Ubuntu Kullanmaya Davet

Başlatan earas, 09 Mart 2015 - 23:34:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

earas

Arkadaşlar böyle bir davet videosu yaptım. Çok iyi olmadı ama en azından izleyen kişi kod bilmeden de Ubuntu kullanabileceğini ve donanım sorunu çıkarmayan gayet kararlı bir işletim sistemi olduğunu görecektir. Ubuntu kullanan son kullanıcı sayısının artması ve özellikle Linux için Steam'ın oyun çıkarmaya devam etmesi ciddi anlamda Linux kullanımına katkı sağlayacaktır diye düşünüyorum. Çünkü oyunlar önemli bir etken. Tabi tüm bu gelişmeler için artık Ubuntu kullananların artması gerek. Ubuntu artık sadece yazılımcıların değil herkesin kullanabileceği bir işletim sistemi. O yüzden bu kesime hitap edeb bir davet oldu. Siz de bu tarz kısa davet videoları yapın ve hepsini paylaşalım, insanları Ubuntu kullanmaya teşvik edelim. Ben gerçekten artık çok beğeniyorum ve *kararlı buluyorum. Sadece yazılımcıların kullandığı bir işletim sistemi olmaktan çıkmalı, her ev kullanıcısının rahatlıkla kulanabileceği bir sisteme dönüşmeli. 15 dk video sürdü 15 dk da yüklemesi. Yarım saatinizi ayırarak siz de bi davet videosu yapabilirsiniz. Akım başlatabiliriz böyle :D Video çekemeyenler de çekilenleri paylaşır.

https://www.youtube.com/watch?v=OFgooL6Q1Qo

Reverser

Linux kullanıcılarının yaptığı en büyük hata bence şu; "linux şu yüzden daha iyi, linux şöyle linux böyle, linux özgür, linux ile şu yapılır..." falanca diye uzar gider. İnsanlarda tanıtım amacı dışında fan boyluk oluştu bu bir gerçek. Yanlış anlamayın, yazdıklarım size değildi yeri gelmişken söylemeden edemedim. Bu tutum genelde yapıcı değil, yıkıcı etki oluşturuyor bana kalırsa. Gelelim diğer bir konuya, AMD sürücü desteğini iyileştirmeden ana sistemim üzerine tekrar bir linux dağıtımı kurmayacağım Virtual olarak devam edeceğim yani eksikler var özel bir neden yoksa çoğu ev kullanıcısı için linux fanteziden ibaret.

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

earas

Oyun oynayan gençleri saymazsak, benim tanıdığım çoğu kişi bilgisayarla internete giriyor, müzik dinliyor, film izliyor, facebook ve/veya twitter da zaman öldürüyor, arada skype falan kullanıyor. Bu kesim korsan Windows kullanmak yerine çok rahat bir bir şekilde Ubuntu veya bu tarz bir dağıtım kullanabilir bence.
Bir de "şu daha iyi, çünkü şu şu sebeplerden" demek fanboyluk değil bence. Hayatta hemen hemen her konuda tercihlerimizi sebeplere bağlayarak açıklıyoruz. Linux'u tercih eden birisi de sebeplerini sayabilir. Saysın da zaten. Mesela siz neden şuan tercih etmediğinizin sebebini söylediniz. Eğer ortada sebepler varsa bu olağan bir durum. Ama oratada gerçekten sebep olmadan bir sevgi ya da düşmanlık varsa, onun adı fanboyluk olur bana göre.
Bir de şu var; işi "linux şundan daha iyi" şeklinde bir sidik yarışına döndürmektense, doğru sanılan yanlışları düzelterek tanıtmak çok makul. Bkz: yazılımcı olmayan kod bilmeyen de ubuntu kullanabilir

kötükurt

Bence ev kullanıcısının Windows kullanmasının Linux'a göre hiçbir avantajı yok. Sadece internette gezmek, müzik dinlemek, video izlemek... gibi nedenlerle bilgisayar kullanan insanlar Windows'un sorunları ile neden uğraşsın. Windows'ta sürücüleri kurmak da daha zor (Ama Linux'da desteklenmeyen donanım sıkıntısı var.). Ben hiç donanım sorunu yaşamadım Ati kartım özgür sürücülerle daha iyi ve sorunsuz çalışıyor; eğer kullanıcı, bilgisayar alırken Linux'u düşünerek alırsa Linux dağıtımlarının rahatlığına alıştıktan sonra, 2 dakika bile Windows kullanamaz hale gelir.
Düzenleme: Yazım yanlışı.
"Cahil tutarlıdır kendi içinde, kötü olan yarı cahillerdir." İlber Ortaylı

