[Nasıl]Hibrid Ekran Kartları İçin Vgaswitcheroo Methodu

Başlatan if, 18 Aralık 2011 - 21:08:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

if

Bu yöntemi artık denemeyin. Ati+İntel ikilisi varsa fglrx, Nvidia+İntel ikilisi varsa bumblebee kurmanız gerek. Forumda ilgili konulara bakın.

Not: Bu özelliği denemiş değilim, deneyememde çünkü benim bilgisayarımda hibrid kart yok. Bir arkadaş denerse makbule geçer.

Yeni dizüstü bilgisayarlar çift ekran kartlarıyla sunulmaya başlandı. Bu kartlardan birisi oyunlar gibi yüksek işlem gücü isteyen uygulamlarda kullanılıyor; diğeri ise günlük işlerde kullanılıyor fakat daha fazla enerji sarfediyor. İlki harici GPU olarak adlandırılırken ikincisi tümleşik GPU olarak adlandırılıyor.

Aşağıdaki yöntem genelde ATI ve Intel ekran kartlarının beraber olduğu bilgisayarlarda kullanılıyor fakat Nvidia ve Interl'in beraber olduğu bilgisayarlarda da kullnılmış ve olumlu sonuç alınmış buraya göre1.
1- Hibrid Kart

Bilgisyarınızın hibrid ekran kartına sahip olup olmadığını öğrenmek için uçbirimde lspci | grep VGA komutunu yürüttüğünüzde 00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 02)
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Manhattan [Mobility Radeon HD 5000 Series]
gibi iki tane ekran kartı gösteriliyorsa bilgisayar hibrid ekran kartlıdır.

2- Switcheroo Özelliğini

2.1- Çekirdeğin vgasvicheroo ile derlenip derlenmediğini öğrenmek

Bu ekran kartları arasında geçiş yapabilmek için çekirdeğe gömülü gelen vgaswitcheroo özelliğinden yararlanacağız. Ubuntu 10.10'dan itibaren bu özellik öntanımlı olarak çekirdekte bulunmaktadır. Çekirdeğin bu özellikle derlendiğini teyit etmek için grep -i SWITCHEROO /boot/config-$(uname -r)
komutunu yürütebilirsiniz. Çıktısı CONFIG_VGA_SWITCHEROO=y
olmalıdır.

Bu özelliğin etkin olabilmesi için çekirdeğin ya "modeset=1" parametresiyle başlatılması ya da "nomodeset" parametresinin kullanılmaması gerek. Öntanımlı olarak Ubuntu çekirdeği "nomodeset" parametresi olmadan geldiği için herhangi bir düzenlemeye gerek yok; lâkin "modeset=1" parametresini girmek isteyenler veya daha önce düzenleme yapanlar için aşağıdaki yol uygulanabilir:

2.2- Çekirdeğe "modeset=1" parametresi eklemek

1- sudo nano /etc/default/grub komutu ile düzenleme yapacağımız grub dosyası açılır.
2- GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash" satırına "modeset=1" yazılır ya da  satırdan "nomodeset" varsa silinir ki sonuç: GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash modeset=1" böyle olur. CTRL+O ile dosya kaydedilip CTRL+X ile çıkıldıktan sonra,
3- sudo update-grub komutu verilerek değişikliğin kalıcı olması sağlanır.

2.3- Vgaswictheroo'nun etkin olup olmadığını kontrol etmek

Vgaswitcheroo'nun etkin olup olmadığını teyit etmek için sudo ls -l /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch koutunu verdiğinizde s: /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch'e erişilemedi: Böyle bir dosya ya da dizin yok
cevabı alıyorsanız özellik etkin değildir ve bilgisayar bu özelliği desteklemiyordur.

-rw-r--r-- 1 root root 0 Eki 28 10:17 /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch gibi bir çıktı alıyorsanız vgaswitcheroo'yu kullanabilirsiniz.

