Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope Kararlı Sürüm Yayınlandı

Başlatan ihtiyar said, 23 Nisan 2009 - 14:36:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

canosayan

az önce banada güzel bir süpriz yaptı.
önce harddiski formatladı sonra hata verdi...
Chmod bizim işimiz.

mistifel

mesela audacious yazıyorum synaptic e ama listede hiçbi program görünmüyor...
Engineer

localhost

Elle ATI driverlerini kurmak isteyenler dikkat etsin. Kurulum gerceklesmiyor. Daha dorusu tecrübeniz yoksa kuramazsiniz. Ya X te bir sorun var veya ATI nin driverinde.
sudo aticonfig --initial calisiyor ama xorg.conf dosyasini yeniden yapilandirmiyor. Bunun icin recovery modda girip ati driverini yeniden kurmalisiniz tekrar
sudo aticonfig --initial verip yeniden baslatin.

Ubuntu 64 Bit`te kullanici dan cikis yaptiginizda GDM tekrar geri gelmiyor.
Linux LPIC1 - MCSA

xwes

Alıntı yapılan: Kirmizi - 23 Nisan 2009 - 22:57:44
Evet suanda ext4 kullanmak icin en mantikli yöntem 0 dan kurup calistirmak daha cazip. Aslinda UPGRADE yapabilirsiniz ama ben inatla ext4 kullanmanizi isterim. Alttaki resim size bir bilgi verir. ntfs dosya sisteminden ext4 kopyalama yaptim.
Sistem Ubuntu 64 Bit

[IMG]http://img406.imageshack.us/img406/9597/bildschirmfotoi.th.png[/img]

Sisteminiz nasil acaba? Ben de ext4 kullaniyorum ama hiç otuzu geçtigini gormedim

ihtiyar said

Alıntı yapılan: mistifel - 23 Nisan 2009 - 23:07:35
mesela audacious yazıyorum synaptic e ama listede hiçbi program görünmüyor...

Terminalde;

sudo aptitude install audacious

komutunu vermeyi deneyin bir de.

mistifel

Programları synaptic in arama fonksiyonunu kullanarak bulabiliyorum sorun hızlı aramada programı yazdığımda aşağıdaki liste gidiyor.. çok büyük bir sorun değil tabi...
Engineer

ihtiyar said

Alıntı yapılan: mistifel - 23 Nisan 2009 - 23:23:44
Programları synaptic in arama fonksiyonunu kullanarak bulabiliyorum sorun hızlı aramada programı yazdığımda aşağıdaki liste gidiyor.. çok büyük bir sorun değil tabi...

Yazdığınız kelimelerde yanlışlık yapıyorsunuz o zaman. Kelimeye göre filtreliyor, yanlış ve orada olmayan bir şey yazarsanız aşağıda hiçbir şey görünmez.

mistifel

Onlarca program denedim.. sanırım synaptic in ayarlarında bir sorun var neden böyle olduğunu anlamadım .. teşekkürler yardımınız için..
Engineer

xxx3

Alıntı yapılan: xwes - 23 Nisan 2009 - 23:13:17
Alıntı yapılan: Kirmizi - 23 Nisan 2009 - 22:57:44
Evet suanda ext4 kullanmak icin en mantikli yöntem 0 dan kurup calistirmak daha cazip. Aslinda UPGRADE yapabilirsiniz ama ben inatla ext4 kullanmanizi isterim. Alttaki resim size bir bilgi verir. ntfs dosya sisteminden ext4 kopyalama yaptim.
Sistem Ubuntu 64 Bit

[IMG]http://img406.imageshack.us/img406/9597/bildschirmfotoi.th.png[/img]

