[Çözüldü] Ubuntu 14.10 guncellemesinden sonra masaustu gelmiyor

Başlatan juggle, 07 Kasım 2014 - 22:06:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

juggle

Merhaba
Ubuntu 14.10 guncellestirmesini yukledikten sonra login ekranina kadar gelip sifremi girip login oluyorum fakat masaustu acilmiyor. Hicbir program gozukmuyor. Kirmizi ekranda ekrnin sol altinda 14.10 yazan ekranda kaliyor. Bu sorunu nasil cozebilirim? Yardimci olabilir misiniz?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Kasım 2014 - 22:11:05

Root kullanicisi ile grup ekranina dusebildim. Startx yazdigimda error in locking authority file /root/.Xauthority diyor. Bilgi yardimci olabilir diye paylasmak istedim.

Tesekkurler
what goes around comes back around

burk

@juggle o bahsettiğin tty ekranıdır. Bir de şu komutu dene lütfen:
sudo service lightdm restart

Ayrıca şu an ev kullanıcıları için tavsiye edilecek sürüm 14.04'dür, 14.10 için daha fazla hata ile karşılaşabilirsin. Ayrıca konuyu doğru bölüme  taşıyorum.

heartsmagic

ctrl+alt+f1 ile normal kullanıcın üzerinden giriş yap.

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get dist-upgrade
sudo rm -f $USER/.Xauthority

Ardından:
sudo service lightdm restart
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

juggle

Merhaba

Yaklaşık olarak iki hafta kadar güncellemenin gelmesini bekledim. Ne yazıkki güncelleme direkt olarak gelmeyince bende kendimi tutamayarak dist upgrade yaptım. Daha öncede dist-ugrade yapıp hata ile karşılaştığımı bilmeme rağmen yeni sürümü hemen yüklemek istedim. Kısacası birazcık kendim kaşındım sanırım. Stabil ve yıllardır çalışan sistemim şuanda formatla yüz yüze kaldı. İnşallah formata gerek olmadan sorunu halledebilirim. Verdiğiniz komutları bilgisayar başına geçince deneyip sonucu sizinle paylaşıyor olacağım.

İlgininiz için teşekkürler.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Kasım 2014 - 17:13:01

@heartsmagic vermiş olduğunuz komutları Recovery mode da açıp kabuğa düşüp denedim. Son komutu çalıştırdıktan sonra siyah bir ekran açıldı ve sol üst tarafta bir nokta yanıp sönüyor. Onun dışında masaüstü açılmadı. Sanırım farklı bir problem var.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Kasım 2014 - 11:34:29

Şu aşamadan sonra nasıl bir yol izlemeliyim. Hala masaüstünü açabilmiş değilim.

Teşekkürler.

heartsmagic

Dikkat edersen tarifte root oturumu veya kurtarma kipi yok, bile isteye o şekilde tarif verdim. Giriş ekranına geldiğinde ctrl+alt+f1 ile uçbirime düşemiyor musun? Ayrıca upgrade ve dist-upgrade şu an ne diyor? Gerçi bir kere yaptıysan artık önemi kalmamıştır.

juggle

Merhaba

Evet @heartsmagic verdiğiniz komutları  login ekranında şifreyi girmeden Ctrl Alt F1 ile kabuğa düşüp ordan çalıştırdım. Fakat herhangi bir gelişme olmadı. Siyah ekran açıldı ve öyle kaldı. Dediğiniz gibi upgrade ve dist-upgrade de güncelleyecek herhangi bir şey bulamıyor.

heartsmagic

ctrl+alt+f1 yapıp tekrar giriş yap, sonra şu komutun çıktısını geç lütfen:
startx

Grafik kartı nedir makinede, sürücüleri kurulu muydu?

juggle

Merhaba

Ctrl alt f1 ile kabuğa düşüp kullanıcı ile login olduğumda şöyle bir hata aldım

systemd-logind[954] Failed to start unit user@1000.service: Unknown unit: user@1000.service

startx yazdığımdada siyah bir ekran açılıyor ve öyle kalıyor şuanki durumda.

Teşekkürler.

if

juggle

Merhaba

@if komutu çalıştırdım ama çıktı çok uzun oluyor. Bundan dolayı kopyalayıp buraya geçemedim. Bakmak istediğiniz spesifik birşey varsa onu bulmaya çalışayım çıkan liste içerisinde

@heartsmagic: Bu arada grafik kartı sürücüleri yüklümüydü diye sormuşsunuz cevap yazmamışım. Evet grafik kartı sürücüleri yüklüydü.

heartsmagic

Neydi grafik kartı? Sürücüleri kaldırıp deneyebilirsin sistemi açmayı.
Bir de, kurtarma kipinde açtıp:

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get dist-upgrade
dediğinde hiç güncelleme gelmiyor mu şu an?

waroi

Merhabalar, konuyu yeni gördüm, bende ubuntu 14.10 sürümünü sıfırdan kurmayı deniyorum ya krurlum aşamasında donuyor ya hiç boot edilmiyor yada kurulsa bile masaüstü açılmıyor. 14.04'te bir sorun yaşamazken 14.10'da durum hep böyle, bir çok farklı yöntem denedim olmadı, şu an yine 14.04 kuruyorum.

