[Çözüldü] Windows 7 UEFI Yüklü Bilgisayarda, Ubuntu 12.04 x64 UEFI Kurulum Sorunu

Başlatan Haplo, 21 Eylül 2013 - 00:09:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haplo

Merhaba. Aşağıdaki sorunu Windows legacy modda kuruluyken de alıyordum. İnternette sorunun çözümünü araştırırken UEFI mod ve BIOS ayarları hakkında bir günde bir yıllık bilgi kazıdım. ;D Sorunun bundan kaynaklı olabileceğini düşündüm. Ben de sistemi kaldırıp Windows 7 Ultimate x64 UEFI olarak kurdum ki; Ubuntu'yu başlatabileyim diye düşündüm. Meğersem sorunun kaynağı UEFI değilmiş. ???

Öncelikle, Live olarak başlatmaya çalışırken verdiği hatayı yazayım.
BusyBox v1.18.5 (Ubuntu 1:1.18.5-1ubuntu4.1) built in shell (ash)
Enter 'help' for list of built-in command

(initframfs) Unable to find a medium containing a live file system

Bu hatayı alanlar çok fazlaymış. Karşıma bir sürü kaynak çıktı. Ama kaynakların hiçbiri sorunuma çare olmadı:

-Mesela; Flash diski USB3.0 portuna bağlayıp da kurulum yapmaya çalıştıklarında bu hatayı alıyorlarmış. Gelen tavsiyelere göre 3.0'dan 2.0'a aldıklarında sorunları düzelenler var. Ama benim hep 2.0'a takılıydı. Kurulum için hiç 3.0'a bağlamadım.

-Mesela; ISO kalıbı sorunlu indirildiği zaman bu hatayı verebiliyormuş. Gelen tavsiyelere göre hatasız bir kalıp indirdiğinde sorunları düzelmiş. Ama benim önceki indirdiğim kalıpta da, sonraki indirdiğim kalıpta da hatalı indirme yoktu. Her ikisinin de önce MD5 çıktılarını karşılaştırarak Bootable USB Disk oluşturdum.

-Mesela; BIOS ayarlarında bilmemneyi IDE'den AHCI yapınca düzeliyormuş. Benimki zaten AHCI idi. Diğer ayarlara da baktım hep AHCI idi.

-Mesela; Secure boot varmış, kapamak gerekiyormuş. Bende Secure boot yok da; OS Type var. Windows 7 kurulu olmasına rağmen seçenekler "Windows 8" ve "Other OS". Verilen tavsiyelerde Other OS yapmanın da çözüm sağladığı söylenmiş. Benimki zaten "Other OS" da duruyordu.

Sonuç olarak iki günü geçti bu iş ile uğraşıyorum. 9 Senenin ardından ilk defa yeni bir bilgisayar aldık; onu da güvenlik sorunları nedeniyle kullanamıyorum.

Yapmaya çalıştığım şeyi de açıklayayım. Yeni bilgisayarda 1TB harddisk var. "System C:/ 180GB" ve "Storage D:/ 750GB" olacak şekilde ayırdım. Ubuntu 12.04 x86 kurulu eski bilgisayarımda ise 120GB ve 320GB harddisk bağlı. Ben bu 320GB harddiski alıp yeni bilgisayarım içinde Ubuntu 12.04 x64 yüklü olarak kullanmak istiyorum. Fakat bu 320GB harddisk içinde eski işletimim zamanından kalma, bazıları yedi-sekiz yıllık belgeler, programlar, fotoğraflar, videolar, müzikler var. Windows'u toptan silip Ubuntu kullanmaya başlamamda ki amaç da virüsler olmuştu. Daha sonra virüssüz ve virüs endişesiz işletim sistemine o kadar alıştım ki hep ubuntu kullandım. Bir-iki defa tekrar Windows XP kurma gafletine düştüm; sonuç facia idi. Pek bir şey yapmamama rağmen birkaç gün içinde yine "Task Manager" devre dışı kalmış, "Regedit"e ulaşamaz olmuş, "exe"ler çalışmaz hale gelmişti.. Sanıyorum ki eski harddisklerimin içi halen daha "Windows bulsak da yesek" diye bekleyen virüslerle kaplı.  ;D

Yapmaya çalıştığım şey ise; yeni bilgisayarımda USB ile Live olarak masaüstünü başlatıp, ardından 320GB harddiskimi bağlayarak içindeki kurtarılması ve saklanması gereken belge, fotoğraf, film, müzik gibi dosyaları güvenle "Storage D:/" ye taşıyıp 320'yi kökten formatlayarak temiz bir harddisk yaratmak. Ve Ubuntu 12.04 x64 kurmak. Böylelikle internet ile haşır neşir olduğum zaman veya ücretsiz programlarına ihtiyacım olduğu zaman Ubuntu işletimine geçmek; oyun oynayacağım veya Cubase gibi win programlarına ihtiyacım olduğu zaman ise Windows işletimine geçmek.

Yaptıklarımı, yapamadıklarımı ve yapmak istediklerimi yeterince açıkladığımı varsayıyorum. Yardımı geçen herkese şimdiden teşekkürü borç bilirim. :)

BIOS görüntülerim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Eylül 2013 - 04:09:50

Gelişme: Aynı kalıbı bu sefer DVD ye yazdırıp denedim. Canlı masaüstü açıldı. Fakat şimdilik "Çözüldü" ibaresi eklemiyorum. Live masaüstü ile işlerim bitip de kurulum aşamasında da problem yaşamazsam gelip konuya "Çözüldü" ibaresi ekleyeceğim. :)