3- Vgaswitcheroo'yu kullanmak

Aşağıdaki komutları uygulamak için root olmanız gerek. sudo su

3.1- #echo ON > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch komutu o anda kullanılmayan GPU'yu açar kafat kullanıma sokmaz.
3.2- #echo IGD > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch komutu tümleşik GPU'yu görüntü çıkışına bağlar.
3.3- #echo DIS > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch komutu harici GPU'yu görüntü çıkışına bağlar.
3.4- #echo OFF > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch komutu o anda kullanılmayan GPU'yu kapatır.
3.5- #echo DIGD > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch komutu ile bilgisayarın bir sonraki açılışında tümleşik GPU'yu kullanmasını sağlanır.
3.6- #echo DDIS > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch komutu ile bilgisayarın bir sonraki açılışında harici GPU'yu kullanmasını sağlarız.

4- GPU'lar arasında geçiş yapmayı sağlayan bir betik

Roberto Martinez'in yazdığı bu betikle2 grafik ortamdayken kertlar arası geçiş yapabileceksiniz. Yalnız betikte sadece Openbox pencere yöneticisi ve Gnome için tanımlamalar var ve ayrıca Ubuntu 11.10 için çalışıp çalışmayacağını bilmiyorum. Bu işlerden anlayan bir arkadaşımız el atarsa iyi olur.

1- Önce gerekli paketleri ve Roberto Martinez'in sunduğu resimleri yükleyelim:
sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade
sudo apt-get install wget gxmessage libnotify-bin
wget -P /home/"$USER"/.local/share/icons/ http://lh4.ggpht.com/_Dw3SC8gD9Jk/S-MGVcEfaiI/AAAAAAAAAIA/Pguy_uSeqSk/s800/hardware_down.png
wget -P /home/"$USER"/.local/share/icons/ http://lh5.ggpht.com/_Dw3SC8gD9Jk/S-MGVSO0JbI/AAAAAAAAAIE/_mdAnW7UiCQ/s800/hardware_up.png
wget -P /home/"$USER"/.local/share/icons/ http://lh4.ggpht.com/_Dw3SC8gD9Jk/TNbQXzK6hrI/AAAAAAAAAJ8/YlqK46MusuE/s800/hardware.png
wget -P /home/"$USER"/.local/share/icons/ http://lh5.ggpht.com/_Dw3SC8gD9Jk/S41DjuMt_MI/AAAAAAAAAF4/5pQm2-dX6Sg/s800/switch_before_shutdown.png

2- Sonra gerekli izinleri almak için sudo nano /etc/rc.local ile dosya açılır ve içine "exit 0" satırından öncesine chown kullanıcı_adı /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch
echo OFF > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch
yazılıp kaydedilir. Buradaki kullanıcı_adı yerine kendi kullanıcı adınızı yazmalısınız.

3- cd
nano switch_between_cards.sh
ile betiği yazacağımız dosyayı açarız ve içerisine #!/bin/bash
# "switch_between_cards.sh" script by RM, with useful changes from LoLL
# version 20101107

pci_integrated=$(lspci | grep VGA | sed -n '1p' | cut -f 1 -d " ")
pci_discrete=$(lspci | grep VGA | sed -n '2p' | cut -f 1 -d " ")

integrated=$(cat /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch | grep $pci_integrated | grep -o -P ':.:...:')
discrete=$(cat /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch | grep $pci_discrete | grep -o -P ':.:...:')

name_integrated=$(lspci | grep VGA | sed -n '1p' | sed -e "s/.* VGA compatible controller[ :]*//g" | sed -e "s/ Corporation//g" | sed -e "s/ Technologies Inc//g" | sed -e 's/\[[0-9]*\]: //g' | sed -e 's/\[[0-9:a-z]*\]//g' | sed -e 's/(rev [a-z0-9]*)//g' | sed -e "s/ Integrated Graphics Controller//g")

name_discrete=$(lspci | grep VGA | sed -n '2p' | sed -e "s/.* VGA compatible controller[ :]*//g" | sed -e "s/ Corporation//g" | sed -e "s/ Technologies Inc//g" | sed -e 's/\[[0-9]*\]: //g' | sed -e 's/\[[0-9:a-z]*\]//g' | sed -e 's/(rev [a-z0-9]*)//g' | sed -e "s/ Integrated Graphics Controller//g")

