Eksiklerimiz, hatalarımız veya beğenileriniz

Başlatan eren, 11 Ekim 2008 - 18:12:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

if

Alıntı yapılan: Mkturk - 07 Mart 2014 - 23:53:37
Üstelik neden silindiğimi özel mesajla" if " den öğrendikten sonra düzeltip ilk mesaı tekrar düzenlememe rağmen .

Düzeltme tarihi: 04 Mart 2014, 21:12:00
Konunun açıldığı tarih: 28 Şubat 2014, 21:56:42

Düzeltme yapmış olman bir şeyi değiştirmez. İletinin içini boşaltmak kurallarımıza aykırı.

Alıntı yapılan: Mkturk - 07 Mart 2014 - 23:53:37
Şimdi bu nasıl kuradır veya kuralmıdır anlayamadım !
Forumlarda genel ahlaka aykırı ileti yazanlar yasaklanır  , bir kuralı bilmeden ileti silindiği için bir hafta yasaklamayı ilk defa duydum. Bu muameleyi kabul etmem mümkün değil .
Art niyetli , haksız ve ciddiyetsiz buluyorum. Şimdiye kadar bu forum hakkında tarafımda oluşan olumlu izlenim de tamamen kaybolmuştur.
Tarafımdan özür dilenmeli ve o izleniyor ibaresi derhal kaldırılmalıdır . Yoksa üyeliğim derhal iptal edilmelidir.
Bu mesajın silinmesi halinde çelişki ve etik zaafiyet olarak yorumlayacağımı da belirteyim .
Hayde eyvallah !

Foruma üye olurken forum kurallarını okuduğunu kabul edip üye oluyorsun. Bilmiyorum deme hakkın yok. Bana yazdığın özel iletide de boş ithamlarda bulunmuştun. Görüyorumki burda da devam ediyorsun. Şu saatten sonra sana cevap yazmak zul geliyor artık bana.

Mkturk

Bu forumda bir çok arkadaş iyi niyet ve gayretle başkalarına yardımcı olmaya Linux gibi gelecek vaadeden bir işletim sisteminin Türkler tarafından da kullanılmasını sağlamaya çalışıyor bu ancak takdir edilecek ve ayakta alkışlanacak bir durum. Bu gayreti gösterenlerden biri de sevgili if kardeşim muhakkak. Ancak sanırım kendisi biraz yorgun ! Ben özel mesajda bırakın "boş ithamı" en ufak bir "itham" da dahi bulunmadım kendisine karşı , itham varsa bu  konuda ve yukarıdaki iletimde vardır. Bunların da boş olduğunu düşünmüyorum. Lütfen if özel mesajımı burda açık olarak yayınlasın, tabi eğer yazdığı doğruysa !
Bu saatten sonra bu forumdan kendime teknik bir fayda beklemiyorum tabii . Yazdıklarımın bir faydası olursa başkaları için olur !

if

@Mkturk'un bana gmnderdiği özel ileti:
Alıntı yapılan: Mkturk - 04 Mart 2014 - 18:50:20
Merhaba ,
Anlayamadığım bir nedenden dolayı beni yasakladınız. Bakmamı istediğiniz *bağlantıda durumuma uyan herhangi bir mesaj bulamadım, hatta bazı mesajların silinebileceği ile ilgi açıklama da vardı . İstikbali olan bir bilgisayar işletim sistemini Türk kullanıcılarına bildikleri dilde öğretme / yardımcı olma gibi ciddi ve önemli bir iş yapıyorsunuz ancak bana yaptığınız muamele bu önem ve ciddiyetle bağdaşır gibi değil.

Bu da iki önceki iletisinden:
Alıntı YapArt niyetli , haksız ve ciddiyetsiz buluyorum.

Buraya binlerce kişi giriyor, binlerce konu açılıp bir o kadar da ileti yazılıyor. Bu dinamik ortamın amacından sapmadan devam edebilmesi, üyelerin karşılıklı anlaşıp bir birlerine yardımcı olabilmesi ve çöplüğe dönmemesi için bazı kurallar konmuş. Bu kurallar da olabildiğince esnetilip uygulanmakta.

