[Nasıl] [Oneiric] ATI sürücülerini yükleme - yapılandırma - kaldırma

Başlatan decent, 03 Aralık 2011 - 01:53:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

decent

İsteyenler için resimli anlatım dış bağlantısı:
http://ubuntued.info/instale-a-nova-versao-dos-drivers-ati-no-ubuntu

1.0.0 - Resmi olarak desteklenen kartlar:
Kartınızın destek durumunu öğrenmek için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz:
http://wiki.cchtml.com/index.php/Hardware

1.1.0 - Kartınız listede yoksa bu ne anlama gelir ?
Oldukça yeni bir kart kullanıyorsunuz veya daha basit söylemek gerekirse, kullandığınız kart herhangi bir ATI sürücüsü tarafından desteklenmiyor demektir.

2.0.0 - Sürücülerin Kurulumu:

Herhangi bir sürücü yüklemeden önce bazı bağımlılıkları sisteminize yüklemeniz gerekiyor, bunun için uçbirimden aşağıdaki komutu yürütün:

sudo apt-get install build-essential cdbs fakeroot dh-make debhelper debconf libstdc++6 dkms libqtgui4 wget execstack libelfg0 dh-modaliases

2.1.0 - Ubuntu tarafından resmi olarak sağlanan ikili paketler:

Ubuntu tarafından sağlanan fglrx paketlerini yüklemek için bir uçbirim penceresi açın ve aşağıdaki komutu yürütün:
sudo apt-get install fglrx fglrx-amdcccle

Ya da Ek Sürücüler penceresinde listelenen sürücülerden birini yükleyebilirsiniz.
Ubuntu tarafından sağlanan mevcut ATI sürümü 11.8' dir.

2.2.0 - ATI resmi sistesinden sunulan ikili dosyalar:
ATI resmi sitesinden indireceğimiz sürücüleri yüklemeye başlamadan önce sisteminizden -daha önce yüklemişseniz- fglrx* paketlerini kaldırmalısınız.
fglrx* paketlerini sisteminizden kaldırmak için uçbirimden aşağıdaki komutu yürütün:

