Görsellik görecedir ama!?

Başlatan umut_cml, 17 Aralık 2018 - 13:08:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

umut_cml

Merhaba,
Konuyu açacak başka kategori bulamadım. Umarım doğrudur yoksa taşınmasını rica ederim.
Bu konuyu başka linux dağıtımlarında da yazdım fakat cevap alamadım. Umarım birisi yeterli cevabı verir.

Hep linux kullanmak istiyorum, kaç defa silmeme rağmen tekrar tekrar kuruyorum.
Birkaç dağıtım kurdum ve denedim.
Merak ettigim bir konu var Bu dağıtımlar neden görsele önem vermiyor? Yapılamıyor mu?
Yada sistemi yormamak için mi?

Demek istediğim mesela Dosya yöneticileri neden çok basit duruyor, windows dosya gezgini yada windows ortamında herhangi bir file manager çok özellikli (mp3 dosyalarin sürelerimi gosteren stunlar gibi, sadece bu değil birçok özellik )
yada programlar neden sanki 20 sene öncesine aitmiş gibi sadece text yada çok basit oluyor?
En basitinden foxit pdf reader programına bakalım
Windows ortamında çok seçenekleri varken ve sembol button lar varken aynı programın linux ortamında çok basit versiyonu var?
Bunun sebebini öğrenmek istiyorum. Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkür ederim

freeman

Tek sebebi programları yapanların o şekilde yapmak istemeleri...
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

gecegezen

Bir aralar birisinin dediği gibi genele linux dağıtımlarını geliştiren kişiler programcı kafasındalar ve işlevsellik daha ön planda tutuyorlar bu yüzden programlar windowstakinden daha stabil çalışıyordu eskiden ama özelliklilik konusunda katılmıyorum size doğrudur şu sıralar bir yalınlaşma modası başladı nautilus falan hep sadeleşmeye başladı ama 3 sürümü'den önceki versiyonda nautilus mp3 dakikasını göstermekten başta istenisse önizleme olarak bir kaç sn oynatıyordu bile mesele nautilus ftp sftp bağlantıları hala kurarken windows dosya gezgini bunu yapamıyor. uzun bir ara ubuntu kullanmıştım bir ara windowsa geçince windows bana çok başit gelmişti ve yapmak istediğimi yapmak çok gereksiz uzun gelmişti.Görsellik tamamen zevk meselesi ama bir ara bir çok dağıtımda bence windowstan daha güzel görünüyor hatta eos şu anda bence hala daha güzel görünüyor ve ubuntunu unityside
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

cosmicowl

Görsellik sizin için önemliyse deepin kullanabilirsiniz. Bence görsel olarak windowsdan iyi gözüküyor. Ayrıca gayet kullanışlı ve kapsamlı bir uygulama mağazası var. Dediğiniz şey ise biraz da alışkanlığa bağlı uzun süre windows kullandıysanız linux dağıtımlarının görünümüne ve kullanımına alışmak kolay olmayabilir ama temin ederim alıştıktan sonra windows garip geliyor :)

umut_cml

Ilk olarak Hepinize teşekkür ederim.
Evet win95 den buyana windows kullanıyorum...
2 sene önce bir defa linux yükledim o zamandan buyana hangi sebep bilmiyorum ama bir türlü vazgecemedim. Hernekadar çok basit görüntü gelip silsemde birkaç ay geçmeden yeniden yükleme isteği duyuyorum...

-Gecegezen dediğim oes hangisi ise bir deneyeceegim.. nautilus 3 versiyonunda bahsettiğin önizleme falan hiç görmedim. Daha sonraları kullandım büyük ihtimalle.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Aralık 2018 - 17:33:57

Ilk olarak Hepinize teşekkür ederim.
Evet win95 den buyana windows kullanıyorum...
2 sene önce bir defa linux yükledim o zamandan buyana hangi sebep bilmiyorum ama bir türlü vazgecemedim. Hernekadar çok basit görüntü gelip silsemde birkaç ay geçmeden yeniden yükleme isteği duyuyorum...

