiniz. Siteden kaynaklı sorunlardan bazı zamanlarda hata oluşabiliyor.

syagdiran

@ironic
Ne yazık ki hala güncelleme yapmıyor.

ironic

Teşekkürler.

Hatayı buldum. 6.0 dan kopyalarken düzeltme yapmayı unutmuşum.

/usr/share/ezanvakti/bilesenler/guncelleyici dosyasında 97. satırdaki(kalın siyahla belirtilmiş) kısım bir sonraki alıntıdaki kırmızı ile renklendirilmiş düzeltme ile yer değiştirecek.

Alıntı Yap
${BILESEN_DIZINI}/ezanveri_guncelle.pl "${ulke}" "${sehir}" "${ilce}" | \
sed -e 's:[[:alpha:]]::g' -e 's:[^[:blank:]]*\.:\n&:2g' | \
sed -e '1,4d' -e 's: : :g' -e 's:[[:space:]]*$::g' > /tmp/ezanveri-$$

olması gereken şekil

Alıntı Yap
${VERI_DIZINI}/bilesenler/ezanveri_guncelle "${ulke}" "${sehir}"
| \
sed -e 's:[[:alpha:]]::g' -e 's:[^[:blank:]]*\.:\n&:2g' | \
sed -e '1,4d' -e 's: : :g' -e 's:[[:space:]]*$::g' > /tmp/ezanveri-$$

Uygun bir zamanda yeni bir güncelleme gönderirim.

syagdiran

Dediğiniz değişiklikten sonra güncelledi fakat hala güncellemekte zorlanıyor gibi. 8-10 denemede 2 kez güncelleyebildim.

travego0403

@ironic
Eline sağlık çok güzel bir program olmuş. Evet  artık bu bir betik değil bildiğin program halini almış. :) Adı ezan vakti ama geliştire geliştire bütün ihtiyaçları karşılayacak hale getirmişsin.

Ayrıca Bash'ın da gücünü gösteren bir uygulama olmuş.

Biraz geri bildirimde yapayım. :) Malum geri bildirimler  geliştirme için çok önemli. Acaba şöyle bir şey söylesem mümkün mü? Saat programı açtığımızda şu kadar dakika saniye kaldı diye yazıyor.Ama saniye geri saymıyor. Sanırım program ilk açılışta hesaplıyor ve o şekilde gösteriyor.Acaba bunu hareketli duruma getirilebilir mi? Yoksa bunun hareketli olması işlemciye aşırı bir yük mü bindirir? Birde kuran  veya ezan dinlerken ana pencere kapanıyor. Ana pencere kapanmadan okusa veya çalsa iyi olmaz mı? Tabi bunlar biraz Threadlerle(İş parçacıkları) alakalı sanırım. Bash'ta Thread gibi şeyler var mı?

@syagdiran
İlgili değişikliği yaptıktan sonra tek seferde güncelledi bende. Bir kaç defa daha denedim her seferinde başarılı bir şekilde güncellendi. Sanırım sizde arada başarısız olması o anki internet bağlantınızdan ya da verilerin alındığı siteden kaynaklandı.
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

syagdiran

Alıntı Yapİlgili değişikliği yaptıktan sonra tek seferde güncelledi bende. Bir kaç defa daha denedim her seferinde başarılı bir şekilde güncellendi. Sanırım sizde arada başarısız olması o anki internet bağlantınızdan ya da verilerin alındığı siteden kaynaklandı.
Evet haklısınız. Bilgisayarı açtığım an güncelledi.

TahaKaradeniz

Elinize sağlık, Allah razı olsun.
Mint-Ubuntu-Mageia-Pardus-Arch

Özgürlük için LİNUX !

ironic

Alıntı yapılan: travego0403 - 04 Mayıs 2012 - 15:14:55
@ironic
Eline sağlık çok güzel bir program olmuş. Evet  artık bu bir betik değil bildiğin program halini almış. :) Adı ezan vakti ama geliştire geliştire bütün ihtiyaçları karşılayacak hale getirmişsin.