sudo apt-get remove --purge fglrx fglrx_* fglrx-amdcccle* fglrx-dev*

Örnek uçbirim çıktısı:
decent@oneiric:~$ sudo apt-get remove --purge fglrx fglrx_* fglrx-amdcccle* fglrx-dev*
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı inşa ediliyor.       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti       
Bilgi, 'fglrx_*' düzenli ifadesi için 'fglrx' seçiliyor
Bilgi, 'fglrx_*' düzenli ifadesi için 'fglrx-amdcccle' seçiliyor
Bilgi, 'fglrx_*' düzenli ifadesi için 'fglrx-driver' seçiliyor
Bilgi, 'fglrx_*' düzenli ifadesi için 'fglrx-kernel-source' seçiliyor
Bilgi, 'fglrx_*' düzenli ifadesi için 'fglrx-modaliases' seçiliyor
Bilgi, 'fglrx_*' düzenli ifadesi için 'xorg-driver-fglrx' seçiliyor
Bilgi, 'fglrx_*' düzenli ifadesi için 'fglrx-updates' seçiliyor
Bilgi, 'fglrx_*' düzenli ifadesi için 'fglrx-control' seçiliyor
Bilgi, 'fglrx_*' düzenli ifadesi için 'fglrx-control-qt2' seçiliyor
Bilgi, 'fglrx_*' düzenli ifadesi için 'fglrx-amdcccle-updates' seçiliyor
Bilgi, 'fglrx_*' düzenli ifadesi için 'fglrx-dev' seçiliyor
Bilgi, 'fglrx_*' düzenli ifadesi için 'fglrx-driver-dev' seçiliyor
Bilgi, 'fglrx_*' düzenli ifadesi için 'fglrx-updates-dev' seçiliyor
Bilgi, 'fglrx_*' düzenli ifadesi için 'xorg-driver-fglrx-dev' seçiliyor
Bilgi, 'fglrx_*' düzenli ifadesi için 'fglrx-glx' seçiliyor
Bilgi, 'fglrx-amdcccle*' düzenli ifadesi için 'fglrx-amdcccle' seçiliyor
Bilgi, 'fglrx-amdcccle*' düzenli ifadesi için 'fglrx-amdcccle-updates' seçiliyor
Bilgi, 'fglrx-dev*' düzenli ifadesi için 'fglrx-dev' seçiliyor
Bilgi, 'fglrx-dev*' düzenli ifadesi için 'xfree86-driver-fglrx-dev' seçiliyor
Bilgi, 'fglrx-dev*' düzenli ifadesi için 'xorg-driver-fglrx-dev' seçiliyor
fglrx-amdcccle-updates paketi kurulu değil, dolayısıyla kaldırılmadı
fglrx-updates paketi kurulu değil, dolayısıyla kaldırılmadı
fglrx-updates-dev paketi kurulu değil, dolayısıyla kaldırılmadı
Aşağıdaki paketler KALDIRILACAK:
  fglrx* fglrx-amdcccle* fglrx-dev*
Yükseltilen: 0, Yeni Kurulan: 0, Kaldırılacak: 3 ve Yükseltilmeyecek: 1.
Bu işlemden sonra 214 MB disk alanı boşalacak.
Devam etmek istiyor musunuz [E/h]? e
(Veritabanı okunuyor... 325938 files and directories currently installed.)
fglrx-amdcccle kaldırılıyor ...
fglrx-dev kaldırılıyor ...
fglrx kaldırılıyor ...
Removing all DKMS Modules
Done.
update-alternatives: using /usr/lib/pxpress/ld.so.conf to provide /etc/ld.so.conf.d/x86_64-linux-gnu_GL.conf (x86_64-linux-gnu_gl_conf) in Otomatik Mod.
update-alternatives: dikkat: /usr/bin/amdcccle oluşturmayı atla, çünkü ilgili dosya /usr/lib/fglrx/bin/amdcccle (x86_64-linux-gnu_gl_conf link grubunun) yok.
update-alternatives: dikkat: /usr/share/applications/ubuntu-amdcccle.desktop oluşturmayı atla, çünkü ilgili dosya /usr/share/fglrx/amdcccle.desktop (x86_64-linux-gnu_gl_conf link grubunun) yok.
update-alternatives: dikkat: /usr/share/applications/ubuntu-amdccclesu.desktop oluşturmayı atla, çünkü ilgili dosya /usr/share/fglrx/amdccclesu.desktop (x86_64-linux-gnu_gl_conf link grubunun) yok.
update-alternatives: dikkat: /etc/OpenCL/vendors/amdocl32.icd oluşturmayı atla, çünkü ilgili dosya /usr/lib/fglrx/etc/OpenCL/vendors/amdocl32.icd (x86_64-linux-gnu_gl_conf link grubunun) yok.
update-alternatives: dikkat: /usr/bin/amdupdaterandrconfig oluşturmayı atla, çünkü ilgili dosya /usr/lib/fglrx/bin/amdupdaterandrconfig (x86_64-linux-gnu_gl_conf link grubunun) yok.
update-alternatives: dikkat: /usr/bin/amdxdg-su oluşturmayı atla, çünkü ilgili dosya /usr/lib/fglrx/bin/amdxdg-su (x86_64-linux-gnu_gl_conf link grubunun) yok.
update-alternatives: using /usr/lib/pxpress/alt_ld.so.conf to provide /etc/ld.so.conf.d/i386-linux-gnu_GL.conf (i386-linux-gnu_gl_conf) in Otomatik Mod.
update-alternatives: using /usr/lib/x86_64-linux-gnu/mesa/ld.so.conf to provide /etc/ld.so.conf.d/x86_64-linux-gnu_GL.conf (x86_64-linux-gnu_gl_conf) in Otomatik Mod.
update-alternatives: using /usr/lib/i386-linux-gnu/mesa/ld.so.conf to provide /etc/ld.so.conf.d/i386-linux-gnu_GL.conf (i386-linux-gnu_gl_conf) in Otomatik Mod.
update-initramfs: deferring update (trigger activated)
Purging configuration files for fglrx ...
update-initramfs: deferring update (trigger activated)
Processing triggers for gnome-menus ...
Processing triggers for bamfdaemon ...
Rebuilding /usr/share/applications/bamf.index...
Processing triggers for ureadahead ...
ureadahead will be reprofiled on next reboot
Processing triggers for initramfs-tools ...
update-initramfs: Generating /boot/initrd.img-3.0.0-16-generic
Processing triggers for libc-bin ...
ldconfig deferred processing now taking place
decent@oneiric:~$

64 bit sistem kullanıyorsanız hiç bir şeye başlamadan aşağıdaki paketi yükleyin:
sudo apt-get install ia32-libs

Başlangıç dizininde ATI klasörü oluşturun:
mkdir ~/ati

Dizine giriş yapalım:
cd ~/ati

Güncel ATI sürücüsünü indirin: (Mevcut sürüm 12-4)
wget http://www2.ati.com/drivers/linux/amd-driver-installer-12-4-x86.x86_64.run

Dosyaya çalıştırma izni verin:
chmod 755 amd-driver-installer-12-4-x86.x86_64.run

32 bit Ubuntu için bu adımı kullanın:
sh ./amd-driver-installer-12-3-x86.x86_64.run

