[Çeviri Anketi] 'Dash' kavramının Türkçe karşılığı ne olmalı?

Başlatan hasanyılmaz, 30 Nisan 2012 - 23:48:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

'Dash' kavramının Türkçe karşılığı ne olmalı?

Ana Seçke
15 (71.4%)
Hızlı Seçke
6 (28.6%)

Toplam Oy Verenler: 21

Oylama kapandı: 05 Mayıs 2012 - 14:02:42

heartsmagic

O nedir, bu nedir diye soranlar için @hasanyilmaz'ın bu başlıkta verdiği ilgili başlığımızın ilgili kısmı:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=19110.msg384885#msg384885

@Ozmo, kusura bakma ama çok ünlemlerle tepki verdiğin için yazıyorum bu yorumumu. Sen TDK'de bulduğun/bulabileceğin şeyleri de kullanmıyorsun ki? Neden bu kadar ünlemli tepkiler verdin?
Hani insanın yapılan bazı güzel ve gayretli işleri eleştirmeden önce, eleştirdiği o konuyu iyi bilmesi ya da o konuda hassas olması lazım. Biraz böbürleneyim, forumda kırk bin (40.000)'den fazla iletim var. Hangi iletimde Türkçeyi bile isteye parçaladığımı gördünüz?

Lütfen, yıkmak yapmanın yanında çocuk oyuncağı gibi kalıyor. Aydın KÖKSAL hocanın yaşadıklarını "mikro" planda, küçük boyutta yaşıyoruz. Ne kadar çok sıkıldım anlatamam. Kendisi o zamanki baskılara iyi dayanmış, iyi ki de dayanmış!
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

alorak

Arkadaşlar bence bu noktada kişisel fikrimce "Dash" kavramı menü mü ona bakmalıyız. Ve Longman Dictionary of Contemporary English (4th Ed)'e göre isim olarak 2. anlamı: "run quickly".

Ek olarak gnome-dict'ten de bir alıntı:

Alıntı Yap5. To form or sketch rapidly or carelessly; to execute
rapidly, or with careless haste; -- with off; as, to dash
off a review or sermon.
[1913 Webster]

---

Ayrıca "seçke" kelimesi menü'ye oldukça güzel alternatif. main menu= ana seçke, quick menu = hızlı seçke olabilir. bence çok da süper oluyor. ubuntu ve tüm özgür yazılımlarda bunları kullanmak isterim. ama bana kalırsa dash=seçke (ve türevleri) yapmayalım..
özgürlük için

alquirel

Bence "birebir çeviri" olayını bir kenara bırakabiliriz Dash için.

Bir önceki sayfada da belirttiğim üzere, Dash olarak kullandığımız şey, eskiden panele eklediğimiz "Ana Menü" uygulamacığının yerine geliştirilen şeydir.

Tabii ki ek işlevler de getiriyor. Bu durumda da, getirdiği ek işlevler çeviriyi etkilemeli mi, etkileyecekse ne kadar etkilemeli gibi soruların cevabını bulmak gerekiyor.

"Run quickly" ifadesini birebir alırsak "hızlı çalış" veya "hızlı çalıştır" gibi bir şey demek gerekir.

Getirilen ek işlev, eskiye göre çok daha hızlı bir çalışma sağlaması.
Bence; (bir önceki cümlede yazdığım soruya cevap olarak) bu ek işlev çeviriyi %50 oranında etkilesin, yeni hâlinden "hızlı"yı alalım, eski hâlinden de "menü"yü, yani "seçke"yi alalım, sonuç "hızlı seçke" olsun ;)

graindor

Kurulu sistemde "seçke" kelimesini değiştirebiliyormuyuz? "Ana Seçke" yerine "Hızlı Menü"  veya başka kelimenin görünmesini sağlayablirmiyim?

heartsmagic

İlgili dil dosyasını düzenleyip, derleyip sistemde ilgili yere koyabilirsin.

maydin95

Ben yine seçke'nin sonundaki -ke ekinin Türkçedeki diğer kelimelerde kullanıldı şeklindeki anlamını vermediğini (süpürge,  süpürülen şey vs.) düşündüğüm için karşıyım diyebilirim ama birileri böyle bir karar alınca halkın fikri sorulmuyor tabi.
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

alquirel

Alıntı yapılan: maydin95 - 02 Mayıs 2012 - 00:08:06
birileri böyle bir karar alınca halkın fikri sorulmuyor tabi.

Birileri dediğiniz, "seçke" tartışmasına katılanlardan iki kişi hariç herkes, sorulmayan halk dediğiniz de sadece iki kişi (@sabian ve siz)
Kaldı ki, bu tartışma yapılırken görüp de fikir belirtmeyenleri de "sükût ikrardandır" kabilinde, "halk"a değil "birilerine" dahil etmek lazım.

