Ubuntu 12.04 (LTS) İpuçları, Genel Çözümler

Başlatan decent, 26 Nisan 2012 - 19:26:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ct

Alıntı yapılan: hesin - 29 Nisan 2012 - 17:16:57
Forumun bir başka yerinde daha dile getirmiştim arada kaynayıp gitti.Şu ters tıklama menüsünün rengi değişmiş.Ben en başta radiance teması ile ambiace karışmış sandım çözülür sandım ama galiba artık ambiance temasının bir özelliği olmuş.Yanılıyor muyum acaba, yoksa sadece bende olan bir durum mu?
Aslında alıştım sayılır pek göze batmamaya başladı artık  ama bir ambiance teması hayranı olduğum için biraz üzüldüm:)

Şurada bahsedilmiş bu durumdan. Çözümünü de vermiş.

http://omgubuntu.co.uk/2012/04/how-to-revert-to-dark-menus-for-ambiance-theme-in-ubuntu-12-04/

sdelican

Bir proğramı açmak için seçki tuşuna bastığımızda proğramın adını girmek zorunlu mu? Daha önce galiba tüm proğramların olduğu liste geliyordu. Daha tam çözemedim unity'yi.

Düzenleme Notu: Lütfen yazım kurallarına uyunuz.
-Bana haysiyetli bir çay getir.
--Çay yok, sana bir haysiyet versem??

alquirel

Ana Seçke dediğimiz Dash ekranına geldiğinizde alttaki simgelerden ikincisinde uygulamalar bildiğiniz gibi listeleniyor, sağ tarafta da kategorileri oluyor hattâ.

Görselini de buldum.
http://cloudfront.omgubuntu.co.uk/wp-content/uploads/2012/01/screen-shot-2012-01-13-at-19.11.50-500x324.jpg

travego0403

@sdelican İsim girmek zorunlu değil. Ana Seçke açıldıktan sonra alttaki Lens dediğimiz kısımdan uygulamalar kısmına geçersen istediğin listeyi göreceksin. Orada ilk başta 3 kısımda listeleniyor uygulamalar, Sık kullanılanlar, Kurulu, İndirilebilir Uygulamalar olarak. Buradan istediğine geçebilir ayrıca filtreleyebilirsinde.

@alquirel hızlı davranmış. :)
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

sdelican

@alquirel  @travego0403   teşekkürler.

Daha çok detaylı inceleyemedim. Kurulumu yaptıktan sonra ekran kartını yüklememe rağmen ufacık bir zorlamada (2. bir işlem yaptığımda) donmalar yaşıyordum. Güncelleme falan yaptım düzeldi galiba. Dün akşam film izlerken herhangi bir arıza çıkartmadı. Bu durumu yaşayan var mı, yani temiz kurulumdan sonra durduk yere donma. Öyle ki düzeltmek için sadece mekanik olarak kapatmak gerekiyordu.

cihatius

Arkadaşlar konuyla pek alakası yok ama Ubuntu'da acemiyim ve Ubuntu yazılım merkezinde network simulator 3- ns3 kurdum ama nasıl çaliştırabileceğim hakkında bi bir bilgim yok. Yardımcı olabilir misiniz acaba?

alquirel

@cihatius,

Forumumuza hoş geldiniz.

Unity kullandığınızı varsayıyorum. Başlat tuşuna bastığınızda açılan, Ana Seçke dediğimiz Dash ekranından açıyoruz uygulamaları.
Şu resimdeki gibi açılan ekrandaki arama kutusuna kurduğunuz uygulamanın ilk birkaç harfini yazmanız yeterlidir genelde.
http://cloudfront.omgubuntu.co.uk/wp-content/uploads/2012/01/screen-shot-2012-01-13-at-19.11.50-500x324.jpg

cihatius

@alquirel indirdirğim proğram dizin halinde gözüküo gözüküyor. Ödev yapmam gerekio gerekiyor da proğramı açamıyorum. Tam anlatamadım kendimi ben, yani kodlar yazacağım uç birimden o proğrama ulaşamiyorum. Ayrıca nasıl indirilen proğramı tekrar kurmam mı gerekiyor yoksa çagırınca proğramı direk işleme geçiliyor mu? Yani kod yazmaya. Hoşbulduk, teşekkür ederim.

