Unetbootin programı ile flash disk'e Linux kurma

Başlatan kaansef, 11 Temmuz 2009 - 16:12:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kaansef

UNetbootin, Live USB oluşturma aracıdır. ISO'dan USB Flash sürücüyü oluşturmak için kullanırız.

UNetbootin Geza Kovacs tarafından, GNU GPL v2 altında yayımlandı.

UNetbootin Kullanımı ve Flash sürücü için ayarlar

1- Windows için UNetBootin programını Burdan  indiriyoruz.

2- Linux için ISO favori dağıtımını hazır halde masaüstüne tutuyoruz. Yoksa ISO olacak şekilde bir dağıtım kullanıyoruz.

3- UNetBootin programını yükleyerek açıyoruz.

4- Diskimage kısmından radyo kutusu seçeneğini işaretliyoruz. (1) ISO'yu seçiyoruz. (2) USB sürücümüzün hedef yerini seçiyoruz. (3) Ok diyerek tamamlıyoruz. (4)

5- Sonra Reboot Now tuşuna basarak işlemi tamamlayalım.

6- Son olarak BIOS ayarlarımızdan USB için boot seçeneğini ayarlayıp Live USB olarak kullanıma sunuyoruz.

Not:Alıntıdır...

Programın linux versiyonunu Burdan indirebilirsiniz.
# 28065

s7e7v7e7n

teşekkürler bu akşam bunu deniyeceğim ama şuan ki sürümü olan 9.10 da bunu desteklemiyor galiba acaba desteklemediği linux sürümlerinide kurabilirmiyiz mesela Lubuntu yuda desteklemiyor proğram
Ubuntu Desktop 11.10 Oneiric Ocelot

engin1975

USB işini windows üzerinden yapacaksan sana UltraISO Premium Edition programını tavsiye  ederim.

holywars

Win 7'yi USB'den kurmak istiyorum acaba bu program ile aynı şekilde win 7 iso dosyasını yüklesem problem olurmu? şuanda makinada microsoft işletim sistemi olmadığından ubuntuda çalışacak bir program lazım :)

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

holywars

Hey allahım aklıma gelmedi valla boyle aramak, teşekkürler heartsmagic, demekki işe yarıyormuş :)

*Not: search etmek?!

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Temmuz 2010 - 23:05:52

Edit: imla ve dil hatası :)

bahadirhtp

unetbootın programı ıcın nasıl bır applıcatıon secmeleyım?
GOD'S A KID WITH AN ANT FARM LADY HE'S NOT PLANNING ANYTHIN'

sema

Nasıl bir applications derken? Windows için kurulumundan bahsediyorsak ilk konuda verilmiş zaten.  Ubuntu için ise de yazılım merkezinde mevcuttur kendisi:

sudo apt-get install unetbootin

Forumda arama yapabiliriz ayrıca.
susema

if

Kimi zaman veya kimi dağıtımlarda açılış ekranından sonra bash ekranı gelebiliyor. Çeşitli hatalardan kaynaklanan bu sorunu çözmek için TAB tuşuna iki kere basıp seçeneklerden 'live' olanını yazıp onaylarsanız sorunsuz canlı cd olarak kuruluma geçebilirsiniz.

Yiğit Ateş

Windows'ta yapılacaksa bu işlem Universal USB Installer en düzgün program bence. Unetbootin garip hatalar verebiliyor.

Contempt

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 18 Mart 2011 - 02:51:24
Windows'ta yapılacaksa bu işlem Universal USB Installer en düzgün program bence. Unetbootin garip hatalar verebiliyor.
Bu konuda bende Universal Usb yi tavsiye ederim. Desteklediği dağıtımlar arasında hiç sorun verdiğini hatırlamam...

Herşeye Rağmen...

bahadirhtp

haklıymışsın Candy dırek termalden hallettım falak bu sorun bana şunu gosterdı
yuklu olmayan bı programdan kaynaklanan bır sorunum var sanırım
bazı yenı yukleme yada ındırılen belgelerde her zaman benden uygulama secmemı ıstıyor
ama bunun nedenını bulamadım.
tesekkurler

sema

Konu dışı fakat çok anlamadım. İndirme tamamlandıktan sonra indirdiğini açmaya çalışınca mı soruyor yoksa bir şeyi indirir indirmez mi soruyor hangi uygulamayla açılacağını? Eğer son söylediğim sebepse sorun, FF indirme ayarlarını öntanımlı yapmaya çalışabilirsin ya da .mozilla'yı da silebiliriz. İlk söylediğimden kaynaklıysa da o zaman bir kereye mahsus sağ tıklayıp özelliklerden açmasını istediğin uygulamayı seçtikten sonra alt taraftaki hatırlama kutucuğunu işaretleyebiliriz.