Ortada bir despotluk varmış gibi imada bulunmayınız lütfen.

ct

Seçke kelimesini ilk defa burda duymama rağmen yeni kelimeler türetilmesini destekliyorum. Eskiden edebiyatçılarımız kelimeler türetirdi, TDK'nın veya başkalarının kurallarına bakmaz kelimeler nasıl okunuyorsa öyle yazarlardı. Şimdi bu konuda eksik kaldığımızı düşünüyorum. Üç beş gün garip gelir ama sonra alışılır ve yerine oturur. Zaten bir kelimenin oturması apayrı bir süreç. Eğer oturmazsa değişebilir diye düşünüyorum. Genel anlamda da zaten dillerdeki kelimeler böyle değil mi? Kullanılmaya devam edilirse yaşarlar yoksa unutulup giderler.

Dash içinse hızlı güzel durmasına rağmen bir alternatifini göremedim. Yani onun yerine başka bir seçke olsaydı bu hızlısı derdim ama ilk bakışta böyle bir şey göremiyorum Unity'de. Bu anasayfa gibi sürekli gideceğimiz bir yer ve belki de bu işi gören tek yer. Bu yüzden Ana Seçke'yi seçtim.

Saygı, sevgi.

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: ct - 02 Mayıs 2012 - 03:25:26
Seçke kelimesini ilk defa burda duymama rağmen yeni kelimeler türetilmesini destekliyorum.

Aynı şekilde türetilmesinden yana hoşnut duyuyorum.

Inadına yenik düşen "language-tr" dosyasını düzenleyerek değiştirebilir diye tahmin ediyorum.
Yada benim gibi eski bir sürüm kullanır.

maydin95

Alıntı yapılan: alquirel - 02 Mayıs 2012 - 00:33:04
Alıntı yapılan: maydin95 - 02 Mayıs 2012 - 00:08:06
birileri böyle bir karar alınca halkın fikri sorulmuyor tabi.

Birileri dediğiniz, "seçke" tartışmasına katılanlardan iki kişi hariç herkes, sorulmayan halk dediğiniz de sadece iki kişi (@sabian ve siz)
Kaldı ki, bu tartışma yapılırken görüp de fikir belirtmeyenleri de "sükût ikrardandır" kabilinde, "halk"a değil "birilerine" dahil etmek lazım.

Ortada bir despotluk varmış gibi imada bulunmayınız lütfen.

Özür dilerim yine yanlış bir ifadede bulunmuşum.

"seçke" diye ısrar edilen şeyin eskisi olan "menü"nün şıklardan çıkarılması hakkında halka sorulmuyor demek istedim. Bir başlık açılıp "Seçke mi Menü mü" diye daha sonra oraya her iki şıkkın avantajları (sav desek daha doğru olur sanırım) konulup oradan çıkan sonuca göre kaldırılsa hiç bir şey deme hakkımız yok, kimsenin yok. Ama o tartışmada çıkan sonucun genele de sorulup gerçek bir neticeye varılması taraftarıyım.

Para simgesindeki gibi (buna "Yetenek Sizsiniz" bile eklenebilir) en iyiler belli bir kurul tarafından seçiliyor ve kalan bir kaç şey halkın (daha doğrusu genelin) oyuna sunuluyor. Bu "seçke - menü" tartışmasında böyle bir şey yapılmadı.
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

heartsmagic

@maydin95, ortada ne halk ayrımı var ne de başka bir şey. "Menü" kelimesi artık bence sakız gibi uzadı. "Çoğunluk" uygun buldu bunu, şimdi siz "azınlıklar" var diye bulduğumuz bu güzel karşılığı sokmayalım mı Ubuntu'ya. "bilgisayar" kelimesine karşı çıkanlar vardı zamanında, sanırım ondan da vazgeçilseydi sonumuz "kompüter" aşağı "kompüter" yukarı olacaktı.

Lütfen, bırakın şu sitemkâr ağızları. Varsa imkânınız düşünün, tartışın, daha iyisini bulun. Ardından da gidin Launchpad üzerinde çevirisini yapın. Kimseye kapalı değil orası. Hem bir şey yapmayıp, hem itiraz edip, hem de tutup "halk"mış bilmem neymiş diye insanları bölmeye çalışmak inan ama inan hiç şık olmuyor. Neden çıkarttırdım  "menü" kelimesini? Çünkü konuştuk, tartıştık, ortak bir karara vardık. İtiraz eden birileri var diye o kararı ezdirmem ben.

Launchpad açık herkese. Ubuntu'nun kendisi de açık.

redrighthand

Çevirilerde "Dash Window" için "Hızlı Seçke" ya da "Ana Seçke" dışında bir kelime kullanmak serbest midir?

hasanyılmaz

@redrighthand

Anket sonucu olarak Ana Seçke kullanıyoruz 'dash' çevirilerinde. 'Dash Window' karşılığı olarak 'Ana Seçke Penceresi' uygun düşüyor..

ubuntuki lilith

Bir de dash home var ki onu nasıl çevireceğimi bilemedim. Zaten dash home tarifi yapılıyor bu cümlede ama ne demeliyiz yine de kararsız kaldım.
Alıntı YapThe first thing you'll see when opening the Dash is the Dash Home. Without typing or clicking anything, the Dash Home will show you apps and files you've used recently.

heartsmagic

"Ana Seçke Merkezi" diyesim geldi benim içimden fakat bu minvalde başka öneriler de olabilir. Orası çünkü ana seçkemizin ilk açılan bölümü, bir nevi merkezi gibi.