Kurallarımızdan biri de iletilerinin içeriğinin boşaltılmaması. Forumdaki konular, sadece o konuyu açan şahsın sorununun çözümü için değil, aynı ve benzer sorunu yaşayanlara da çözüm olsun diye bulunmakta. Bir iletinin içeriğinin boşaltılması başta bu forum adabının çiğnenmesi anlamına gelir. Bir diğer manası da o konuya vakit ayırıp cevap yazanların emeklerine saygısızlıktır. Bu bakımdan iletilerin içeriğinin boşaltılması yasaklanmış. Şimdi anladın mı neden böyle bir kural olduğunu? Beğenmiyorsan bu kuralları bir daha foruma girmeyerek hem kendini kurtarırsın burdan hem de bizi kendinden.

Bu kuralı çiğnemiş nice üye şu an yasaklı bulunmakta. İletini boşaltmanın arkasında bir art niyet görmediğim için 50 uyarı puanıyla geçiştirdim. Bunun yanı sıra, içeriğini boşalttığın iletideki dil yerine daha herkesin faydasına olacak bir dil kullanmanı istediğimden İletilerin anlattıkları konusunu okumanı önerdim.

Belki yöneticiler arasında forum kurallarını en sıkı uygulayan benimdir, fakat haksız yere birine uyarı verdiğimi, hele hele yasakladığımı hiç düşünmüyorum. Bunun onlarca örneği mevcut. Uyarı verdiğim veya tartıştığım bir çok kullanıcı bulunuyor forumumuzda. Şu an kime neden uyarı vermişim, kiminle neden tartışmışım hatırlamam. Unutulur bunlar. Ben yine onların sorunlarını çözmek için vakit ayırır, kafa patlatırım. Bunun onlarca şahidi vardır. Senin itham ettiğin gibi art niyetli ve ciddiyetsiz olan birinin yapacağı bir şey değil bu. Şu durumda özür dilemesi gereken biri varsa o da sensin.

Mesele ne? Bir forum kuralını çiğnediğin için sana uyarı vermişim. Bu kadar basit. Meselenin başından beri iftiralarına ve sataşmalarına ses etmedim. Foruma yazamaması zoruna gitmiştir dedim, sakinleşince anlar dedim. Maalesef umduğum olmadı. Benciilliğini yenemedin.

plazma

Ubuntu İtalya forumu smf den phbb ye geçiş yapmış bizimde gorumda değişiklikler ve altyapı çalışmarı yapılacağınız biliyoruz acaba bizimde forum sistemi geçiş yapılabilir mi? Gerçi bizim mysql ise psqle geçmeden daha kolay olur heralde onlar veritabanınıda değiştirmiş (bizim forumun mysql olduğunu düşünüyorum.)

Makale : http://en.leoiannacone.com/2012/05/forum-ubuntu-it-gets-a-new-theme-and-a-new-engine/
http://forum.ubuntu-it.org/

heartsmagic

Forumda altyapı yani forum sistemi (motoru) olarak bir değişiklik düşünmüyoruz esasında. Kısacası gündemimizde şu an SMF'den PhpBB'ye (veya bir başka yere) geçiş kesinlikle yok. İtalya takımının neden geçtiği hakkında bir şey de göremedim ben ancak ilginç bir şekilde SMF 1.x kullanıyorlarmış zamanında. Ayrıca şunu da eklemişler:

Alıntı YapPphBB3 (default) is not so fast with big forums as I expected.

Kısacası varsayılan olarak zaten çok hızlı değil(miş) PhpBB, geçişin altında yatan sebebi göremedim. Görünüm olarak Ubuntu forumunu temel almışlar sanırım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

berkayaslan

Aslında çok büyük bir eksik değil belki de bu bilerek yapılmış  ama madem Türkçe'mizin bu kadar üzerinde duruyoruz bildirmeliyim diye düşündüm:

Kullanıcı profillerinde profil detayı bölümünde dil kısmı 'Türkçe' seçilmiş olduğunda Turkish görülüyor. Bu kısmın 'Türkçe' ya da 'Turkish/Türkçe' olması gerekmez mi?
İf you wanna be the best, You must SMURF something. :)

heartsmagic

Tam olarak bahsettiğin yerin bağlantısı nedir?
Fakat, bu mesele bizden çok kullandığımız forum yazılımı olan SMF'yi ilgilendiriyor. 

agg1401

ubuntu-mor teması dışında hiç bir temada "Arama" sistemi çalışmıyor.

alquirel

Alıntı yapılan: agg1401 - 19 Mayıs 2014 - 17:27:26
ubuntu-mor teması dışında hiç bir temada "Arama" sistemi çalışmıyor.

