Dağıtım Tavsiyeleri ve Soruları

Başlatan if, 13 Eylül 2011 - 23:34:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

himm

Alıntı yapılan: decent - 23 Ekim 2011 - 13:50:53
@himm, hoşgeldiniz.

Puppy kullandığınıza göre bağlantıyı incelemenizi öneririm.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29164.0

Çok teşekkürler. Hemen deneyeceğim.
Hızlı cevap için tüm üstatlara çok teşekkürler. Kesinlikle doğru yere gelmişim

himm

Alıntı yapılan: if - 23 Ekim 2011 - 13:51:59
@himm, Puppy ve DSL'nin kendileri ne kadar kaynak tüketiyor?

1- Firefox, Chromium gibi tarayıcılar yerine daha hafif tarayıcılar kullanılabilir.
2- Hatayı görsek üstüne gidebiliriz.

üstat az önce puppy'de opera denedim. onda daha az da olsa internet videolarında seste olmasa da videolarda takılmalar yine mevcut. bu da ramdan olabileceği konusunda düşüncemi kuvvetlendirdi. if üstadın önerdiği sürümü kurup deneyeceğim şimdi.

sonuçları hemen yazacağım. tüm ilginize çok teşekkür ederim
saygılarımla

decent

Rica ederiz @himm.

Ayrıca http://www.slax.org/ bağlantısını (daha önce bakmadıysanız) öneririm.

heartsmagic

Takılmalar bellekten değil de, grafik kartından dolayı değil midir? Gerçi bellek de etkilidir fakat asıl sorumlu sanki grafik kartı olmalıdır bence.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

if

Alıntı yapılan: himm - 23 Ekim 2011 - 14:33:37

1- Firefox, Chromium gibi tarayıcılar yerine daha hafif tarayıcılar kullanılabilir.

üstat az önce puppy'de opera denedim. onda daha az da olsa internet videolarında seste olmasa da videolarda takılmalar yine mevcut. bu da ramdan olabileceği konusunda düşüncemi kuvvetlendirdi. if üstadın önerdiği sürümü kurup deneyeceğim şimdi.

saygılarımla

@himm, üstat demenizden ötürü teşekkür ederim lâkin ben de sizin gibi normal bir kullanıcıyım.

@heartsmagic'in dediği gibi ekran kartından ya da flash sürümünden kaynaklanıyor da olabilir.

himm

Alıntı yapılan: heartsmagic - 23 Ekim 2011 - 14:45:48
Takılmalar bellekten değil de, grafik kartından dolayı değil midir? Gerçi bellek de etkilidir fakat asıl sorumlu sanki grafik kartı olmalıdır bence.

selamlar

ram'i 256 dan 512'ye çıkardım. Youtube'da 240P videolardaki takılmalar ortadan kalktı (Lucid Pupppy ve Mozilla)
ama daha yüksek 360P gibi videolarda görüntüde takılmalar azalsa da devam ediyor. Bu yüzden grafik kartı konusundaki fikriniz doğru olabilir. Ama mini PC olduğu için onun içine nasıl sığdırabilirim bilmiyorum :)

çok teşekkürler

if

@himm, o zaman gerekli bilgileri içeren yeni bir konu açınız. Ekran kartının üzerine gidelim:)

himm

Alıntı yapılan: if - 23 Ekim 2011 - 15:57:06
Alıntı yapılan: himm - 23 Ekim 2011 - 14:33:37

saygılarımla

@himm, üstat demenizden ötürü teşekkür ederim lâkin ben de sizin gibi normal bir kullanıcıyım.

@heartsmagic'in dediği gibi ekran kartından ya da flash sürümünden kaynaklanıyor da olabilir.

Parayla satın alınamayan şey tecrübedir üstat. Tevazu gösteriyorsunuz

Tüm yardımlarınız için herkese teşekkür ediyorum.
Son olarak decent üstadın önerisi olan slax'ı indirip deneyeceğim.

Artık Siz değerli insanların yanında bir şeyler okuyarak bilgi sahibi olmaya çalışacağım.
Keyifli pazarlar

if

Teşekkür ederim @himm, hayırlı pazarlar.

confickerbelasi

http://www.damnsmalllinux.org/
bu var çok hafif olduğu izlenimi veriyor bendeki 330-p75(pentium100MHz cpu takıldı) 40Mb edo ram 1,9Gb+3.0Gb seagate hdd var onda denicem eğer kurulur ve açılırsa onunlada yazarım.

if

Alıntı yapılan: Nano68 - 17 Ekim 2011 - 18:22:06
Okulda birkaç bilgisayarımız var bunlarda 98 yüklü biz bunlara bi dağıtım yüklicez ama hangisini yüklesek
ramları şöyle
32 mb
64 mb
128 mb

@Nano68, 32 MB'lık için ne yapılır bilmem. Arch Linux tecrübeme göre Openbox+tint2 ile başlangıçta 45 MB ram harcayan bir sistemim var. Bu değer daha da düşürübilinir uğraşılırsa.

confickerbelasi

floppy-13 uygun olabilir yada dsl http://ftp.heanet.ie/mirrors/damnsmalllinux.org/dsl-n/current/dsl-n-01RC4.iso bu yani.

celalturk

Son sürümünün (11:10) kulanımı  daha hoş, üstelik stabil. Lts düşük sistemlerde (p4 512mb Ram) daha iyi gözüküyor performans olarak. Karar size kalmış...

noktakom

Ubuntu yanına İkinci bir dağıtım kuracağım ve seçim konusunda önerilerinizi almak istiyorum.