Reverser

bu işin doğru bilinen gerçekler kısmı var birde.. 2003-2004 yılından beri düzenli linux kullanan, linux üzerinde neredeyse her işi gerçekleştirmiş biri olarak kendi yorumumu yaptım. Kullanıcılar sadece internete girmek, müzik dinleyip film seyretmekle kalmıyorlar bir süre sonra illaki farklı şeyler denemek istiyorlar.
Tezat'a bakın
Alıntı yapılan: earas - 09 Mart 2015 - 23:55:02
Bu kesim korsan Windows kullanmak yerine çok rahat bir bir şekilde Ubuntu veya bu tarz bir dağıtım kullanabilir bence.
Bunu savunan siz, video'da 8:23 saniyede blu ray film izliyorsunuz :)

XFCE ROCKS !

earas

Alıntı yapılan: Reverser - 10 Mart 2015 - 00:11:57
bu işin doğru bilinen gerçekler kısmı var birde.. 2003-2004 yılından beri düzenli linux kullanan, linux üzerinde neredeyse her işi gerçekleştirmiş biri olarak kendi yorumumu yaptım. Kullanıcılar sadece internete girmek, müzik dinleyip film seyretmekle kalmıyorlar bir süre sonra illaki farklı şeyler denemek istiyorlar.
Tezat'a bakın
Alıntı yapılan: earas - 09 Mart 2015 - 23:55:02
Bu kesim korsan Windows kullanmak yerine çok rahat bir bir şekilde Ubuntu veya bu tarz bir dağıtım kullanabilir bence.
Bunu savunan siz, video'da 8:23 saniyede blu ray film izliyorsunuz :)
Benim torrenttan film indirmemle konunun alakasını anlamadım? Tezat olan kısım neresi tam olarak?

Reverser

Korsan windows kullanmak yerine Ubuntu kullanılması taraftarı olduğunuzdan bahsediyor, bir yandan da torrent üzerinden film indirip izliyorsunuz anlamayacak bir şey yok gayet açık. ;) Herneyse konu dağılmasın iyi forumlar...

XFCE ROCKS !

earas

Gel gel gitme hemen. Ben barışçıl birisiyim düzgünce tartışıyoruz :D
Ben "Korsan Windows" derken korsan kullanıp kul hakkına giriyorlar anlamında demedim :D Korsan film ve mp3 e de karşı değilimdir. Korsan Windows dememdeki amaç, crackletiyorlar, sonra güncelleme yapamıyorlar. Ya da yapıyorlar crack bozuluyor. Tekrar uğraşıyorlar bazen olmuyor ikinci kez ve format atıyorlar boşu boşuna :D Bir de anlamayan kişilerse hep para veriyorlar bu işler için. O anlamda "korsanla uğraşmaktansa ubuntu kullansınlar" demeye çalıştım.

Reverser

Alıntı yapılan: earas - 10 Mart 2015 - 00:24:30
Gel gel gitme hemen. Ben barışçıl birisiyim düzgünce tartışıyoruz :D
Ben "Korsan Windows" derken korsan kullanıp kul hakkına giriyorlar anlamında demedim :D Korsan film ve mp3 e de karşı değilimdir. Korsan Windows dememdeki amaç, crackletiyorlar, sonra güncelleme yapamıyorlar. Ya da yapıyorlar crack bozuluyor. Tekrar uğraşıyorlar bazen olmuyor ikinci kez ve format atıyorlar boşu boşuna :D Bir de anlamayan kişilerse hep para veriyorlar bu işler için. O anlamda "korsanla uğraşmaktansa ubuntu kullansınlar" demeye çalıştım.

Amacım tartışmak değil, bir yere de gittiğim yok. Konu dağılmasın istedim sadece düşmanı değiliz linux'ün. :) Crackten, Kürekten de anlamam ben. Hep lisanslı kullandım çevreme de lisanslı kullandırttım.

XFCE ROCKS !

earas

Anlıyorum. Fikirlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

Pozitron

Şöyle bir gerçek var Windows'a yazılan bir sürü virüs var böylece düzgün bir film sitesi bulmakta bile zorlanırken Windows kullanmanın geriye tek avantajı kalıyor o da oyun.
Bence fırsat eşitliğinin sağlanması için linux dağıtımlarının son kullanıcıya uygun hale getirilmesi büyük önem taşıyor.
To follow the path,look to the master,follow the master,walk with the master,see through the master,become the master.

earas

Alıntı yapılan: Pozitron - 11 Mart 2015 - 00:46:02
Şöyle bir gerçek var Windows'a yazılan bir sürü virüs var böylece düzgün bir film sitesi bulmakta bile zorlanırken Windows kullanmanın geriye tek avantajı kalıyor o da oyun.
Bence fırsat eşitliğinin sağlanması için linux dağıtımlarının son kullanıcıya uygun hale getirilmesi büyük önem taşıyor.
Kesinlikle katılıyorum. Şuan Windows'u bu kadar popüler yapan etkenlerden biri de oyun. Ubuntu doğru bir şekilde tanıtılıp kullanıcı sayısı artarsa, oyun üreticileri de artık oyunları ubuntuda çalışabilecek şekilde de sunacaktır.
Normal bir kullanıcının artık Windows kullanması için oyun dışında hiçbir avantajı yok. Genelde "tecrübeli linux kullanıcıları" bu tarz analizleri yapmayı beceremiyor bence. Kendileri pc kullanırken farklı işler yapıyorlar, farklı programları kurcalıyorlar diye, internet, film, dizi, müzik, sosyal paylaşım siteleri kendilerine yetmiyor fazlasını yapıyorlar diye herkesi böyle zannediyorlar. Halbuki çoğu windows kullanıcısı program yüklerken çıkan tiki kaldıramayacak bilgi seviyesinde :D O yüzden toolbar dolu heryer. Açılışta birsürü program çıkıyor. İnsanların çoğunun bilgisayarı kurcalamak, yeni bir şey yapmak gibi hobileri yok. Kendimizle karıştırmayalım. En azından böyle büyük bir kitle olduğunu kabul edelim. Çoğu internette geziyor, haberlere bakıyor, komik videolar ve yerli-yabancı dizileri izliyor, müzik, facebook-twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinde zaman harcıyorlar. Bir de buna ek olarak oyun oynayan büyük bir kitle var. Bu kesim bilgisayar kullanıcılarının çoğunluğunu oluşturuyor bence.

Cank53

Aslında biliyormusunuz , kimseyi davet etmeyin bu sisteme.Çocuklar mocuklar gelir sonra , siz yanarsınız , bu forum yanar , tüm linux hayatı batar.Artık nesile göre bilgisayar oyun demek çünkü.

Okulda bir word belgesini bile zor düzenliyorlar.Ama bu sisteme de evlatlık gibi davranılması hoş değil.

Pozitron

Alıntı yapılan: earas - 11 Mart 2015 - 17:17:12
Alıntı yapılan: Pozitron - 11 Mart 2015 - 00:46:02
Kesinlikle katılıyorum. Şuan Windows'u bu kadar popüler yapan etkenlerden biri de oyun. Ubuntu doğru bir şekilde tanıtılıp kullanıcı sayısı artarsa, oyun üreticileri de artık oyunları ubuntuda çalışabilecek şekilde de sunacaktır.
Normal bir kullanıcının artık Windows kullanması için oyun dışında hiçbir avantajı yok. Genelde "tecrübeli linux kullanıcıları" bu tarz analizleri yapmayı beceremiyor bence. Kendileri pc kullanırken farklı işler yapıyorlar, farklı programları kurcalıyorlar diye, internet, film, dizi, müzik, sosyal paylaşım siteleri kendilerine yetmiyor fazlasını yapıyorlar diye herkesi böyle zannediyorlar. Halbuki çoğu windows kullanıcısı program yüklerken çıkan tiki kaldıramayacak bilgi seviyesinde :D O yüzden toolbar dolu heryer. Açılışta birsürü program çıkıyor. İnsanların çoğunun bilgisayarı kurcalamak, yeni bir şey yapmak gibi hobileri yok. Kendimizle karıştırmayalım. En azından böyle büyük bir kitle olduğunu kabul edelim. Çoğu internette geziyor, haberlere bakıyor, komik videolar ve yerli-yabancı dizileri izliyor, müzik, facebook-twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinde zaman harcıyorlar. Bir de buna ek olarak oyun oynayan büyük bir kitle var. Bu kesim bilgisayar kullanıcılarının çoğunluğunu oluşturuyor bence.
Çok haklısınız.İnsan herkesi kendi gibi sanma gafletine düşüyor.Artık buna huy mu denir ne denir bilmiyorum :) Ama gerçekten de fırsat eşitliği çok önemli bir konu.Özgür yazılımın vizyonlarında kesinlikle yer almalı.Tabi tamamen sağlanamayabilir bu ama en azından uğraşılmalı.

@Cank53 Aslında bu yönden çok haklısın ortada çok ciddi bir çıkmaz var :)
To follow the path,look to the master,follow the master,walk with the master,see through the master,become the master.

earas

Evet kimse linux dünyasının bi bakıma çoluk çocukla dolmasını istemez :D Ancak bazı şeyler olmak zorunda. Yani ubuntuyu sadece "ileri seviye bilgisayar kullanmasını bilenler için" ya da işte "kod bilenler için" bir işletim sistemi ilan etmek lazım ozaman. Sadece ubuntuyu değil tüm açık kaynak işletim sistemlerini bu şekilde tanımlamak lazım. Ancak öyle tanımlamıyorum. Madem bu bir işletim sistemi, uzman kullanıcıya da hitap edecek, çoluk çocuk da kullanabilecek, oyun da oynanacak. Ubuntu öyle ya da böyle artık belli bir seviyede konsola bağımlılığından kurtuldu. Yani normal bir kullanıcı hemen hemen bütün işlerini konsola gerek kalmadan GUI ile yapabilir. Artık bu saatten sonra "herşey illa konsoldan olacak, linuxun özü konsoldur hüloğğ" yapmanın bi gereği yok :D Linux dünyasına da faydası yok. İsteyen, bilen zaten yine işlerini her türlü konsolla yapar. Artık GUI ile de, kod bilmeyen insanlar işlerini görebilmeli, bu sistemi kullanabilmeli. Ubuntu'yu "sadece kod bilenlerin sistemi" gibi dayatmaya gerek yok. Zaten Ubuntu da kendisini bu doğrultuda geliştirmiş.
Oyunlarla da ilgili şöyle bir şey demek istiyorum. Oyun diyince aklınıza "çoluk çocuk bilgisayarı oyun oynamak olarak görüyor" ya da "oyun işi çok zor, çoluk çocuk oyun oynayacak diye bu kadar uğraşmaya gerek yok" tarzı şeyler gelmesin. Oyun çok büyük bir sektör. Bugün oyunlar olmasa, firmalar bu kadar çok donanım satabilir miydi? Bu kadar ekran kartı, direcxt muhabbeti, işlemciler, anakartlar, yüksek ramler... Eğer oyun olmasa kim bu kadar ev kullanıcısına bunca donanımı satabilirdi? Oyun üreticilerine her zaman destek var çünkü oyunlar bu firmalara donanım sattırıyor... İkinci bir olay da şu. Eğer Windows oyunlar için en iyi platform olmasa, bu kadar büyük bir oyun havuzu olmasa, şu an çoğu evde olabilir miydi? Başka bir OS Windowstan daha fazla oyun havuzuna sahip olsa, oyun konusunda daha iyi olsa emin olun bugün windows kullanan son kullanıcı sayısı bu kadar fazla olmazdı. Kısacası oyun işte çoluk cocuk oynayacak diyip geçmeyin. İşletim sistemi sadece oyun oynamak için yoktur ama iyi bir oyun platformu olabilen işletim sistemleri her zaman daha iyi bir konumda olacaktır bana göre. Gelecekte oyun oynayan kişi sayısının daha da artacağını düşünüyorum.
Linux ortamında oyun için bence Ubuntu çok bir şey yapamaz şuan. Belki sadece Linux'da çalışan, (ya da windowsta da emulatörle çalışan ama tam zevk vermeyip deneyenleri linuxa çeken) bi Minecraft tarzında tutlacak oyun yapılsa, etkisi olabilir. Ama benim oyun konusunda asıl umudum SteamOS ve Steam Machine. Valve hiç sevmediğim, yaptığı işleri bile sevmediğim bir firma. Ama bu konuda mükemmel bir adım attılar. Eğer gerçekten bu SteamOS ile çalışan Steam Machine bir Playstation veya Xbox kadar bile olmasa ama en azından kabul edilen bir konsol olmayı başarsa, oyunlar onun için de yani Linux platformu için de çıksa, çok iyi bir fırsat doğacaktır.
Şuraya bir bakın:
http://store.steampowered.com/search/?term=&sort_by=_ASC&os=linux&page=1

1800 küsür oyun. Ve bu daha hiçbir şey. Steam Box biraz satılsın, biraz popüler olsun, yeni oyunlar orda da çıkmaya başlasın, o zaman etkisi olacak. Sonra o "çoluk çocuk"lardan biri, belki 800 binden fazla abonesi olan popüler Türk oyuncularından biri, bir linux dağıtımında bu popüler oyunlardan birinin videolarını çekecek, ondan sonra oyun dünyasına hoş geldin linux.
Biz de foruma gelen çocukları banlarız :D Yaş sınırlaması koyarız. Konsoldan program kurmayan linux kullanmasın falan deriz :D

Cank53

Aman aman Allah Saklasın.Yok abi , o oyuncular burayı basarsa , ergenler gelir.Ergenler gelirse Linuxun Windowstan bir farkı kalmaz.Zaten işin ayrıcalığı bu.

Sen istermisin abi bu forumda donanım bölümünde minecraft sunucu tanıtımı yapılsın...Yani Linuxu çocuklarda kullansın bu çok iyi birşey.Ayrıca böyle bilgisayarla uğraşanlar hele gelsin.Ama benim çocuktan kastım internet kafede gece gündüz wolfteam lol oynayan asi çocuklar.

Sektöre gelirsek sektörün bizimle ne önemi var , bu özgür bir sistem kar amacı yok . Oyun firması birini doyurmuyor bizdende.O yüzden bence linuxa oyun yatırımı yapmanın gerek yok.O zaman Linuxun windowstan ayrıcalığı ne kalıyor ki ?

Yani şöyle bir üç boyutlu survival oyunu yapılsa bile yeterli.Ha hadi bi iki tane daha yeterli bence millet steami unutur.

earas

Ne demek istediğini anladım. Evet lol wolfteam gibi oyunlara gömülmüş çocukları linux dünyasında görmeyi senin gibi ben de istemem hak veriyorum. Sadece bir de şu açıdan düşünüyorum;
Linux niye var? Linux'un Windows'tan ne ayrıcalığı var ki? Windows gibi firmalar, devletler, kapalı kodlu yazılımlarla insanları takip etmesin, izlemesin, fişlemesin, insanlardan bilgi çalarak kazanç sağlamasın diye değil mi? Linux'un doğuş amacı da, Windows'tan artısı da temelde bu "özgürlük" değil mi? E öyleyse her kesim için özgürlük vaat etmeli. Yoksa sadece "uzman kullanıcılara özgürlük", "kod bilenlere özgürlük" ya da "bilgisayarla oyun oynamayanlara özgürlük" tarzı bir şey olur. Bilgisayarda oyun oynayan adamın, çocuğun, açık kaynak kodlu işletim sistemlerini kullanmayı hakkı ya/yada ihtiyacı yok mu? Hani zaten sadece bilgisayarı oyun için kullanmayacak insan. Özel aile resimlerini de o bilgisayara atacak, arkadaşıyla da oradan konuşacak, filmini de orada izleyecek, e oyununu da oradan oynayacak. Fotoğrafı at, arkadaşınla konuş, hesaplarına gir, filmini izle ama oyun oynayacaksan Windows kullan. Bence tam amaca uygun olmuyor. Olayı da Windows benzerliği olarak düşünmememiz lazım. İyi bir işletim sistemininin gereklilikleri gibi bakmamız lazım bence.

heartsmagic

Alıntı yapılan: Reverser...eksikler var özel bir neden yoksa çoğu ev kullanıcısı için linux fanteziden ibaret.

Bu demektir ki o fanteziyi yaklaşık 15 senedir yaşıyorum :) Söylemek istediğini anlıyorum ancak son durum tespitin sakıncalı bence. "Ev kullanıcısı" tanımını yapmak lazım tabi burada, yoksa sen başka bir şey ben başka bir şey söyleyebilirim.

Alıntı yapılan: earasNormal bir kullanıcının artık Windows kullanması için oyun dışında hiçbir avantajı yok.

Bu da sakıncalı bir tespit, neden o zaman senelerdir masaüstündeki kullanıcı oranımız doğru düzgün bir seviyeye gelmedi?

Başlık dağılmasın derdim ama dağılmış dağılacağı kadar :) Madem öyle:

Alıntı yapılan: earas - 11 Mart 2015 - 23:06:49
Linux'un Windows'tan ne ayrıcalığı var ki? Windows gibi firmalar, devletler, kapalı kodlu yazılımlarla insanları takip etmesin, izlemesin, fişlemesin, insanlardan bilgi çalarak kazanç sağlamasın diye değil mi? Linux'un doğuş amacı da, Windows'tan artısı da temelde bu "özgürlük" değil mi?

Doğuş amacı o değil elbette. İma ettiğin şey Linux da değil, özgür yazılım. Fakat onun da doğuş amacı o değil, getirilerinden bir tanesi. Temele bunu koymak da doğru değil. Özgür yazılım felsefesine bakılırsa neleri temel aldığı görülebilir. Bu değil derken özel anlam yüklediğin "özgürlük" hakkında konuşuyorum. Öteki türlü hepimizin bildiği özgürlük kapsamına giriyor tabi söylenenler.

Alıntı Yap
E öyleyse her kesim için özgürlük vaat etmeli. Yoksa sadece "uzman kullanıcılara özgürlük", "kod bilenlere özgürlük" ya da "bilgisayarla oyun oynamayanlara özgürlük" tarzı bir şey olur. Bilgisayarda oyun oynayan adamın, çocuğun, açık kaynak kodlu işletim sistemlerini kullanmayı hakkı ya/yada ihtiyacı yok mu? Hani zaten sadece bilgisayarı oyun için kullanmayacak insan. Özel aile resimlerini de o bilgisayara atacak, arkadaşıyla da oradan konuşacak, filmini de orada izleyecek, e oyununu da oradan oynayacak. Fotoğrafı at, arkadaşınla konuş, hesaplarına gir, filmini izle ama oyun oynayacaksan Windows kullan. Bence tam amaca uygun olmuyor. Olayı da Windows benzerliği olarak düşünmememiz lazım. İyi bir işletim sistemininin gereklilikleri gibi bakmamız lazım bence.

Bu kısma katılıyorum ancak kim "Sadece uzman kullanıcıya özgürlük olsun" der ya da diyor ki? İşletim sistemleri birer araçtır, kullanmak isteyen, kullanabilen herkes kullanabilir. Buna oyun oynamayanlar, oynayanlar, hatta oynayan çocuklar da dahil. Forumda kurallara uymak ve düzeni bozmamak kaydıyla her konu da açılabilir. Yani oyun başlığı açıldı diye kimseye tepki koyamayız. Tersi olan durumda, yani sunucu üzerinde işlem yapmak isteyen ancak düzeni bozan birini de hoş göremeyiz. Kısacası işletim sistemleri birer araçtır, bu forum da öyle :)

Konuyu da daha uygun bir yere taşıyalım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Cank53

İyide Linux Windowsa benzemeyr çalışmıyor ki , benzemeye çalışsa niye kullanalım.Biz Microsoftun hrr bit şeye burun sokmasından kaçtık.

Hem normal 800 aboneli bir adama linuxu versen bir oyub yükleyemez , saydırır onu geçsem hem sen onlara özgürlük versen ne olur ki ? Adam konsol gibi kullanıyor.Yani pcde çalışan kişiler özgürlüğü hakediyor oyun oynayıp oyuna bile para vermekten çekinen ergenler değil.

kötükurt

Windows'u ayakta tutan oyunlar değil, kaç kişi Linux'u duymuşta oyun oynanmadığı için kullanmıyorum diyor. İddia ediyorum insanların %90'ı bilgisayarı Windows'suz hayal bile edemez, bilgisayar=Windows algısı var. Ben sadece birkaç kişiye rastladım Linux'u bilen, onlarda ortalamanın üstünde teknolojiyi takip eden tipler ve sadece duymuşlar, hakkında hiçbir şey bilmiyorlardı.
"Cahil tutarlıdır kendi içinde, kötü olan yarı cahillerdir." İlber Ortaylı

Cank53

Alıntı yapılan: kötükurt - 12 Mart 2015 - 13:31:45
Windows'u ayakta tutan oyunlar değil, kaç kişi Linux'u duymuşta oyun oynanmadığı için kullanmıyorum diyor. İddia ediyorum insanların %90'ı bilgisayarı Windows'suz hayal bile edemez, bilgisayar=Windows algısı var. Ben sadece birkaç kişiye rastladım Linux'u bilen, onlarda ortalamanın üstünde teknolojiyi takip eden tipler ve sadece duymuşlar, hakkında hiçbir şey bilmiyorlardı.

Haklısın , neden biliyormusun çünkü genellikle o Linuxu bilmeyen kişiler , bir mühendis yada bir CEO olmak isteyen ama yıllarca insanlar tarafından kandırılmış kişiler.Aslında bu çakallık bilgisayarcılarda.Adamlar hep Windows yüklerse adamlar Linux'u sadece internetten duyabilir.

Alıntı yapılan: heartsmagic - 12 Mart 2015 - 11:47:08
Alıntı Yap
E öyleyse her kesim için özgürlük vaat etmeli. Yoksa sadece "uzman kullanıcılara özgürlük", "kod bilenlere özgürlük" ya da "bilgisayarla oyun oynamayanlara özgürlük" tarzı bir şey olur. Bilgisayarda oyun oynayan adamın, çocuğun, açık kaynak kodlu işletim sistemlerini kullanmayı hakkı ya/yada ihtiyacı yok mu? Hani zaten sadece bilgisayarı oyun için kullanmayacak insan. Özel aile resimlerini de o bilgisayara atacak, arkadaşıyla da oradan konuşacak, filmini de orada izleyecek, e oyununu da oradan oynayacak. Fotoğrafı at, arkadaşınla konuş, hesaplarına gir, filmini izle ama oyun oynayacaksan Windows kullan. Bence tam amaca uygun olmuyor. Olayı da Windows benzerliği olarak düşünmememiz lazım. İyi bir işletim sistemininin gereklilikleri gibi bakmamız lazım bence.

Bu kısma katılıyorum ancak kim "Sadece uzman kullanıcıya özgürlük olsun" der ya da diyor ki? İşletim sistemleri birer araçtır, kullanmak isteyen, kullanabilen herkes kullanabilir. Buna oyun oynamayanlar, oynayanlar, hatta oynayan çocuklar da dahil. Forumda kurallara uymak ve düzeni bozmamak kaydıyla her konu da açılabilir. Yani oyun başlığı açıldı diye kimseye tepki koyamayız. Tersi olan durumda, yani sunucu üzerinde işlem yapmak isteyen ancak düzeni bozan birini de hoş göremeyiz. Kısacası işletim sistemleri birer araçtır, bu forum da öyle :)

Dediğim yanlış anlaşılmasın.Ben onu Windows adına söyelemiştim.Windowsta uçbirimde anca %echo%'yu öttürürsün.Ama burda sınır yok.Tamam herkez özgürce kullanabilir , ama bunun sonucu Linuxun daha çok zedelenmesine sebep olur.İki üç velet gelir  yada oyuncu herneyse , bakar derki aha bu sistemde bi halt çalışmıyor , yazar başka bir foruma , bak bakalım nasıl artıyor o güvensizlik.

Yani , onları hiç karıştırmayın.Evet oyun oynayan bir mühendis adayı yada her ne yapıyorsa , mutlaka kullanmalı Linux'u . Hatta ben çevremdeki ilgili kişilerede tavsiye ederim çekinmem. Ama oyun oynamak için bilgisayar kullanan bir çocuk Linuxu yanlış anlayabilir.Olay basit.

heartsmagic

Ben neyi tartıştığımızı dahi anlayamadım, biraz dağınık yazılıyor düşünceler :) Fakat kendi adıma şöylece noktalayayım konuyu: Linux, Özgür Yazılım derken, bunları savunurken kimsenin bir şeyi sizin sevmediğiniz bir şey için kullanmamasını söyleyemezsiniz. Oyun oynamadan Linux'u kötüleyenler yok mu?

Ha, ne yapılabilir. Dersiniz ki o konularda yardımcı olunmasın vs. O da ayrı bir konu ki tartışılabilir. Edebince, kurallara dahil olarak soran herkese yardımcı olmaya çalışırız. Forumdaki güvenlik meseleleri gibi. Neyse, kendi adıma fazlaca müdahil olmayayım konuya, kolay gele.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Reverser

@Cank53, veletlerle alip veremediginiz nedir ? Elbetteki herkes "veletler" dahil forumu kullanabilir. Edubuntu gibi dagitimlar genel olarak egitim amacli ve cocuklara yonelik bu arkadaslar nasil yardim alacaklar ? E hani nerede simdi o cok savundugunuz ozgurluk ?

XFCE ROCKS !