64 bit Ubuntu içinse şu adımı kullanıyoruz:
sudo ./amd-driver-installer-12-4-x86.x86_64.run --buildpkg Ubuntu/oneiric

64 bit sistem için oluşturulan deb paketlerini yüklüyoruz:
sudo dpkg -i fglrx*.deb

Sürücüyü yükledikten sonra xorg.conf dosyasını yeni ayarlara göre yeniden düzenlemek ve sürücü yapılandırmasını tamamlamak için aşağıdaki komutları yürütün:
sudo aticonfig --initial -f
sudo reboot

3.0.0 - Açık kaynak sürücülere geri dönmek:

3.1.0 - Ubuntu tarafından sağlanan paketleri kaldırmak:
Sisteminizden fglrx paketlerini tamamen temizleyin:

xorg.conf yapılandırma dosyasını silin:
sudo rm /etc/X11/xorg.conf

Xorg paketlerini yeniden yükleyin:
sudo apt-get install --reinstall xserver-xorg-core libgl1-mesa-glx:i386 libgl1-mesa-dri:i386 libgl1-mesa-glx:amd64 libgl1-mesa-dri:amd64

Yükledikten hemen sonra Xorg yapılandırması için:
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

Sistemi yeniden başlatın:,
sudo reboot

Sistem yeniden başladığında tüm fglrx paketleri kaldırılmış olacak, sistem varsayılan ekran kartı ayarlarını kullanmaya başlayacak.

3.2.0 - ATI resmi sitesinden indirerek yüklediğiniz sürücüyü sistemden kaldırmak:
Bütün ATI sürücü dosyalarını silin:

xorg.conf yapılandırma dosyasını silin:
sudo rm /etc/X11/xorg.conf

Xorg paketlerini yeniden yükleyin:
sudo apt-get install --reinstall xserver-xorg-core libgl1-mesa-glx:i386 libgl1-mesa-dri:i386 libgl1-mesa-glx:amd64 libgl1-mesa-dri:amd64

Yükledikten hemen sonra Xorg yapılandırması için:
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

Sistemi yeniden başlatın:,
sudo reboot

Sistem yeniden başladığında tüm fglrx sürücüleri kaldırılmış olacak, sistem varsayılan ekran kartı ayarlarını kullanmaya başlayacak.

askubuntu

amon-ra

Depoda fglrx-updates ismiyle catalyst 11.10(8.902)  sürümü de bulunmaktadır. Gnome shell ile sorun yaşayanların o paketleri kurmalarını öneririm.

decent

@amon-ra,
Bahsettiğin fglrx-updates paketini  -kendim de dahil- Ubuntu 11.10 ve 12.04 sürümlerinde yükleyebileni duymadım, görmedim.

Eğer ATI kullanıyorsan ve adı geçen paketi yüklediysen aşağıdaki çıktıları görmemiz mümkün mü?

fglrxinfo
sudo jockey-text --list

amon-ra

display: :0  screen: 0
OpenGL vendor string: Advanced Micro Devices, Inc.
OpenGL renderer string: ATI Mobility Radeon HD 5400 Series
OpenGL version string: 4.1.11161 Compatibility Profile Context

xorg:fglrx_updates - ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü (sürüm sonrası güncellemeler) (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)
kmod:wl - Broadcom STA kablosuz ağ sürücüsü (Sahipli, Etkinleştirildi, Kullanımda) [auto-install]
xorg:fglrx - ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)

Burda fglrx-updates kullanımda değil diyor ama ben synapticten kurdum ve orada kurulu gözüküyor.

decent

Teşekkür ederim @amon-ra,
Temiz kurulum üzerinde denedikten sonra olumlu sonuç alırsam ilk iletiye ekleyeceğim.

alquirel

EnesYuksel

Selam...
Benim ekran kartı Radeon 6470 M ve üstte bahsettiğiniz listede bu model yok. Xorg sürücüsünü, Ek sürücü paketlerini ve Ati sitesindekileri denedim. Ama ekran kartını bir türlü tanıtamadım. Çoğunlukla Ubuntu tekrar başlamadı. Kullandığım ekran kartı dual head (mış)ve Ubuntu 2 ekran kartı var gibi davranıyor (Win7 de öyle..) Intel olanı seçiyor. (32 ve 64 bit Ubuntu 11.10 ve 11.04 de denedim. Fedora 16' da (64 bit) da aynı sonucu aldım. Sistem x ekrana geçmedi bile. Xorg.conf dosyasını temizleyince sisteme login olunabiliyor. Bu denemeleri gerçek yüklemelerle yaptım -sanal mak. değildi.)Vmware ve Virtual Box da da sonuç değişmedi.  Esasen 64 bit tercih etmekle birlikte 32 bit  e de razı oldum. Yok mudur bir çözümü bunun? Yardım ve önerilerinizi beklerim...

if

amon-ra

Alıntı yapılan: decent - 03 Aralık 2011 - 03:27:32
Teşekkür ederim @amon-ra,
Temiz kurulum üzerinde denedikten sonra olumlu sonuç alırsam ilk iletiye ekleyeceğim.

