ASUS Usb n-14 wireless adapter sorunu

Başlatan senewa, 26 Ağustos 2015 - 23:33:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

senewa

iyi günler forum.ubuntu kullanıcıları benim bir sorunum var windows 7 32 bit kullanıyorum oracle virtualbox sanal sürücü makinesi kullanıyorum ve linux yazılımı olan xiaopan 0.4.7.2 kullanıyorum programı uygun şekilde yükledim ama ne yazık ki usb adapterimi görmüyor ve hiçbir programı kullanamıyorum kartımı yüklemek için linux driver yükledim ama benim windows masaüstümde onu nasıl xiaoapan a yükleyeceğim ve wifi adapterimi tanıtacağım birde bu sudo felan gibi kodlar yazılıyor bu kodu nereye yazacağım ve bunu görmesi gibi bir şansım yok ise acaba linux ve xiaoapan nın direk tanıdığı bir wifi adapter varmıdır.

heartsmagic

Alıntı YapXiaopan OS is an easy to use security and penetration testing with a collection of wireless security and forensics tools. It includes a number of advanced tools for network administrators, security professionals and home users to test the strength of their wireless networks and eliminate any vulnerabilities.

sudo'yu dahi bilmiyorken Xiaopan ile ne yapmayı planlıyorsun?

Yakın zamanda kapatılan bir başlığımız: https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=48559.0
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

senewa

linux a geçiş yapmak istiyorum windows artık sıktı ubuntu felan artık farklı yazılımlarla uğraşmak istiyorum yazılımlarla uğraşmayı seviyorum benim için farklı bir dil öğrenmek gibi bir şey ve linux a da bir yerden başlamak istiyorum driver felan yüklemekle ilgili hiç bir şey bilmiyorum ve kullandığım programda da wifi adapter imi görmediği için neye tıklasam no wireless card diyor yani sadece arayüze bakıp çıkıyorum ancak

heartsmagic

Neden Xiaoapan o zaman? İndir Ubuntu'nun son sürümünü kur güzelce.
İkinci soru, hadi madem sanal sistem kullanacaksın neden harici ağ kartı için uğraşıyorsun? Sanal sistem konak sistemin ağını görüp internete çıkar zaten.

@senewa, söylediklerinden neler hedeflediğini anlayabilecek tecrübeye sahibiz bizler. Lafı çok dolandırmaya gerek yok yani. Birisi Xiaoapan gibi bir şey kurmaya çalışıp, üzerine bir de buna harici ağ kartını tanıtmak istiyorsa yapmak istediği şey bellidir.

Kimseyi yargılamak istemiyoruz, dilediğini yapmakta, denemekte serbestsin. Fakat Xiaoapan, Kali gibi dağıtımlar kullanmaya çalışıp, bu gibi konularda yardım isteyeceksen sana yardım etmeyiz ne yazık ki. Linux'u mu öğrenmek istiyorsun? Ubuntu'yu kur güzelce, gel foruma. Sana seve seve sonuna kadar yardım ederiz.

senewa

xiaopan 69mb, ubuntu 2-3 gb bu yüzden xiaopan ile başladım zaten söylediklerinden anlıyoruz demişsiniz ama zaten sorsan bende söylerim evet hack gibi işlerle uğraşmayı severim ama bu hack için değil linux ve yazılım kurmak için neden wireless dedin onu da açıklayayım benim şuan wireless tan başka pc ye takacağım bir ağ kablosu yoktur geçen sene eve net bağlatmıştım ama üni gittiğim için kapattırdım geri geldiğimde şuan komşumdan alıyorum wifi ile kabloyla uzak düşüyor 50 60 metre diye wifi adapter aldım ve şuan zaten internetteyim yani :D ben gayet güzel anladım merak etmeyin bir sorun yok yani benim açımdan değil sizin açınızdan sorun yok demek istediğimi anlatabilmişimdir umarım burada komşumun kotasını bitirmek istemiyorum ben sadece kyk yurt burs gibi siteleri takip etmek için aldığımı söyledim abiye yani kotayı zorlamam sadece internet sayfası kullanacağım dedim o yüzden de abi de çok düşük bir ücret karşılığı şifreyi veriyor bana yani özetle bir ağ kablom yok wifi adapterim var ubuntu indirmek çok uzun ancak gidip cafe de indirmeliyim ve cafede 2 3 gb lık bir dosyayı indirmek neredeyse imkansız çevremdeki kafelerin internet hızları 8mb bile değilken ve bunu 20 25 masa kullanırken o yüzden yüksek boyut zor ki zaten amacım hack olsa inanın bunu şimdiye yapardım ha şu konuda haklısınız üniversiteye tekrar gidince şimdiki edindiğim bilgilerle okulun wifi sini kıracağım ama bunun içinde zaten windowsta bile oldukça çok program var biraz uzun yazı oldu özür dilerim

heartsmagic

Ubuntu 2-3GB değil, 1GB kadar :) Kısacası bir internet kafeden az sabırla rahatlıkla indirilebilir. Linux öğrenmek istiyorsan 69GB'lık dağıtımla neyi ne kadar öğrenebilirsin, hele de amacı uzmanlık gerektiren bir iş için hazırlanmış bir dağıtımla?

Sözün özü, Ubuntu kurduğunda bol bol Linux konuşuruz forumda. Diğer türlü ne yazık ki pek yardımcı olma isteğimiz olmuyor.

senewa

Hmm! anladım. Aslında bende tam tersi bir fikirdeydim henüz 69mb lık bir yazılımı çözememişken boyutu gb lar olan bir yazılımın içine çöker kalırım diyordum. En kısa sürede ubuntu kurup aranızda olurum umarım. Bu arada zaten amacım hack gibi şeyler olsa bunu yapardım (yine söylüyorum gizlemem hack la uğraşmayı severim). Zaten hack la günlerce uğraşacağıma ki sonucu bilinmez her wifi hacklanmaz bunun yerine gidip wifi şifresini isterim daha kolay aylık 5-10 tl gibi bir ücrete alırım hem kimsenin hakkına girmem hem kafam rahat eder. Amacım hack olsa ubuntu da kendimi geliştirir yine gider hack yaparım zaten ama dediğim gibi yazılımla uğraşmak benim için zevk bana keyif veriyor xp-symbian-java-win7-android yazılımlarıyla geçirdiğim serüvene şimdi linux la devam etmek istiyorum. İnş. en kısa sürede ubuntu yu yükleyip aranızda olurum ilginiz için çok teşekkür ederim.

Bu arada ubuntu 14.04 destekli sürüm mü yoksa 15.04 yeni çıkan ara sürümümü tercih etmeliyim hangisi daha iyi?

parduscix

virtualbox usb sürücüsünün çalıştığından emin misin? Zira bende çalışmıyor ama düzeltmeyi her seferinde unutuyorum :))

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Ağustos 2015 - 00:48:50

Yeni başlayacaksan kubuntu öneririm ben ama başkası başka birşey önerebilir. :o

senewa

Virtualbox tan usb ye tıkladığımda ekle deyip Ralink 802.11 n WLAN yazıyor ekliyorum yanında tik işareti de var
ama yinede görmüyor. Birde ağ sekmesinden ekliyorum diğerini görmediği için belki buradan olur diye şöyle oluyor;

şuna takıldı: köprü bağdaştırıcısı
adı: ASUS USB-N14 802.11n Wireless USB Adapter

bu çıkıyor bunu da yapıyorum normalde burada görünüyor ama sanal sürücüyü başlattığımda yani xiaopan girdiğimde

şuna takıldı: köprü bağdaştırıcısı
adı: seçilmedi

oluyor yani asus adapterim kayboluyor xiaopan sürücüsünü başlattıktan sonra alttan usb ye sağ tıklayıp Ralink 802.11 n WLAN tıkladığımda ise şu hatayı veriyor

Ralink 802.11 n WLAN [0101] USB aygıtını Xiaopan sanal makinesine takma başarısız.
USB device 'Ralink 802.11 n WLAN' with UUID {fa77c202-6ab2-4616-bb55-0f8ae1853540} is already captured by the virtual machine 'Xiaopan'.
Sonuç Kodu: E_INVALIDARG (0x80070057)
Bileşen: HostUSBDeviceWrap
Arayüz: IHostUSBDevice {c19073dd-cc7b-431b-98b2-951fda8eab89}
Çağrılan: IConsole {872da645-4a9b-1727-bee2-5585105b9eed}

heartsmagic

Daha iyi konusu net değil :) Senin gördüğün yerde de anlatıldığı üzere ( https://ubuntu-tr.net/indir/ ) biri uzun süreli desteğe sahiptir ancak bazı yenilikleri geriden getirir, diğeri son sürümdür ancak uzun süreli sürümler kadar kararlı olmayabilir. Hangisini kuracağın ve kullanacağın sana bağlı. 15.04 kurarsan 2016'nın başında bir üst sürüme yükseltmen gerekecektir zira desteği sona erecek. 14.04 kurarsan uzun süre kullanırsın yükseltmeye gerek olmadan. Kısıtlı internet imkânını düşününce sana bu sürümü önerebiliriz.

Küçük boyut, büyük boyut meselesi de senin düşündüğün gibi değil. Windows'un boyutu küçük mü de insanlar öğrenebiliyor :) Adı geçen dağıtım özel bir dağıtım ve özel işler için yapılmış. Dileyen oyun oynar, sağa sola saldırmayı dener, dileyense güvenlik konularında kendini geliştirmek için kullanır. Son kullanıcıya hitap eden bir şey değildir. Ubuntu ise bildiğimiz son kullanıcı dağıtımı. İçinde son kullancının ihtiyacı olan uygulamalardan tut da, donanım sürücülerine kadar her şey var.