Ayrıca Bash'ın da gücünü gösteren bir uygulama olmuş.

Biraz geri bildirimde yapayım. :) Malum geri bildirimler  geliştirme için çok önemli. Acaba şöyle bir şey söylesem mümkün mü? Saat programı açtığımızda şu kadar dakika saniye kaldı diye yazıyor.Ama saniye geri saymıyor. Sanırım program ilk açılışta hesaplıyor ve o şekilde gösteriyor.Acaba bunu hareketli duruma getirilebilir mi? Yoksa bunun hareketli olması işlemciye aşırı bir yük mü bindirir? Birde kuran  veya ezan dinlerken ana pencere kapanıyor. Ana pencere kapanmadan okusa veya çalsa iyi olmaz mı? Tabi bunlar biraz Threadlerle(İş parçacıkları) alakalı sanırım. Bash'ta Thread gibi şeyler var mı?

Geri bildirim ve düşüncelerin için teşekkürler @travego. Yaklaşık 2 senedir bu projeyle uğraşıyorum. Geçen sürede hem proje hem de bash bilgim bayağı gelişti. :) Uygulamanın ilk halini düşününce bu kadar gelişebileceğini asla düşünmemiştim.

Arayüzle ilgili daha önce şunları söylemiştim.

Alıntı yapılan: ironic link=topic=21393.msg395l539#msg395539 date=1334145956
Arayüz konusu ne yazık ki oldukça sınırlı bir alanda kalıyor. Bash için gtk ,qt ya da herhangi bir arayüz geliştirme ortamı destek sağlamıyor. Sadece başka dillerde (C,C++ gibi) yazılan uygulamalarla, bu tür küçük çalışmalar yapabiliyoruz. YAD bu konuda bizlerin alanını eskiye göre bayağı genişletse de halen çoğu basit  noktada elimiz kolumuz bağlı kalmaya devam ediyor. Arayüz denetimi için her pencerenin pid lerini almam gerek.  Bu bilgiyi yad göndermiyor. Benim bulmam gerek. Bu da diğer süreçleri karman çorman ediyor. 

Arayüz konusunda daha fazlası için uygulamayı başka bir dile taşımam gerekli. Python, qt ve C++ 'ı vakit buldukça öğrenmeye çalışıyorum ama halen çok eksiğim.

Üstüne eklersem arayüz başladıktan sonra herhangi bir müdahele ya da bir fonksiyonla ilişkilendirip döngü yapamıyorum. Yani arayüz nasıl açıldıysa öyle kalıyor. Değerleri yenilemek için arayüzü yeniden başlatmam gerekli. Bash için arayüz kullanımı çok sıkıntılı zaten. Basit kullanıcı etkileşimi için sunulan dialoglardan öte çok da bir seçenek yok ne yazık ki. Ha YAD bu konuda çok daha fazla seçenek sunsa da görüldüğü üzere yeterli gelmiyor. Uçbirim için bu tür döngüsel işlemler daha kolay. Hatta 6.0 da yeni vakit için bekleme yaparken geri sayım eklemiştim ama döngüden dolayı sürede bir sapma oluşuyor. Sapmayı 3-4 saate vurursak ciddi bir gecikmeye de neden olacağından geri vazgeçtim. Bilmiyorum eğer daha etkili bir çözüm bulabilirsem eklerim.

Uçbirimden geri sayım için şöyle bir komutla da istenen yapılabiliyor. (akşam vakti için kalan süre sayımı)

export RENK=1
while : ;do printf '%s\r' "$(ezanvakti -v -a|sed '/^$/d')"; sleep 1;done

Alıntı yapılan: TahaKaradeniz - 04 Mayıs 2012 - 23:27:35
Elinize sağlık, Allah razı olsun.

teşekkürler.

travego0403

@ironic
Anladım.  :) Bash bilgim olmadığı için böyle şeyler oluyor. Anladığım kadarıyla  Qt de olduğu gibi şu olay yok.
return app.exec();
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman