Ubuntu 14.10 Masaüstü Açılmıyor

Başlatan juggle, 01 Şubat 2015 - 01:36:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

juggle

Merhaba,

Ubuntu 14.10 masaüstü açılmıyor. Recovery modda açıp root ile kabuğa düşüp startx yazdığımda aşağıdaki hata ile karşılaşıyorum.

error in locking authority file /root/.Xauthority

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
what goes around comes back around

grayloop

hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

juggle

sudo service lightdm restart
Yukarıdaki komutu denediğimde aşağıdaki hatalar ile karşılaşıyorum.

Failed to get system bus: Could not connect: No such file or directory

Failed to open log file /var/log/lightdm/x-0.log: Read only file system

grayloop

sudo chown $USER:$USER -R /home/$USER/ dener misiniz? $USER yerine kendi kullanıcı adınızı girin.
                                 H. Yavuz

heartsmagic

root ile bir şey deneme. Masaüstünün açılmadığı yerde ctrl+alt+f1 ile uçbirime düş ve normal şekilde giriş yap. Ardından @gridongu'nun önerisini deneyebilirsin. $USER aynen öyle kalabilir aslında, kullanıcı adını temsil edecektir kendisi. Hatta /home/$USER yerine de $HOME kullanılabilir kolay yoldan.

Gerçi ilk iletiye baktım da, sadece sorunu aktarmış öncesinde ne olduğunu yazmamışsın. Neler döndü sistemde? Güncelleme mi oldu, yoksa büyük boyutta dosya mı indirdin, root hakkıyla dosya mı açtın?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

juggle

Merhaba 

Öncelikle @heartsmagic sorularına cevap vereyim.

Sistemi günlük gelen tüm güncellemeleri alarak güncel tutmaya çalışıyorum. Büyük boyutta bir dosya indirme işlemi gerçekleştirmedim. Sistemde yeteri kadar boş alan olduğunu düşünüyorum. root hakkıyla dosya açmış olabilirim. Niyeyse genelde el alışkanlığım terminali açar açmaz su ile root olmak oluyor.

@gridongu: verdiğiniz komutu denedim fakat aşağıdaki şekilde hata görüyorum. Tüm dosyalarda sahipliği değiştirirken aynı hatayı alıyor. Örnek bir dosya için yazıyorum. file.txt benim oluşturduğum bir dosya idi.

chown: changing ownership of '/home/um/file.txt': Read only file system 

heartsmagic

Bunu kurtarma kipinde mi denedin? Eğer benim anlattığım şekilde denediysen ortada daha büyük sorunlar var demektir zira dosya sistemi sadece okunabilir olarak bağlanmış.

mount

çıktısını bir görebilir miyiz?

juggle

Vermiş olduğunuz komutu kurtarma kipinde denedim @heartsmagic. Kurtarma kipi dışında direk açmaya çalıştığımda komut satırına bile düşmüyor. 

Vermiş olduğunuz komutu yine kurtarma kipinde çalıştıracağım. Uygun mudur?

grayloop

@juggle
Evet, kurtarma kipinde devam edin.
                                 H. Yavuz

juggle

/dev/sda6 on / type ext4 (rw,errors=remount-ro)
proc on /proc type proc (rw,nodev,noexec,nosuid)
sysfs on /sys type sysfs (rw,nodev,noexec,nosuid)
none on /sys/fs/cgroup type tmpfs (rw,uid=0,gid=0,mode=0755,size1024)
none on /sys/fs/fuse/connections type fusectl (rw)
none on /sys/kernel/debug type debugfs (rw)
none on /sys/kernel/security type securityfs (rw)
udev on /dev type devtempfs (rw,mode=0755)
devpts on /dev/pts type devpts (rw,noexec,nosuid,gid=5,mode=0620)
tmpfs on /run type tmpfs (rw,noexec,nosuid, size=10%,mode=0755)
none on /run/lock type tmpfs (rw,nosuid,nodev)
none on /run/shm type tmpfs (rw,nosuid,nodev)
none on /run/user type tmpfs(rw,nodev,noexec,nosuid,size=104857600,mode=0755)
none on /sys/fs/psstore type pstore (rw)
binfmt_misc on /proc/sys/fs/binfmt_misc type binfmt_misc (rw,nodev,noexec,nosuid)
systemd on /sys/fs/cgroup/systemd type cgroup (rw,nosuid,noexec,nodev,none,name=systemd)