Sisteminiz nasil acaba? Ben de ext4 kullaniyorum ama hiç otuzu geçtigini gormedim
Sistem tabi ki önemli ama sanırım burda ki farkı yaratan arkadaşımız 64 bit kullanıcısı belirleyici o olabilir yanılıyormuyum

localhost

Ben son satir yazdigindan birsey anlamadim kusura bakma biraz acarsan iyi olur :)
Herkesin 64 Bit sürümlerinden biraz cekinceleri vardi hatta ben bile bir cok kez Ubuntu 64 Bit denemistim hepsinde bir yerlerde eksik cikiyordu. Ama bu sefer gercekten cok iyi 64 Bit olmus. @ihtiyar said`in degimi ile agir abi olmus :) 64 Bit önermekteki amacimda tabiki islemciler destekliyorsa, Ubuntu 64 Bit 32 Bit`e göre biraz daha hizli... en azindan benim Bilgisayarimda bu sekilde bir sonuc aldim.
Linux LPIC1 - MCSA

canosayan

sanki çok ta kararlı olmadı bu kararlı sürüm
Chmod bizim işimiz.

xxx3

Alıntı yapılan: Kirmizi - 23 Nisan 2009 - 23:47:10
Ben son satir yazdigindan birsey anlamadim kusura bakma biraz acarsan iyi olur :)
Herkesin 64 Bit sürümlerinden biraz cekinceleri vardi hatta ben bile bir cok kez Ubuntu 64 Bit denemistim hepsinde bir yerlerde eksik cikiyordu. Ama bu sefer gercekten cok iyi 64 Bit olmus. @ihtiyar said`in degimi ile agir abi olmus :) 64 Bit önermekteki amacimda tabiki islemciler destekliyorsa, Ubuntu 64 Bit 32 Bit`e göre biraz daha hizli... en azindan benim Bilgisayarimda bu sekilde bir sonuc aldim.
Ben hiç 64 bit kullanmadım ama genel olarak 64 bit sistemlerin hızlı olduğunu biliyorum buna dayanarak bir yorum yaptım doğruluğu tabii ki tartışılır arkadaşın sistemini bilmiyorum belki de çok iyi bir işlemcisi vardır ama benim bildiğim 64 bit sistemler ile 32 bit sistemler arasında dağlar kadar fark olduğu tabii diyecekin peki 32 bit sistemler piyasada neden yaygın sebebi 64 bitden tam verim almak için tüm programların işletim sistemlerinin baştan 64 bit olarak kodlanması gerek işletim sistemlerinde bu yapılıyor ama programlarda baştan yazılmıyorda 64 bitle uyumlu hale getiriyorlar diye okumuştum bir yerde .Kimilerine göre 64 bit sistemler daha oturmadılar ve epey bir yolları var tartışmaya açık bir konu hatta söylediğin gibi forumda da yazılmıştı üstadların yorumlarıda vardı.Zamana bırakmak lazım  :D

heartsmagic

Ben sabah itibariyle RC'den bir iki güncelleme daha aldım ve sistem kararlı hâle geldi. Şu an sapıtan herhangi bir şey yok, kararsızlık yaşayan arkadaşların sorunları neler acaba?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Good False

Alıntı yapılan: Kirmizi - 23 Nisan 2009 - 23:47:10

Katılıyorum kayda değer bir sıkıntı yok. Taş gibi...

xxx3

Alıntı yapılan: heartsmagic - 23 Nisan 2009 - 23:57:41
Ben sabah itibariyle RC'den bir iki güncelleme daha aldım ve sistem kararlı hâle geldi. Şu an sapıtan herhangi bir şey yok, kararsızlık yaşayan arkadaşların sorunları neler acaba?
Heartsmagic aslında benim sorunum yokta bir şey söylemek istiyorum.Sistemi güncellek istiyorum farklı yansılar deniyorum ama hep bazılarına ulaşılamadı diyor. Depolarda yoğunluk vardır dedim ama çoğu yansıda aynı sonucu aldım normal mi acaba  ???
Biraz mantıksızca oldu galiba sorum  :-[

Good False

Bu forumda ve google da arama yaptım. Benzer sorunlara benzeterek çözüm üretmeye de çalıştım ama olmadı. sıkıntım güncelleme sonrası aldığım şu hatayı çözemedim.