if [ "$integrated" = ":+:Pwr:" ]
then
integrated_condition="(*) - Power ON"
elif [ "$integrated" = ": :Pwr:" ]
then
integrated_condition="( ) - Power ON"
elif [ "$integrated" = ": :Off:" ]
then
integrated_condition="( ) - Power OFF"
fi

if [ "$discrete" = ":+:Pwr:" ]
then
discrete_condition="(*) - Power ON"
elif [ "$discrete" = ": :Pwr:" ]
then
discrete_condition="( ) - Power ON"
elif [ "$discrete" = ": :Off:" ]
then
discrete_condition="( ) - Power OFF"
fi

gxmessage -center \
          -buttons "_Cancel":1,"switch to _Integrated":101,"switch to _Discrete":102 \
          -wrap \
          -title "Choose Hybrid Graphic Card" \
"Choose Hybrid Graphic Card
=================
Integrated: $integrated_condition : $name_integrated
Discrete: $discrete_condition : $name_discrete"

whichCard=$?

case "$whichCard" in

1)
echo "Exit"
;;
101)
if [ "$integrated" == ":+:Pwr:" ] && [ "$discrete" == ": :Pwr:" ]
then
  notify-send -t 5000 --icon="/home/$USER/.local/share/icons/hardware_down.png" "switching to $name_integrated"
elif [ "$integrated" == ": :Pwr:" ] && [ "$discrete" == ":+:Pwr:" ]
then
  notify-send -t 5000 --icon="/home/$USER/.local/share/icons/hardware_down.png" "switching to $name_integrated"
  echo DIGD > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch
  if [ "$DESKTOP_SESSION" = "openbox" ]
  then
   killall -u "$USER"
  elif [ "$DESKTOP_SESSION" = "gnome" ]
  then
   gnome-session-save --logout
  fi
elif [ "$integrated" == ": :Off:" ] && [ "$discrete" == ":+:Pwr:" ]
then
  echo ON > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch
  echo DIGD > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch
  then
   killall -u "$USER"
  then
  fi
elif [ "$integrated" == ":+:Pwr:" ] && [ "$discrete" == ": :Off:" ]
then
  notify-send -t 5000 --icon="/home/$USER/.local/share/icons/hardware_down.png" "already switched to $name_integrated" 
fi
;;
102)
if [ "$integrated" == ":+:Pwr:" ] && [ "$discrete" == ": :Pwr:" ]
then
  notify-send -t 5000 --icon="/home/$USER/.local/share/icons/hardware_up.png" "switching to $name_discrete"
  echo DDIS > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch
  then
   killall -u "$USER"
  then
  fi
elif [ "$integrated" == ": :Pwr:" ] && [ "$discrete" == ":+:Pwr:" ]
then
  notify-send -t 5000 --icon="/home/$USER/.local/share/icons/hardware_up.png" "switching to $name_discrete"
elif [ "$integrated" == ":+:Pwr:" ] && [ "$discrete" == ": :Off:" ]
then
  echo ON > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch
  echo DDIS > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch
  then
   killall -u "$USER"
  then
  fi
elif [ "$integrated" == ": :Off:" ] && [ "$discrete" == ":+:Pwr:" ]
then
  notify-send -t 5000 --icon="/home/$USER/.local/share/icons/hardware_up.png" "already switched to $name_discrete" 
fi
;;
esac
yazılıp kaydedilir.

4- Betiği uygun dizine taşıyıp çalıştırma izni verelim: sudo mv switch_between_cards.sh /usr/bin
sudo chmod +x /usr/bin/switch_between_cards.sh

Bu işlemlerden sonra betik kullanılmaya hazır oluyor.