-[mention=643370]@gecegezen[/mention] dediğim oes hangisi ise bir deneyeceegim.. nautilus 3 versiyonunda bahsettiğin önizleme falan hiç görmedim. Daha sonraları kullandım büyük ihtimalle.
[mention=643373]@cosmicowl[/mention]

Programcı değilim sadece bilgisayarla uğraşmayı seviyorum.. o yüzden görsellik öncelikli benim için..  deepin birkacdefa gördüm ama denemedim.. deneyeceğim. Teşekkürler

gecegezen

elementary os tam ismi çok fazla kullanmadım ama görüntü olarak güzel görünüyor ve apple ile kıyasalayan çok fazla bana pek gelmiyor çünkü bazı konularda çok katılar ve kendi yolunda ilelerliyorlar bence bir gelecekleri var gibi.önizleme ise yanlışım yoksa 2li versiyonlarında vardı ve aktif etmek gerekiyordu herkesin sevdiği bir şey değildi sonuçta birde sistem kaynağı tükettiğinden pek kullanılmıyordu pek sevilmedi açıkcası. beni çok korkuttuğu oldu sonuçta dosyanın üstünde iken birden çalmaya başlıyordu.

umut_cml

[mention=643376]@gecegezen[/mention] elementary kullandım. Dediğim gibi masa üstüne ikon bile koymaya izin yok dock ile halletme gerekiyor...
Ama dediğim gibi görsellik bakımından en azından bildigim kadariyla elementary on olanda da olsa sorumda olduğu gibi Programlar bunda da aynı sadelikte

gecegezen

kde dağıtımlarında son durumda ne haldedir bilmiyorum ama eskiden kde yazılımları senin istediğin gibi bol bol kisiselleştirme ve görsel olarakta hoş olabiliyordu. Ama benin en son tecrübemde kararlılık sorunları yaşadım son durum nedir bilmiyorum dediğim gibi ama kde'nın programlarını küllanırsan görsel olarakta uyumlu ve gtk ile güzel görüsün diye bir şeylerde geliştiriyorlardı ama ben pek sevmedim istersen bir neon yada manjera galiba birde onları dene ama kde konusundan çok uzağım

umut_cml

[mention=643378]@gecegezen[/mention]

Tamam teşekkürler..

illedelinux

GNU/Linux ortamında kendi oturumunu kendine göre uyarlama imkanı var, Arch veya Ubuntu'nun minimal kalıbıyla istediğinin en mükemmelini yapabilirsin.
Hazır sistemler genelde fazla abartıya kaçmazlar, bunu kullanıcıya bırakırlar, KDE, TDE, Gnome gibi masaüstlerinden özellikle TDE'den süper görselli bir masaüstü donatabilirsin.
Hani uğraşmayı seviyorum dediğin için bunu önerdim.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

meda

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=58175.100
Paylaşımlardan çeşitli özelleştirmelere bakabilirsin. Macos tarzı özelleştirmemde var fakat Windows 10 gibi kullanımı içinde özelleştirme yapabilirim. Özellik ve esneklik KDE ortamında üst düzeydedir. Eskiden çok fazla çökme hatası verip kaynak tüketimi konusunda şikayette bulunan kişilerden birisi de bendim fakat 3 aydır KDE ortamında çökme gibi hatalar almıyorum kaynak tüketimi azlığı konusunda masaüstü ortamlarında Cinnamon, Deepin, Gnome Shell... gibi masüstlerinin yarısı kadar tüketimi var.
Kimi yazılımların arayüzü Linux tarafında benimde hoşuma gitmiyor fakat geliştiricilere hak verilmeli ki kullanıcı sayısı en fazla Windows, MacOS sistemlerde neticede zaman ve emek harcanıyor.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

speakerXXL

Alıntı yapılan: meda - 18 Aralık 2018 - 18:14:19
KDE .........  kaynak tüketimi azlığı konusunda masaüstü ortamlarında Cinnamon, Deepin, Gnome Shell... gibi masüstlerinin yarısı kadar tüketimi var.