Yaşın kaç bilmiyorum ama senin "hack" diye tabir ettiğin şey pek verimli bir şey değil :) Üniversite çağında olduğun için yolunu çizmen gerekiyor olabilir. Bilgisayarla alakalı bir bölümdeysen güvenlik meselelerine ilgi duyuyor olman da gayet normal. Fakat o işin başlangıç yeri kablosuz ağları kırmaya çalışmak değildir. Uzunca yıllar belirli konularda tecrübe edinmek gerekir. Neyse, konu uzar gider. Ubuntu ile foruma geldiğinde seve seve her konuda yardımcı oluruz.

senewa

Tercihim 14.04 olacak.

Windows u normak bir kullanıcıdan çok daha farklı kullanırım küçüklüğümden belli böyledir mesela henüz ortaokul çağında iken arkadaşlarım hep gider cafelerde oyun oynar cs, gta, ko, mu oynardı ha bende elbette oynardım ama pc başında vaktimin çoğunu bir şeyler araştırarak geçirirdim. Öğrendiğim şeyin pek bir önemi olmadı benim için hepsi bilgiydi yani küçük büyük önemli değersiz ayırt etmeden sürekli bir şeyler araştırma sevdasına tutuldum ve halende öyle devam ediyorum. Güvenlik konusunda kendini geliştirmek deyince bana daha da çekici gelmeye başladı :D dikkatimi daha da çekti. Son kullanıcı sözünü pek anlamadım bilgim olmadığı için konuya biraz uzağım farketmez hepsini öğrenmek için çabalarım.

Abicim yaşım 22 ve 9 - 10 yaşından belli pc ile fazlasıyla içli-dışlıyım sadece pc değil telefon ve elektronik olan bir çok şeyle. Ne yazık ki istedim ama üniversitede yazılım okuyamadım bölümüm çok farklı ama bu beni yinede yazılımdan uzaklaştırmaya yetmedi. Kablosuz ağların zaten şuan sahip olduğum bilgilerle bile yüzde 30 40'ını kırabiliyorum işte bu konuya yakınım :D .

heartsmagic

Son kullanıcı dediğimiz, Ahmet amca, Ayşe teyze işte :) İnternete girer, müzik dinler, film izler, torrent kullanır, "ofis" dosyalarıyla çalışır vs. Xiaoapan sağlamaz bunu ama Ubuntu sağlar.

Madem güvenlik konularını seviyorsun, bu sevgiyi doğru amaçlar için kullan. Kablosuz ağ kırmak değildir tek mesele orada. Güvenlik uzmanı olmak için birden fazla konuda bilgi sahibi olup kendini geliştirmen gerekir. Henüz yolun başındasın, bilişim denen şey artık okula, diplomaya falan pek bakmıyor. Tabi okul ve diploma o işin artısı oluyor, senin ek gayretle öğrenmen gereken şeyler okulda diğer insanlara zorunlu olarak öğretiliyor. Onların kârı bu kısacası. Fakat, işi öğrenip uzmanlaştıktan sonra sen de o yola koyulabilirsin.

senewa

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim en kısa sürede kendimi geliştirmek için her şeyi yapacağım. Ama bilgi birikimimi iyi yönde kullansam bile kötü yönlerini de her zaman öğrenirim bu tıpkı bir bilim kurgu filminde ki iyi büyücünün kara büyüleri de bilmesi gibi bir şey benim için.

heartsmagic

Güvenlik konuları da öyle işler zaten, kötü dediğin saldırı tarafını öğrenmeli ki insan, savunmasını da bilsin.
Rica ederiz, Ubuntu kurduğunda görüşmek üzere.

senewa

Kesinlikle. En kısa sürede görüşme dileği ile tekrar teşekkürler.

parduscix

Bu arada virtualbox ile ilgili uyarı yapayım
Çalışmayan vbox sürücülerini host + D yapıp autorun.sh ile kurabiliyoruz.(ubuntu öyle mesela)

senewa

Host dediğin anamakine tuşu galiba konuya yabancı olduğum için pek anlamıyorum özür dilerim deneyelim bakalım.

Ne yazık ki hiç bir şey anlamadım yapamadım daha doğrusu benim dediğim ben sanal sürücüyü kurdum elimde adapter imin linux driveri da var ama bunu ilk önce sanal sürücümün içine nasıl atacağım ve attıktan sonra sanal makinenim içinde nasıl driver yükleyeceğim yani daha ben henüz windows um da olan bir dosyayı sanal makinemin içine atmayı bile bilmiyorum ne yazık ki. :(