Fan hiç durmuyor- Yarı ingilizce yarı Türkçe

Başlatan must90, 08 Nisan 2012 - 21:05:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

must90

Öncelikle merhaba herkese.Ben yepyeni bir ubuntu kullanıcısıyım.daha bir kaç saat oldu yükleyeli.Normalde bir Windows sevdalısıyım fakat ubuntunun farklı görünümü ve benim Dota ve Cs:Source oyunlarına ayırdığım vaktin derslerimdeki tesiri olarak artık ubuntu kullanıcısıyım.Öncelikle 11.10 kurdum sorunsuz olarak ve güncellemeleride yaptı.Daha ilk dakkadan windowstan çok uzak sularda olduğumu anladım.alıştığım bilgisayarım olayı yok mesela.harddisk im 2 bölümdü öbürüne ne oldu nerde bulamıyorum.Laptop um Dell İnspiron 15R n-5110 ve bilgisayarda bu başlığı açmama iten şey fanın bilgisayar açıldığından beri hiç durmamış olması.birde bir kısım yerler hala ingilizce nedense -_- Sağ üst köşedeki menü ingilizce ve şu '' dash home '' ve çubuktaki programlar Türkçeleşmiş değil.Forumu baya bi araştırdım fakat hiç alışık olmadığım tag'ler kullanarak bazı çıktılar alınıyormuş  :-X .kusura bakılmasın araştırma yapmadan geldin falan denilmesin ubuntu konusunda Hard Noob'um.Adım adım öğrenmek istiyorum.Fan konusunda özellikle yardım şart -_- Cs:Source oynarken bile bilgisayarın bu kadar ısındığını hatırlamıyorum Belki ancak Skyrim'de ısınmıştır.

Herkese iyi forumlar :)

heartsmagic

Merhaba.
ctrl+alt+t ile açacağın uçbirimde şu komutu yürüt ve lütfen çıktıları buraya kod etiketi içinde aktar:
lspci
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

must90

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family DRAM Controller (rev 09)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200/2nd Generation Core Processor Family PCI Express Root Port (rev 09)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
00:1a.0 USB Controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #2 (rev 05)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 05)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 1 (rev b5)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 2 (rev b5)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 4 (rev b5)
00:1c.4 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 5 (rev b5)
00:1c.7 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 8 (rev b5)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #1 (rev 05)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation HM67 Express Chipset Family LPC Controller (rev 05)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family 6 port SATA AHCI Controller (rev 05)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 05)
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc NI Seymour [AMD Radeon HD 6470M]
05:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller (rev 05)
09:00.0 Network controller: Intel Corporation Centrino Wireless-N 1030 (rev 34)
0b:00.0 USB Controller: NEC Corporation uPD720200 USB 3.0 Host Controller (rev 04)

çıktısı budur hocam.

heartsmagic

Sisteminde çift grafik kartı var, yani hibrid uygulayımbilim (teknoloji) kullanılmakta. Sorunun muhtemelen bundan dolayı oluyor, gerçi pek emin değilim şu an. Forumdaki şu başlığa bakman lazım: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31064.0

Fakat, ATI sanırım son çıkarttığı sürücülerde kartlar arasında geçişe imkân sağlıyordu. Kısacası eğer denemediysen ATI'nin sitesinden indireceğin sürücüleri elle kurmayı deneyebilirsin önce. Bunun için şu başlıktan yararlanabilirsin: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=30785.0 Bölüm olarak "2.2.0 - ATI resmi sistesinden sunulan ikili dosyalar:" kısmını kullanacaksın. Değişen tek şey indireceğin sürücü ismi olacak.

must90

ayrıca software center ve terminalden herhangi bişey kurulumunda aldım hata şöyle birşey
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
Package ia32-libs is not available, but is referred to by another package.
This may mean that the package is missing, has been obsoleted, or
is only available from another source
However the following packages replace it:
  lib32bz2-1.0

N: Ignoring file 'ricotz-testing-oneiric.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'ricotz-testing-oneiric.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
E: Package 'ia32-libs' has no installation candidate

Berk Civelek

Barikâ-i hakikat , müsademe-i efkârdan doğar .

heartsmagic

Sistemin 64bit değilse o pakete ihtiyacın yok. Depolarında bu yüzden olmayabilir.

must90

daha ilk günden anladım ki ubuntu kullanımı gerçekten çok zor.heralde windows 7 ye geri döneceğim.cevaplar için teşekkür ederim.iyi forumlar

Ahmet Y.

Alıntı yapılan: must90 - 08 Nisan 2012 - 22:36:03
daha ilk günden anladım ki ubuntu kullanımı gerçekten çok zor.heralde windows 7 ye geri döneceğim.cevaplar için teşekkür ederim.iyi forumlar

mesleğin var mı ya da üniversiten bilgisayar mühendisi ya da yazılımcı olacaksan erken öğrenmen yararına ve inanki bazı şeylerden bezsen bile şu dünyadan linux kullanmadan gittim deme bence :D windowsu geri yüklesen bile 30 gb ayır arada gir araştır çalış derim ama sen bilirsin.

iyi forumlar dostum.
Alıntı yapılan:  AaronP
"We have no plans to support Optimus on Linux at this time."
Nvidia Forum Yöneticisi
Yaktın bizi.

must90

dün windows 7 ye geri dönmek istedim fakat tüm harddiskimi ubuntu kurarken sildiğimden driverlar yok ve pes etmeden ubuntuya devam edeyim dedim.üniversite öğrencisiyim.Elektrik mühendisliğinde okuyorum.matlab ve autocad gibi programlar kullanmam gerekecek açıkçası.bakalım linuxla bunları becerebilecek miyim :D

Berk Civelek

Ubuntu'ya geri dönmek doğru bir karar bence .@Ahmet ' inde dediği gibi bu dünyadan Linux kullanmadan gitme :)

Ayrıca , sorunlarınız ve problemleriniz devam etmekte mi ?
Barikâ-i hakikat , müsademe-i efkârdan doğar .

heartsmagic

Matlab'in Linux sürümü var da, Autocad için sanırım muadillere yönelmen gerekecek.

if