heartsmagic

Şimdi, önce durumu bir anlayalım zira mesele düşündüğümüz kadar kolay olmayabilir. "Masaüstü açılmıyor" demişsin, sistem nereye kadar gidiyor? Tam olarak ne oluyor? Hata görüyor musun uçbirimde? Komut satırına düşmeyebilir kendisi, ctrl+alt+f1 tepki vermiyor mu? Eğer ctrl+alt+f1 tepki vermiyorsa durum daha ciddidir zira sistem sanal uçbirimi dahi başlatamıyordur.

Kurtarma kipi dosya sistemini sadece okunabilir olarak bağlar, öncesinde yazılabilir olarak tekrar bağlamak gerekir.

mount -o rw,remount /

Daha sonra normal komutlar denenir:

chown kullanıcı_adın:kullanıcı_adın -R /home/kullanıcı_adın

Kurtarma kipinde $USER dersen olmaz, root'a denk gelir çünkü. Fakat, ben sendeki sorunun başka bir şey olduğunu düşünüyorum. İlk iletindeki aldığın hata da normal olabilir, zira kurtarma kipinde X başlatılmaz.

juggle

Merhaba,

Bu gün normal modda kurtarma kipine düşmeden açmaya çalıştığımda ekranda şöyle bir uyarı ile karşılaşıyorum. 

The system is running in low-graphics mode

Your screen,graphics card and input device settings could not be detected correctly. You will need the configure these yourself.

Bu uyarıdan sonra ekran dondu ve hiç birşey yapamıyorum. Ctrl+alt+f1 ile de uç birime düşemiyorum.

Yukarıdaki verdiğiniz komutları kurtarma kipinde şuan için çalıştırayım mı yoksa beklemeli miyim?

Teşekkürler.

juggle

Vermiş olduğunuz komutları kurtarma kipinde çalıştırdım fakat herhangi bir değişen bir durum olmadı yukarıdaki mesajda belirttiğim gibi ekranda aynı uyarı çıkmaya devam ediyor.

grayloop

@juggle
İlk iletide söz ettiğiniz durum sistemde neden meydana geldi biliyor musunuz? Sistemde herhangi bir değişiklik yaparken mi mesela? Hangi işlemden sonra bu durum ortaya çıktı?
                                 H. Yavuz

juggle

Sistem çalışmasında herhangi bir problem yoktu. Ertesi gün bilgisayarı açtığımda bu hata ile karşılaştım. Daha sonra kurtarma kipine root kullanıcısına düşüp startx yazdığımda da ilk mesajda belirttiğim hata ile karşılaştım. Süreç tam olarak bu şekilde gelişmiş oldu.

heartsmagic

Alıntı yapılan: juggle - 04 Şubat 2015 - 18:28:23
Merhaba,

Bu gün normal modda kurtarma kipine düşmeden açmaya çalıştığımda ekranda şöyle bir uyarı ile karşılaşıyorum.

Your screen,graphics card and input device settings could not be detected correctly. You will need the configure these yourself.

Bu uyarıdan sonra ekran dondu ve hiç * bir şey yapamıyorum. Ctrl+alt+f1 ile de uç birime düşemiyorum.

Yukarıdaki verdiğiniz komutları kurtarma kipinde şuan için çalıştırayım mı yoksa beklemeli miyim?

Teşekkürler.

ctrl+alt+f1 kesinlikle işe yaramıyor mu? f2, f3 ile de deneyebilirsin. Eğer uçbirime düşebilirsek oradan kurcalarız sorunu, yoksa kurtarma kipine gideceğiz. Sendeki sorun da izinler falan değil muhtemelen, grafik kartı sürücüs sorunu. Kartının markası ve modeli nedir? Sürücüleri kurulu muydu? Kuruluysa nasıl kurmuştun?

juggle

ctrl+alt+f1 ile uçbirime düşüyorum fakat daha sonra kendi kendine bu ekrandan çıkıp en sonunda da aşağıdaki uyarının olduğu ekran açılıyor. Tekrar ctrl+alt+f1 denediğimde çalışmıyor ve uçbirime düşemiyorum.