5- Açılış Sırasında Kullanılabilir Betik

5.1- sudo nano /etc/initramfs-tools/scripts/local-top/hybrid_boot_options ile dosyayı oluşturur ve açılır,
5.2- İçine #
# Standard initramfs preamble
#
prereqs()
{
:
}

case $1 in
prereqs)
        prereqs
        exit 0
        ;;
esac

# source for log_*_msg() functions, see LP: #272301
. /scripts/functions

#
# Helper functions
#
message()
{
        if [ -x /bin/plymouth ] && plymouth --ping; then
                plymouth message --text="$@"
        elif [ -p /dev/.initramfs/usplash_outfifo ] && [ -x /sbin/usplash_write ]; then
                usplash_write "TEXT-URGENT $@"
        else
                echo "$@" >&2
        fi
        return 0
}

run_switcheroo()
{
        local hybridopts
        hybridopts="$1"

if [ -z "$hybridopts" ]; then
                return 1
        fi

local IFS=" ,"
        for x in $hybridopts; do
                message "Switching hybrid graphics to $x"
                echo $x > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch
        done
        return 0
}

#
# Begin real processing
#

# Do we have any kernel boot arguments?
for opt in $(cat /proc/cmdline); do
        case $opt in
        hybridopts=*)
                run_switcheroo "${opt#hybridopts=}"
                ;;
        esac
done

exit 0
yazılır, CTRL+O ile kaydedilir ve CTRL+X ile çıkılır.
5.3- Çalıştırma izni vermek için sudo chmod +x /etc/initramfs-tools/scripts/local-top/hybrid_boot_options komutu verilir ve sudo update-initramfs -c -k all komutu ile initramfs güncellenir.
5.4- sudo nano /etc/default/grub ile grub düzenleme dosyası açılır
5.5- GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash modeset=1 satırına istenilen parametre yazılır. Misâl, "hybridopts=ON,IGD,OFF" yazıldığında başlangıçta iki GPU'da etkin kılınır, sonra tümleşik GPU'ya geçiş yapar ve harici olan kapatılır. "hybridopts=ON,DIS,OFF" parametresi ise ikisini açtıktan sonra harici olanı kullanır ve tümleşik olanı kapatır.
5.6- Ayarların kalıcı olması için sudo update-grub komutu yürütülür.

6- Kimi Hatalar İçin Çözüm Önerileri

6.1- Sürekli çalışan fanın düzeltilmesi

Eğer bilgisayar kapatılmadan önce iki ekran kartı da etkin duruma getirilmezse oluşan bir durummuş. Bunu önlemek için yapmanız gereken bilgisayar kağatılmadan önce sudo su
komutunu yürütmek.

Yukarıdaki anlatımı bu3 Ubuntu nasıl belgesinden faydalanarak hazırladım. Birebir çevirmektense kendim yazmış gibi yazdım.

1 http://linux-hybrid-graphics.blogspot.com/2010/10/vga-switcheroo-and-acpicall-status-so.html
2 http://asusm51ta-with-linux.blogspot.com/
3 https://help.ubuntu.com/community/HybridGraphics

Me_Te

sistem açılırken direk siyah ekrana düştü ve şu hatayı verdi

/sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch No such file or directory

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Ocak 2012 - 15:09:46

böyle bir hata alıyorum ve şuan sisteme giremiyorum :/

burk

Me_Te

sudo su

sayfada ki son komutuda yapmıştım.. ama açılmadı bir türlü

burk

@Me_Te şuradan devam edelim, yaşadığın sorun normal çünkü işlem yarıda kalmış gibi duruyor;

Alıntı Yap3.5-
#echo DIGD > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch
komutu ile bilgisayarın bir sonraki açılışında tümleşik GPU'yu kullanmasını sağlanır.
3.6-
#echo DDIS > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch
komutu ile bilgisayarın bir sonraki açılışında harici GPU'yu kullanmasını sağlarız.

Me_Te

bu komutlardan hangisini yazmalıyım?? harici gpu ile başlatmak istiyorum pc ubuntuyu

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Ocak 2012 - 20:09:12

yukarda yazılan kodların hepsini denedim ama bie türlü açılmadı gene aynı hatayı aldım durdum bütün işlemleri sorunsuz yapmama rağmen hala vgaswitcheroo dosyasının olmadığıyla ilgili hatayı alıyorum gerçektende baktığımda böyle bir dosyanın olmadığını gördüm ne yapmam gerekiyor acaba??