Düzenleme Notu: Lütfen yazım kurallarına uyunuz. Ayrıca uçbirime yazdıklarınız kod değil komuttur.

alquirel

Ben ns-3'ü bildiğimiz sıradan bir uygulama zannetmiştim.
Ama daha derinleri varmış :)

Kullanmadığım için bir yorumum olamayacak.
Şurada belgelendirmişler : http://www.nsnam.org/docs/release/3.13/tutorial/singlehtml/index.html
Faydalı olur umarım.

Ve galiba, senin bakacağın yer şuradan itibaren olsa gerek:
http://www.nsnam.org/docs/release/3.13/tutorial/singlehtml/index.html#building-ns-3

sdelican

Alıntı yapılan: sdelican - 07 Mayıs 2012 - 17:58:51
@alquirel  @travego0403   teşekkürler.

Daha çok detaylı inceleyemedim. Kurulumu yaptıktan sonra ekran kartını yüklememe rağmen ufacık bir zorlamada (2. bir işlem yaptığımda) donmalar yaşıyordum. Güncelleme falan yaptım düzeldi galiba. Dün akşam film izlerken herhangi bir arıza çıkartmadı. Bu durumu yaşayan var mı, yani temiz kurulumdan sonra durduk yere donma. Öyle ki düzeltmek için sadece mekanik olarak kapatmak gerekiyordu.

Arkadaşlar donmalar oluyor, mekanik olarak kapatmadan da düzelmiyor. Ekran kartımı yükledim. unity desdeği var. Sorun ne olabilir?

alquirel

@sdelican,

Unity biraz güçlü bir donanım istiyor galiba.
Benim bilgisayarın da Unity desteği tam, ama hep çok yavaş açılıyor.

MyUnity uygulamasını kullanarak "Blur" seçeneğini kapatmayı deneyebilirsin. Bende bariz bir hızlanma oluşturdu.

sdelican

Yavaşlık durumu olsaydı, makinam kaldırmıyor derdim ama bir donuyor durduk yere bir daha düzeltmek ne mümkün. Ya basılı tutacağım açma kapama düğmesine ya da pili çıkartacağım.

alquirel

Öyle bir durum olmadı bende.

Ekran kartının tipine göre ekran kartlarıyla ilgili olan başlıklarımıza bakmandan başka verebileceğim bir tavsiye yok malesef :)
Zira bu başlıkta ekran kartı sorunu konuşmamamız daha iyi olur.

emre b.

Aktif pencereyi Unity launcher'daki ikonuna tıklayarak gizleyebiliyoruz:

Terminali açın,
sudo apt-add-repository ppa:ikarosdev/unity-revamped
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

Uyarı: bu işlem resmi yazılım kaynağındaki depo yerine ikarosdev/unity-revamped deposundaki unity'yi kullandırır.

Eğer beğenmezseniz, terminalde

sudo apt-get install ppa-purge
sudo ppa-purge ppa:ikarosdev/unity-revamped

yazarak normal depolara geri dönebilirsiniz.
Kaynak: http://www.webupd8.org/2012/05/how-to-get-dodge-windows-and-minimize.html

Bir de launcher'ı gizleme özelliğini ayarlamak için compiz ayar yöneticisini kullanabilirsiniz. Compizconfig ayar yöneticisi >> Ubuntu unity plugin >> Behavior >> Hide launcher'daki seçeneklerden istediğiniz davranışı ayarlayabilirsiniz. Compizconfig ayar yöneticisi >> Ubuntu unity plugin >> Experimental >> Show desktop icon seçeneğini işaretlerseniz launcher'da çöp kutusunun hemen üstünde bir masaüstü simgesi elde ediyoruz.