İkisi de değilse sorunu daha detaylı açıklayarak yeni bir konu açarsak iyi olur.
susema

Gabriel

Bu işi http://www.linuxliveusb.com adresindeki LinuxLive USB Creator ile yapıyorum.
Tavsiye ederim.
Yeryüzü bize atalarımızdan miras kalmadı, çocuklarımızdan ödünç aldık.

stef_q

Unetbootin i uzun zamandır kullanıyorum. Fakat bazı usblerde boot olayında usb algılanmıyor bilgisyar başlangıcında algılanmıyor ve boot kısmı ( grub menusu gibi olan kısım) çıkmıyor. Bir çok kere denedim. USB nin mi, unetbootinin suçumu bilemiyorum.

Gabriel

Alıntı yapılan: stef_q - 25 Mart 2011 - 11:04:30
Unetbootin i uzun zamandır kullanıyorum. Fakat bazı usblerde boot olayında usb algılanmıyor bilgisyar başlangıcında algılanmıyor ve boot kısmı ( grub menusu gibi olan kısım) çıkmıyor. Bir çok kere denedim. USB nin mi, unetbootinin suçumu bilemiyorum.

Bazen bende de oluyor. USB'nin bir problemi diye düşünüyorum.

stef_q

Alıntı yapılan: Gabriel - 25 Mart 2011 - 11:33:54
Alıntı yapılan: stef_q - 25 Mart 2011 - 11:04:30

Bazen bende de oluyor. USB'nin bir problemi diye düşünüyorum.

Bende öyle umuyorum :) Aslında üşenmeyip diğer programlarla testini yapmak lazım. Bazen acil durumlarda, linuxu usb ye atıp yabancı donanımlarda kullanmam gerekebiliyor. Acil durumlarda boot oluyormu diye test etme şansımız olmuyor ...

Gabriel

Boot etmediğinde restart yerine makineyi powerdan kapatıp 2-3 saniye bekleyip açıyorum. O zaman tekrar boot ediyor.

stef_q

Alıntı yapılan: Gabriel - 25 Mart 2011 - 11:55:10
Boot etmediğinde restart yerine makineyi powerdan kapatıp 2-3 saniye bekleyip açıyorum. O zaman tekrar boot ediyor.

Ben her yolu denedim ama nafile. Yakın zamanda test etme imkanım olursa burada herkesi bilgilendiririm.

bahadirhtp

Alıntı yapılan: candy - 25 Mart 2011 - 02:01:37
Konu dışı fakat çok anlamadım. İndirme tamamlandıktan sonra indirdiğini açmaya çalışınca mı soruyor yoksa bir şeyi indirir indirmez mi soruyor hangi uygulamayla açılacağını? Eğer son söylediğim sebepse sorun, FF indirme ayarlarını öntanımlı yapmaya çalışabilirsin ya da .mozilla'yı da silebiliriz. İlk söylediğimden kaynaklıysa da o zaman bir kereye mahsus sağ tıklayıp özelliklerden açmasını istediğin uygulamayı seçtikten sonra alt taraftaki hatırlama kutucuğunu işaretleyebiliriz.

ikinci sebepten yani indirdıkten sonra uygulama secmemı ıstıyor ama sonucta ındırdıgım herseyın hangı formata uygun oldugunu bılemıyorum.
FF indirme ayarının bıle ne oldgunu bılmezken ontanımlı yapmaya calısmak!! aksam google amcaya sormak demek (:
mozillayı silmek yada wine programını, benım ıcın sorun degıl ıkısde siline bilir tabi nasıl sılecegımı de soylersenız (:
yardımınız ıcın tesekkurler

sema

@bahadirhtp, konunun yeri burası değil. Baltalamış oluyoruz çok biraz. Modlar bölerlerse konuyu iyi olur. İndirdiğin her şeyde soruyor bunu öyle mi? Dosyalarda, dizinlerde, sııştırılmışlarda? Hepsini sağ tıklayp bir şeyler denenebilir tabii ama önce şunu dene, Firefox üzerinde önemli ayarların yoksa?

rm -rf .mozilla
susema

stef_q

Arkadaşlar Ubuntu ile varsayılan olarak gelen bu program nasıl: http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Dosya:Ekran_G%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BCs%C3%BC-Ba%C5%9Flang%C4%B1%C3%A7_Diski_Olu%C5%9Ftur-1.png

Unetbootin i Ubuntu üzerine kurmamıza gerek varmı ? Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim...

sema

O sadece Ubuntu ISO'ları için geçerli ve Ubuntu için istiyorsan diğerlerine hiç gerek yok. Varsayılan gelen bence çok iyi.
susema

stef_q

Acaba Remastersys ile yaptığımız iso lar için hangisi daha uygun olur ?...

sema

Yani Ubuntu ISO'su ise öntanımlı geleni kullanırdım. Diğerleri için Unetbootin olabilir.
susema