Arama sistemi derken SMF'nin kendi arama sayfasını kastediyorsanız bu hiçbir temada çalışmıyor. Çünkü verimli olmadığını düşündüğümüz için SMF'nin kendi arama fonksiyonunu uzuuuun bir süredir atıl tutuyoruz. Bilerek yaptığımız bir şey yani bu.

Onun yerine sağ üstteki Özel Google Araması sistemini kullanmaktayız, ki bu da tüm temalarda çalışıyor.

Siz nasıl bir hata alıyorsunuz?

arpia

Bende de aynı durum söz konusu olmuştu fakat tarayıcıda ki bir eklenti sebep oldu sanmıştım. Sizde Temaya göre değişmesi ilginç.

@agg1401'de durum nedir bilmiyorum ama bende bu sorun varken sağ tarafta ki "Google Özel Arama" kısmı hiç gözükmüyor, onun yerine sadece "Aranıyor...." yazısı çıkıyordu. Arama cümlesini girebileceğim kutucuk ayrıca Ubuntu-tr ve Wiki'de görünmüyordu.

Ayrıca "İletilerime yazılan yeni yanıtları göster." çalışıyor ama biraz geriden geliyor gibi.
Kendi yazdığım yazıyı bile İletilerime yazılan yeni yanıtları göster dediğim zaman görüyorum. Yada o başlığı okumuş olmama rağmen tekrar tekrar karşıma çıkartıyor. Yani biraz gecikmeli çalışıyor sanki zira sonra toparlıyor ama süre ölçmedim hiç.

alquirel

Alıntı yapılan: berkayaslan - 19 Mayıs 2014 - 14:35:04
Kullanıcı profillerinde profil detayı bölümünde dil kısmı 'Türkçe' seçilmiş olduğunda Turkish görülüyor. Bu kısmın 'Türkçe' ya da 'Turkish/Türkçe' olması gerekmez mi?

Bahsi geçen bölüm SMF'nin bizzat kendisini ilgilendiriyor. Bizim kasten yaptığımız bir şey yok.

Biraz önce fazla detaylı olmasa da SMF'nin dosyaları üzerinde ve forumun yönetim/ayarlar kısmında kısa bir göz gezdirme yaptım. Bahsi geçen yazımı değiştirecek/düzenleyecek bir nokta bulamadım. Muhtemelen bizi fazlaca uğraştıracak bir noktada kendisi.

alquirel

Alıntı yapılan: arpia - 19 Mayıs 2014 - 18:18:18
Bende de aynı durum söz konusu olmuştu fakat tarayıcıda ki bir eklenti sebep oldu sanmıştım. Sizde Temaya göre değişmesi ilginç.

@agg1401'de durum nedir bilmiyorum ama bende bu sorun varken sağ tarafta ki "Google Özel Arama" kısmı hiç gözükmüyor, onun yerine sadece "Aranıyor...." yazısı çıkıyordu. Arama cümlesini girebileceğim kutucuk ayrıca Ubuntu-tr ve Wiki'de görünmüyordu.

Aynı hatayı tekrarlamam çok zor olacak. Hatayı canlı canlı görebilirsem yorum yapma ihtimalim oluşur :)

Alıntı Yap
Ayrıca "İletilerime yazılan yeni yanıtları göster." çalışıyor ama biraz geriden geliyor gibi.
Kendi yazdığım yazıyı bile İletilerime yazılan yeni yanıtları göster dediğim zaman görüyorum. Yada o başlığı okumuş olmama rağmen tekrar tekrar karşıma çıkartıyor. Yani biraz gecikmeli çalışıyor sanki zira sonra toparlıyor ama süre ölçmedim hiç.