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Ocak 2012 - 00:01:26

cevap yok mu????

burk

@Me_Te başta da söylediğim gibi, aynı donanıma sahip değiliz, sağa sola baktım ama bir şey bulamadım, yaptıklarından sonra vgaswitcheroo dosyasının bulunabilmesi gerekirdi.

if

@Me_Te, eğer BIOS'tan kartlar arası geçiş sağlanamıyor ve sudo su
umount /sys/kernel/debug
mount -t debugfs none /sys/kernel/debug
ls -l /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch
komutu 'böyle' bir dosyanın olmadığını söyleyen bir çıktı üretiyorsa http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1859945 bağlantısında anlatılanlar uygulanabilir. Ama bundan önce bir kaç sorum olacak. ATI kart için hangi sürücü kullanılıyor? lspci | grep VGA
jockey-text --list
çıktılarına bakalım.

Me_Te

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Robson CE [AMD Radeon HD 6300 Series]

buda diğeri

xorg:fglrx_updates - ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü (sürüm sonrası güncellemeler) (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)
kmod:wl - Broadcom STA kablosuz ağ sürücüsü (Sahipli, Etkinleştirildi, Kullanımda) [auto-install]
xorg:fglrx - ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)

Aequitas

@if, derli toplu çok güzel bir belge olmuş. Paylaştığın için teşekkür ederim. Özellikle yeni dizüstü bilgisayarların neredeyse hepsinde bu özellik var ve sanırım wayland projesine yoğunlaşıldığından ötürü bu sistemi GNU/Linux kullanıcıları tam anlamıyla kullanamıyorlar. Bunlardan biri de benim. Bumblebee ve Ironhide projelerini denemiştim fakat istediğim sonucu elde edemedim. Tam da bu belgede anlatılan şeyi yapabilmeyi istiyordum. İlk iş anlatılanları deneyeceğim. Bu belge bence pek çok kullanıcıya yol gösterecektir.
Bir ekleme yapmak istiyorum.
Alıntı YapBut you have to replace all the killall -u "$USER"" commands in his script with gnome-session-save --logout
denmiş help.ubuntu'da. Yukarıdaki betikte killall -u "$USER"" satırları görünüyor. Bunların tamamını gnome-session-save --logout ile değiştirmek gerekiyor sanırım.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

if

@Me_Te, diğer çıktıları da görebilir miyim?

@Aequitas, rica ederim. Değiştirilmesi gereken satırları önerilen komutla değiştirdiğimiz taktirde sadece Gnome altında iş görecektir. Diğer masaüstleri için de tanımlama girilmesi gerek.

Aequitas

Anlatılanları sorunsuz şekilde yaptım. Kartlar arası geçiş betiği kullanmaya çalışıyorum. Harici kartı seçiyorum, ekranın sağ üstünde "harici karta geçiliyor" uyarısı yapıyor fakat geçiş yapmıyor. Betiği yeniden çalıştırdığımda harici kartın seçili olması gerekirken dahili kart seçili durumda. Uçbirimde de herhangi bir çıktı vermiyor.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

if

@Aequitas, betik şu haliyle Ubuntu 11.10'da ne kadar sağlıklı çalışır bilemiyorum. Pek anladığım söylenemez bu işlerden. Deneyemiyorumda. Yine de betiği baştan sona bir gözden geçireyim. #echo DDIS > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch komutunu kullandığınızda bir sonraki açılışta harici GPU'yu kullanabiliyor musunuz?

Aequitas

Alıntı yapılan: if - 06 Şubat 2012 - 00:29:42#echo DDIS > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch komutunu kullandığınızda bir sonraki açılışta harici GPU'yu kullanabiliyor musunuz?

Malesef sonraki açılışta harici GPU devreye girmiyor. Yazınızın kaynağında, bu verdiğiniz komutun başında "#" olmadan verilmiş. O şekilde de denedim yine değişen bir şey olmadı. Ekran kartının devrede olup olmadığını anlamak için Sistem Ayarları>Sistem Bilgisi kısmındaki Grafik kısmına bakıyorum, her defasında Intel Sandybridge Integrated Graphics yazıyor.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

if

@Aequistas, o işaret - # - komutun root olarak verilmesi gerektiğini belirtmek için. Yapmanız gereken sudo su ile root olduktan sonra komutu vermek.