Reading package lists... Bitti
W: GPG error: http://ppa.launchpad.net jaunty Release: İzleyen imzalar doğrulanamadı çünkü genel anahtar kullanılır değil: NO_PUBKEY 03D2545E8E5E3105
W: You may want to run apt-get update to correct these problems

uotorun

merhaba, 8.10 kullanıyordum 9.04 denemek istedim fakat daha önce hiçbir ayar yapılmadan çalışan compiz çalışmıyor pek deneyimli olmadığımdan bişeyleri kurcalamadan bilen birilerine sormak istedim yardımcı olursanız sevinirim. ( intel - onboard ekran kartım)

localhost

http://ppa.launchpad.net jaunty Release bu adresin GPG anahtarini bulmasin.

ben buldum senin icin

gpg --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv 0c713da6

gpg --export --armor 0c713da6 | sudo apt-key add -
Linux LPIC1 - MCSA

Good False

Yaptım ama bu hatayı alıyorum.

false@false-laptop:~$ gpg --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv 03D2545E8E5E3105
gpg: 8E5E3105 anahtarı keyserver.ubuntu.com sunucusunun hkp adresinden isteniyor
gpg: `/home/false/.gnupg/pubring.gpg' açılamadı
gpg: keydb_get_keyblock failed: eof
gpg: yazılabilir bir anahtar zinciri yok: eof
gpg: "[stream]" okunurken hata: genel hata
gpg: İşlenmiş toplam miktar: 0
false@false-laptop:~$

localhost

Linux LPIC1 - MCSA

hasanyılmaz

Alıntı yapılan: Good False - 24 Nisan 2009 - 00:19:55
Yaptım ama bu hatayı alıyorum.

false@false-laptop:~$ gpg --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv 03D2545E8E5E3105
gpg: 8E5E3105 anahtarı keyserver.ubuntu.com sunucusunun hkp adresinden isteniyor

Aşağıdaki komutları dener misiniz?
gpg --keyserver subkeys.pgp.net --recv 03D2545E8E5E3105
gpg --export --armor 03D2545E8E5E3105 | sudo apt-key add -

Good False

bu defa şu hata:

false@false-laptop:~$ gpg --keyserver subkeys.pgp.net --recv 03D2545E8E5E3105
gpg: 8E5E3105 anahtarı subkeys.pgp.net sunucusunun hkp adresinden isteniyor

localhost

asagidakini dene bakalim

sudo apt-key adv --recv-keys --keyserver keyserver.ubuntu.com B0BE17C2A0C914F086B7B8327D2C7A23BF810CD5
Linux LPIC1 - MCSA

Good False

false@false-laptop:~$ sudo apt-key adv --recv-keys --keyserver keyserver.ubuntu.com B0BE17C2A0C914F086B7B8327D2C7A23BF810CD5
[sudo] password for false:
Executing: gpg --ignore-time-conflict --no-options --no-default-keyring --secret-keyring /etc/apt/secring.gpg --trustdb-name /etc/apt/trustdb.gpg --keyring /etc/apt/trusted.gpg --recv-keys --keyserver keyserver.ubuntu.com B0BE17C2A0C914F086B7B8327D2C7A23BF810CD5
gpg: BF810CD5 anahtarı keyserver.ubuntu.com sunucusunun hkp adresinden isteniyor
gpg: anahtar BF810CD5: genel anahtar "Launchpad PPA for Awn Testing Team" alındı
gpg: son derece güvenli bir anahtar yok
gpg: İşlenmiş toplam miktar: 1
gpg:               alınan: 1  (RSA: 1)

buraya kadar sıkıntı yok ama sonra yine aynı hata
2sn'de 308B alındı (119B/s)
Reading package lists... Bitti
W: GPG error: http://ppa.launchpad.net jaunty Release: İzleyen imzalar doğrulanamadı çünkü genel anahtar kullanılır değil: NO_PUBKEY 03D2545E8E5E3105
W: You may want to run apt-get update to correct these problems

heartsmagic

@xxx3 ve diğer arkadaşlar. Kullandığım yansı: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,417.msg3322.html#msg3322
Şu an sorunsuzca depolar veri çekiyor.

Bir de sorunları burada konuşmak cidden çok verimsiz. Arada kaynayıp gidiyor. Sorunu olan arkadaşlar ayrı başlıklarda sorularını sorarsa çok daha iyi olacak.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.