HTTPS'ye geçtiğimizden beri bu sorun bizim de dikkatimizi çekmiş durumda. Doğrudan HTTPS geçişimizle mi alakalıdır bilmiyorum ama. Bu konuda daha detaylı bir açıklama gelecektir ;)

alikemalocalan

heartsmagic abimizin üstlubu biraz agır gibi :D

alquirel

Alıntı yapılan: alikemal0162 - 19 Mayıs 2014 - 18:45:37
heartsmagic abimizin üstlubu biraz agır gibi :D

Espri mi yaptınız, yoksa gerçekten "eksik ve hata" olarak mı belirtiyorsunuz bu yazdığınızı?

Eğer ikincisiyse bir örnek istemek hakkımız olacak.

heartsmagic

Alıntı yapılan: arpiaAyrıca "İletilerime yazılan yeni yanıtları göster." çalışıyor ama biraz geriden geliyor gibi.
@alquirel'in söylediği esasında farkındayız bu sorunun ancak tam olarak neyin sebep olduğunu çözebilmiş değiliz. https geçişinden sonra olduğu şüphesi var kafamızda tabi, ancak ne yalan söyleyelim üzerine fazlaca eğilemedik. Şöyle güzel bir zamanda bakınmaya çalışacağız.

Alıntı yapılan: alikemal0162heartsmagic abimizin üstlubu biraz agır gibi
Ortamın cıvımasından iyidir, Yakın zamanda yine konusu olmuştu, eğer mesele yönetimin geneline ait değilse ortada konuşmanın bir anlamı olmuyor. Bunun sebebi de benim eleştiri almaktaki korkum değil, başlıkların kişiselleşmesi. Bu nedenle, eğer ben değil de konu yönetimse buradan devam edilebilir. Yok konu benim şahsımı ilgilendiriyorsa özel ileti yoluyla eleştirileri dinlemeye hazırım.

dorukduruberk

ubuntu türkiye forumu ben çok sevdim,sorularıma hemen cevap verildi, tüm sorunlarım çözüldü, ama belki ubuntu geliştiricilerine bazı kullanıcıları fikirleri ve sorunları, forum yönetimi yada bu işlerden anlayan biri tarafından iletilebilir.Böylece ubuntudaki sorunların daha hızlı çözülmesi sağlanabilir.

heartsmagic

Keşke fırsatımız olsa da o konulara da girebilsek. Ancak, şu an için yapabildiğimiz vakit buldukça bazı hata kayıtları açmaktan ibaret ne yazık ki o da tek tük oluyor. Bu söylediklerini yapmak sıradan kullanıcılar için çok zor bir mesele değil. Biraz sistemi tanımak, biraz da İngilizce yeterli olur.

dorukduruberk

peki wikide bununla ilgili bir belge varmı? bende biraz katkıda bulunmak istiyorum.

plazma

http://www.ubuntu-tr.net/ anasayfamızda ki SUDO son sayı panelini güncelleyebilrmiyiz lütfen, 57. sayıda kalmış.

Atamertes

Sayfa sayılarının yanındaki "aşağı git" yazısını her seferinde "son sayfa" olarak algılayıp tıklıyorum. Sorun bende ama olsun yazayım dedim   :-[
Oyun bölümünde windows tabanlı oyun haberi paylaştığım için ceza almışım.
Ya cezayı verenlerin wine diye bir uygulamadan haberi yok ya da oyun bölümündeki diğer konulara hiç bakmıyorlar.
Saygısızlık yapmayı da yapılmasını da sevmem, yakıştıramadım.

alquirel

Alıntı yapılan: plazma - 20 Mayıs 2014 - 14:10:12
http://www.ubuntu-tr.net/ anasayfamızda ki SUDO son sayı panelini güncelleyebilrmiyiz lütfen, 57. sayıda kalmış.

Tamamdır.

Scipio

"Değişiklik olmuş konular" bölümünde kendi attığım mesajların da uyarısını görüyorum arada. Haberiniz olsun :)

heartsmagic

Bildiğimiz bir durum, kısa bir süre geçince görmüyorsundur muhtemelen. 

Scipio

Denemedim onu ama can sıkıcı bir durum biraz.

heartsmagic

Doğrudur, bizim de canımızı sıkıyor :) Fakat mesele netlik kazansa çoktan çözmeye çalışırdık. Hâlâ üzerine eğilmeye çalışıyoruz.