Aequitas

Alıntı yapılan: if - 06 Şubat 2012 - 17:56:10
@Aequistas, o işaret - # - komutun root olarak verilmesi gerektiğini belirtmek için. Yapmanız gereken sudo su ile root olduktan sonra komutu vermek.

İlk anlatım mesajındaki adımların en başında "sudo su" komutu var zaten. Yani bu komutları root olarak girmiştim zaten.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

ghostyy

2.3 teki komutu verince böyle bir şey karşıma çıkıyor.crescent@crescent-Inspiron-N5110 ~ $ ls -l /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch
ls: /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch'e erişilemedi: Erişim engellendi
crescent@crescent-Inspiron-N5110 ~ $

ayrıca aynı komutu sudo ile verince de şöyle bir şey karşıma çıkıyor.crescent@crescent-Inspiron-N5110 ~ $ sudo ls -l /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch
[sudo] password for crescent:
ls: /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch'e erişilemedi: Böyle bir dosya ya da dizin yok

neden böyle oldu acaba.
Yakmadan önce yanmak lazım değil mi yeğen..............

burk

@ghostyy ilgili maddeye dikkat lütfen;
Alıntı Yap2.3- Vgaswictheroo'nun etkin olup olmadığını kontrol etmek

Vgaswitcheroo'nun etkin olup olmadığını teyit etmek için
Kod: [Seç]
koutunu verdiğinizde boş dönmüyorsa özellik etkindir. Boş dönüyorsa etkin değildir ve bilgisayar bu özelliği desteklemiyordur.

if

@ghosty, sudo su
olarak deneyin.

ghostyy

Yakmadan önce yanmak lazım değil mi yeğen..............

Freenux

Alıntı yapılan: ghostyy - 26 Mart 2012 - 13:27:46
yine yukarıda belirttiğim hatayı verdi.

@ghostyy bende de aynı hatayı vermişti, ekran sürücüleri bölümünden sürücü etkinleştirmeyi geri aldım sorun çözüldü.

Beyler, kodlar %100 doğru, ben denedim, çalışıyor. da....
ATI'ye geçtiğim zaman hiçbir değişiklik olmuyor. Şöyle bir kodlarına bakayım dedim, normalde oturum kapatma kodu koymuş ama oturum kapatma çalışmıyor. (neden çalışmıyor anlamadım) Neyse, ben de oturumu kapattım ve ekran gitti. Bir daha da geri gelmedi, ööyle simsiyah ekranla kalakaldım. Sonra reset atınca yine eski haline döndü ama ATI'ye geçerken sorun yaşıyor. Yardımcı olabilen biri var mı ?

blizzard

ben burada anlatılanları yaptım fakat sistemde intel sadece intel'i görüyor.

ATİ'yi görmesi için ne yapmam gerekiyor.

burk

@blizzard aşağıdaki çıktıları bir de biz görelim;
glxinfo | grep render
lspci | grep VGA

blizzard

Alıntı yapılan: burk - 28 Mart 2012 - 23:25:07
@blizzard aşağıdaki çıktıları bir de biz görelim;
glxinfo | grep render
lspci | grep VGA

iki gündür ekran kartıyla uğraştım fakat bir sonuç alamayınca windows 7'ye döndüm.

yarın wubi üzerinden kurup deneyeceğim.

doğrudan hdd'ye değilde wubi üzerinden kurulum yapmam farkedermi ?

inşallah başarılı olurum. çünkü kaç defa kurduysam başarılı bir şekilde kullanamadım ubuntuyu :)

burk

@blizzard wubi kurulumu elbette farkeder, açıkçası donanımla ilgili bir sorun üzerinde de konuşacaksak Windows'un yanına bir kurulum daha mantıklı olur. Bu arada iki gün pek az bir süre, sabır lütfen. :)