[mention=643388]@meda[/mention] KDE'ye Gnome/MATE sistem gözlemcisini yükleyip RAM kullanıma bakabilir misiniz? KDE sistem gözlemcisi sanki tampon/önbellek kullanımını göstermiyor gibi geldi bana.

meda

3 farklı yöntem ile değerler uyuşmuyor. İlginç  ???  Takas alanı göründüğü üzere yok Fstab dosyasına ekli satır.  tmpfs    /tmp   tmpfs   defaults,noatime,mode=1777 0 0
Eminim mantıklı bir açıklaması olan arkadaş bu duruma netlik kazandıracaktır.  :)
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

illedelinux

@speakerXXL ustamızın sorduğu işleme ben çoğu zaman bakarım, Gui arayüzlü olanların genelde hiç biri biriyle uyuşmaz, top komutu veya Conky, bence en doğru olanı gibi geliyor. Bu yüzden yaptığım testlerde ve çalışmalarda genelde Conky kullanırım, önbellek durumunu da Conky ile takip ederim. Aslında oturumlar hakkında biraz deneyim sahibi olduktan sonra sistemin ne kadar kaynak kullandığı az-buçuk tahmin edilebiliyor.
Cinnamon belki kaynak kullanımı eskisinden fazla olabilir ama KDE'den fazla olabileceği pek akla yatmıyor.
Bu arada @speakerXXL ustamızın bir görüşünü almak istiyorum, tabi uygun görürse.
Budgie kullanım ve tercih konusunda Cinnamon'u geçer mi, zira kendim de dahil bir çok deneyimli arkadaşlardan oldukça yüksek puan alıyor?

speakerXXL

Alıntı yapılan: meda - 19 Aralık 2018 - 10:14:25

3 farklı yöntem ile değerler uyuşmuyor. İlginç  ???  Takas alanı göründüğü üzere yok Fstab dosyasına ekli satır.  tmpfs    /tmp   tmpfs   defaults,noatime,mode=1777 0 0
Eminim mantıklı bir açıklaması olan arkadaş bu duruma netlik kazandıracaktır.  :)

Bu durumda KDE'nin diğer masaüstü ortamlarından daha az RAM kullandığı şeklindeki öneri doğru değil. Tahmin ettiğim üzere KDE sistem gözlemcisinin tampon/önbellek kullanımını göstermemesinden böyle bir sonuç çıkıyor. Htop ile MATE sistem gözlemcisi arsındaki fark, Grafik arayüzlü araçta Kb./byte biriminin değerinin ele alınmasından kaynaklanıyor olabilir. Ya da MATE sistem gözlemcisi başka bir değeri daha ekliyor olabilir. free -m komutunun çıktısı daha detaylıdır.

Şu duruma göre KDE 500 MB. değil, yaklaşık 1GB. civarı kullanım sunuyor görünüyor. Yani MATE ve Cinnamon'dan daha fazla RAM kullanımı var.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Aralık 2018 - 17:45:11

Alıntı yapılan: illedelinux - 19 Aralık 2018 - 12:37:46
Bu arada @speakerXXL ustamızın bir görüşünü almak istiyorum, tabi uygun görürse.
Budgie kullanım ve tercih konusunda Cinnamon'u geçer mi, zira kendim de dahil bir çok deneyimli arkadaşlardan oldukça yüksek puan alıyor?