Yine Compizconfig ayar yöneticisi >> Ubuntu unity plugin >> Experimental >> Launcher Reveal Pressure yolunu izleyin. Kutucuktaki değeri düşürün. Bu ayar sayesinde, fareyle ekranın sol kenarına eskisinden daha yumuşak vurarak gizli launcher'ı görebilirsiniz.

sdelican

Benim makinadan hâlâ verim alamadım. Acaba donanımım mı yetersiz?

acer 5520-g
amd turion 64 1.6 GHZ, 2gb ram, 128 mb ekran kartı ( ramden alarak xp'de 512mb, win7 de 860mb)

heartsmagic

@sdelican, verimden kastın ne olduğuna bağlı senin sorunun cevabı. Fakat bu başlık ipuçları ve genel çözümler için olduğundan dolayı, sen sorununu detaylandırarak başka bir başlıkta aktar bence.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sdelican

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Mayıs 2012 - 14:58:10
@sdelican, verimden kastın ne olduğuna bağlı senin sorunun cevabı. Fakat bu başlık ipuçları ve genel çözümler için olduğundan dolayı, sen sorununu detaylandırarak başka bir başlıkta aktar bence.

Hocam durduk yere, hiçbir zorlama yapmadan donup kalıyor, hiç düzelmiyor. Neyse ben eve gidince yine bir gözden geçireyim, sonra başka bir konuda detaylandırırız.

FıratikUS

Pencereleri taşırken sallanıyordu!  Bir kaç gündür arıyorum, bulamadım nasıl yapıldığını; Gnome kullanıyorum nasıl yapılıyor bu ayar acaba ?
"Yok boşluktan başka bir şey toz nereye konacak"

decent

@FıratikUS, Gnome klasik ||| Gnome-shell  hangisi ?
Hatta bu manada Unity de Gnome kategorisine girer.

Gnome klasik ise kolay, Gnome Shell üzerinde ise uzmanlarına sormamız gerekecek.

FıratikUS

Gnome-shell kullanıyorum ama klasik de kolay diyorsanız onu da kullanabilirim ! Yani bir anlatmanıza bakıyor:)

alquirel

Alıntı yapılan: FıratikUS - 14 Mayıs 2012 - 00:57:28
Pencereleri taşırken sallanıyordu!  Bir kaç gündür arıyorum, bulamadım nasıl yapıldığını; Gnome kullanıyorum nasıl yapılıyor bu ayar acaba ?

Gnome Shell üzerinde pencere sallandırmak şu an için sadece hayal :)
Birilerinin çıkıp Gnome Shell'de kullanılan pencere yöneticisi Mutter için bu tür eklentiler yazması gerekiyor.

Yazılır mı? Yazılırsa ne zaman görürüz bu eklentileri? Hiçbir fikrim yok malesef ;)

decent

FıratikUS,
Anlatım Unity ve Gnome Klasik için geçerlidir.

* Eksik paket varsa yükleriz:
sudo apt-get install compizconfig-settings-manager compiz-plugins-main compiz-plugins-extra

* Compiz ayar penceresinden Sallanan Pencereleri etkinleştiririz.
* Alt+F2 ile veya uçbirimden aşağıdaki komutu yürüterek oturumu kapatıp açarız.
compiz --replace

FıratikUS

@alquirel
@decent
şimdi baktım da gnome-shell üzerinde pencere sallamak için geleceğe umutla bakmak şu an için en akli selim şey :)
"Gnome klasik" biraz sade geldi bana( gençleşiyorum herhalde).

Lakin bu başlık sorular için umarım uygundur;  sağ üst köşede adımızın yazdığı yere tıklayınca, açılan kutuya "yeniden başlat"
nasıl eklenir acaba ?

decent

@FıratikUS,
Bahsettiğin yerde Kapat veya Bilgisayarı kapat görüyorsan tıkladığımızda yeniden başlat seçeneği de gelecektir.
Gnome Shell için ilgili bölümden farklı eklentilere bakabilirsin.

alquirel

Yeniden başlat seçeneği "Kapat"a bastıktan sonra açılan pencereye yerleştirildi. Oradaki menüyü genişleten "Alternative Status Menu" diye bir eklenti var, ama o da yeniden başlatma seçeneği eklemiyor. Mutlaka ekleyeceğim diyorsanız bakınmak gerek ;)