Temiz kurulumla yeniden denedim ve synaptic'ten kurulduğunda çalışıyor, sadece ek sürücüler kısmında gözükmüyor.

EnesYuksel

Alıntı yapılan: if - 05 Aralık 2011 - 20:14:00
@EnesYuksel, lspci | grep VGA ne diyor?

Henüz yüklenmiş (güncelleme ve driver yükleme vs. hiç yapılmadan.) 64 bit 11.10 için lspci | grep VGA komutuna aşağıdaki çıktıyı veriyor:
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc NI Seymour [AMD Radeon HD 6470M]

Bu arada: Ubuntu açılınca, -x ekran daha gelmeden bile- fan sürekli max. çalışıyor. Netten incelediğime göre ekran kartı fazla ısınıyormuş aynı zamanda.

Düzeltme Notu: Komut ve çıktılarını kod etiketi içerisinde aktarınız.

if

Sıkıntılı özelliklerden biri, çift ekran kartı var. @EnesYuksel, BIOS aracılığıyla bu kartlardan birini kapatma ihtimaliniz var mı?

EnesYuksel

Maalesef BIOS içinde böyle bir ayar yok.

casiraghi

listede atinin artık destek vermeyeceği söylenen x serisi de var. benim kartın model de x300. bu kurabileceğim anlamına mı geliyor?

if

@casiraghi, x serisiyse kart bir şey yapmanıza gerek yok. Açık kaynak sürücülerle çalışır sistem.

decent

Alıntı yapılan: casiraghi - 13 Aralık 2011 - 00:30:11
listede atinin artık destek vermeyeceği söylenen x serisi de var. benim kartın model de x300. bu kurabileceğim anlamına mı geliyor?

Kartınız bu başlık altında geçiyor;
Radeon (Catalyst Legacy & Open Source)
@if' in söylediği gibi açık kaynak ile devam edebilirsiniz.

casiraghi

ubuntuda çok yeniyim. açık kaynak dediğiniz sürücüler sistemle birlikte mi geliyor yoksa sonradan mı yüklüyoruz? yani ekran kartı için yapabileceğim bir iyileştirme var mı?

decent

Sistem ile birlikte yüklenen sürücülerdir.
Fazladan bir şey yapmaya gerek yoktur.

decent

ATI sürücüsünün son sürümüne (11.12) ait  kurulum sonrası ekran görüntüsü:

geceaktif

Merhaba arkadaşlar bu sayfa da dahil olmak üzere bir sürü kaynak inceledim, denedim fakat hala bir çözüm yok.
Bilgisayarım http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/document?cc=tr&lc=tr&dlc=tr&docname=c02572830 bu.
Windows'u yedek almadan sildim ki hemen sıkılıp dönmeyim diye ne kadar ciddiye aldığımı siz düşünün artık :)

Yaptıklarım;
Ubuntu'nun son sürümünü sitesinden indirip kurdum.
Ek driver'ini yükledim Ubuntu'dan, ATI'den driver indirip kurdum. (hem ATI'nin kurulum talimatlarıyla hem de konudaki gibi )
Sonuç başarısız yeniden başlatınca dos ekranına geçiyor ben de xorg'u silip reboot yapıyorum.
Denediklerim
http://cagdasalagoz.word press.com/2011/11/12/ubuntu-11-10da-atiamd-ekran-kartlari-icin-driver-yuklemek/
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1422762
http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=8230858&postcount=17

En son işletim sistemini yeniden kurup 1. bağlantıdaki talimatları denedim sonuç yine aynı.
Yardımlarınızı bekliyorum

geceaktif

if

@geceaktif, şu an hangi sürücü hangi yöntemle kurulmuş durumda?

digilion

Çok işte çırak değil bir işte usta ol...

zeitgeist

Nedir o saçmalık, rezillik? Kime ne için söylendi bu sözler?
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

spider909

ben valla ne yaptim ettim yinede bu ubuntunun hayrini goremedim...
koskoca 1 gb ekran kartim var ekranda iki pencere acikken pencere surukleyemiyorum tutuyorum gıdıyorum pencere sonradan ışınlanıyor.çok sinir bozucu 1gb ekran kartıyla 2d de kullanmak istemiyorum. ne yapacagım bilmiyorum.
I don't want to believe. I want to know. -Carl Sagan