Budgie kullanmadım hiç. Cinnamon'a göre artıları varsa olabilir, bununla birlikte görebildiğim kadarıyla Cinnamon kadar özelleştirme ve kolaylığı sunmuyor. Ayrıca Cinnamon'dan daha hafifte değil. Ben kendimi Cinnamon'da evimde hisediyorum, kim kendisini hangi dağıtım ve ortamda böyle hissedese onu kullanır. Bunu hisstettiren ortam da rağbet görür.

illedelinux

Ustam görüş belirttiğin için teşekkürler :)
Şu anda Budgie özellik konusunda Cinnamon'un yanından bile geçmez, yani özelleştirme seçeneği bir hayli fazla ama özellik için gerekli yazılımlar henüz yazılmamış, yerleri boş duruyor. O boş yerlere gerekli yazılımlar yazıldığında ancak Cinnamon'la güreşebilir. En azından oldukça kullanışlı masaüstü olma umudunu veriyor, çünkü Gnome'de yapılamayan veya zor olan her şeyin kolaylaştırılmış halidir Budgie. Sistem kaynakları kullanımı da Gnome'den düşük Cinnamon'la denk, ilerde ne olur bilinmez, umarım gelişir.

lnxdev

[mention=643396]@illedelinux[/mention], solus os ve budgie'nin takım lideri ve ana geliştiricisi olan Ikey bir anda ortadan kayboldu ve sonrasında da kendi hayatına yön vermek istediğini yayınlamıştı yani geliştirmekten çekildi. Genede alttaki gönüllü geliştiriciler devam etse de bir şeyler koymaya normal den çok daha yavaş ilerleyeceği kesin. Bir ara projeyi komple Qt ortamına geçirme planları vardı ama dediğim gibi Ikey gidince gelecekte planlananlar bir anda boşa çıktı

mhmtkrktr

[mention=643365]@umut_cml[/mention] görecelilik konusuna benim düzenlememi senin, senin düzenlemeni ise benim beğenmeme durumum olarak bakarsak tamamen haklısın. Varsayılan hallerinin çok iç açıcı olmadığı konusunda da haksız değilsin. Linux (masaüstleri ve uygulamaları) bu konuda özel yapan, düzenleme işleminin tamamen kullanıcı tarafından yapılabilir olması. Bu biraz, bu ortamda ki tecrübeye dayalı bir durum. Tecrübe ise istek ve istikrara. Yeterli tecrübeyi kazanabilirsen, istediğin her ortamı, istediğin hale getirebilirsin. Bunun başkası tarafından beğenilip beğenilmemesi, görecelik olur.   :)

Ram kullanımından şikayet eden arkadaşlar, bu durumu doğrudan masaüstünün kendisine bağlamadan önce, kendi kurduğunuz uygulamalara, bileşenlerine ve yapılandırma şekline göz atmakta, bu konuda yararlı olabilir. Diğerlerinin güncel durumunu bilmem ancak şikayet edilen Gnome ortamının 26 saattir açık halinde, gnome-shell ve temel bileşenlerinin toplam ram kullanımı 340MB görünüyor. Masaüstü ile ilgisiz işlemlerle birlikte toplam 780MB. Yani aslında, masaüstü ortamı toplamın yarısı bile değil. Buna sadece tarayıcı üzerinden açılmış bir video eklesem en az 900MB kadar çıkar. Bu durumda topu masaüstüne atıp geçmek işin kolayı olur.

ps aux --sort:rss | awk '{print $1"\t"$11": "$6/1024" MB"}' | column -t

umut_cml

[mention=643383]@illedelinux[/mention]

Teşekkür ederim deneyeceğim

meda

KDE, RAM kullanımının Gnome Shell gibi ortamlara göre %10 %20 gibi fazla olması biraz can sıktı ama sunduğu özellikler bakımından düşünüldüğünde en azından kendi namıma önemsenecek bir durum değil. Yine de bu durumun farkına varmamı sağlayan arkadaşlara teşekkürler. Cinnamon ve Deepin ortamlarındaki gelişmeleri takdir etmekle kalmayıp Mint-Cinnamon 19.1 yeni duyurusu da yapılmışken diğer makineye kuruyum.  :)
3-4-5 parmak jestlerine kısmen de olsa Unity destek veriyordu şimdi sadece Deepin doğal desteği mevcut bu konuda da çalışma yapılsa...