Kartın markası AMD idi fakat modelini bilmemekteyim. Sürücüleri System Ayarları üzerinden kurmuştum.

karboran

Ctrl + Alt + F1,F2,F3 ile uçbirime düştükten sonra.
lspci | grep VGA
komutunun çıktısını verebilmeniz mümkün mü ?
Kabin basıncı düştü motorlarda arıza !
Vakit süratle aksın hakimiyet kur nabıza !
İçinden nasıl geldiyse yaz anlat herşeyi ,
Bu mektup varmıcak hayalini kurduğun kıza !

heartsmagic

Alıntı yapılan: juggle - 11 Şubat 2015 - 08:03:12
ctrl+alt+f1 ile uçbirime düşüyorum fakat daha sonra kendi kendine bu ekrandan çıkıp en sonunda da aşağıdaki uyarının olduğu ekran açılıyor. Tekrar ctrl+alt+f1 denediğimde çalışmıyor ve uçbirime düşemiyorum.

Kartın markası AMD idi fakat modelini bilmemekteyim. Sürücüleri System Ayarları üzerinden kurmuştum.

İşte f1 aynı iletiyi basıyor olabilir de, f2 falan işe yaramıyor mu? Eğer işe yarıyorsa (alt+f2 yapacaksın) giriş yapıp şunu yap:

sudo apt-get purge fglrx*

Yok, halledemiyorsan oradan sistemi kurtarma kipinde aç şunu yap:
mount -o rw,remount /
apt-get purge fglrx*

juggle

alt + f2 işe yaramamaktadır. Kurtarma kipinde vermiş olduğunuz komutları çalıştırdım. fglrx bilgisayardan kaldırıldı. Bilgisayarı tekrar başlattığımda masaüstü açılmadı @heartsmagic. Şu aşamadan sonra nasıl ilerlemeliyim?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Şubat 2015 - 23:43:32

@karboran, verdiğiniz komut çalıştırdığımda oluşan çıktı aşağıdaki şekilde

VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Park [Mobility Radeon HD 5430/5450/5470]

heartsmagic

Yine mi uçbirime düşemiyorsun fglrx kaldırıldıktan sonra? Emin olabilir miyiz kaldırıldığına:
dpkg -l | grep fglrx
komutunun çıktı vermemesi lazım.

juggle

Uç birime düşüyorum fakat o ekrandan çıkıyor. Daha sonrada masaüstü açılmıyor.

Vermiş olduğunuz komutu kurtarma kipinde çalıştırdım fakat herhangi bir sonuç dönmedi.

heartsmagic

Hangi ekrandan çıkıyor? ctrl+alt f1 veya f7'ye kadar olan herhangi bir tanesinde uçbirim sabit bir şekilde giriş bekleyebiliyor mu senden? 

juggle

Uc birime dusuyorum fakat sonra tekrar imlecin yanip sondugu bir ekrana geciyor. Uc birim ekraninda 10 saniyeden fazla kalmiyor. Sanirim kurtarma kipiden devam etmek iyi olucak.

heartsmagic

ctrl+c yapsan da uçbirime düşmüyor mu? Garip bir durum, o imlece geldiğinde alt+f5 yapıyorsun örneğin geri mi dönüyor?
Kurtarma kipinde benim istediğim şeyi yapamayız. Ben X'i yeniden başlatmayı deneyecektim, daha doğrusu çalışmadığını düşünerek çalıştırmayı denetecektim sana.

Grub ekranında önceki çekirdeklerden biri ile şansını deneyebilirsin. Kurtarma kipinde sistemi güncellemeyi falan deneyebiliriz ancak o konuda pek ümidim yok. Şu an sisteminde grafik kartı sürücüleri kurulu değil, açık kaynaklı sürücülerle açılması gerekiyor bir şekilde. Ancak, açılmadığına göre başka bir yerde sorun var demektir. Uçbirime düşemiyorum diyorsun, kurcalayamıyoruz da sağı solu.