Bu arada Nvidia Grafik Kartım GTX870M Modeli...

Ayrıca aynı sorun PisiLinux'un 1.1 sürümünde de mevcut, Pisi Linux'ta bu sorunun Kernel sürümünden kaynaklandığını tespit ettim önceki bir kernel sürümü ile deneyince sorun ortadan kalkıyor. Yani bu kernel sürümünün Nvdia Grafik kartları ile ilgili bir sorunu var gibi. Son Kernel sürümü 3.17.3 ile de denedim sorun aynı...

Şu an tek çare; Ubuntu için: 14.04.01 sürümünü kullanmak. Pisi Linux için: 1.0 kullanıp güncelleme almamak, alınsa bile eski çekirdek ile açmak. Ve Kerneldeki bu hatanın düzelmesi için dua etmek :D Tabi geri bildirim yapmakta gerek, ingilizcesi iyi olan bir arkadaş derdimizi burada dile getirebilirse güzel olur: https://bugzilla.kernel.org/

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Kasım 2014 - 16:12:58

Bu arada sorun sadece Nvidia kartları ile ilgili çünkü masaüstü ilgisayarımda AMD var onda sorun çıkmadı...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Kasım 2014 - 16:13:48

Ayrıca tek olmadığımı bilmekte güzel yeni aldığım dizüstümü geri gönderecektim nerdeyse :D

heartsmagic

@waroi, bu başlıkta kurulum denenmemiş ama sürüm yükseltme denenmiş. Sendeki sorunla aynı olmayabilir. Ayrıca, yeni sürüm çekirdeklerin tüm Nvidia kartlarla sorunu olamaz, eğer olsaydı çok fazla şikayet gelirdi şu ana kadar :) Kendim de Nvidia sahibiyim, bir sürü insan da kurup güzel güzel kullanıyor sistemi. Mesele irdelenebilir, yeni konu açarsan bakmaya çalışırız.

waroi

@heartsmagic teşekkürler, hemen konu açıyorum. Orada konuşabilirsek sevinirim, bu tecrübem gerçekten uzun denemeler sonucu edindiğim bir şey, evet tüm kartlarda sorun olmayabilir ama bazılarında var sanıyorum.

juggle

Tekrar Merhaba

apt-get update ve apt-get upgrade ile güncelleştirmeleri aldım fakat sorun hala devam ediyor. Masaüstüne ulaşabilmiş değilim.

if

ctrl+alt+f1 > kullanıcı adı + şifre > sudo service lightdm stop
sudo apt-get install pastebinit
dpkg -l | grep -v ^ii | pastebinit
komutu sonrası oluşacak adresi buraya geçin.

juggle

Merhaba

Verdiğiniz komutları çalıştırdım @if. Oluşan adres şu şekilde: http://paste.ubuntu.com/9173499/

Teşekkürler.

if

Kurulmuş ama yapılandırması tamamlanmamış bir sürü paket var.
ctrl+alt+f1 >

sudo service lightdm stop
sudo apt-get clean all
sudo apt-get autoclean
sudo apt-get autoremove
sudo apt-get install --reinstall ubuntu-desktop
sudo reboot

ardından deneyin.

juggle

Merhaba

Verdiğiniz komutları uyguladıktan sonra giriş ekranında şifremi girip login olduğumda tekrar aynı şekilde bir hata oluştu uyarısı çıkıyor ve masaüstü gelmiyor. Sadece fare imlecini görebiliyorum.

if

juggle

ctrl+alt+t ile uçbirim açılmıyor. Fakat ctrl+alt+f1 ile tty ekranına düşebiliyorum

if

juggle

Adımları aşağıdaki komut haricinde gerçekleştirdim. Aşağıdaki komutuda hata alınırsa çalıştırılması söylenmiş.

sudo apt-get install --reinstall libgl1-mesa-glx:amd64 libgl1-mesa-dri:amd64 libgl1-mesa-glx:i386 libgl1-mesa-dri:i386 xserver-xorg-core

Bu işlemlerden sonra masaüstü açıldı fakat menü gelmiyor. Eskiden Windows tuşuna bastığımda programların olduğu menü açılıyordu fakat şuan yok. Üst taraftaki bar yok. Ctrl + alt + t ile uçbirimi açmaya çalıştım fakat oda açılmadı. İlerleme kaydettik fakat bu sefer de programlar menüsünü ve üst taraftaki barı göremiyorum.

if

dpkg -l | grep -v ^ii | pastebinit çıktısını bir daha göreyim.

juggle