Kıstaslarım ;
Tamamen ücretsiz olmalı,
KDE kullanmalı,
Güncel paketleri kullanmalı ( özellikle kernel hep güncel olmalı. çözülmesini beklediğim sıkıntılarım var o yüzden )
kararlı ve güçlü olmalı,
Destek alınabilecek aktif forumları ve kaynakları olmalı,
bana ubuntudan farklı tecrübeler kazandırmalı,
Kullanım kolaylığı, zorluğu önemli değil. Hatta zor olmasını tercih ederim :)

Şu ana kadar ubuntu, ubuntu üzerinde kde, slax, debian ve mandriva kullandım. Bunlardan farklı olması tercihimdir. Teşekkürler.

noktakom

@decent, bu başlığı görmemiştim kusura bakmayın. Ayrıca tavsiye için teşekkürler.

decent

Alıntı yapılan: noktakom - 29 Ekim 2011 - 12:43:29
@decent, bu başlığı görmemiştim kusura bakmayın. Ayrıca tavsiye için teşekkürler.

Rica ederim, özellikle Sabayon ile grub sorunu yaşamazsın.
Diğer iki dağıtımda grub yapılandırmasına müdahele gerekiyor.

noktakom

Alıntı yapılan: decent - 29 Ekim 2011 - 12:45:58
Alıntı yapılan: noktakom - 29 Ekim 2011 - 12:43:29

Rica ederim, özellikle Sabayon ile grub sorunu yaşamazsın.
Diğer iki dağıtımda grub yapılandırmasına müdahele gerekiyor.

Sabayon da benim flash belleğe sığmıyor , onu kuramayacağım. o yüzden karar veremedim daha. Bir de arch'ı gördüm şimdi. o nasıldır acaba?

confickerbelasi

pardus kurabilirsin derdim ama önce pardus kurcan sonra ubuntu yada ürevi kurman gerek grub2 kullanmıyor yada forumda grub2 kurmayı gösteren başlıktaki ilk mesajı uygulaman gerek supergrub.iso ile ubuntuyu açınca işine yarar.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=13415.0

noktakom

grub kurmak sorun değil onu hallederim de pardus'u düşünmüyorum. onun hakkında olumlu konuşan kimseye rastlamadım henüz :) ilk tavsiye eden sizsiniz :)

confickerbelasi

şuan kullanıyorum kurunca grubu bozması dışında ve bazı canlı yayınları mplayer olmadığı dışında sorunu yok zaten 775i945gz asrock anakart linux engelli olmasına rağmen pardus,ubuntu sorunsuz çalışıyor.

experotux

Sizce Fedora 16 sürümünü 32 bit mi, kullanayım 64 bit mi?
İşlemcim 64 bit destekliyor ve belleğim 3 gb.
Bu arada zaten Ubuntu'yu 64 bit kullanıyorum.
Fedora 64 bit nasıldır sizce?
Bir de Fedora 15 kurmuştum; ama bi türlü root haklarını alamamıştım, hep hata vermişti. Ben de kızıp silmiştim.
Aynı sorun bu sürümde de olur mu?
İnsanlar ikiye ayrılır
Özgür olanlar ve özgür olmayanlar
Çok şükür Özgür olanlardanım :)

travego0403

İşlemci : Intel Celeron 1100 Mhz
Ram : 128+128 Mb
Ekran Kartı: NVIDIA  RivaTNT2 32 Mb
Hard disk : 40 Gb (önemli mi bilmiyorum)     

Bu bilgisayar için önerebileceğiniz kurulumu kolay bir dağıtım var mı? Debian tabanlı olursa iyi olur. Çünkü alışkın olduğum bir paket yöneticisi olmasını yeğlerim. Olmazsa da  büyük sorun değil, bu sayede yeni bir paket yöneticisi öğrenmiş oluruz.

Daha önceden Ubuntu 10.10 sürümü kurmayı denemiştim. Cd den boot etmedi, eski bir anakart olduğu için USB den boot desteklemiyor herhalde.(Biosta USB takılı gözüküyor, ilk boot aracı olarak USB de seçiliyor fakat boot etmiyor.)
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

if

@travego0403, masaüstü yöneticisi olarak ne kullanmak istersin?

experotux

Alıntı yapılan: travego0403 - 16 Kasım 2011 - 19:17:21
İşlemci : Intel Celeron 1100 Mhz
Ram : 128+128 Mb
Ekran Kartı: NVIDIA  RivaTNT2 32 Mb
Hard disk : 40 Gb (önemli mi bilmiyorum)     

Bu bilgisayar için önerebileceğiniz kurulumu kolay bir dağıtım var mı? Debian tabanlı olursa iyi olur. Çünkü alışkın olduğum bir paket yöneticisi olmasını yeğlerim. Olmazsa da  büyük sorun değil, bu sayede yeni bir paket yöneticisi öğrenmiş oluruz.

Daha önceden Ubuntu 10.10 sürümü kurmayı denemiştim. Cd den boot etmedi, eski bir anakart olduğu için USB den boot desteklemiyor herhalde.(Biosta USB takılı gözüküyor, ilk boot aracı olarak USB de seçiliyor fakat boot etmiyor.)

Benim tavsiyem bu..
Debian tabanlıdır..
http://www.elivecd.org/Download/e17-compiz

Bu da tanıtım videosu
http://www.youtube.com/watch?gl=ES&hl=es&v=cH9WLrcsrx8
İnsanlar ikiye ayrılır
Özgür olanlar ve özgür olmayanlar
Çok şükür Özgür olanlardanım :)